Hladan start motora

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Hladan start motora

Post od mr.Big » 14 Dec 2012, 09:55

Postaviću pitanje koje me zaista muči i nadam se da me niko neće pogrešno shvatiti, prozivati i nepotrebno pametovati.

Dakle, već sam pomenuo da nisam imao prilike da čujem verglanje motora, tj momentalno startuje u svim uslovima. Kako na +40°C, tako i na -8°C. Čim okrene zamajac, sastavi na 900 o/min.

Pošto postoje teorije o štetnosti takvog hladnog starta (još se nije diglo ulje, trte-mrte...), da li ima neko dokaze ili primere kvarova iz ovog razloga. Napomenuću da je ovaj TDI prešao preko 200kkm i radi besprekorno, kultivisano i ne sramoti me u društvu( :) )...

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Stjepa » 14 Dec 2012, 10:10

Dozvoli ne razumem.

Pod hladnim startom se u prevodu smatra teranje motora u obrtaje.
E sad teranje u obrtaje nije sigurno kad se dostigne 900ob/min bilo da se radi o benzincu ili dizelasu.
Sta drugo da radis sa motorom zimi ako ga ne upalis? Da radi na 200ob/min dok se ne zagreje pa tek onda da izadje na 900?
Drugo, zar ne treba da budes srecan sto ti auto pali bez problema? Ili pak hoces da kazes da je zdravije ako zavergla 5sec pre nego sto uspe sam da odrzava radne obrtaje?

Ili te zaista nisam razumeo ili si ti na jedan drugaciji nacin hteo da pohvalis svoje vozilo pred nama, u fazonu "na znam dali ovako treba, al recite mi vi da je savrsen"".

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Stigla zima...

Post od nikaragva » 14 Dec 2012, 10:10

Nema tu primera kvarova, nego je u pitanju samo habanje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od dragvorl » 14 Dec 2012, 10:26

mr.Big je napisao:Postaviću pitanje koje me zaista muči i nadam se da me niko neće pogrešno shvatiti, prozivati i nepotrebno pametovati.

Dakle, već sam pomenuo da nisam imao prilike da čujem verglanje motora, tj momentalno startuje u svim uslovima. Kako na +40°C, tako i na -8°C. Čim okrene zamajac, sastavi na 900 o/min.

Pošto postoje teorije o štetnosti takvog hladnog starta (još se nije diglo ulje, trte-mrte...), da li ima neko dokaze ili primere kvarova iz ovog razloga. Napomenuću da je ovaj TDI prešao preko 200kkm i radi besprekorno, kultivisano i ne sramoti me u društvu( :) )...

Ma nece se nista desiti. Ranije su ulja bila drugacija, tehnologija obrade, itd, pa je vazilo da treba sacekati da digne ulje u glavu i do ostalih elemenata, pa tek onda kretati. Ja koje god uputstvo za novija kola sto sam gledao nigde nije pisalo da se ceka posle starta u mestu, nego da se odmah vozi. Jedini izuzetak su jako niske temp, tipa -15 i hladnije, kada pise da treba sacekati pola minuta u mestu ako se dobro secam. Naravno, ne treba ga forsirati nakon hladnog starta, novija kola cak imaju i blokadu posle hladnog starta.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Stigla zima...

Post od mr.Big » 14 Dec 2012, 10:37

@dragvorl
Hvala, zvuči umirujuće. Inače, koristim lubrikant VW preporuke 505.1 - 5W30, što je valjda OK za zimsko startovanje motora...
Poslednja izmena od mr.Big u 14 Dec 2012, 10:44, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Stigla zima...

Post od nikaragva » 14 Dec 2012, 10:40

Da nema hladnog starta, motori bi trajali mnogo duze. U milionima km. :)

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Stigla zima...

Post od mr.Big » 14 Dec 2012, 11:03

Da ne širim bespotrebno priču i potencijalni off...
Pošto sam do sada imao isključivo benzince, to jutarnje dizanje ulja se vrlo lako čulo kroz promenu zvuka motora - par sekundi bi čudno zveketao.
Sada, dizelaš odmah ima normalan zvuk. Doduše, prvi minut je malo brundav (kao da mu je uključen loudness :) ), a onda se unormali i samo kezeće. Po ovome, ja bih rekao da ulje odmah radi pos'o...

