Hill holder/Auto hold

Tehnička pitanja i objašnjenja
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od dragvorl » 31 Jul 2022, 16:42

Evo cekam na granici, bas sam obracao paznju, jako lepo otpusta, nema cimanja. Sa parkinga pod rucnom jeste cimao.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od Heinz » 31 Jul 2022, 23:08

Saša je napisao:
31 Jul 2022, 11:19
Čemu to kod auta sa manuelnim menjačem? Razumem za automatik jer ako pustiš kočnicu on će krenuti…
Za Preševo i Evzoni.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od carov2 » 31 Jul 2022, 23:37

dragvorl je napisao:Ne, to je hill holder. Ovo drzi kocinicu npr na semaforu sve dok ne otpustis kvacilo pri kretanju.
Isti/slični su to sistemi, ukoliko se ne varam, ne možeš na jednom istom autu da biraš, ovo ili ono.
Rade istu stvar, sprečavaju da auto sam neželjeno krene nazad/napred.
Kod manuelnog menjača je super i must have, dok kod automatskog, zavisi.

Ja kod sebe nemam i ne nedostaje mi nešto preterano.

Pasat B8 TDI DSG zna da cimne kada se koristi auto hold, tako da ga ne koristim često.

Sent from my LE2120 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od dragvorl » 01 Avg 2022, 00:10

Nisu bas isti. Hill holder se koristi samo na uzbrdici i to pri kretanju. Ovo se koristi kad god auto stoji a pritisnuta je pa otpustena kocnica. Skida sa vrata razmisljanje da li ce malo da krene napre ili nazad na semaforu, u kolonii slicno.
Kod automatskog menjaca nije bas pametno da se menjacem auto drzi u mestu na uzbrdici. Narocito kod DSG, kvacilo strada.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od ftj » 01 Avg 2022, 00:15

Kako sad jednom cimne a drugom ne, na istom automobilu. Bice da ipak imamo razlicite predstave o tome sta je cimanje, isto i moj burazer nije to primetio.

milosg
Postovi: 1483
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od milosg » 01 Avg 2022, 01:03

dragvorl je napisao:
31 Jul 2022, 11:32
Da ne razmisljas da li ce ti se auto otkotrljati na nekom semaforu sa minimalnim usponom i na svim slicnim mestima gde stojis a postoji mogucnost da auto sam krene.
Realno, ovo je baš retka situacija da se na semaforima ili blažim usponima ljudima vraćaju auta unazad. Nisam to odavno video ni na većim usponima. I pre pojave auta sa tim. :)

O tome možda razmišlja neko ko tek počinje da vozi.

Ali hajde, da ne skrećem sa teme. Kapiram da se ljudi naviknu na hill holder pa im znači.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od BigMazzy » 01 Avg 2022, 07:13


dragvorl je napisao:Nisu bas isti. Hill holder se koristi samo na uzbrdici i to pri kretanju.

Bogami ovaj moj Hill Holder drži i na uzbrdici i na nizbrdici. U oba slučaja nakon puštanja kočnice drži auto sekund-dva.


Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od McGruja » 01 Avg 2022, 07:47

Hill holder je za početnike
Auto hold je za boeme

Auto hold je mnogo bitnija opcija, koju nažalost ja nemam

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od dragvorl » 01 Avg 2022, 09:43

ftj je napisao:
01 Avg 2022, 00:15
Kako sad jednom cimne a drugom ne, na istom automobilu. Bice da ipak imamo razlicite predstave o tome sta je cimanje, isto i moj burazer nije to primetio.
Zato sto se porede babe i zabe. Vozim vec 3 godine i oko 200kkm Golf derivate sa istim motorom, sve nova kola pa sam imao uzorak rekao bih, i to i stare i nove modele, Golf, Leon i Octavia pa o tome i pricam. Kad je rucna povucena tacno je da cima, treba mnogo jaca sila da bi se "otkocio", medjutim auto hold ne, pricam konkretno o Leonu 1.5tsi DSG.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Hill holder/Auto hold

Post od nidza » 01 Avg 2022, 09:52

Naravno, kad nisu isti sistemi. AH je nadogradnja HH, tj. pritiska voznu kočnicu, dok ručna ima drugu funkciju. Ima sasvim drugi zvuk kad se povuče električna ručna, zazuji dok je povlači, dok je AH neprimetan, kao i HH.

