Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 09 Jan 2024, 14:29

@Gazu ako pricamo o snegu i budzet gumama, samo podsecanje da se budzet gume Sava, Petlas, pa i Tigar, jako dobro ponasaju po snegu. Ruske su smrt na mokrom ali takodje su neprokosnovene na snegu.

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока


milosg
Postovi: 1509
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od milosg » 09 Jan 2024, 14:34

Šira je ovo tema od guma, i oslikava generalno stanje u državi. :) Prevelika je bahatost u saobraćaju kod nas. Ima gorih država, naravno, ali čim se bar malo makneš iz Srbije vidiš da ima i značajno boljih, čak i u bliskom komšiluku. Nabijanja u branik, preticanja preko pune, prebrza vožnja u gradu, neispravna svetla, itd. su realno izraženi ovde. S druge strane, ljudi kao da nemaju osećaj kada put postane klizav, ljigav od blata zbog traktora itd.

Takođe, sinoć, pola malih ulica je poledilo - ljudi voze kao da nije.

Srećom i hvala Bogu do sada sam uvek mogao da priuštim nove gume i da ih menjam na vreme. Možda ne uvek premium, bilo je nekad Tigruša, bilo je i Dunlopa, Michelina, sad je Nexen i Kleber, ali uvek vozim oprezno kada je loše vreme.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 723
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od YUgisa » 09 Jan 2024, 15:13

Gazu je napisao:
09 Jan 2024, 12:03
@YUgisa Pa da, zbog takvih vozača ispada najbolje po snegu ostaviti auto parkiran, ili ili njim po takvim uslovima samo kad ti baš treba. Što ne kažem da je glupo, pogotovo što mi u toku godine imamo maksimum dve nedelje da sneg nije dovoljno očišćen po gradu. Najtipičnije bi bilo da ti bude neki jednocifren broj dana.

Nisam ironičan. Možeš ti imati super gume, ali kako da izbegneš sve one budale što se sankaju u kolima.Slika

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Pa ja cesto i vozim bajs i koristim relativno velik broj biciklistickih staza po Subotici bas iz tog razloga sto je manji stres i cesto i brze nego autom i par godina sam vise km presao bajsom nego autom.
Saša je napisao:
09 Jan 2024, 13:45
Ne bih rekao da kvalitet guma ima bilo kakve veze sa divljanjem ma ulici, odnosno da divljaju ovi sa jeftinijim gumama. Upravo suprotno, najviše divljaju ovi sa skupljim i novijim automobilima (da ne kažem da je to u najvećem broju slučajeva BMW) jer ih boli piša za kazne. Pritom kao po pravilu nikad ne daju migavce, ubacuju se ispred, isecaju druge, skreću iz trake za pravo - levo itd. Čisto sumnjam da neko na BMW-u X5 ili X6 ili sličnom automobilu ima neku jeftinu gumu.
"Skuplja" kola ali ako bolje pogledas vecinom "jeftine" gume... Ne znam kako je u drugim gradovima, ali te "skuplje" modele sto su 1-2 generacije starije od aktuelnih najcesce vidjam sa nekim niskobudzetnim gumama jer dobar deo vozaca tih vozila ako dobaci novcano da ih kupi, nema para ili zelje da placa 1000 evra niskoprofilne gume 18+ inca od boljih proizvodjaca... Dobar tih vecih limuzina i SUVova sto su oko 2010-2015 godista sto sam ja licno video se kotrljaju na Tigru i podbrendovima ili nesto matoro skupljih brendova...

Najvecu raznolikost vidjam kod auta tu oko 15-25 godina starosti (i mladji manji auti) jer su dimenzije guma pristupacnije pa su ljudi otvoreniji ka boljem brendu.
Being second is to be the first of the ones who loose...

raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 09 Jan 2024, 15:47

I u manjim sredinama se cesto moze videti da ti veci auti imaju novu budzet ili srednju klasu guma.Kontam da ti auti dodju sa premium gumom, mislim da je i vecina manjih i starijih auta sa premium gumom doslo sa istim. Kada dodje vreme za menjanje, Premium kupuju oni koji imaju para ili oni koji bas zele da imaju premium.

Volim da zagledam ali retko vidjam novu premium gumu na autima.

Jel postoje upste neka istrazivanja koja govore o tome kakve se gume voze kod nas?

