2WD ili 4WD?

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
bane valjevo
Postovi: 3224
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:57
Garaža: Hyundai Getz 1.3b
Lokacija: Beograd-Valjevo

Re: Stigla zima...

Post od bane valjevo » 13 Dec 2012, 00:19

Ne MORAŠ ti da montiraš lance, nije u tome stvar. Lanci su stvar izbora. Npr da ja vozim automobil koji ima pogon na sva četiri točka, pa čak i da je terenac, ja bih opet montirao lance, jer to je pre svega moj izbor. Ja bih želeo da budem siguran, zbog sebe...

Inače, ona slika X6 sa lancima je pokazatelj apsolutno ničega...
http://www.felicity.edu.rs" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Stigla zima...

Post od Laki021 » 13 Dec 2012, 00:20

ADrei je napisao:@Laki021...pa vidim da je vecini logicno sto je montirao lance...zato sam postavio to pitanje
@Texonja ...mislim da je pametnije da kupis X5 :mrgreen:
Pa dal je logicno il nije ne znam, al dal je za podsmeh to sugurno nije.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23289
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od Day Walker » 13 Dec 2012, 00:20

:kokice:

Optuzuju opelovce i renoovce da su ko sekta, a gle sad BMWovce :mrgreen:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Stigla zima...

Post od Texonja » 13 Dec 2012, 00:25

bane valjevo je napisao: Inače, ona slika X6 sa lancima je pokazatelj apsolutno ničega...
Pokazatelj da vlasnik vodi racuna o bezbednosti vise nego ostali.
Opravdano ili ne, nemam pojma, jer kazem nikada nisam bio na Kopaoniku. Njegova stvar.

@Day Walker
Nema to veze sa BMW-om, isto bih reagovao da je u pitanju Q7, Q5, GLK, Qashqai ili kojigod auto...
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Stigla zima...

Post od Bax » 13 Dec 2012, 00:27

I bageri stavljaju lance.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od NexT » 13 Dec 2012, 01:19

ADrei je napisao:smesno je to sto ja sa quattrom vucem prikolicu uz kop sa sankama (uvek zimski konti na autu i prikolici) preticem sve koje stignem, uzbrdo na onom pravcu razvijem 100-120kmh kad nema guzve, a ovom bmw-u trebaju lanci da bi bio siguran :pardon:

x6 kao auto necu da komentarisem...
:klanjamse: :klanjamse: :klanjamse:

klasican vozac Audija :navijamo:

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od Xepoj87 » 13 Dec 2012, 01:30

X6 nikako nije u prednosti u odnosu na 530xD...
Nema ni jedan bolji sistem od 5-ice,a ima duplo sire gume i jedno 500,600kg vise...
Cak sto vise,posto je namenjen da bude sto vise sportski nastrojen,moguce da mu je cak i xdrive podesen losije od 5-ice.
Nemojte nikada mesati x6 i dzip,jer taj auto ima samo dimenzije dzipa,nista drugo.
Texonjin x3 je neuporedivo bolji terenac recimo,a da budemo realni,nije neki terenac,jer Bmw jednostavno ni ne pravi kola orijentisana off-roadu.
Za Audi nikada nisam ni gledao,jer me nikada ni jedan njihov suv nije ni zanimao preterano.

Inace,isli drugari prekjuce na kop na jedan dan sa Peugeotom 207 1.4 hdi i bez stavljanja lanaca,izgurao lagano.

Adrei,verovatno ostali ljudi koje si obilazio malo vise razmisljaju o posledicama od tebe...
Nekada je spora voznja odlika iskusnog i dobrog vozaca.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Stigla zima...

Post od superboss » 13 Dec 2012, 01:55

ADrei je napisao:koja je onda poenta voziti 4x4 ako cu montirati lance kad god krenem na planinu :trljamoci:

edit: ja nisam ni znao da postoje toliki lanci dok nisam video ovaj x6 :mrgreen:
Ne sumnjam da vozis odlicna kola i da si dobar vozac. Medjutim, ako mogu jedno da primetim: tehnici previse verujes.

Ja moderne terence iz X, Q, itd serije ne smatram cistokrvnim terenskim vozilima. Ne sporim da imaju dobre rezultate van i na putu, ali jednostavno to je moje misljenje(verovatno netacno). JBG ne razumem toliko uzdanje u gomilu metala i zica, ok radi posao odlicno, ali nije apsolutno nepogresiva.

Nije vezano samo za tebe, i auto koji spominjes, u globalu svi vozaci modernih automobila su takvi.

Moderni automobili mogu zaista mnogo toga, ali kad napises da vozis 100-120 po snegu, pretices i jos vuces prikolicu, interesuje me samo jedno: koliki ti je zaustavni put?

