Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 10 Sep 2023, 09:23

Veruj da ovi iz Michelina lazu.


Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11148
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 10 Sep 2023, 09:25

Imam jedan komad Michelin Energy, imaju mozda 7 godina, gume su u besprekornom stanju vizuelno i funkcionalno...

To je vec dovolno, a potrajace jos par godina...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 873
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od pegazbre » 10 Sep 2023, 09:29

Ja sam gume obicno koristio nekih 5-6 godina jer cim pocnu da dobijaju "suvu kozu" ma koliko je sare ostalo, ta guma je polako za zamenu a to je vise izrazeno kod univerzalnih guma koje su non-stop na autu u svim vremenskim uslovima 24h dnevno.

Zato mi je kolega i skrenuo paznju na ove kineske, kaze za razliku od Lasse koja je par hiljada skuplja guma imas bar neke recenzije da znas odprilike kako se kotira pa nek ti izgura po gradu 3-4 sezone pa je menjaj. Zato sam i pitao za ove kineske gume, da li je to neko probao ili svi po automatizmu, to su kinezi i svi odustaju odmah.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11148
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 10 Sep 2023, 09:51

Sad se ionako sve pravi u Kini....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 723
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 10 Sep 2023, 10:08

ljubitelj je napisao:
10 Sep 2023, 08:41
...ne ideš na trkanje, ne ideš u maksimalne brzine, ne ideš u kočenje po krivinama, ne ideš u limite kolovoza...
Zbog ovakvih stvari ljudi ginu... Veruju da ako oni voze po svom misljenju daleko od limita da ne mogu doci u problem. Najcesce nisu onda svesni svojih limita jer nisu svesni cinjenice da u svakom trenutku mozes da ti iskoci, pas, dete, led, rizla, rupa, drugo vozilo, biciklista, pesak, neobelezena krivina, radovi na putu, traktor u mraku itd...

Da budem jasan, ne sporim mogucnost da ljudi voze budzetnu gumu na svom autu, treba se samo prilagoditi tome, ali verovati da se bolje gume kupuju samo da bi neko divljao je ozbilno nepoznavanje svojih limita kao vozaca i opasnosti koje postoje u saobracaju i meni licno, takvi vozaci su najopasniji u saobracaju. To i fazoni kao meni se nikad nije to desilo, pa cinjenica da se nesto nije desilo mozda 20 godina, ne znaci da nece.


Ja gledam da poboljsam performanse svog auta, ne zato sto mogu da idem mozda 20km/h vise od losijeg auta i da stanem ili izbegnem prepreku za isto vreme kao losiji auto, nego zato sto kad idem istom brzinom kao on, imam vise vremena za reakciju i da odreagujem i da isplaniram odgovarajuci korak. Trkanje je puno jednostavnije od saobracaja, trkanje znas da pokusavas aktivno da pomeris limit, saobracaj je takav da nikad ne znas kad ce neko da ti nametne trenutak za istrazivanje limita, a prosecan vozac sigurno nije 100% aktivno skoncentrisan na voznju kao neko ko se trka recimo.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 10 Sep 2023, 11:44

Bax je napisao:Imam jedan komad Michelin Energy, imaju mozda 7 godina, gume su u besprekornom stanju vizuelno i funkcionalno...

To je vec dovolno, a potrajace jos par godina...
Jel u gepeku?

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11148
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 10 Sep 2023, 14:06

Na Astri J, slikacu ako stognem, gume su kao nove. Fabricke stigle na kolima. Auto je presao oko 40.000.

Zimske na njemu Savine duplo mladje, ne mogu da prosmrde Michelinu, po prokazanom dozivljaju voznje. Mada je to i do dimenzije... U svakom slucaji taj set Michelina odlican.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10650
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 10 Sep 2023, 15:29

YUgisa je napisao:
10 Sep 2023, 10:08

Zbog ovakvih stvari ljudi ginu... Veruju da ako oni voze po svom misljenju daleko od limita da ne mogu doci u problem.

zato sto kad idem istom brzinom kao on, imam vise vremena za reakciju i da odreagujem i da isplaniram odgovarajuci korak.
Usled raznih verovanja ljudi ginu, retko sama tehnika na autu ili njegove perfomanse je razlog problema.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 10 Sep 2023, 16:53

Ne ginu zbog verovanja, nego pametovanja i ubedjenja licnih.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока



milosg
Postovi: 1509
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od milosg » 10 Sep 2023, 17:52

YUgisa je napisao:
10 Sep 2023, 10:08
ljubitelj je napisao:
10 Sep 2023, 08:41
...ne ideš na trkanje, ne ideš u maksimalne brzine, ne ideš u kočenje po krivinama, ne ideš u limite kolovoza...
Zbog ovakvih stvari ljudi ginu... Veruju da ako oni voze po svom misljenju daleko od limita da ne mogu doci u problem. Najcesce nisu onda svesni svojih limita jer nisu svesni cinjenice da u svakom trenutku mozes da ti iskoci, pas, dete, led, rizla, rupa, drugo vozilo, biciklista, pesak, neobelezena krivina, radovi na putu, traktor u mraku itd...
Čekaj, ako je u pitanju Yugo (za koji ti skidam kapu koliko truda i vremena si uložio da središ i napraviš tu priču, da ne shvatiš pogrešno), glavni problem bezbednosti u saobrašaju je upravo to vozilo (i mnoga druga na ovoj temi), a mnogo manje brend gume.

