Letnje gume

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Day Walker » 07 Okt 2017, 21:21

ddanijell je napisao:
07 Okt 2017, 15:00
Day Walker je napisao:
07 Okt 2017, 14:30
Zasto ne proveravati i ne balansirati kad je cifra smesna na godisnjem nivou a uvek si siguran da je sve u savrsenom redu?
Dovoljna je jedna rupa da poremeti trap.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Da izvines jebes auto kome 1 rupa poremeti trap (nista licno).
Slazem se da vredi proveriti periodicno kao i sve na autu, ali da bi doslo do pomeranja trapa nesto je moralo da se iskrivi, udarac mora da bude izuzetno jak.
Za klimu i gas moje iskustvo je onako kako sam napisao, moje licno iskustvo je 10 godina i hladi kao i prvog dana. U familiji kod brata leon 16 godina, hladio kao i prvog dana.
Vozio sam i polovnu opel corsu , uzeo sa 7 godina starosti, prodao sa 11. Klima proverena samo jednom, kod kupovine, izvucen gas i ulje u separatoru, vraceno nazad po serv.spec i falilo je reda 5% gasa u odnosu na specificirano.
Sve opet ovo su moja licna iskustva, koja ne moraju da oslikavaju realno stanje stvari ali kod mene je tako.
ps.definitivno menjam nick, zvacu se ljubitelj2 ako nije problem :rofl:
Ma sto bi bilo licno, prvi nikad nisam sjebao trap il nesto ni na svom ni na tudjem vozilu.

Obzirom da radim u Skodi, cak i na test vozilima radimo centriranje jer uvek neki strucnjak pokupi tako neku rupu i pomeri volan u stranu.
Nista se do sada nije sjebalo, al eto takvih rupa je dovoljno veliki broj.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Ogi » 08 Okt 2017, 10:06

Evo sad citam u SAT-u, Kia Ceed, stara 10 godina I presla 240k, nista nije zamenjeno na trapu. :o

maniaxxx
Postovi: 6356
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Letnje gume

Post od maniaxxx » 08 Okt 2017, 10:18

unicorn :mrgreen:

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od Sloba » 08 Okt 2017, 10:59

Ogi je napisao:Evo sad citam u SAT-u, Kia Ceed, stara 10 godina I presla 240k, nista nije zamenjeno na trapu. :o
Sto ne znaci da ponesto nije za zamenu. Treba utisati muziku i izaci na kaldrmu.

Sent from my MI 5s using Tapatalk



Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Ogi » 08 Okt 2017, 11:02

Ne, sada polovnjake procenjuju Dekra procenitelji I uvek kazu sta je za zamenu. Sada nista nisu rekli.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Letnje gume

Post od ikac2000 » 08 Okt 2017, 11:34

Ako si citao za stanje trapa na autu koji je vozen u DE, uzmi sa rezervom.

Ne secam se kada sam naleteo na losu neravninu, a kamoli na rupu.

Vozi se kao po ledu.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Ogi » 08 Okt 2017, 12:05

U Srbiji bre. SAT casopis, imaju rubriku POLOVNJAK.

To u DE govoris I za gradove ? Da li je moguce ?

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 08 Okt 2017, 12:07

MiloshNBG je napisao:
07 Okt 2017, 10:23
Koliko cesto radite reglazu trapa ili proveravate trap, a da nemate indikacija da nesto ne valja?
Svakog dana prolazim lo rupama na Savskom mostu, uglavnom vrlo sporo i pazljivo, pa sam pomislio da ne bi bila losa ideja da se pogleda trap.

To da uradim, ako treba, nakon zamene zimskih ili nije bitno?
Ne znam o kom autu pricas, generalno vecina auta konstruisanih u zadnjih 30tak godina nema nikakvu mogucnost reglaze trapa vec je pozicija nosecih delova zavarena trajno za sasiju i fabrika nije predvidela nikakvo podesavanje njihovog polozaja.
Niti ima razloga da se bilo sta podesava ako nije bilo sudara.

Jedino sto se radi i predvidjeno je podesavanje letve volana, raspon iste, i to se radi nakon sto je vrsena poprevka upravljackog mehanizma tj zamene neke spone.