Nemoj me pogresno shvatiti, ne zelim da ti solim, niti popujem. Imas dozvolu, dovoljno godina za upravljanje m/v, znaci prosao si neku evaluaciju i porcenjeno je da mozes da sednes za volan. Nije moje da to ocenjujem.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od dragvorl » 13 Dec 2012, 02:07

ADrei je napisao:
bane valjevo je napisao:Ne, moje pitanje je odgovor na:
ADrei je napisao:koja je onda poenta voziti 4x4 ako cu montirati lance kad god krenem na planinu :trljamoci:
pa ako na dzip moram da montiram lance da bi imao bolji grip koja je njegova prednost u odnosu na zadnju,prednju vucu?
Na tvoj Quattro ako stavis letnje gume na zaledjenoj uzbrdici svakako se ne bi lepo proveo. 4x4 sam po sebi ti ne garantuje nista. Jos ako nema blokade diffa, makar elektronske...zaglavljivanje je sasvim ocekivana opcija.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Stigla zima...

Post od Dusan » 13 Dec 2012, 04:48

Bax je napisao:I bageri stavljaju lance.
Stavljaju jer se oni probijaju po prvom i najdubljem snegu.

Sto se tice X6 sa slike, svakako da se ne moze generalizovati. Ali se moram sloziti i sa tim da takav auto, tog cenovnog ranga mora da ispuni neka osnovna ocekivanja kao sto je uspon na Kopaonik. Posto skoro svake zime idem, znam dosta dobro taj uspon (sa strane Josanicke banje, ne idem preko Brusa) i tvrdim da svaki novi automobil sa dobrim zimskim gumama moze da se popne bez problema, naravno ako nisu ekstremni uslovi, vec standardan sneg na putu, utaban. Ne znamo pricu iza slike X6, mozda covek ima negde vikendicu gde ne prolaze vozila i put nije utaban ili ima letnje gume (sto me ne bi cudilo kod nas) :mrgreen: ko zna... Ali da je smesno jeste, pored tolikih hiljada evra da moras da zavlacis ruke oko tockova...
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: 2WD ili 4WD?

Post od ftj » 13 Dec 2012, 09:18

Nije on zavlačio ruke nego je platio lančarima al nema veze :mrgreen:

Nemojte mešati offroad karakteristike i vožnju po snegu. Svakako da je smešno što je čovek stavljao lance osim ako nije planirao da vozi po dubokom snegu na stazama. Verovatno da mu i ne bi bili potrebni ali samim tim što je njemu palo na pamet da uopšte i kupi lance za x6 znači da ipak ne dominira kako bi trebalo.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 13 Dec 2012, 09:38

Dusan je napisao: Ali da je smesno jeste, pored tolikih hiljada evra da moras da zavlacis ruke oko tockova...

Ne bi trebali da zaboravimo da jedini kontakt vozila sa podlogom su 4 gume, i da guma "ne zna" koliko hiljada ili miliona evra karoserije nosi.

Dodatno, lanci su nuzni za duboki sneg i led a i za parkiranje tipicno na Kopaoniku gde se javni parking ne cisti.
Sa lancima taj vozac X6 ce prosto stati na prazno mesto prekriveno dubljim snegom dok ce drugi bez lanaca morati da se zadovolje samo pogledom i nastave dalje.

Stavljanje lanaca je prost zadatak za koji svaki vozac sa 10 prstiju ne bi trebao da ima problem.

Lanci jako poboljsavaju efekat kocenja na vozilima vece mase.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: 2WD ili 4WD?

Post od Rakhil » 13 Dec 2012, 10:06

Jedno pitanje vezano za lance: Da li grebu alu felne, posto su spolja zategnuti preko felne?
Nisam nikad montirao lance na tockove, ne verem se po planinama pa mi nije ni trebalo, ali bih pazario neke dobre ako budem vodio dete na planinu sledece godine.

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: 2WD ili 4WD?

Post od ADrei » 13 Dec 2012, 10:13

@superboss... ni ja ih ne smatram pravim terencima jer to i nisu, cale dok nije kupio prvi quattro vozio je mitsubishi pajero, i njegove offroad sposobnosti su bolje van puta verovatno, ali pored quattra nema sta da trazi na putu gde ima utabanog snega...
moderni suv automobili nisu pravljeni za dzipijade, vec da budu sigurni NA PUTU u svim mogucim uslovima... ne verujem da ce neko sa Q7 za koji je dao 80k da krene nekim bespucem
ftj je napisao: Verovatno da mu i ne bi bili potrebni ali samim tim što je njemu palo na pamet da uopšte i kupi lance za x6 znači da ipak ne dominira kako bi trebalo.
dobro da je bar neko razumeo sta sam hteo da kazem... meni bas to nije bilo jasno odakle uvopste ideja za lancima :)

@dragvorl... x6 je imao sve 4 zimske gume
@Dusan... bio je parkiran ispred granda, na ociscenom parkingu, nije se parkirao u metar snega :mrgreen:

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10463
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: 2WD ili 4WD?

Post od TheWickerMan » 13 Dec 2012, 10:32

ftj je napisao: Verovatno da mu i ne bi bili potrebni ali samim tim što je njemu palo na pamet da uopšte i kupi lance za x6 znači da ipak ne dominira kako bi trebalo.
Čovek verovatno poštuje zakon jer zakon kaže da van naseljenog mesta po snegu moraš da imaš lance kod sebe ,a on ih je stavio ;)

Odgovori