Auto-klima

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Opel Corsa C GSI

Post od ljubitelj » 09 Okt 2017, 23:12

Da li je to majstor, pa zar o tako prostim i opste poznatim stvarima da postoji dilema...
Klima MORA da radi cele godine i to je obavezan uslov da se ne bi pokvarila.
Preporuka je da se barem 2 puta mesecno ukljuci na rad od po 5-10 minuta da se omoguci normalno podmazivanje.

Inace, stetno je zimi iskljuciti klimu i to treba izbegavati. Klima ima samo zastitu od preniske spoljne temperature i o tome ne moras da brines. AKo ne radi zimi kada je minus a ukljucena je nije nikakav kvar vec predvdjeno ponasanje.

Zimi kao i leti klima u osnovi isusuje vazduh kroz izdvajanje vlage u obliku kondenza.
Dodatno to zimi pruza prednost da se znatno brze zagreva vazduh u kabini i pre dostigne komforna klima. (suvi vazduh se brze zagreva od vlaznog).

Ukratko, nikako ne slusaj tog "masjstora" a ako mozes i zaobidji u sirokom luku.

Klime koje se ne koriste po vise meseci se obicno pokvare vrlo brzo i vec nakon 2-5 godina vise nisu zaptivene i iscuri "gas" pa je potreban remont i komplet zamena dihtunga.

Klime koje se koriste kako i pise u uputstvu cele godine se obicno ne kvare bar 10-15 godina i u tome periodu nije potrebna dopuna.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7066
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Opel Corsa C GSI

Post od DukeNS » 09 Okt 2017, 23:32

Da zloupotrebim ovo pisanje i priupitam kako najefikasnije odmagliti prozore na kolima bez klime, a da to neukljucuje otvaranje prozora. Ne secam se da mi se to ranije desavalo (kada sam vozio auto bez klime), ali pre nekih 10-ak dana mi je bio pakao sa staklima. Padala je kisa, 10-ak stepeni, kako god da podesim temperaturu ventilacije, stakla sve zamagljenija...

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Opel Corsa C GSI

Post od shandu90 » 09 Okt 2017, 23:37

Kod mene je dugme za klimu ujedno i za odmaglivanje prednjeg stakla. Uvek ventilaciju drzim na 1, leti najvise palim klimu a zimi je furuna i na ventilaciji. Nikad nisam palio klimu da greje.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Opel Corsa C GSI

Post od Geza » 09 Okt 2017, 23:38

Pustiš da spoljašnji vazduh uđe kroz ventilaciju, a ne da bude uključena recirkulacija.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7066
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Opel Corsa C GSI

Post od DukeNS » 09 Okt 2017, 23:40

Nije ukljucena recirkulacija. Cak ni nema dugme za nju...

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Opel Corsa C GSI

Post od Day Walker » 09 Okt 2017, 23:47

Moras klimom jbga.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Opel Corsa C GSI

Post od dunx81 » 09 Okt 2017, 23:58

Letos grunuo neki pljusak,pozatvarao prozore i pocelo da magli. Upalim klimu odmagli brzo ali kad je ugasim i ostavim samo ventilator ono par minuta pre nego stignem na odrediste,nastane haos od magljenja soferke. Duplo gore nego pre odmagljivanja. U takvim situacijama vozim s klimom dok ne stignem gde treba i kad ugasim auto stisnem auto dugme,tad pocne da izduvava jedno 10ak min,osusi sta treba i ugasi se.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Opel Corsa C GSI

Post od Geza » 10 Okt 2017, 00:00

DukeNS je napisao:
09 Okt 2017, 23:40
Nije ukljucena recirkulacija. Cak ni nema dugme za nju...
A ovo ispod crvene crte?

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12315
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto-klima

Post od shandu90 » 10 Okt 2017, 00:40

Cak i ja imam recirkulaciju, ne radi samo u onom 'standardnom' modu. Kad namestim da duva u glavu ili noge tada radi, ali ne vidim zbog cega bi je ukljucivao.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Auto-klima

Post od dragvorl » 10 Okt 2017, 07:17

Isusuje vazduh, isto kao i leti. Kompresor se ne pali od oko 5 stepeni i nanize ugrubo, zavisi od proizvodjaca. U tom slucaju naravno nema isusivanja.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Auto-klima

Post od nidza » 10 Okt 2017, 07:17

Samo kad smrdi i da se brže ohladi kabina leti. Ima smisla što ne da recirkulaciju na šoferku, pametan auto.

Bez klime je svakako kudikamo teže odmagliti auto. Onomad mi je to bilo najveće otkrovenje kad sam došao u poseti takvog automobila, klik na dugme i magle nema.

Na Alfi je sem odmagljivao, imala je senzor na vrhu šoferke, Škoda to nema, ali verovatno na drugi način meri vlažnost jer ni ona ne magli. Na crnoj se ručno mora odmagliti, iako na papiru imaju istu klimu.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Opel Corsa C GSI

Post od lami » 10 Okt 2017, 09:29

DukeNS je napisao:Da zloupotrebim ovo pisanje i priupitam kako najefikasnije odmagliti prozore na kolima bez klime, a da to neukljucuje otvaranje prozora. Ne secam se da mi se to ranije desavalo (kada sam vozio auto bez klime), ali pre nekih 10-ak dana mi je bio pakao sa staklima. Padala je kisa, 10-ak stepeni, kako god da podesim temperaturu ventilacije, stakla sve zamagljenija...
Ne znam koji je auto i koliko je star, ali jesi li pogledao da ti se negde nije zapusio odvod kise ispod sajbne?

Послато са SM-N920I уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Auto-klima

Post od dragvorl » 10 Okt 2017, 10:24

Takodje se jako magli kada je vlazan filter kabine ili kada je mokra unutrasnjost.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7066
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Auto-klima

Post od DukeNS » 10 Okt 2017, 11:07

Ne govorim o mojim kolima, vec o Clio II koji nema klimu. Sa ventilacijom mozda malo odmagli donji deo, ali zanemarljivo, dok je za ostatak soferke potrebna citava vecnost, sto mi ni ne odigra ulogu...

lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Auto-klima

Post od lami » 10 Okt 2017, 11:17

Ovo sto je drag rekao za mokru unutrasnost moze biti ili mali hladnjak da propusta ili da ulazi voda spolja- najcesce zbog odv9da. S obzirom da ti s3 to desava samo kada pada kisa, proveri mu odvode(trebalo bi sa su negde ispod brisaca) i ne znam da li ima filter za vazduh, s obzirom da nema klimu, ako ima proveri i njega da nije zaprljan previse.

Послато са SM-N920I уз помоћ Тапатока


Odgovori