Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 04 Mar 2024, 22:55

Sutra cu da ga odvezem kdo nekog dijagnosticara da vidimo o cemu se tu zapravo radi. Sto se tice dpf i egr nemam pojma kakav je. Pre 7 godina, kad sam ga uzeo, ista prica bila, odradio onu force regeneraciju u mestu i od tad je vuko kao lud, moguce da je opet tako nesto, obzirom da szm presao 100 000+ km nakon toga. Za dpf nisam siguran, ali verovatno da ce pokazati na dijagnostici, moguce i da je on zapusen pa nece da vuce. Dizne msm da dve su na 1, a dve su 2.3, 2,4. To sam bas gledao kad ga nakacio.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od cozmo » 06 Mar 2024, 11:12

Tebi su dizne u out, rekao bih. Ali najbolja je provera kod bosiste. Samo da znas da je reparacija minimum 400 evra.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 26 Mar 2024, 00:20

Drugari, proverene dizne sve su na 1.3, 1.5, kaze da su normalne granice. Auto sam vozio kod 2 majstora, kod jednog menjan senzor pritiska ulja u motoru, nije resen problem, na dijagnostici nijedna greska, bio sve vreme zbunjen sta je autu. Elem, otisao kod drugog, odnosno cetvrtog od kako je radjen auto, isti mi je rekao da zamenim ulje i filter, jer je bacio pogled da je losa viskoznost ulja, inace taj nije zalazio u detalje, rekao prvo to promeni pa cemo videti dalje, jer kako kaze moze biti da je filter los i da zbog toga ima slab pritisak.... Vise mi je muka pa cu za vikend na selo i uradicu sam, pitanje je sledece, sta bi vi dodali/ispravili na ovo sta cu uraditi.
1. Skinucu karter i ocistiti sito uljne pumpe ako je prljavo-zanima me cime mogu da isperem to sito i jel se skida, postoji li dihtung kartera jer ne mogu da nadjem na netu?
2. Novo ulje i nov filter ulja
To bi trebalo da resi problem slabog pritiska ulja u motoru, nadam se.
3. Sto se tice turbine, citanjem po forumima, kazu kad se menja turbina treba ocistiti interkuler, sto nije uradjeno sigurno, skinucu i isprati ga vodom, jel to pametno?
4.Zamenicu filter vazduha i filter goriva
5.Zamenicu protokomer, tj kupicu novi
6. Zamenicu ulje u menjac, zanima me koje ulje sipati?

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 26 Mar 2024, 10:12

Filter ulja nema uticaja na pritisak ulja, on ima sasvim drugu funkciju.
Kroz njega samo protiče ulje bez ikakvih promena pritiska, kako udje tako i izadje. Ako se i nekim čudom zapuši ima u sebi prekostrujni ventil koji se otvori i propušta dalje ulje direktno zaobilazeći sam filterski papir.

Na tom motoru kao pravilo niti se skida karter, niti se čisti sito uljne pumpe niti postoji problem taloga niti ikakav problem sa podmazivanjem.
Ali, ako je to dijagnozom utvrdjeno kao problem onda naravno uraditi prema toj postavljenoj dijagnozi u obimu i šta je već ustanovljeno da treba.
Ja ne bih to radio tek tako.


Interkuler se ispira vazduhom kao osnovno a ako je baš prepun taloga/ prljavštine onda nekim naftnim rastvaračem. Ima hemija za to, uglavnom pod nazivom sredstvo za pranje motora kao koncentrati.

Nema o čega da bude interkuler prljav inače, kroz njega prolazi flitrirani vazduh pod pritiskom koji sam po sebi čisti iznutra saće. Jedino se praktikuje ispuštanje ulja, treba proveriti da li ima čep na interkuleru odozdo ili mora da se izvadi i okrene naglavačke.

Zameni onda oba (2) protokomera, koja ima taj motor. I obavezno originali, ništa kopije.

Filteri vazduha i goriva su valjda menjani kada je radjen motor, to je barem neko pravilo...mže da se promeni ponovo ali nema to uticaja na sistem podmazivanja i pritisak ulja.
Ulje u menjaču ne znam napamet, piše u uputstvu od auta negde na početnim stranama.
Ulje u tom modelu menjača je trajno, ne menja se (običan manuelni).

Koliki je uopšte izmereni pritisak ulja? koliko bara pokazuje manometar na leru i na 2.000 obrtaja?

Mogu da pogledam u uputstvo i uporedim odstupanje sa nominalnim koje je dao PSA za taj motor.

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 26 Mar 2024, 15:19

Slazem se, on spominje da je ona gumica na filteru ulja kao losa, desavalo mu se kaze da zbog toga gubi pritisak, svakako bih zamenio jer je to jeftino a kad vec mogu sto da ne.
Rekao je da moze da se desi da kad je stradala turbina ulje napunilo interkuler, pa ga treba ocistiti.
Koja 2 protokomera, znam za onaj na filteru vazduha sto se nalazi, koji je taj drugi? moze link ako nadjes?
Ne drzi me za rec, pitao ga jesam ali sam zaboravio sto se tice pritiska, mislim, da je rekao da je oko 3 na leru, a posle nesto manji, ali ne drzi me za rec jer mi to prolazi kroz glavu, ali msm da mi je spomenuo da sumnja isto na letece lezajeve, pa mi se kosi sa pritiskom.

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 26 Mar 2024, 21:54

Drugi, MAP na samom interkuleru.

Vidi se golim okom da li pušta filter ulja ili ne. Ako pušta gumica tu šiklja ko gejzir...kada je toliko oštećenje da se gubi pritisak.

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 27 Mar 2024, 17:09

Motor je cist kao suza, opran je, nema trunke prljavstine na njemu, tj nema ni ulja. Aha, video sam, uzecu i taj senzor pa cemo videti

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 28 Mar 2024, 08:38

on spominje da je ona gumica na filteru ulja kao losa, desavalo mu se kaze da zbog toga gubi pritisak, svakako bih zamenio jer je to jeftino a kad vec mogu sto da ne.
Pa onda je to netačno zapažanje, i nepotrebno potpuno da se radi zamena gumice.

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 24 Apr 2024, 15:41

Nakon duge polemike, auto je resen.
Otisao kod pravog majstora i za 5 min pronadjen kvar. U filteru ulja mnogo metalnih opiljaka. Lezajevi radilice otisli. Morala da se radi radilica. Najisplativije mi bio drugi motor. Resen problem. Hvala Vam ljudi

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 24 Apr 2024, 18:43

Lepo je što si javio rezultat, i super da je rešeno.
Taj motor ima kovanu radilicu, retkost je da strada ali ako je motor ostao bez ulja nekada to se dogodi.

Odgovori