Na pitanje, proveru trapa (merenje da se utvrdi stanje) i podesavanje raspona ako je potrebno radim kada kupim auto i to je jedini put. I naravno nakon zamene-popravke nekog dela trapa.
Iskustvo je da tipicno 150.000-250.000km je interval kada se primeti neko minimalno habanje delova trapa, u nasim uslovima i uz nase puteve. Ako cesto i duze vozis po makadamskim putevima ili ides na blagi off road zna da bude i dosta krace ali opet retko se kod nas silazi sa asfalta.

Ono sto redovno proveravam 2 puta godisnje kada zamenjujem letnje i zimske gume je njihov pregled.
Svaka pa i najmanja nepravilniost u uglovima trapa usled bilo cega se prvo vidi i to vrlo jasno na samim gumama. Gume se tada jako brzo nepravilno trose i veoma lako se vidi da postoji problem.

Nedavno sam poslom prelazio preko savskog mosta 4 puta i one rupe nisu nikakav razlog za brigu oko trapa, to bi svaki auto sa lakocom trebao da prelazi bez ikakve posledice.

Iz iskustva najcesci uzrok kvara u trapu su delovi od gume koji propadaju sami od sebe usled starosti ili loseg kvaliteta materijala/ konstrukcije tako da pregled trapa mozes i sam da izvrsis vizuelnom kontrolom.

U mom dosadasnjem iskustvu trap spada u deo auta koji se veoma retko kvari i bude for life tj dok traje i sam auto. Izuzetak su Lade, Jugici i ostale Zastave i slicna vozila gde je izrazito los kvalitet u prvoj ugradnji delova pa se brzo habaju i jedva izdrze 50.000-100.000km kako kad i kako koje godiste/model.

Naravno ako imas neki sudar, jak udar u neku bas duboku rupu da ti upadne tocak a narocito neki bocni udar u gumu/felnu velika je sansa da se nesto u trapu pokrivi i tada je neophodna ozbiljna popravka trapa.
Svaki auto je specifican po pitanju trapa ali generalno trap nije nesto sto se tako lako kvari i ne zahteva ceste periodicne kontrole.
Dovoljno je na svakih 5-10 godina normalne upotrebe obaviti dobar vizuelni pregled (pedantan uz ako svetlo).
Ima i izuzetaka, neki modeli auta su fabricki izlazili sa greskama u materijalu/konstrukciji/izradi trapa i poznati su kao problematicni tj natprosecno osetljivi pa im se delovi trapa ekspresno habaju. Kod ti modela razumno je skratiti kontrole na 2-3 godine. Statistika kvarova (Decra, TUV) je dobar pokazatalj za neki model-godiste da treba pojacati kontrolu.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od Delija » 08 Okt 2017, 12:11

Radio sam reglazu na Jugu dva puta i na Astri jednom - kad sam je kupio. To je to.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Letnje gume

Post od ikac2000 » 08 Okt 2017, 12:51

Ogi je napisao:U Srbiji bre. SAT casopis, imaju rubriku POLOVNJAK.

To u DE govoris I za gradove ? Da li je moguce ?
Pominjes DEKRU pa sam pomislio ovde.

Ne vredi da ti pricam za DE gradove. Ne bi mi verovao. Ni ja nisam verovao dok nisam dosao.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Day Walker » 08 Okt 2017, 12:56

Meni ortak poprilicno kuka na Manhajm i Frankfurt sto se tice rupa po ulicama.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Letnje gume

Post od Gaginh0 » 08 Okt 2017, 13:03

Jel mogu negde da se pogledaju ti testovi Dekre ili je to samo za SAT?
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Ogi » 08 Okt 2017, 13:47

Samo u SAT, ovde nemaju ni sajt. I to je pocelo pre par meseci da oni proveravaju polovnjake za rubriku.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Letnje gume

Post od ikac2000 » 08 Okt 2017, 14:14

Day Walker je napisao:Meni ortak poprilicno kuka na Manhajm i Frankfurt sto se tice rupa po ulicama.
Pazi, bar ovde u Kelnu, ono sto se smatra za udarnu rupu, i odakle sam dosao, nema veze.

Mozda negde ima i drugacije, ali jos video nisam.

Pa u Krakowu cim se otvori rupa, prekosutra je vec nema.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 08 Okt 2017, 14:31

Bude oštećenja puta u DE, ali to je neuporedivo i sa drugim EU zemljama, a ne sa nama bednima, gde samo zveči koliko smo šuplji.

Postoje i zakrpljeni putevi, neravni da auto đipa, ali ne može nigde da se pocepa guma ili iskrivi felna. Barem ja nisam video.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Odgovori