Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od ljubitelj » 18 Jan 2022, 10:29

Ponudjeni buster nije zapravo ništa drugo do akumulator u lepoj kutiji sa malo šarenih lampica.

Napravio sam ranije sam jedan takav buster sa 18Ah VRLA akumulatorom za UPSove i nije baš da je bilo bez efekta ali uglavnom funkcionisalo je kada je dobar ali delimično ispražnjen aku u autu a uopšte nije funkcionisalo kada je aku potpuno prazan ili je sam po sebi loš.
Koristio jedno godinu i po dana i batalio priču.

Postoje i busteri na bazi banke kondenzatora koji se pune iz ispravnog aku ili iz ispravljača sa javne mreže a onda daju da tako nazovem impuls velike struje i time pokrenu motor.

A postoji i treći tip koji je integrisan u punjače akumulatora sa vrlo snažnim trafoom koji direktno praktično iz javne mreže uzimaju struju za pokretanje auta. Glomazni i teški.

Ovaj sada buster u Lidlu je deklarisan da sadrži akumulator od 10Ah i nemam nikakvih iskustava koliko može da zaista vrši posao sa praznim aku od auta i na niskim temperaturama kada je i najpotrebniji obično kao ispomoć.


Da se ogranim, lično mišljenje je da nema zamene za akumulator prave normalne veličine kao što je onaj već u autu da bi bilo pouzdano uvek i na svim autima kada zatreba.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8058
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od OMP » 18 Jan 2022, 11:00

Meni treba onaj koji ce da upali auto i sa skroz praznim ili crklim akumulatorom a takvi busteri kostaju kako sam rekao 300e pa na vise u CH recimo, ove varijante za prvu pomoc kod delimicno praznih akumulatora mi i ne vrse posao to mogu i sa kablivima i premoscavanjem da resim. Skoro smo prevezli jedan auto bez akumulatora samo na profi busteru cca 1km.
Ovaj sto se sad nudi u lidlu gledam na YT i vrsi posao, ima nekoliko klipova gde ljudi startuju motor a sto nisu mogli sa praznim akumulatorom, mada opet cifra nije mala.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13073
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 18 Jan 2022, 11:43

Jedan nov veći akumulator + kvalitetni kablovi u gepek i eto ti najboljeg bustera.

Što se tiče Lidl punjača - dobar je, radi posao, slobodno ga kupite, verovatno nema boljeg smart punjača za taj novac trenutno na tržištu. Jedini problem sa njim je što kad je akumulator baš totales ispražnjen ili ima neki sitniji problem (sulfatizacija uzela maha i slično) - neće ni da krene da puni. Dok recimo Cars Pro 4A pokušava da ga vrati u život impulsima (vidi se sve na displeju šta se dešava) i ako uspe onda krene da puni (ako ne uspe - izbaci da nije ispravan) dok ovaj Lidlov . njet, ako nije sve 100% ispravno, neće ni da krene (iako mu specifikacijama piše da ima i on tu osobinu). No dobro, za taj novac je ipak odličan.

ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od ljubitelj » 18 Jan 2022, 14:24

Možda je tvoj primerak neisrpavan, imam taj Lidlov i moj primerak hoće i probelamatične akumulatore da pokrene da puni.
I to upravo na impulsni način a što se prikazuje i na displeju.
Nekada treba više puta uzastopce pokrenuti taj impulsni režim rada kada je aku baš loš tj praktično za bacanje.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8058
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od OMP » 18 Jan 2022, 14:28

I ja imam taj lidlov i kad je akumulator crkao nece isto da pokrene punjenje mislm da izbaci error na ekranu, desavalo mi se na vise aku tako, kad ih odnesem u radnju na proveru i oni tamo isto konstatouju sa njihovom aparaturom, nije mi se jos desilo da je kod njih pokazalo da moze da se vrati u zivot a da moj punjac to nije uspeo.
Kako treba da se pokaze na displeju to impulsno punjenje?
Kupio sam skoro i lidlove kablove, nisam ih jos probao, deluju dobro

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Morse » 18 Jan 2022, 14:34

Da li neko ima iskustva sa Bosch C3 punjačem možda? Našao sam za 35 EUR, ne znam da li vredi (za te pare).

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3169
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Dare4x4 » 18 Jan 2022, 14:38

ljubitelj je napisao:
18 Jan 2022, 14:24
Možda je tvoj primerak neisrpavan, imam taj Lidlov i moj primerak hoće i probelamatične akumulatore da pokrene da puni.
I to upravo na impulsni način a što se prikazuje i na displeju.
Nekada treba više puta uzastopce pokrenuti taj impulsni režim rada kada je aku baš loš tj praktično za bacanje.
Ni moj Lidl punjač isto neće da krene da puni ako je napon ispod neke vrednosti. Ja ga zavaram tako što na nekoliko sekundi paralelno povežem bateriju 12V od šrafilice i onda posle napuni normalo. Ali sam da krene nema šanse. Isto i ako nestane struja, ne nastavlja da puni kada struja dođe.

ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od ljubitelj » 18 Jan 2022, 14:43

Ako je akumulator crkao, u kratkom spoju, totalno prazan sa naponom ttpa 4V, ako je pogrešno polairtet priključen, ako je aku od 24V priključen i slično zapravo i treba da punjač blokira rad i spreči havariju i potencijalni požar i stoga ispiše taj error. Potpuno blokira izlaz tj struja na klmema je 0mA.
Testirao i proverio.

I tako rade svi intelignenti punjači, uključivo i CTEK i ostalih poznati(ji)h brendova odnosno OEM proizvodjača kada se povežu neispravno ili na crknuti aku.

A taj impulsni režim se kao što piše u uputstvu (nemam ga sad kod sebe da ti tačno navedem koja stranica) prikazuje na displeju /blinka/ i traje koliko se sećam 90 sekundi prvo a onda prelazi na standardno punjenje.

@dare jeste ima podnaponsku zaštitu ispod koje ne startuje, kada je aku neispravan toliko da je mrtva hemija. Imao sam takve aku, i budu za djubre iako se kao sprovede punjenje na silu.

Da, ako nestane struja prekida se program rada i prelazi u standby.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8058
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od OMP » 18 Jan 2022, 14:52

Dare4x4 je napisao:
18 Jan 2022, 14:38


Ja ga zavaram tako što na nekoliko sekundi paralelno povežem bateriju 12V od šrafilice i onda posle napuni normalo. Ali sam da krene nema šanse. Isto i ako nestane struja, ne nastavlja da puni kada struja dođe.
Kako povezes paralelno i bateriju? spojis zicama bateriju sa stipaljkama punjaca a ovamo u isto vreme i aku povezan na stipaljke?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3169
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Dare4x4 » 18 Jan 2022, 14:59

Pa da. Plus na plus, minus na minus. Punio sam tako akumulator koji je bio na 9 volti i ispravan je, radi i dalje. Ali punjač nije hteo da započne sa punjenjem zbog niskog napona.

Marjan984
Postovi: 15
Pridružio se: 03 Dec 2019, 23:42

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Marjan984 » 16 Feb 2022, 08:07

Neko da koristio Einhell CE-BC 4M?

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4182
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Nov auto do ~20-ak hiljada

Post od carov2 » 16 Feb 2022, 08:13

Morse je napisao:Da li neko ima iskustva sa Bosch C3 punjačem možda? Našao sam za 35 EUR, ne znam da li vredi (za te pare).
Ja ga imam, kupio sam ga kada sam imao manji problem sa akumulatorom i pomogao mi je.
Dopunio sam jednom, u pitanju je start/stop accu i Audi A5 i jednom sam dopunio staru Vartu koja nije start/stop, za sada je sve u redu.

Sent from my LE2120 using Tapatalk


Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Morse » 19 Feb 2022, 21:32

Hvala za info, u međuvremenu mi je drugar uzeo Lidlov 6V/12V punjač, tako da ću probati taj, verovatno će biti ok jer auto redovno ima duže rute.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13073
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 04 Apr 2022, 15:45

Kupio sam danas u Italiji u Lidlu ovaj Ultimate Speed punjač od 10A (ULG 10 A1). Za razliku od onog od 5A koji se prodaje kod nas i koji takođe imam ovaj može da puni i akumulatore od 24V i ima pulsno punjenje totalno ispražnjenih (flat) akumulatora, poseban završetak/adapter na kraju kabla tako da se na njega mogu staviti klasične štipaljke ili “C” buksnice za akumulatore koji nemaju klasične kleme (uz njega dolazi takav i nastavak) a ovako fizički duplo je veći i masivniji od tog od 5A što se prodaje kod nas. Za 35€ mislim da je odlična kupovina. :)

Slika

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Gazu » 04 Apr 2022, 16:47

Zanimljivo. Ja sam baš za Golfa uzeo nov akumulator pošto je stajao auto preko zime, i ispraznio se akumulator do daske.🙄 I znači, ovakav punjač (kakvog doduše kod nas ni nema?) bi mogao i akumulator i iz takvog stanja da povrati? I da li bi on nakon takvog "oživljavanja" uopšte mogao da dostigne nešto približno svom starom nivou?

Odgovori