Prepravka van vozila u putničko

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
jomandosta
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Dec 2013, 12:20
Lokacija: Srbija

Prepravka van vozila u putničko

Post od jomandosta » 07 Dec 2013, 12:31

Postovani clanovi i admini,
Ukoliko postoji tema ovo moje slobodno obrisite :delete: .
Smernice za prepravku vozila iz Van u putnicko za Punta.
Firma je prodavala svoj vozni park sastavljen od Punta Van 188 1.2 godiste su 2005.
Dakle Van vozilo zelim da prebacim u putnicko. Na tehnickom pregledu za atest im trebaju neke smernice kako bi overili ubacivanje enterijera.
Potvrdu i smernice bi trebalo da izdaje FAS ali od email odgovora ni traga :uplakan: .
Dakle izbor mi je da sam pronadjem smernice tj kako se ubacuje enterijer u postojeci auto :kuku: ili da vozim ovako 2+3 na Van :durise: .
Ukoliko neko ima smernice neka salje castim Milku za Eu trziste :).
Potrebni saveti i sta raditi.
Unapred zahvalan.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od Geza » 07 Dec 2013, 13:16

Možda kod servisera da se raspitaš. Oni bi trebali da budu upoznati sa anatomijom obe verzije.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od Paja » 07 Dec 2013, 13:32

Koliko ja znam atest ne izdaje tehnički pregled nego Mašinski fakultet, Institut Vinča, AMSS... i njima ne trebaju smernice, već bi oni tebi mogli da ih daju.

Sačekaj da Markoni vidi temu ili mu pusti PP. On bi trebalo da je dobro upućen u problematiku.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10463
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od TheWickerMan » 07 Dec 2013, 13:36

Ja mislim da ne možeš da dobiješ atest, negde sam skoro čitao da FAS ne da papire jer je auto proizveden za namenu da bude van i ne može da se registruje kao putničko. Izuzetak su Zastave 10 jer su one proizvedene kao putničke pa tek onda prepravljane u van.

EDIT: Sa jednog drugog foruma, mail od FASa
Poštovani,



Da bi prebacili ovo vozilo u putničko potreban Vam je dokument od proizvođača koji se zove smernice za prepravku vozila.

S obzirom da ovo vozilo nije predviđeno da bude putničko, tj. fabrički mu je predviđena namena tokom celog veka eksploatacije kao teretno vozilo, smernice za tu vrstu prepravke ne postoje te Vam iste i ne možemo izdati. Takve prepravke koje se naknadno vrše proizvođač ne odobrava.

Jedinio izuzetak je model Fiat Punto Classic proizveden u Srbiji (proizvodio se od 2009,-te i kasnije) koji je jedini napravljen kao putničko vozilo pa naknadno, pre izlaska iz kruga fabrike, prerađivan u VAN.

Samo za to vozilo dajemo potvrdu i smernice jer smo mi direktni proizvođač tog vozila.



S poštovanjem

jomandosta
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Dec 2013, 12:20
Lokacija: Srbija

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od jomandosta » 07 Dec 2013, 13:49

Pozdrav,
Masinski ili Vinca bi trebalo da rade atest, oni i rade ali je procedura sledeca:
- Uplatis 6000 za Zahtev za atest
- Po smernicama popakujes nazad enterijer i nasklone za glavu, pojas sigurnosti sve da bude u skladu da moze da se odradi homologacija.
- Kupis enterijer i ubacis ga.
- Servis koji ti je to radio udari pecat da je radio po smernicama za Punta.
- Pribavis od FAS potvrdu da ti dozvoljavaju da Van vratis u putnicko. :kuku:
- Uplatis 9400 da izadjes na atest i
- Uplatis 1300 za zamenu saobracajne.
Problem jeste zbog Zakona o Bezbednosti FAS, ali ako Agencija za bezbednost kaze da je to moguce ne znam iz kog razloga ima fabrika da sprecava.
Raspalu vW bubu secnes i napravis kabrio, Ficu secnes i atestiras, pretvoris putnicki Punto ili bilo sta u Van a postojeci Van njihov kao da je zlatan NE.
Problem je sto nema valjanog objasnjenja iz kog razloga ako je Van ojacan a Classik nije zasto Classik koji je prvenstveno namenjen prevozu putnika i robe moze u teretni a nema ogibljenje namenjeno tome.
Sve u svemu bilo bi mi jasnije da odgovaraju na email i da postoji neki broj na koji zele da se jave ali.
Uzgled sam snimio skorasnje potvrde sa van na putnicko ali izgleda za je to za "s'vezom" e sad ako mi za Punta treba veza da zovem ex ministra :) .
Sve u svemu, zele da te nateraju da krsis Zakon a sami nisu predvideli mehanizam za atestiranje. Sta da sam, sam prepravio auto kako sam zeleo i pravio cabrio od njega? Da ga spremim za muzej. :)
Ok, cekamo da se neko kompetentan ukljuci u temu pa da gledamo sto nam je ciniti.
Hvala.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od Geza » 07 Dec 2013, 13:52

Traži smernice za Punto Classic.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

jomandosta
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Dec 2013, 12:20
Lokacija: Srbija

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od jomandosta » 07 Dec 2013, 13:58

Nije losa ideja ali ce provaliti po broju sasije VIN broj da je u pitanju VAN.
Mozda uputim pismo direktno Delta M kao uvozniku tada ili Fiatu u Italiji kao proizvodjacu :rofl: .

