Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od Ogi » 29 Sep 2012, 07:51

Bax je napisao:Meni je buraz koji je bio profi vozac, i koji je jedan od retkih kojima stvarno verujem oko tehnike voznje, rekao da ti ABS treba samo, kad si ti vec debelo ukakio stvar zbog svog neznanja...
Pa upravo ti tada najvise i treba...

Korisnikov avatar
oli
Postovi: 881
Pridružio se: 13 Jan 2012, 19:39

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od oli » 29 Sep 2012, 08:20

ABS treba moze da prica ko sta hoce,ne da bi mogao da divljas vec zbog iznenadnih situacija.ESP je za brzu voznju tako da ako vozis normano i netreba ti.

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od mr.Big » 29 Sep 2012, 09:28

Meni se ABS skoro redovno pali prilikom bilo kakvih padavina na pešačkom prelazu zbog one retardirane farbe na kolovozu -i na prošlom i na sadašnjem autu (gume su mi uvek ispravne u svakom pogledu). :zbunjen:

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od nidza » 29 Sep 2012, 09:59

ABS ima jednu finu osobinu da vraća fidbek vozaču ako je neki od točkova izgubio kontakt sa podlogom, pa može da se dozira kočenje da se ne izgubi kontrola nad vozilom.

Takođe ima jednu prednost koju nijedan vozač, koliko god da je dobar, ne može da nadomesti, a to je potpuna nezavisnost svakog točka. Ne zaboravi da imaš samo jednu papučicu, a 4 točka.

ESP nisam nikad isprobao u praksi, ali to je tek krupna prednost, bar kad se posmatra sa teoretske strane.

Imaš uvek faktore na koje u vožnji ne možeš da utičeš. Dovoljno je da jednom zatrebaju za životnog veka automobila i da ne moraš da kupuješ novi auto zahvaljujući njima - da ne spominjem neke teže posledice sem materijalnih. ;-)

Ne bih nikad kupio auto bez ABS ako postoji izbor.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od Texonja » 29 Sep 2012, 11:28

ABS je za zene :)

sent from my HTC Sensation
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

milosdoktorabs
Banned
Postovi: 1259
Pridružio se: 26 Jan 2012, 13:12
Lokacija: Srb

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od milosdoktorabs » 29 Sep 2012, 11:37

abs vise nije luksuz,mozda je to bilo pre 10 godina.Sada je standard abs sa ebd-om , 4 air bag-a i bar 4 zvezdice na testu.
ESP ako ste u mogucnost.
Meni je ESP spasio glavu a oko delotvornosti abs-a sa ebd-om ne bih trosio reci.
Nov auto bez abs-a je cista glupost.
Ne slazem se sa stavom da smo ranije ziveli bez toga pa mozemo i sada.
Ranije smo ziveli i bez klima uredjaja,neta,kablovske,kompa i ostalih drangulija.Sta je cilj,vratiti se u kameno doba.
Ljudi ovo je 2012 god.
Pa 1989 moja ascona je imala ABS.
Slika
Alfi pada cena isto koliko brzo ubrzava do sto

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od Xepoj87 » 29 Sep 2012, 14:35

Ma vi ste svi ludi sto vozite kola bez kocnica sa BAS-om...
Meni je jednom pomogao da ne udarim jednog decka na terazijama koji je posle dobio i samar...
Mislim,sta vozite ta srednjovekovna kola,to nije vise luksuz,skracuje u iznenadnim situacijama kocenje za barem metar...
Meni licno do sada bio 3 puta korisniji sistem od ABS-a...
Zbog ABS-a za malo da se zakucam u lika na snegu 2009-e,jer mi je totalno onemogucio zaustavljanje,da mu nisam svirao i blicao i on bukvalno pobegao ispred mene,ko zna sta bi bilo...
A posto je bio dan,pitanje da nisam imao bi-xenone,ne bi me video sigurno,tako da ste ludi sto vozite bez istih,jer nemate dovoljno jaku signalizaciju,pogotovo na autoputu ako neko hoce da vam izleti,mogu da vam spasu zivot.
Takodje sam jednom upao u rupu pri kocenju za semafor i uspeo sam da nateram pesaka da skoci sa pesackog,jer bih ga u suprotnom udario,jer mi je opet cudesni ABS totalno zabranio da stisnem kocnicu...

A sto se tice tih situacija da vi skrecete i kocite,ja ne znam kolikim brzinama vi vozite i kakve reflexe imate,kada toliko dolazite u situacije da vam ABS toliko pomogne pri tome...
To sto neko ne ume da odreaguje u odredjenoj situaciji,ne znaci da svakome taj sistem treba.
Naravno da je dobro imati sve moguce sisteme,ali reci da su obavezni je vise nego smesno...
Eto,ja cu opet da ponovim da meni za mojih 400.000km,8 godina divljanja po BG-u,jos isti nije spasao zivot...
Do duse,300.000km sam provozao bez ikakvog sistema i kao napaljeni klinac...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od Texonja » 29 Sep 2012, 14:47

