Zimske gume leti

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Zimske gume leti

Post od Era » 13 Avg 2016, 11:13

Letos sam nabavio nove Tigar Sigure, jer Sava Eskimo, koje imama mogu još jednu zimu. I jutros sam se zaglavio sa Sigurama na mokroj livadi. Uzgred, kod mene je jutros bilo +8. I po mokrom, gora je od one Wintere sa slike.
Ja još nisam primetio neku dobit sa Sigurama (možda su manje bučne).
Ma koliko se više habala zimska guma leti, meni je jeftinije da je vozim jedno leto pre nego što se baci, nego da kupim druge. I za moje uslove, nekad mi mnogo znači, jer ima i mokre trave, blata i sl.
Sa ovim navedenim ja ne kršim Zakon. Međutim, zimi vidim mnogo vozila na Zlatiboru sa letnjim gumama.

Off topic
Možete slobodo da obrišete moje postove. Na žalost, mene napadate a ja se držim zakonskih okvira. Imate ljude koje podržavate, koji samoubilački voze na srpskim putevima, koji očigleledno iznose neistine i sl. Mislio sam da prosledim MUP-u na oficijelni mejl, ali neću. Nije to moj posao na kraju.
Neću više ostavljati komentare koji mene lično ne interesuju, ne morate se truditi da me banujete. Potrebna mi je ponekad neka vaša informacija, u vezi turizma, Fiata Punto i sl. Na kraju sam se zato ovde i registrovao i zato vam se zahvaljujem. Želim vam dalji uspešan rad.

Korisnikov avatar
mića
Postovi: 2217
Pridružio se: 10 Apr 2013, 09:43
Garaža: Corolla
Lokacija: beograd

Re: Zimske gume leti

Post od mića » 13 Avg 2016, 11:42

Ero, na prvom mestu zarad tvoje sigurnosti ta guma je za djubre, bilo zimi bilo leti. Ok je da na njoj pomeris auto u dvoristu i tacka. Za tvoje uslove je guma za sve sezone.

Послато са SM-G360F уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14175
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od pedja » 13 Avg 2016, 11:49

Postoji guma koja je losija od Winter1 na mokrom? :nesvest:

Pisao sam ranije da sam sa Winterom izasao svuda (u civilizaciji) po snegu, da je tu dosta dobra, u odnosu na cenu. Isto tako, kada se vozi po vlaznom, potrebna je svest o tome, tj oprez, pogotovo u gradu, gde su klizavi pesacki i sl. Naravno, nije to voznja tipa Vozi kao po jajima ili ces se slupati, ali je potreban oprez i nema problema. Uostalom, mnogo sam zima prevezao na tim gumama manjih dimenzija(14 i 15", cak sam i sa 16" jednom isao na Kop, po prilicnom snegu, ali je i auto bio Quattro :D ), bez najmanjeg cukanja, ali je bilo proklizavanja.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 13 Avg 2016, 12:48

Wintera je poznata kao klizava, posebno kad nije nova. Ljudi sa njom klizaju na suvom asfaltu, a kamoli po travi ili blatu. Ja sam imao proklizavanje sa Winterom na Zastavi 128, srećom bez posledica. Mala kiša pala i opa, jedva sam vratio auto na pravac. Bax jde proklizao na semaforu i udario čoveka. Primera je mnogo, previše. Za čist sneg je dobra i to je to. Ali nije ovde reč samo o Winteri već generalno o gumama i valjda je jasno da ne može zimska guma da zameni letnju i obrnuto. Pa ni džemper i čizme se ne nose leti, od kakvog god da su materijala.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume leti

Post od nidza » 13 Avg 2016, 14:44

Sunce ti, samo meni Wintera radi kako treba. Jedva čekam da zapljunem novi set.

:-D

Tapatalk

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8563
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Zimske gume leti

Post od Milos » 14 Avg 2016, 01:01

http://www.youtube.com/watch?v=hiNJzmtAfwg
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume leti

Post od gavran » 15 Avg 2016, 09:31

mića je napisao:Ero, na prvom mestu zarad tvoje sigurnosti ta guma je za djubre, bilo zimi bilo leti. Ok je da na njoj pomeris auto u dvoristu i tacka. Za tvoje uslove je guma za sve sezone.

Послато са SM-G360F уз помоћ Тапатока
Uh, pa ne ide baš čoveku koji živi na planini savetovati all season preko cele godine.

Njemu je zimska imperativ i kako je i sam svestan oni moraju da je koriste ponekad i duže nego što su zakonom propisani datumi. Problem je leto, odnosno što on smatra da pola proleća i jeseni njima više liči na zimu a klasično leto ni nemaju, i da i ta dva najvrelija letnja mececa imaju velike dnevne temperaturne oscilacije te da se sve to može pregurati i sa zimskim.

Po meni, da ja živim u planini, ja bih opet imao dva seta s tim šo bih verovatno zimi koristio neku zimsku gumu koja se jako dobro ponaša na snegu a u ostalim mesecima neki all season.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

maniaxxx
Postovi: 6354
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zimske gume leti

Post od maniaxxx » 15 Avg 2016, 10:40

Šta se vulkanizera tiče, večina nema pojma ( izuzecima svaka čast). U fazi sam nabavke gume za peugeota od moje, i najverovatnije čemo kupiti all season, jer je baš bacila 8 guma sa dosta šare zbog starosti, vozi se malo, 95% po lokalu i po ravnici, znači ne trebaju joj hardcore zimske gume, niti hardcore letne, jer redko ili skoro nikad ne prelazi 70kmh a kamoli više, svakako treba sigurne gume.

