Zamena automobila u garanciji

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Zveroljub
Postovi: 928
Pridružio se: 14 Jan 2012, 20:33
Garaža: Astra j

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Zveroljub » 08 Sep 2017, 19:53

Ogi je napisao:
08 Sep 2017, 11:54
Ja verujem da su zamenili ceo menjac. Nisam trazio da vidim stari, mozda je trebalo ali na bazi svega sto pise, pecata za povracaj delova I toga sto su mi napisali u knjizicu, mislim da je ugradjen ceo nov, sto I pise nau dva mesta.

Sumnjam da bi se igrali sa takvim stvarima mada nista nije iskljuceno. To je nemoguce utvrditi. Oni deluju kao daleko ozbiljnija firma od mnogih.

Ovo ipak nije tema o menjacu nego o drugoj stvari I ne znam zasto se stalno vracate na tu pricu.
Ogi,

u jednom ovlascenom servisu u kom sam radio (poznat i cenjen brend) su popravljani odredjeni sklopovi, a od prozivodjaca su dobijani celi novi sklopovi koji su prodavani van garancije.

Primer:
1.ti reklamiras menjac u servisu
2.servis od Seata dobije nov menjac za tebe
3.servis kupi viljusku za menjac koja je kod tebe neispravna i ugradi ti je, a u dokumentaciji navede da je zamenjen menjac
4.servis proda menjac koji je dobio od Seata i zaradi na njem xxxx evra (minus viljuska koju je servis kupio da zameni u tvom menjacu)
5.servis je zaradio od Seata odredjenu sumu za uslugu zamene tvog menjaca, a dodatno je zaradio prodajom potpuno novog menjaca nekome van garancije uz minimalni rashod koliko je potroseno za deo koji je zamenjen u tvom menjacu.

Ne kazem da je ovo slucaj kod tebe, samo kazem da se takve stvari rade i u ovlascenim servisima.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od ikac2000 » 08 Sep 2017, 19:57

I ja sam imao na svom Aurisu vrlo slican slucaj kao iznad, za kompresor klime.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Ikac » 08 Sep 2017, 19:58

ddanijell je napisao:
08 Sep 2017, 18:29
Jel neko otisao na link ili sad svi pljujete napamet? Lepo ima na linku na osnovu kojih zakona je ono napisano. Nemoj da pljujete pre nego pogledate nesto i procitate. Savuvaj me boze... Uostalom zabole me vise i za garanciju i zakon, lepo sam dao na tacnu odgovor na pitanje i ogradio se od nekih stvari ali ocito dzaba, a u osnovnoj skoli ili nismo ucili ili sam izostao sa tih časova.

Inviato dal mio SM-G935F utilizzando Tapatalk
Ja sam otišao na link i tamo citiraju Zakon o zaštiti potrošača koji više ne važi, tako da dalje nisam želeo da čitam...
Na linku piše...
Obaveštenje o pravima potrošača iz člana 54. Zakona o zaštiti potrošača

U skladu sa članom 54. Zakona o zaštiti potrošača (Sl. glasnik RS br. 73/10), potrošač ima sledeća prava u slučajevima nesaobraznosti robe:.......
Najnoviji Zakon o zaštiti potrošača je usvojen 2014. godine ("Sl. glasnik RS", br. 62/2014 )

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Jumbo » 08 Sep 2017, 20:03

ddanijell je napisao:
08 Sep 2017, 18:29
Jel neko otisao na link ili sad svi pljujete napamet? Lepo ima na linku na osnovu kojih zakona je ono napisano. Nemoj da pljujete pre nego pogledate nesto i procitate. Savuvaj me boze... Uostalom zabole me vise i za garanciju i zakon, lepo sam dao na tacnu odgovor na pitanje i ogradio se od nekih stvari ali ocito dzaba, a u osnovnoj skoli ili nismo ucili ili sam izostao sa tih časova.

Inviato dal mio SM-G935F utilizzando Tapatalk
Zakon na koji se oni pozivaju nije više važeći. Oni se pozivaju na zakon od 2010. godine (Sl. Glasnik RS 73/10), a danas je na snazi zakon o zaštiti potrošača od 2014. godine (Sl. Glasnik RS 62/2014) sa izmenama i dopunama iz 2016. godine (Sl. Glasnik RS 6/2016). Samim tim što piše u garanciji nije usklađeno sa najnovijim zakonskim propisima te bi zbog toga prodavac trebao da odgovara na osnovu člana 19, stava 1, tačke 5 Zakon o zaštiti potrošača

Tako da stvarno ne treba nešto tvrditi pre nego što se pogleda i pročita sve što treba.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od ddanijell » 08 Sep 2017, 20:09

Ok sta pise u novom zakonu do kad može Ogi da zameni auto? To čoveka zanima.

Inviato dal mio SM-G935F utilizzando Tapatalk


Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Jumbo » 08 Sep 2017, 20:15

Pa neka ga pročita, može da ga nađe na internetu.

U suštini se svodi da odgovornost prodavca za nesaobraznost je minimum 2 godine, a za ostale detalje neka pročita sam ili neka angažuje nekog pravnika ako ne može sam da se snađe.

Koliko se sećam ima neki član da ako se posle popravke ponovi isti kvar ima pravo da traži zamenu, ali za detalje stvarno ne mogu da se bakćem. Moraće sam ili uz neku stručnu pomoć.