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 14 Dec 2012, 11:10

Kod dizela je sve jos gore kod hladnog starta u odnosu na benzince a razlika je sto je sto buka koju stvara dizel tolika da zamaskira sve ostale zvuke koje si mogao da cujes kod tihog benzinca.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od trojanac » 14 Dec 2012, 11:12

Juče smo palili kumov Stilo JTD na kablove. Nije paljen više od mesec dana, pa još ova zima, jedva smo probudili akumulator, da zavergla. Ali kad je sastavio, upalio odmah i osim "traktorskog" zvuka koji je karakterističan za dizele, ništa neobično se nije čulo. Videćemo za mesec dana opet.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Stigla zima...

Post od mr.Big » 14 Dec 2012, 11:21

Sad sam se setio kolege sa Stilom JTD...
On ima spreman odgovor za sve koji ga pitaju što kreće odmah nakon startovanja motora.

,,Ovo je italijanski auto. Možeš li da zaisliš Italijana kako sedi ujutro u kolima i čeke nekakvu radnu temperaturu? A sva kola iz Italije prešla bogaoca.'' :kezo:

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Stigla zima...

Post od dragan » 14 Dec 2012, 11:24

pa dobro, ima smisla...

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Stjepa » 14 Dec 2012, 14:38

@Heinz ja vec neko vreme (mereno u godinama) imam trip da pre iskljucivanja motora iskljucim sve ostalo sto je radilo do tad (radio, ventilaciju, svetla naravno...). Sto pitas?



@Gospon Vel'ki ako se pogleda tvoj post:
mr.Big je napisao:Postaviću pitanje koje me zaista muči i nadam se da me niko neće pogrešno shvatiti, prozivati i nepotrebno pametovati.

Dakle, već sam pomenuo da nisam imao prilike da čujem verglanje motora, tj momentalno startuje u svim uslovima. Kako na +40°C, tako i na -8°C. Čim okrene zamajac, sastavi na 900 o/min.

Pošto postoje teorije o štetnosti takvog hladnog starta (još se nije diglo ulje, trte-mrte...)
, da li ima neko dokaze ili primere kvarova iz ovog razloga. Napomenuću da je ovaj TDI prešao preko 200kkm i radi besprekorno, kultivisano i ne sramoti me u društvu( :) )...
bez problema se zakljucuje da si ti zapravo hteo pitati dali je stetno sto se motor na minusu ukljuci na pola kljuca, tj. ne vergla.
Odmah si posle toga napomenuo da je to NJV CRVENO DI :klanjam se: i kako je presao "tricavu kilometrazu" kao i da te ne sramoti u drustvu.
Sve je to lepo i drago mi je da te auto verno sluzi. Ali ja drugu poentu nisam mogao da uocim osim one koju sam napisao prosli put, a Dragan primetio.
Drugacije bi bilo da si lepo pitao (a to sam zakljucio u narednim postovima koje si napisao) dali je pametno odmah pokrenudi auto iz mesta nakon startovanja motora na temperaturi od minus toliko i toliko. :pivo:

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Stigla zima...

Post od mr.Big » 14 Dec 2012, 14:53

Ne, moja bojazan je upravo bila u vezi neverglanja pri ovim niskim temperaturama. Ja pojam,,hladan start'' shvatam kao pokretanje motora na mrazu posle višečasovnog mirovanja. Sav taj nemir su mi uneli neki postovi po kojima je to pogubno za motor.
Dragvorl me je razuverio i uspokojio -sad mi je lakše...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Stigla zima...

Post od Saša » 14 Dec 2012, 15:20

Ovi mali minusi nisu neki problem, pravi problem su oni ispod -25 kao što su bili zimus, e tu može svašta da se desi (a i ne mora, od slučaja do slučaja). Lično sam video jednu Astru G 1.7 dizel kojoj su se pokrljali ventili i ko zna šta još prilikom jutarnjeg verglanja odnosno pokušaja paljenja. Tada treba biti oprezan ili čak i ne paliti auto ako je prenoćio napolju. Bolje sačekati podne da minus malo popusti...

Tapatalk

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Stigla zima...

Post od samo polako » 14 Dec 2012, 15:21

Ne znam za vas ali meni piše da ne zagrevam u mestu ali ni da ne vozim na visokim obrtajima dok ne postigne radnu temperaturu.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Odgovori