Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 16 Feb 2024, 09:03

Zarko96 je napisao:
14 Feb 2024, 23:17
anlaser i disne da ce da proveri, kao i dzek na protokomeru
Jel vergla uopšte ili ne? Anlaser ne može da crkne tek tako od skidanja glave ili rasklapanja motora ili bilo čega sličnog,On se haba postepeno i veoma sporo.

Ima 2 džeka, 2 protokomera. (merač mase i merač pritiska). Ali i bez oba taj motor mora da upali i da radi. Ne baš glatko i ne baš korektno da vuče ali mora da radi.
Provereno...


To je u osnovi jednostavan motor, nema šta da se mnogo zezne osim sinhronizacije zupčastog (može na 2 različita načina da se zupčasti da se nateže- postavi, jedan ispravan i jedan neispravan).
Ali to je več stvar mehanike i nema veze sa elektrikom.

Elektrika je isto ralaitvno jednostavna, dobro je uradjena, dokumentacije ima, lako je sve dostupno za pregled, kontrolu, merenja, dijagnostike očitavaju sve moguće parametre sa lakoćom...
turbo klasičan mehanička klapna i vakum servo preko elektro ventila.
Dizne i komplet ubrizgavanje dostupno na izvolte...kao i kompjuter.


Zaista ne kapiram šta bi moglo toliko da otežava rešavanje problema.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od dag81 » 16 Feb 2024, 11:07

Trebalo bi prvo proveriti zupcenje.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Koshmar » 17 Feb 2024, 09:01

Velika je verovatnoca da nije uzupcen...
Ja sam na autu prosle godine skidao glavu sam sve radio prvi put u zivotu ( na benzincu ) vratio sve nazad,uzupcio i upalio odma.

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 18 Feb 2024, 03:44

ljubitelj je napisao:
16 Feb 2024, 09:03
Zarko96 je napisao:
14 Feb 2024, 23:17
anlaser i disne da ce da proveri, kao i dzek na protokomeru
Jel vergla uopšte ili ne? Anlaser ne može da crkne tek tako od skidanja glave ili rasklapanja motora ili bilo čega sličnog,On se haba postepeno i veoma sporo.

Ima 2 džeka, 2 protokomera. (merač mase i merač pritiska). Ali i bez oba taj motor mora da upali i da radi. Ne baš glatko i ne baš korektno da vuče ali mora da radi.
Provereno...


To je u osnovi jednostavan motor, nema šta da se mnogo zezne osim sinhronizacije zupčastog (može na 2 različita načina da se zupčasti da se nateže- postavi, jedan ispravan i jedan neispravan).
Ali to je več stvar mehanike i nema veze sa elektrikom.

Elektrika je isto ralaitvno jednostavna, dobro je uradjena, dokumentacije ima, lako je sve dostupno za pregled, kontrolu, merenja, dijagnostike očitavaju sve moguće parametre sa lakoćom...
turbo klasičan mehanička klapna i vakum servo preko elektro ventila.
Dizne i komplet ubrizgavanje dostupno na izvolte...kao i kompjuter.


Zaista ne kapiram šta bi moglo toliko da otežava rešavanje problema.
Auto hladan pali, zavergla ono dva kruga i upali, ako ga ugasim, vergla kao lud, upali jedva uz drzanje gasa nakon nekih 40 sekundi. Turbina nece da radi, cuje se neko sustanje kao helikopter kad vozim preko 2/3k obrtaja. Ja sam ovom majstoru isto rekao ds proveri uzubcenje, ali ne znam sto nije to uradio, zvacu ga sutra da proverim, obzirom da je auto 2 meseca kod majstora, iako sam mu i napomenuo da proveri uzupcenje.

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 18 Feb 2024, 03:46

Svakako cu sutra nazvati ovog majstora da skine to da vidi kako je uzupcen, prva pomisao i meni je bila da je do toga. Hvala Vam, javljam sta se desilo

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 18 Feb 2024, 08:54

Znači auto ipak upali kada je hladan i radi, ne ugasi se odmah nakon pola sekunde ili 3 sekunde i slično?
Do sada je bilo stanje da se ne može uopšte upaliti i u tom smeru je išla sugestija šta gledati.
Ako vergla kao lud svakako nije anlaser, kao što je pominjano, mogući problem paljenja.

Kada je zupčenje promašeno dizel motor ne može da upali- nikada.
Ako motor pali hladan, po potrebi provera ali nema prostog (za)gledanja (jer motor nema vidljive i obeležene repere nigde) već samo ponovnim rasklapanjem i ponovnim zupčenjem razvodnog mehanizma uz namenski alat za taj motor.