I kad to kažem vulkanizeru on meni, kupi zimske i vozi jih cele godine :glavomuzid: ....više reči nije potrebno. Ja sam upučen i malo je falilo, da ga nisam poslao u PM, ali 80% ( verovatno i više) ljudi bi mu verovalo i kupilo zimske gume...ja bih takvim pisao kazne, i to drakonske ( vulkanizerima naravno, trebali bi da poseduju neko znanje o produktima koje prodavaju i da malo edukuju narod).

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 15 Avg 2016, 10:52

Slažem se potpuno, ali ljudima kad kažeš kupi dva seta, daj cca 400-5ooe za gume, kao da si ih maljem opalio. Okrenu se i idu na drugu stranu, traže povoljnije, polovne, kakve god. I kad im na drugom mestu neko kaže kupi Winter1 i vozi cele godine dobra je to guma i plati upola manje, njima svane sunce. A vulkanizeru je bitno da proda, od toga živi. Edukaciju treba vršiti i na drugi način.
Posetite www.garaza.rs !

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Zimske gume leti

Post od Superb III » 15 Avg 2016, 10:54

Vec sam pisao za onog Golfa 6 tdi iz Srbije koji je bio dosao u Lefkadi u hotel sa zimskim gumama. A sto reci sto sam juce video novi Passat b8 highline nivo opreme za zimske gume u Skopje. Novac svakako nije problem ni u prvom ni u drugom slucaju. Verovatno boli ih ona stvar za auto... al bar neka ih boli malo jer mogu ubiti nekoga ili ubiti sebe. Ako komentiram slucaj sa passatom kod nas,u Skopje leta su mnogo topli i veci deo temp su preko 36c, a ne retko i preko 40c i to pod senku.Koji IDIOTIZAM das preko 30k eu za novi auto a neces da das 400-500 eu za nove gume. (Ne premium gume mogu se jos jeftinije kupiti jer Passat fabricki ide sa 16)

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od NexT » 15 Avg 2016, 10:55

nidza je napisao:Sunce ti, samo meni Wintera radi kako treba. Jedva čekam da zapljunem novi set.

:-D

Tapatalk
Zamisli tek da kupis krstenu gumu i krsten auto, de bi ti kraj bio :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Zimske gume leti

Post od schonenk » 15 Avg 2016, 10:58

nidza je napisao:Sunce ti, samo meni Wintera radi kako treba. Jedva čekam da zapljunem novi set.

:-D

Tapatalk
I ja sam bio zadovoljan winterom, nisam klizao ni na kisi, ni na suvom. Ako ja tada na zujalici sa 800 kg i 120 ks nisam imao dramu, nece ni 98% vozaca.

Sad, ovde je problem voznje istih cele godine i naravno da posle leta ta guma nece valjati q..u.

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Zimske gume leti

Post od Era » 15 Avg 2016, 11:36

Meni All season gume ne rade posao. Ove Wintere kao upolovačene leti završavaju posao. Leti bi ih nazvao All Season.
Da se razumemo, ja nemam neki skup i kvalitetan auto. Dok je nov bio, imao je 2 seta guma. Ove godine - leta, sticajem okolnosti vozim novu Siguru. I ona upolovačena Wintera (ili Sava Eskomo) mi je bolje radila posao u lokalu od Sigure.
Naravno, u vožnji uvek paziš i znaš šta voziš i u kojim uslovima. Kod nas kažu izreku "Prva, druga, mali gas i nema problema" :kezo: Ako se uspemo boriti sa ledom kao staklo, po nizbrdicama gde i noge "izleću", nije ni leto problem.
U fazi sam nabavke drugog novog auta. Njega mislim da držim samo na letnjim gumama (naravno zimi se ne bi ni vozio, bar prve godine), koji bi išao za dalje puteve po inostranstvu i sl.

Jeste glupo doći na more zimskim gumama, pa još skup - luksuzan auto. Nije ni to neka opasnost ako je vozač pri pameti. Više je sramota.
Na stranu, što se ta guma može baciti, jer zimi neće raditi posao.

Edit:
Možda sam rekao, ali da ponovim, da Wintera upolovačena leti se ne ponaša kao zimska guma, u smislu da se razmekša gazeći sloj kao na drugim zimuljama. To i jeste njena falinka, jer kao takva zimi ne može ni da "glone". Ona ne može da dobaci do ona zakonska 4 mm, kao zimska. Zato i pišem (za nekoga gluposti - za nekoga život), ovo iskustvo. Kao tako pohabana, karakteristikama može da se leti poredi sa nekim lošijim letjnim gumama, a za livadu i blato, makadam, bolja je od bilo koje letnje gume.
Poslednja izmena od Era u 15 Avg 2016, 11:46, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od trojanac » 15 Avg 2016, 11:41

Kažu da na Zlatiboru svaka kuća ima po jedan Jugo, jer se on probije gde ni jedan drugi auto ne može. Dobro, sem Golfa dvice.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2131
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Zimske gume leti

Post od A170T » 20 Apr 2017, 00:35

Poznato mi je da ukoliko dodje do sudara u toku zime sa letnjim gumama da moze da bude problema sa osiguranjem. Primer, voznja u koloni dodje do jaceg kocenja i vozac koji sa letnjim gumama stvori nekakvu stetu vozilu ispred mora da licno placa stetu tom vozacu jer se vozilo smatra kao neispravno. Da li se ovo odnosi i na voznju zimskih guma u letnjem periodu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Odgovori