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od Paja » 07 Dec 2013, 14:00

Uzmi br. šasije nekog punta classic.

jomandosta
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Dec 2013, 12:20
Lokacija: Srbija

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od jomandosta » 08 Dec 2013, 10:25

:D
Moze u PP broj sasije Punto Classic 1.2 motor, vrata 3. Da trazim smernice iz putnickog u van :opustanje:
Hvala :loool:

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od Paja » 08 Dec 2013, 10:52

Ne postoji Punto Classic sa troje vrata. Jbg.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od Geza » 08 Dec 2013, 10:53

To će biti malo teže. Punto Classic iz Kragujevca se prodavao samo se petoro vrata. Uvozni modeli (2006->) su bili i sa troje vrata.
Kasnim...
Jedino da presretneš na ulici nekog malog dostavnjaka i pitaš za broj šasije.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

jomandosta
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Dec 2013, 12:20
Lokacija: Srbija

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od jomandosta » 08 Dec 2013, 13:28

Srocio pismo i preko ambasade i putem emaila poslao u Fiat Italia.
:kezo:
Sad ostaje da cekamo od njih odgovor :dobarvic: :trljamoci: :rofl:

jomandosta
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Dec 2013, 12:20
Lokacija: Srbija

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od jomandosta » 10 Dec 2013, 12:57

Stigao odgovor iz FAS-a
CITIRAM
" Poštovani,



Da bi prebacili ova vozila u putnička potreban Vam je dokument od proizvođača koji se zove smernice za prepravku vozila.

S obzirom da ova vozila nisu predviđena da budu putnička, tj. fabrički im je predviđena namena tokom celog veka eksploatacije kao teretna vozila, smernice za tu vrstu prepravke ne postoje te Vam iste i ne možemo izdati. Takve prepravke koje se naknadno vrše proizvođač ne odobrava.

S poštovanjem," kraj citata.

Na moje pitanje zasto postoji vremenski vakum u koji FAS nece da se mesa a to je period kada su preko ovlascenog dilera tada Delta M prodavali i putnicke i van vozila njihov odgovor je:

Poštovani,
Kao što smo Vas već obavestili pomenute smernice ne postoje te je nemoguće izdati pomenutu potvrdu
S poštovanjem,

http://www.mfkg.rs/sajt/Downloads/Centa ... inacno.pdf
Na slanje dokumenata koja su mi neophodna i kako Zakon kaze moguce je njihov odgovor je:

Poštovani,

Nažalost, odgovornost se utvrđujetek kada dođe do nesreće i u tim slučajevima se tačno vidi zašto ta vozila nisu predviđena da budu putnička.

Panavljamo, ako vozilo nije iz fabrike izašlo kao putničko (a Vaše nije) ne postoji mogućnost da kasnije postane putničko.

To što Vas razne institucije upućuju na nas ne znači da smo i mi u obavezi da u svim slučajevima izdajemo potvrde, pogotovo ne u ovim slučajevima kada to nije prihvatljivo sa bezbednosnog aspekta.

S poštovanjem,

Zasto je to radjeno i radi se :cool!: :opustanje:

Poštovani,
To je bilo rađeno je dok novim zakonskim rešenjima nije bila potrebna saglasnost proizvođača.
Na žalost, razlog zbog kojeg mi ne dozvoljavamo takvu transformaciju postaje očigledan tek kada eventualno dođe do ozboljne saobraćajne nesreće i žrtava.
Ponovićemo Vam da ta vozila nisu predviđena za prevoz osoba na zadnjoj klupi.

Dakle cekamo odgovor od ambasade i od Fiat Italia. :evil:

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od Geza » 10 Dec 2013, 13:01

Batali i traži druga kola. Ako već nisi kupio ova. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

jomandosta
Postovi: 12
Pridružio se: 07 Dec 2013, 12:20
Lokacija: Srbija

Re: Prepravka van vozila u putničko

Post od jomandosta » 10 Dec 2013, 13:06

:dosadno: Vencanica :pop: Vec sam njegov ponosni vlasnik :pijemo: Jedino da pocnem da se bavim pcelarstvom. :glavomuzid: Poslao sam dopise ambasadi i Italiji pa da sacekam i to. :)
Imam drugi putnicki automobil Citroen picasso 1.6 xsara tako ovaj Puntac nije hitan.
Nego ja mrzim te nase vremenske rupe u Zakonu ako je do sada moglo zasto od sada ne moze jednostavno necu da prihvatim realno glupu odrednicu zakona.
Sta da hocu da napravim cabrio od njega? NASU da zovem za smernice :)

Odgovori