(ja sam meni radio veliki servis pa pošto nisam imao alat poteban za nameštanje položaja remenica za taj motor morao sam da napravim /improvizujem / adekvatni koji je odlično poslužio. bez alata nije moguće zupčiti taj motor precizno i pravilno).


Turbina na tom motoru je stalno "upaljena", /nema geometriju/, radi i na leru a svakako i u vožnji pri bilo kojim obrtajima. Nema turbina nikakvog uticaja ni na paljenje motora, ni na verglanje, ni na gašenje motora. Potpuno je pasivne uloge.

Turbina i anlaser nisu problem na kome se treba zadržavati u traženju greške (prema sada poslednjem opisu stanja).


Kakva je vizuelna slika odnosa /ugla/ impulsa bregaste i impulsa radilice tada kada neće da upali? To bi trebalo proveriti da li se poklapa na hladnom i na toplom motoru. Ja bi prvo to gledao da se definitivno utvrdi da li je zupčenje korektno namešteno.

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 18 Feb 2024, 09:34

Auto hladan uvek upali, ne gasi se, odvezo sam ga do majstora bez problema, samo je mlitav. Ako ga ugasim, vergla minut, ako mu ne dam gas nece da upali, uz dodavanje gasa upali jedva, onako kao da uhvati da upali pa nece i dok ne poklopi da upali. Kad upali radi isto kao i hladan. Primetio sam da dimi sad, a i primetio sam da ako hocu da krenem, mnogo lako hoce da se ugasi, obicno lagano polazi bez gasa, sad nema sanse, gasi se odmah. Sto se tice turbine, znam da ona veti non stop, nego ne znam zasto krene da susti kao luda, a auto nece da vuce, jel moguce tu nesto oko vakuma da nije lepo povezano? Sto se tice odnosa bregaste, ne znam, danas cu ga zvati pa cu mu reci da proveri to.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Dare4x4 » 18 Feb 2024, 10:44

Probaj sa uočiš odakle tačno šušti. To možda znači da turbina puni ali da joj vazduh negde beži. Usis i izduv su sigurno skidani kad je glava skidana i moguće da negde nije lepo zadihtovano ili da je neko crevo iscepano.

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 18 Feb 2024, 14:51

Zarko96 je napisao:
18 Feb 2024, 09:34
jel moguce tu nesto oko vakuma da nije lepo povezano?
Da.
U prvom postu sam napisao da po opisu prvo to treba pregledati i srediti.
I turbinom i paljenjem motora i gašenjem motora i EGRom se upravlja vakuumom. (preko elektro ventila modulisanim širinom impulsa).
Ako ne valjaju vakumi motor ne može da korektno radi.

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 24 Feb 2024, 11:13

E ovako drugari, da javim kako je prosla agobija sa ovim autom. Drugi majstor je resio problem ovog paljenja, problem je bio u uzubljenju motora kao sto smo i svi pretpostavljali, sad auto pali i radi kako treba. Ostaje u ponedeljak da vidi sta je sa turbinom, kaze kad je skinuo bila je puna ulja, verovatno ovaj prethodni majstor nije ta creva lepo povezao, ovaj sad nije stigao da pogleda kako treba, pa ce u ponedeljak i to resiti. Kaze neko crevo je sigurno lose povezano

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 03 Mar 2024, 23:08

Zarko96 je napisao:
24 Feb 2024, 11:13
E ovako drugari, da javim kako je prosla agobija sa ovim autom. Drugi majstor je resio problem ovog paljenja, problem je bio u uzubljenju motora kao sto smo i svi pretpostavljali, sad auto pali i radi kako treba. Ostaje u ponedeljak da vidi sta je sa turbinom, kaze kad je skinuo bila je puna ulja, verovatno ovaj prethodni majstor nije ta creva lepo povezao, ovaj sad nije stigao da pogleda kako treba, pa ce u ponedeljak i to resiti. Kaze neko crevo je sigurno lose povezano
Momci, zamenjena je i turbina, ona je bila urnisana, sve je bio odvuko ulje u izduv, dpf... Drugi majstor zamenio turbinu, auto sad pali i radi lepo, ima fin rad. Ne vuce bas najsjasnije, nije ni majstor zadovoljan, auto sam uzeo jer mi je bio potreban.Nije stigao da zameni protokomer, a izbacuje gresku protokomera koja cim je obrise odmah se vrati. Dobrih polovnih nema, jer sam danas 3 zamenio, ne vuce, tj ne oseti se turbina nista. Dal uzeti novi, tj dal bi novim protokomerom krenuo da lepi tj da se oseti turbina obzirom da sada kao da je nema. Inace na ovom protokomeru pise siemens, a moj auto je bosch sistem sve, jel i to moze biti problem?