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 09 Jan 2024, 15:56

YUgisa je napisao:
09 Jan 2024, 15:13
Saša je napisao:
09 Jan 2024, 13:45
Ne bih rekao da kvalitet guma ima bilo kakve veze sa divljanjem ma ulici, odnosno da divljaju ovi sa jeftinijim gumama. Upravo suprotno, najviše divljaju ovi sa skupljim i novijim automobilima (da ne kažem da je to u najvećem broju slučajeva BMW) jer ih boli piša za kazne. Pritom kao po pravilu nikad ne daju migavce, ubacuju se ispred, isecaju druge, skreću iz trake za pravo - levo itd. Čisto sumnjam da neko na BMW-u X5 ili X6 ili sličnom automobilu ima neku jeftinu gumu.
"Skuplja" kola ali ako bolje pogledas vecinom "jeftine" gume... Ne znam kako je u drugim gradovima, ali te "skuplje" modele sto su 1-2 generacije starije od aktuelnih najcesce vidjam sa nekim niskobudzetnim gumama jer dobar deo vozaca tih vozila ako dobaci novcano da ih kupi, nema para ili zelje da placa 1000 evra niskoprofilne gume 18+ inca od boljih proizvodjaca... Dobar tih vecih limuzina i SUVova sto su oko 2010-2015 godista sto sam ja licno video se kotrljaju na Tigru i podbrendovima ili nesto matoro skupljih brendova...

Najvecu raznolikost vidjam kod auta tu oko 15-25 godina starosti (i mladji manji auti) jer su dimenzije guma pristupacnije pa su ljudi otvoreniji ka boljem brendu.
Bas tako, a takvi vrlo cesto divljaju sa losim gumama...
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 46036
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Geza » 09 Jan 2024, 15:59

Premium gume ili ne, nekad jednostavno pažnja popusti.

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14248
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od pedja » 09 Jan 2024, 16:46

Eh, statistike. Pokazuju da svako tumači šta mu odgovara. Najveći broj nezgoda je u letnjim mesecima, što je i očekivano. Koliki je tu, bar kod nas, uzročnik loša guma (istrošena ili krš) ili zimska guma na +30, nikada nećemo saznati.

Video sam nekoliko zapisnika policije, nigde nema navedene gume, a bilo je stizanja otpozadi i sl. Niko ne kaže: imao je lošu gumu, pa nije uspeo da stane. Pre ide ono čuveno: ko udari otpozadi, taj je kriv.

Kolegu i mene je udario čovek na semaforu, zima/mokro/Tigar. Nije nas udario jako, ali dobra guma bi možda i to sprečila?! Da je došla policija, da li bi pisalo da je Tigar?



Ako se iz statistike (ABS Srbija) izvuče analitika uzroka neispravnosti vozila, na prvom mestu su kvarovi svetala i migavaca (šta god to bilo), a zatim neispravne ili neodgovarajuće gume, koje se često i be uzmu kao uzrok.

raks88 je napisao:
Volim da zagledam ali retko vidjam novu premium gumu na autima.

Jel postoje upste neka istrazivanja koja govore o tome kakve se gume voze kod nas?
Iznad napisah deo odgovora. Nema te statistike.

Da me je danas mlatnuo onaj sa Golfom, kada je krenuo da pleše po putu, da li bi u izveštaju policije pisalo koje gume ima, ako su zimske i dobre šare?


TapaT


Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1664
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od zdushan » 09 Jan 2024, 16:48

Ako je prosao tehnički, onda je 100% sve u redu..

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21124
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 09 Jan 2024, 17:00

Preduzmeš šta je do tebe, ne relativizuješ sve druge koji preduzimaju, jer ti to ne radiš. :)

Ako se desi nešto nepredviđeno, preduzeo si šta je do tebe. Ko nema drugu mogućnost od budžet gume, a makar je proverio šta da NE kupi u moru loših guma, je takođe preduzeo šta je do njega.

Ovim se ne abolira nepreduzimanje ispravnih odluka i u drugim elementima upotrebe i održavanja vozila. :)

Znam da sam dosadan, ali ovde nema predaje. :) Ko se sad zeznuo sa izborom guma, nadam se da neće naredni put.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10487
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od TheWickerMan » 09 Jan 2024, 22:01

pedja je napisao:
09 Jan 2024, 16:46

da li bi u izveštaju policije pisalo koje gume ima, ako su zimske i dobre šare?

TapaT
U Srbiji ne, u Nemačkoj da. I to jedna od prvih stavki.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23817
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Jan 2024, 22:33

Danas stojim na pumpi u Segedinu i gledam A klasu staru, gume celoston letnje, skroz ravne, napolju sneg i -6 .
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dag81 » 09 Jan 2024, 22:58

Sta ga boli tuki.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21124
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 09 Jan 2024, 23:22

Ima druge da paze na njega.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23817
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Jan 2024, 23:48

Gospoja bila.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 11 Jan 2024, 08:06

Jutros ozbiljan led!

Nepovezano sa temom juce, evo sta se vozi kod mene(malo mesto Zapadna Srbija):

Ispred vrtica 8-9auta redom: Tigar novi (18inca audi A6), 3 Save S3, Tigar novi, Lassa,Petlas, AS, Sava stara
Ispred firme(proizvodna): 4x Save s3, stari Tigar, neki stari Unirojal, Fluida(nisam siguran), 2 nova Tigra...
Firmine Skode: uglavnom nova Sava, i po neka stara.
Toliko videh u prolazu,novije su gume ali sve su stari auti. Moj rs3 usamljen :(

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока






Odgovori