Zimske gume leti

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Zimske gume leti

Post od Era » 08 Avg 2016, 16:01

Ček, kakve veze ima koef trenja sa ovom pričom? Prvo, kad zimska guma padne na 4 mm, ona je mnogo tvrđa od nove, šara izgleda drugačije. Recimo Wintera sa 4mm je sličnija letnjoj nego zimskoj, ili liči na one All season.
Bacite li vi zimske gume sa 4mm šare?

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Zimske gume leti

Post od havijer » 08 Avg 2016, 16:07

Ja iskreno kupio nove četiri zimske i posle šest godina imaju 5mm, tako da kod mene pre završe na otpadu nego što se pojedu.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8566
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Zimske gume leti

Post od Milos » 08 Avg 2016, 16:08

WHY YOU SHOULDN'T USE WINTER TIRES YEAR-ROUND
Winter tires are specially designed for cold temperatures and winter precipitation. Once it gets warm, you won't need deep tread depths to handle snow or biting edges for traction on ice. Here are some specific reasons why using winter tires year round is not recommended.

Faster wear on warm, dry pavement - the tread rubber of winter tires is considerably more flexible than that of all season and summer tires. That same pliable tread rubber that adds traction in winter will wear down quickly in warm temperatures. Summer and all-season tires are built to withstand warm temperatures, providing long wear life.

Decreased performance - In warm weather, winter tires won't provide the same handling capabilities as summer or all-season tires. Imagine if you needed to make a quick maneuver and your tires were soft and squishy. You won't get the crisp response from a winter tire in warm weather. Winter tires need that flexibilitity to handle ice and snow, but it's not as useful in warm weather.

Izvor - http://www.bridgestonetire.com/tread-an ... year-round

Itekako je drugacije kocenje zimskom leti nego zimi.Naravno da moze da se vozi,mozes i da se lecis pijavicama.
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume leti

Post od nidza » 08 Avg 2016, 16:12

Nije razlika između zimske i letnje gume samo dubina šare.

Razlika je apsolutno u svakom segmentu, od strukture, smeše, šare, ništa nemaju zajedničko, radni opseg im se preklapa tek nešto malo oko 7 stepeni celzijusa.

Mislim da ne treba ulaziti u ovakvu polemiku uopšte na automobilskom forumu. Adekvatna guma se podrazumeva, to je aksiom, ko to ne razume ne treba ni da vozi.

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Zimske gume leti

Post od Era » 08 Avg 2016, 16:15

Sve to važi kad je zimska guma nova ili prilično nova, to jeste preko 4mm.
Ta koja se pojela, recimo Wintera, ne može da "glone" po snegu, i vidno je tvrda. i nema one sitne čepiće u šarama, nego postaju veće i jače.

Ja obično zimsku gumu vozim 2 zime, pa je onda za jedno leto dojkrajčim.

Kod mene oni što voze više, obično pred zimu kupe nove zimske, i teraj do sledeće zime. Ovde je zima bitna, leti se i snađemo :kezo:

Nidžo, znači zimska guma kad omatori, bude tvrda ko letnja :D

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od Delija » 08 Avg 2016, 16:45

No comment.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Zimske gume leti

Post od Era » 08 Avg 2016, 16:51

Još da navedem, kod mene su zimulje neophodne do 15 maja a već od oktorbra su poželjne. Znači, letnje svega oko 4 meseca,
Ja bi nazvao te pohabane zimulje prave All Season :kezo:

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume leti

Post od Delija » 08 Avg 2016, 20:15

Ja bih tebe nazvao opasnost na putu.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
dejanvp
Postovi: 306
Pridružio se: 07 Apr 2014, 17:25
Garaža: Mercedes C200 Kompressor Sportcoupe, Fiat Brava 1,6 16v
Lokacija: Velika Plana

Re: Zimske gume leti

Post od dejanvp » 12 Avg 2016, 18:29

:kuku: :srbin:



Meni je vise cudno koliko se dobrih automobila leti vozi na ( dobrim ) zimskim gumama. :o
Najjaca mi je izjava kolege koji je zimus stavio sve 4 nove zimske gume pa kad je trebao da stavi letnje kaze nece da skida zimske jer su mu lepse jer su nove. :rofl: :rofl:
Kada je pred zimu trebao da skine sa alu felni letnje i da stavi zimske gume mislio je da na alu felne ne mogu da se stave zimske gume. Znate zasto je to mislio? Zato sto je video da sam ja stavio zimski set - celicne felne + zimske gume. :rofl: :kezo:

Korisnikov avatar
NidzaV8
Banned
Postovi: 591
Pridružio se: 17 Okt 2013, 09:50

Re: Zimske gume leti

Post od NidzaV8 » 12 Avg 2016, 20:01

Lom.... :D

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume leti

Post od Martin » 12 Avg 2016, 20:22

Ima tu dosta i do toga da većina vozača ne zna da prepozna razliku između letnjih i zimskih guma.

I da isti nemaju svest o tome koliko je rizična vožnje sa letnjim gumama zimi i obrnuto.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume leti

Post od pedja » 12 Avg 2016, 21:00

- Dobar dan, trebaju mi gume.
- Letnje ili zimske?
- Gume, bre!

:mrgreen:

Nije problem sto ljudi ne znaju koliko je rizicno voziti pogresne gume, vec sto mnogi ne znaju da postoje letnje/zimske.
Da ne bi zakona i kampanje...

Ustvari, da li Dag ili Ivan mogu reci kolika je razlika u potrosnji letnjih/zimskih od kada je zakona i obaveze upotrebe zimskih pneumatika? Pa one prve godine bese sreca naci zimske gume i stici na red za montazu.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Zimske gume leti

Post od Ikac » 12 Avg 2016, 21:51

Za zimske gume leti jedan deo krivice snose i vulkanizeri. Prošle godine kada sam nameštao zimske gume, čekam da završe i dolazi čovek da se raspita za zimske gume. Pošto vozi punta, pita šta ima od jeftinijih i vulkanizer mu kaže imaš Tigar, i par stotina dinara više Savu. Pita čovek, pa koje su bolje, ovaj odgovara, dobre su i jedne i druge, ali Tigar može da se vozi i leti. Ja gledam i ne verujem šta priča čovek. Naravno prokomentarišem da to nije tačno, da je i Wintera isključivo zimska guma, a vulkanizer mi odgovara u fazonu, ti ćeš da me učiš koje su zimske, koje su letnje, 20 godina radim ovaj posao, valjda ja znam. Nije baš toliko drsko rekao, ali to je bila poenta. Samo sam rekao, ok važi, nisam želeo da se raspravljam sa budalom.

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Zimske gume leti

Post od Era » 12 Avg 2016, 21:59

I ja tvrdim da se Wintera može voziti leti. Posle par milimetara pojedene šare to više nije zimska guma, nego pre letnja. Znači, može da služi napred 10 000km kao zimulja zimi, i onda nastaviš - dokrajčiš je leti. Ko zna, i ko je pratio, promeni se i oblik i dizajn šare posle navedenog.

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Zimske gume leti

Post od Velja » 12 Avg 2016, 22:10

Ja tvrdim da većina vulkanizera nema pojma ni o čemu...

Odgovori