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od ljubitelj » 04 Mar 2024, 09:00

Naravno, treba ti protokomer od tvog motora/modela auta.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od cozmo » 04 Mar 2024, 13:22

Taj motor ne lepi ni kad je bio nov :)

Drugo, protokomer ce pre da secka nego da ti utuli svu snagu, ali ko zna, mozda moze i tako da zeza, mada ja nisam cuo za slucaj - obicno je to neko seckanje i cimanje. Raskaci dzek slobodno i probaj - ako prodise i ako ide kako treba onda jeste on (s obzirom na gresku), ali veruj da gresku protokomera moze da da i masa drugih stvari a ne sam protokomer :) Zato dobra dijagnostika.

Dakle, prvo otkazi dzek i probaj. Ako ide dobro, ako vuce kako mislis da treba da vuce, onda je verovatno do protokomera. Naravno to samo za probu, nemoj ga tako dugo voziti.

Nov protokomer kupi u originalu i po broju sasije. Nemoj uzimati zamenske nikako.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Zarko96
Postovi: 27
Pridružio se: 15 Jun 2021, 23:19
Garaža: Peugeot 307

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od Zarko96 » 04 Mar 2024, 15:35

cozmo je napisao:
04 Mar 2024, 13:22
Taj motor ne lepi ni kad je bio nov :)

Drugo, protokomer ce pre da secka nego da ti utuli svu snagu, ali ko zna, mozda moze i tako da zeza, mada ja nisam cuo za slucaj - obicno je to neko seckanje i cimanje. Raskaci dzek slobodno i probaj - ako prodise i ako ide kako treba onda jeste on (s obzirom na gresku), ali veruj da gresku protokomera moze da da i masa drugih stvari a ne sam protokomer :) Zato dobra dijagnostika.

Dakle, prvo otkazi dzek i probaj. Ako ide dobro, ako vuce kako mislis da treba da vuce, onda je verovatno do protokomera. Naravno to samo za probu, nemoj ga tako dugo voziti.

Nov protokomer kupi u originalu i po broju sasije. Nemoj uzimati zamenske nikako.
Upravo sam probao to, bukvalno auto isto radi i sa zakacenim i sa raskacenim dzekom. Nista se ne desava, auto hoce da secne negde izmedju 2700-3000 obrtaja. Jedino razlika je sto ima crni dim na auspuhu kad raskacim dzek od protokomera. Jedino je tu gresku upalio. Auto znaci radi lepo, samo je mrtav, kao da nema turbinu. Ne znam sta bi moglo biti.. Inace zaboravio sam da napomenem. Pali mi lampicu stop i za ulje. Pise oil pressure insuficient low, nesto tako, ulje ima, na max je, obzirom da je auto radjen pre 200km. Majstor je proverio gore na poklopcu, baca ulje u bregastu, znaci pali na svake 2 3 sekunde tu gresku, kad se vozi ne, kad se stane i u leru pali i gasi se na svake 2 sekunde. Sutra ujutru uzimam novi senzor, pa cemo videti, inace ne vozim ga da ne bi doslo do nekog kvara. Moze li biti uljna pumpa? Pa da remeti ceo sistem i ovo sa turbinom?

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Peugeot 307 2.0 hdi 79kw vergla nece da upali

Post od cozmo » 04 Mar 2024, 20:00

Ti moras da nadjes jako dobrog dijagnosticara. Znaci ne majstora. Nego nekog ko na osnovu svih tih parametara i desavanja moze da uradi dijagnozu kvara. Mora prvo Lexia, drugo moraju da se prate parametri u toku rada motora i voznje i to mora da zna sta treba da gleda. Senzor pritiska goriva ume da zeza i da pravi haos isto (da secka, da ne vuce)... Crni dim nije nikako dobar, ali cenim da je bacao zbog lose smese. Proveri dizne i sve. Turbo mora da radi uvek, pogotovo ako je remontovan i dobro namesten. Kakav je EGR? Imas li ispravan DPF? Ima tu masa stvari za proveru.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Odgovori