Isto tako, ni Astru (koju je neko pomenuo) i putnike u njoj neće sačuvati guma ako su uslovi vožnje i nepredviđena situacija bili takvi, a Astra sama po sebi nije neki šampion bezbednosti.

Kada sam kupovao Espace, i pored nekih mana, velika prednost tog vozila je bezbednost. Isto sam razmišljao i kada sam skoro uzimao Modus...

Bitne su gume, naravno, ali samo kao jedan aspekt bezbednosti. Čak i testovi koje svi gledamo umeju da daju lažnu sliku, jer niko ne testira kako se ta guma ponaša posle godinu dana...

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 723
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 10 Sep 2023, 18:18

Poenta moje poruke je bila da bezbednost polazi prvo iz glave vozaca i da razmisljanje kako ne moze nista da ti se desi jer ne planiras da vozis trke ili da ides max brzinom je vrlo opasna.

Nije poenta da neko ne moze da bude bezbedan vozeci najjeftiniji auto sa najjeftinijom gumom koja mu dostupna, nego je poenta da treba da bude svestan da to ima svoje limite i da ti limiti vozila mogu biti prevazidjeni cak iako si ti u limitima zakona. Naravno vozeci i najbolje sto je dostupno ne znaci da je limit bez granica.


Vozilo je poslednja stvar bezbednosti, u svemu se moze poginuti, cinjenica da 2 auta imaju 5 zvezdica nista ne znaci ako se slupaju dva auta sa 5 zvezdica gde je jedan od 1t a drugi od 2t... Radjen je i test toga, u laksem vozilu su dali minimalne sanse za prezivljavanje, a u drugom su imali lakse povrede. Treba krenuti prvo od aktivne bezbednosti i najbolje bi bilo izbeci taj sudar, a to ce najvise zavisiti od toga ko koliko poznaje svoje i limite vozila koji vozi.
Being second is to be the first of the ones who loose...

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 10 Sep 2023, 18:34

A170T je napisao:
07 Sep 2023, 10:57
... guma mora da ima malo agresivniju šaru, zato što u dvorištu imam blata...
To je funcionalna karakteristika a ne estetska.
pegazbre je napisao:
08 Sep 2023, 19:02
... Da li je neko koristio Lassa MULTIWAYS 2 ili Laufenn G FIT 4S LH71? ...
Imam Laufenn G FIT 4S LH71 od februara. I pišem utiske ali o Laufenu nisam jer sam u martu imao infarkt pa sam manje vozio proletos. Čekam jesen/zimu pa da pišem prvi utisak. Ali evo malo zime i celo leto je vozim.

Zimi ili kako je ova bila "vlažna" pa malo utisaka. Bolje su mi je od Mišelinove zimske (dobio uz auto sa dobrom šarom), koju sam bacio. Proklizale su mi jednom a i proklizale usred leta na voždovačkom kružnim putu (Jerković-Banjica). To sa Kleber AS se nije desilo za 4 godine. NI zimi ni leti na 40 stepeni. Nisu loše za cenu od 5000 za 14 inča. I ne kajem se ali ne bih ispod njih ni jednu drugu uzeo.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 873
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od pegazbre » 11 Sep 2023, 10:22

Prepostavljam da je neko uzimao gume preko "internet prodaja guma". Sad sam ih zvao da pitam za KLEBER 215/55 R17 Quadraxer 3 da li imaju informaciju koji je DOT i naravno nemaju takvu informaciju, vec kad mi stignu gume da ih pregledam i ako je DOT stariji da ih odbijem (i naravno ako primetim neko ostecenje).

Moje pitajne za one koji su narucivali odavde, sa kakvim DOT-om su vam stizale gume? Nebi bas uzimao gume koje su par godina stare jer sam video kod mnogih vulkanizera na koji nacin se one skladiste i to nije za pohvalu...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11148
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 11 Sep 2023, 10:36

Ja sam dobio dot iz pocetka 2022, porucio sam negde u aprilu ove godine. Ja ne mislim da je to problem.

Ako hoces da izbegnes probleme, kupuj tamo gde ti ih ugradjuju.
Poslednja izmena od Bax u 11 Sep 2023, 10:54, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

guzva
Postovi: 150
Pridružio se: 07 Nov 2021, 01:20

Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od guzva » 11 Sep 2023, 10:37

Slika

Ali sam im u startu naglasio da sve 4 gume moraju imati isti dot i da nisu starije od 6 meseci. Inace ne preuzimam posiljku.


Edit: secam se prvo sam porucio preko planete guma 4 fuldine i to sam im isto preko telefona naglasio da necu preuzeti ukoliko gume ne bude imale isti dot i ne starije od 6 meseci, i onaj lik preko telefona kao nema problema. Kad ono kad stigle dve bile stvarno super dot i isti a ove dve uvalili tipa dve godine mislim da je bila razlika. Samo sam ih pozvao i reko vracaju vam se gume za Beograd :)
Pa sam porucio kleber preko ipg i oni stvarno ispostovali.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odgovori