Skoro sva kola imaju HH danas, a AH je potpuno isto samo ne popusti pritisak posle 2-3s. Ništa ne sprečava proizvođače da to implementiraju na bilo koji auto danas. Mi imamo na jednom autu, na drugom ne, pa bih je ipak svrstao u zgodne stvarčice, ali ne i neophodne. HH mnogo više doprinosi u vožnji nego AH, ali samo poređenje je besmisleno jer ne postoji auto koji ima AH, a da nema HH.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13045
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Hill holder/Auto hold

Post od Saša » 01 Avg 2022, 10:35

Zašto VW ima poseban taster da se to aktivira, to mi nije jasno. Ako HH radi sam po sebi bez ikakvih tastera, onda bi za AH trebalo da bude isto - sem ako se to ne radi preko parkirne kočnice... Što mi opet nema smisla...

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Hill holder/Auto hold

Post od dzonic87 » 01 Avg 2022, 11:05

AH je mnogo zaj*ban kada se navikneš na isti, za ljude koji menjaju vozila... Ode na semafor u rikverc

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Hill holder/Auto hold

Post od dragvorl » 01 Avg 2022, 11:10

Ide u rikverc samo kad menjas vozila.
Saša je napisao:
01 Avg 2022, 10:35
Zašto VW ima poseban taster da se to aktivira, to mi nije jasno. Ako HH radi sam po sebi bez ikakvih tastera, onda bi za AH trebalo da bude isto - sem ako se to ne radi preko parkirne kočnice... Što mi opet nema smisla...


Zato sto u nekim situacijama kada moras da manevrises na jako malom prostoru zaustavi vozilo pre nego sto bi hteo. Kada parkiras i razdaljine su minimalne onda mora da se iskljuci, ali to se meni jako retko desi. Recimo i to su ispravili u odnosu na proslu gen, tamo je mnogo ranije stao sa auto holdom i bilo je tesko manevrisati.
Sve se to softverom koriguje, eto i 1.5 tsi je cimao kao lud u pocetku pre 3 godine kad sam ga vozio, cimao pri otpustanju kvacila, evo sad su ispravili ne cima uopste. Tako i za autohold, pre je cimao, sad vise ne.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Hill holder/Auto hold

Post od ftj » 01 Avg 2022, 11:17

Ili si mozda s godinama naucio da moduliras gas tako da ne cima. Evo ni meni sad ne cima uopste a siguran sam da je u pocetku znao da cimne kad dam gas.
Zato sto se porede babe i zabe
imamo primer gde dva vozaca istog automobila prijavljuju razlicito ponasanje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Hill holder/Auto hold

Post od dragvorl » 01 Avg 2022, 11:27

ftj je napisao:
01 Avg 2022, 11:17
Ili si mozda s godinama naucio da moduliras gas tako da ne cima. Evo ni meni sad ne cima uopste a siguran sam da je u pocetku znao da cimne kad dam gas.
Ima o tome puno na internetu pa je vremenom i to reseno. Naravno da nije do subjektivnog utiska jer sam imao jedan od tih auta gde nije mogao ni "moduliranjem" da se otkloni taj kangarooing. Na Golfu je bilo dosta bolje vec to, a na novom Leonu nije ga bilo uopste, kvacilo se otpusta kao na svim ostalim kolima i ne cima nista.

Sto se tice razlika na "istim" kolima, prvo bih proverio koliko su ista. Koja modelna godina, motor, softver, sve dok se sve ne poklapa nema tu mesta poredjenju.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori