Pranje motora

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od DesertRose » 16 Avg 2023, 19:25

Audi A3 2007 1.9 tdi 105ks
Juce mi se upalila check oil level lampica, pa se ugasila medjutim ulje na minimumu, mali i veliki servisi radjeni pre 2000km. Znaci 1L ulja je otisao nakon 2000km.

Bio kod majstora danas, motor ne trosi ulje ustanovljeno je da curi negde jer je sav zamascen odozdo i sus pleh i sve, sutra treba da operemo motor i da ga vozim dan,dva da bi se ustanovilo odakle curi.

Jel ima neko iskustva sa pranjem motora?

Ja sam citala/cula da su misljenja bas podeljena a majstor kaze da bez toga nema sanse da vidi odakle curi.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46033
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od Geza » 16 Avg 2023, 19:35

Mora prvo neka jača hemija da odradi odmašćivanje, posle ide voda. Ne kao kad pereš kola, ali jedna manja količina svakako. :D
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od DesertRose » 16 Avg 2023, 19:58

Prace ga u perionici koja to radi, necu ja sama sigurno :zbunjen: Ne bih umela. Nego me zanima zna li neko nosi li to neki rizik i da li imate ideju sta moze da izazove curenje? :glavomuzid:

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2348
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od Skipper » 16 Avg 2023, 20:43

Pa sva elektronika se mora zaštititi i ne jak mlaz. Ovo je odlično sredstvo za odmašćivanje
https://dragicevicauto.rs/product/atas-dimer-2-10kg/

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10648
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od ljubitelj » 16 Avg 2023, 20:52

Zašto ne bi sama radila, nije to komplikovano?
U perionicama, 99% njih, ne znaju da peru motor, neće da nauče a i ne isplati im se par sati da potroše na jedno pranje.

Suština je da se čeka, da se ostavi dovoljno vremena da hemija odradi posao, obično pola sata do sat vremena prva tura pa posle druga i treća kraće.

Samo ispiranje vodom a bez čekanja na hemiju je uglavnom sa malo rezultata (ako je u pitanju masnoća kao što je opisanao taložena dugo vremena).

Naravno, sve električne konektore, alternator, sve servo motore, sve releje, sve senzore....zaštititi prethodno.

I ne prati "puškom", nikako pod pritiskom....najviše što sme je do 1-2 bara, znači iz česme i to prigušeno.

Gomila ubrusa/ krpa znatno pomaže da se ubrza proces uklanjanja slojeva taloga.

Posle pranja, jedno 12 sati sušenja pre pokušaja da se startuje motor.

VAG ima dobru elektriku ispod haube ali nije naodmet navedene mere primeniti.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2348
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od Skipper » 16 Avg 2023, 21:02

Sad za vikend javljaju 30+ stepeni, nije možda loše da se tada opere da bi se brže osušio.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3190
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od Dare4x4 » 16 Avg 2023, 21:23

Ja sam više puta prao motore bez ikakve zaštite i svaki put upalio odmah bez problema. Gledao sam na YT kad je Dino prao motor svoje Kie. On je skidao akumulator i zaštićivao alternator i palio odmah.
Iz mog iskustva, pranje motora bez perača nema nikakvog efekta jer se nakupi fina prašina koja se zapeče od toplote pa bez dobre hemije i jakog pritiska nema ništa. Od hemije mogu da preporučim K2 Akra.
SlikaSlika

Naravno, kod komplikovanijih kola nije pametno direktnim mlazom prskati po elektronskim delovima i izazivati sudbinu ali mislim da im neće ništa faliti ako ih poprska voda koja se odbija od nečeg drugog. Pa desi se i po kiši da se uleti u baru, isprska se motor pa ne bude ništa. Imao sam prilike da vozim autoputem po jakom pljusku, vozio sam dosta brzo i sutradan sam video tragove od vode po delovima motora koji su bili suvi i prašnjavi do tad. U pitanju je bio Hyundai Tucson, čiji je motorni prostor sa svih strana jako lepo zatvoren ali je voda ipak ušla kroz hladnjake usled velike brzine i jakog pljuska.

DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od DesertRose » 16 Avg 2023, 22:50

Ja koliko sam shvatila problem je sto je masno sve odozdo i zato ne moze da se ustanovi odakle tacno curi :-| Ne znam da li se i u tom slucaju pere tako odozgo ili mora odozdo nekom posebnom metodom. Gore je sve cisto i normalno.

Majstor je zakazao kod nekog svog pa se nadam da taj zna sta radi. Ja se ne razumem ni sta ni gde ni kako treba da se pere niti sta gde i kako treba da se zastiti... :-| Vidim da su misljenja oko samog postupka bas podeljena pa me to i zbunjuje :kezo:

Ja koristim sve K2 od kozmetike i verujem da je i to dobro. Ali mislim da ipak ne bih smela sama u to da se upustim :-|

A sto se tice samog problema, kapiram da je manje zlo sto negde curi u poredjenju sa tim da motor trosi ulje :-| Ispravite me ako gresim :nemampojma:

ljubitelj
Postovi: 10648
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od ljubitelj » 16 Avg 2023, 23:02

Ovo na slici je Niva ako se ne varam, Nema ni E od elektronike....a i pravljena je da roni i pod vodom....

Prao sam i ja razne motore i nisam imao problem ali mi isto tako dolaze motori koji uopšte nisu prani, a ni videli vodu pa imaju raznih elektro problema.

Bolje sprečiti da voda udje gde ne treba nego posle lečiti i tražiti otkud silne greške dostavlja dijagnostika.

Skoro sam imao 2 Mondea TDCI koja ne mogu da upale, i oba problem sa elektrikom ispod haube, i oba prljava i oba nisu videla vodu odavno. Ali Ford...i kako je radjena kablaža.

Oba rešen problem.

VW ja ne bih prao puškom pod pritiskom, korejac ili japanac je neka druga priča sa elektrikom :)

DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od DesertRose » 17 Avg 2023, 10:11

Nemam pojma, ja se bas ne razumem. Ja ovo ne bih ni u ludilu radila da mi nije receno da mora jer ne moze da se vidi gde curi. Jesam fanatik za higijenu i auto mi je uvek opran i usisan ali mi to pranje ispod haube bas unosi nemir upravo zbog te elektronike itd.
Ja to ne mogu sama da radim jer na ni ne znam kompomente ispod haube da bih znala sta da zastitim.

Sve u svemu auto je oteran na pranje motora, motor je opran odozgo ( ja sam vise bila za varijantu da se pere odozdo ali ovaj lik to tako ne radi ), i sad trokira naravno. :glavomuzid: Ovaj kaze to ce da prestane samo da ga ostavim da se osusi ali meni se to nista ne svidja, iskreno.
Kaze ovaj sto je prao da je motor relativno skoro pran, vrv ga je prao ovaj sto mi ga je prodao. Eto mi odgovra na pitanje zasto imam problem za bravama ( otkljuca samo gepek i jedna vrta ostalo mora na kljuc, pa mi je bravar rekao da je to vrv jer je usla voda u racunar ).

Takodje mi nije najjasnije kako ce pranje odozgo pomoci majstoru koji je rekao da od masnoce ne moze da vidi odozdo :-|

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od sasha015 » 17 Avg 2023, 10:36

Sve naucnici na forumu.Zajebaste stvar.
Gospodja/ gospodjica je rekla da je masno odozdo.
Cuj,da ona pere motor.Gde?

Postoje perionice koje peru vozila odozdo.
Cak i robotizovane,neke,imaju tu opciju.
Mozda je bilo dovoljno da predje 2-3 puta " kroz" robota.Ako ga ima u gradu gde zivi.
Eventualno,muz,decko,komsija,nek zastiti konektore,dzekove koji su blize zemlji.
I reseno.

Sad vidim da je kasno.
Motor se ne pere odozgo,sem posebnim tehnikama.Rucno ili parom.

lami
Postovi: 3287
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od lami » 17 Avg 2023, 10:40

Ja sam trebao jednom tako odozdo i nasao lika, ima i dizalicu, samo je fora bila da treba da ostavis auto da se skroz ohladi, za svaki slucaj da ne pukne blok.
Sad, ako je tebi taj strucnjak odradio odozgo i motor sad trokira, ne znam sta da kazem, nisam bas siguran da jednom kad udje voda se to samo od sebe resi. Ako se ne resi, majstora za gusu, on ga je preporucio, mada cisto sumnjam da ces uspeti nesto.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od DesertRose » 17 Avg 2023, 11:19

Ja da se razumem sta je ispod haube ja bih to sama krpicom vrv prala ceo dan samo da budem sigurna da nisam auto izlozila riziku, ali osim gde se sipa tecnost za stakla, gde se gleda ulje, gde je crevo od turbine i gde je motor ja nista ne znam :kezo:
Decko je oterao auto kod tog kojeg je majstor preporucio ( majstor mu je dobar drugar inace, pa sam u to polagala nade da nece nesto da se zezne ), ali ja cisto sumnjam da je to ista bilo zasticeno i vise tipujem na to da je puska uperena pod haubu i prskaj :glavomuzid: Pitacu ga posle kad dodje.

Ja sam nova u svetu automobila, ovo mi je prvi auto i pojma nemam ni o majstoroma ni o delovima ni o cemu :rofl:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30136
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od trojanac » 17 Avg 2023, 14:38

Vrlo je pohvalno što se interesuješ. Izgleda više nego tvoj dečko. Svi smo prošli tu neku početnu školu oko održavanja pa ćeš i ti. U suštini dobar majstor zlata vredi. To što je drugar, rođak, kum, ništa ne znači. Čak šta više zna da se obije o glavu.
Mi ovde volimo da se našalimo da smo se okumili sa vlasnikom nekog servisa gde idemo godinama. Ali bar znamo da će nam svaki problem biti rešen.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

DesertRose
Postovi: 54
Pridružio se: 28 Jun 2023, 11:18
Garaža: Audi A3

Re: Pranje motora usled ustanovljenog curenja.

Post od DesertRose » 17 Avg 2023, 17:21

Pa sta znam, ja volim da znam sto vise o necemu cega se prihvatim. Ne kazem i ne mislim da ce neko da me zezne ali znam da ovde kod nas uvek ima nesto ispod zita pa da bar imam neku ideju sta me ceka, sta i kako ide :kezo:

A znam da ima dosta "teraj dok ide" sto mi je ok sasvim al to nije bas moj fazon :nemampojma:
Pa kapiram da X puta neko nesto vidi ili zabusi al kao ajde bitno da pali. Tako da me je pranje motora bas bacilo u istrazivanje jer mi je logicno da hauba postoji sa razlogom, pa cisto da budem spremna sta sve moze taj poduhvat da povuce sa sobom :glavomuzid:

E sad ako to prodje bez problema, mora da se vidi odakle curi to ulje :pssst:

Odgovori