Xepoj87 je napisao: To sto neko ne ume da odreaguje u odredjenoj situaciji,ne znaci da svakome taj sistem treba.
Zato i kazem da je za zene :)
Stisnu kocnicu i ne umeju da puste kad tockovi blokiraju. Meni se ABS za 7-8 god od kako imam automobile sa njim aktivirao mozda dvaput, s tim sto se secam samo jednog slucaja, ali ostavljam mogucnost da sam zaboravio taj drugi. Prilikom aktivacije ABS-a, veca je bila distrakcija zbog "udaranja" pedale kocnice i mog "WTF is this" izraza, nego korist.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od dragan » 29 Sep 2012, 14:49

svi ti sistemi nekome pomognu jednom u zivotu, i to mu dodje dovoljno...

mislim da je bezveze pricati da li su neophodni ili ne, korisni jesu, a u kojoj meri je samo stvar statistike...

meni se ponekad upali abs, ali to ne znaci da bih poginuo ili nekog ubio da ga nisam imao.
asr se ponekad upali po krivinama pri jakom gasu i losem asfaltu, ali i to je nesto sto se izbegava normalnom voznjom...
esp sam upalio samo par puta namerno na snegu, i stvarno je cudnovat sistem, neverovatno izgleda kad auto pocne da baulja po snegu i onda samo odjednom sve dodje na svoje, ali realno kad se on aktivira, pogotovo nenamerno, onda stvarno znas da si negde gadno zahebao stvar...

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od ftj » 29 Sep 2012, 18:24

@xepoj

Jel ti spasao pojas nekad život? Meni nikad a uvek ga stavim. A to što se tiče ko zna i ne zna da vozi, evo probaj pri 65 km/h da izvedeš test severnog jelena i ako uspeš iz prvog puta bez da se okreneš ja ću priznati da si car vožnje i da tebi zaista esp nije potreban.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od Markoni » 29 Sep 2012, 18:33

Citava fama se digla zbog toga sto coveka za malo da razapnu jer nije uzeo auto sa ABSom... Naravno da je koristan, rekao bih da je to misljenje svih ovde, ali ne smatraju ga svi posebno potrebnim i ne treba im zamerati zbog toga...

Tapatalk Post

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od ljubitelj » 29 Sep 2012, 19:46

ftj je napisao:@xepoj

Jel ti spasao pojas nekad život? Meni nikad a uvek ga stavim. A to što se tiče ko zna i ne zna da vozi, evo probaj pri 65 km/h da izvedeš test severnog jelena i ako uspeš iz prvog puta bez da se okreneš ja ću priznati da si car vožnje i da tebi zaista esp nije potreban.
Smatram da ABS uopste nije koristan za onoga ko zna imalo da upravlja vozilom i ima osecaja za vreme i prostor kada i kojom brzinom voziti u 99% slucajeva a da moze da pomogne kada je i onako sve otislo do vraga i izgubljena je svesna kontrola nad putanjom kretanja vozila.
Tada moze da drasticno pomogne uspanicenom vozacu ali i ne mora, najvise zavisi od stanja guma i stanja podloge po kojoj se vozi.

Na ledu ABS je super, i samo tu ja vidim ociglednu prednost.

Sto se tice testa severnog jelena, osnovni faktor je prirodna konstruktivna stabilnost vozila a pre svega raspored masa a tek onda razni elektronski sistemi.

Imao sam nezeljenu situaciju na auto putu iznenadne prepreke i zaobilazenje iste manevrom severnog jelena pri cirka 160 km/h pri cemu auto nema nikakve elektronske pomocnike.

Sve proslo bez problema ali sam imao dovoljno prostora na ravnom pravcu.

Da je bilo u krivini pa i jako blagoj ko zna kako bi se zavrsilo.

Ima gomila auta koji imaju ABS, ESP i ostalo pa su jako losih voznih osobina cim podloga nije iole idealna, sto se najlakse primeti u zimskim uslovima voznje.
Isto tako ima automobila koji nemaju nista od elektronike pa su stabilni i poslusno slusaju komande vozaca.

Gume, gume, i opet gume su jedini kontakt vozila sa podlogom preko kojih se prenose sve sile dinamike voznje ukljucivo i rad ABS, ESP i svega slicnog.

Gume ne starije od 3 godine su najbolji ABS uz vozaca koji mora da zna i oseca osobine auta koji vozi i njegove granice.

Ja ne biram auto u koji sedam da vozim da li ima 55 elektronskih pomocnika vec prvo gledam gume i probam da simuliram ostro kocenje na samom pocetku voznje da osetim kakav osecaj pruza pedala i kakvi su amortizeri pri kocenju.


Ako se nudi ABS, ESP ili bilo sta sto moze pomoci ne odbijam ali mi to nije presudno.


Uzgred, ako amortizeri nisu ok ABS vise steti nego sto koristi pri kocenju.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od ftj » 29 Sep 2012, 19:52

@brick

U pravu si.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10402
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od sebekkg » 29 Sep 2012, 21:39

kao sto svi rekose, ma koliko ti dobro vozio, imao reflekse, uvek moze da te zadesi neki koji ti usece u putanju i sa trake za pravo, skrene u traku za desno (u samoj raskrnici) i ode desno,a ti koji ides paralelno sa njim (skoro), mozes da nahebes. e zbog takvih situacija i zbog snega/leda je potreban abs. normalno i ok gume se podrazumevaju.
Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Upotrebna vrednost ABS, ESP i sličnih sistema

Post od Grujic » 29 Sep 2012, 21:41

E gde bas tu situaciju nadje svega ti...

Odgovori