Ne daj bože da mi treba pa da se onda stvarno dublje mlatim sa tim. Mislim da bi na kraju angažovao nekog pravnika za to.

I opet tvrdim da taj auto treba da proba još neko i to po mogućstvu neko ko ima auto sa istim menjačem. Valjda ima još neko takav menjač u VW, Škodi, Seatu.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Markoni » 08 Sep 2017, 21:03

Pa nije ova tema zbog menjaca, nego pita covek koja je procedura.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Delija » 08 Sep 2017, 21:04

:mrgreen:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od passenger » 08 Sep 2017, 21:09

Ne znam čemu opterećenje. I mene zeza letva volana na Kii, srediću je na sledećem malom servisu. Da l.će je menjaju celu ili samo biksne ili šta god ne valja, ne zanima me. Zanima me samo da radi kako treba.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1956
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od 123456 » 08 Sep 2017, 21:12

passenger je napisao:
08 Sep 2017, 21:09
Ne znam čemu opterećenje. I mene zeza letva volana na Kii, srediću je na sledećem malom servisu. Da l.će je menjaju celu ili samo biksne ili šta god ne valja, ne zanima me. Zanima me samo da radi kako treba.
I Ogi bi hteo samo toliko, da mu menjac radi kako treba ali je problem sto ne radi ....

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od passenger » 08 Sep 2017, 21:15

Mislio sam da radi posle zamene menjača/nekog dela.
Sorry Ogi.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od ddanijell » 09 Sep 2017, 01:16

Zveroljub je napisao:
08 Sep 2017, 19:53

4.servis proda menjac koji je dobio od Seata i zaradi na njem xxxx evra (minus viljuska koju je servis kupio da zameni u tvom menjacu)
Ne kazem da je ovo slucaj kod tebe, samo kazem da se takve stvari rade i u ovlascenim servisima.
Na koju foru odrade ovo kada je uslov da se proizvodjacu posalje natrag deo koji je zamenjen?
U slucaju zamene menjaca ako je seat poslao nov menjac, servis koji je odradio zamenu je duzan da neispravan vrati nazad seatu na analizu i popravku
i taj menjac se kasnije nakon popravke salje sledecem klijentu u zamenu kada zatreba.
Prica ne pije vodu, bar po informacijama koje ja imam.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od ljubitelj » 09 Sep 2017, 10:22

123456 je napisao:
08 Sep 2017, 21:12
passenger je napisao:
08 Sep 2017, 21:09
Ne znam čemu opterećenje. I mene zeza letva volana na Kii, srediću je na sledećem malom servisu. Da l.će je menjaju celu ili samo biksne ili šta god ne valja, ne zanima me. Zanima me samo da radi kako treba.
I Ogi bi hteo samo toliko, da mu menjac radi kako treba ali je problem sto ne radi ....
Sa 3 menjaca je problem sto ne rade, tesko da je moguca takva verovatnoca...
i to jos sa VAGom. Ne bih rekao da je takav scenario.
Menjac ne radi a auto se vozi intenzivno,

Zveroljub
Postovi: 928
Pridružio se: 14 Jan 2012, 20:33
Garaža: Astra j

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Zveroljub » 09 Sep 2017, 17:54

ddanijell je napisao:
09 Sep 2017, 01:16
Zveroljub je napisao:
08 Sep 2017, 19:53

4.servis proda menjac koji je dobio od Seata i zaradi na njem xxxx evra (minus viljuska koju je servis kupio da zameni u tvom menjacu)
Ne kazem da je ovo slucaj kod tebe, samo kazem da se takve stvari rade i u ovlascenim servisima.
Na koju foru odrade ovo kada je uslov da se proizvodjacu posalje natrag deo koji je zamenjen?
U slucaju zamene menjaca ako je seat poslao nov menjac, servis koji je odradio zamenu je duzan da neispravan vrati nazad seatu na analizu i popravku
i taj menjac se kasnije nakon popravke salje sledecem klijentu u zamenu kada zatreba.
Prica ne pije vodu, bar po informacijama koje ja imam.
Ne trazi se uvek deo nazad. Ne znam koje informacije i od koga imas, ali znam sta se i kako radilo kod nas u servisu. Problem je sto su kod nas cesto zastupnici privatne firme, a ne filijale proizvodjaca. Koliko ce da se muva zavisi iskljucivo od alavosti vlasnika/rukovodstva. A prostora za tako nesto ima koliko hoces.
Ponavljam, ne kazem da je to slucaj kod Ogija i Seata, samo prenosim LICNO iskustvo iz jednog ovlascenog servisa poznatog brenda.

Da dopunim:
Neke delove proizvodjac trazi nazad, neke ne. Neki se remontuju, neki ne. Za neke je neisplativo slati ih jer nismo u Eu, pa imamo dodatnu papirologiju i propratne troskove...
Da sam svaki put dobio po dinar kada sam rekao da stari deo vracamo u fabriku, a dao 5 kada smo deo stvarno vratili, bio bih milioner.
Poslednja izmena od Zveroljub u 09 Sep 2017, 18:07, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zamena automobila u garanciji

Post od Saša » 09 Sep 2017, 18:04

Kad će taj jesenji skup Garaža foruma, da stručni konzilijum forumaša konačno proveri taj menjač? Pa ako stvarno ne valja da svi odmah tako grupno odemo do tog uvoznika i načestitamo mu se Nove godine na vreme... :D

Odgovori