Formula 1 - Sezona 2013

Formula 1, WRC, Moto GP i ostalo
Zaključana tema
Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 14:08

perfiko je napisao:@Dzoni_m
Hajde ovako, pažljivo pročitaš ono što sam pisao, pa razmisliš šta sam napisao, proveriš, pa odgovoriš, ovako ja moram da te ubeđujem ne u špekulacije, već u činjenice. I mani me doskočica tipa: Nije šija nego vrat. Ako je isto, što nisi napisao tačno ko je dobio tutora, nego izmišljaš. Od uvođenja "Tutora" Alonso je u 4 od 5 trka bio bolje plasiran od Hamiltona. Ako već ne čitaš šta pišem, barem pogledaj tabele koje kačiš.
Sta ti nije jasno za FIA delegata? Covek je bio tu da se uveri da oba vozaca Meklarena imaju isti ravnopravan tretman. To je cinjenica. I sta sada? Da li je Meklaren dobio tutora ili Alonso obrni okreni posao tog coveka je bio isti. Ok ja koliko se secam mi pricasmo od Monaka od kada je prestalo deljenje informacija izmedju dva dela garaze, Hamilton vise pobeda ali na kraju isto bodova, pitam odakle on odjednom zna da setup-uje bolid?
perfiko je napisao:U vezi "timskih naredbi" i trke u Turskoj 2010:
"Red Bull later revealed Mark Webber had gone into fuel-saving mode on the lap of the crash, and therefore lost performance. Sebastian Vettel, however, still had one lap left on the higher setting, and therefore opted to attack at the last window of opportunity. Red Bull motorsport advisor Helmut Marko insisted the team did not favour Vettel through this strategy, and also offered the perspective that Vettel had to attack for fear of backing off and into the clutches of Lewis Hamilton behind."
Dobro i? Sta si ovime hteo da kazes? Da je trebala da bude timska naredba ranije da Vetel uspori, odnosno obojicu da stave u reserve mod u istom trenutku i da odrzavaju rastojanje?
perfiko je napisao:Moja je lično pretpostavka da je zamenom guma najviše izgubio Lotus, a da je Red Bul bio najglasniji tražeći promenu specifikacija, to nisam ja izmislio.
Pokušaj da razlikuješ najbrže vreme kruga od najbržeg vremena cele trke. Red Bul nije imao problem sa brzinom, nego sa brzim opadanjem performansi.
Kako specifikacija guma koja se znala od zadnje trke 2012 može da kazni bilo koga kada je taj faktor trebalo uzeti pri konstrukciji bolida za 2013? Izjava ti je u stilu da specifikacija motora za 2014 kažnjava sve koji mogu da razviju turbo motor od 3000ccm. Neozbiljno.
Njaglasniji jeste bio RB ali djavola bi Pireli promeni specifikaciju da su ostali rekli da im odgovara. Uostalom kako objasnjavas da se udruzenje vozaca slozilo da se gume promene. Ovom zamenom jeste najvise izgubio Lotus. Tu nema dileme. Da li se specifikacija guma znala na kraju 2012? Jesi li siguran? Ne racunaj na podatke koje Pireli dobija sa test-mule bolida taj auto je prilicno mator. Timovi su znali kako te gume rade tek na prvim zimskim testiranjima.
To oko toga koga su "kaznjavale" gume: svi bolidi koji imaju dobar aero-potisak mogu kroz krivinu proci brze i samim tim opterecenje na bocnje zidove guma je vece. Naravno to zagreva gumu. Ta specifikacija guma sa pocetka sezone se brzo pregrejavala i posle par krugova vec je bila neefikasna. Zato su svi "pizdeli" kako nesmeju da pritisnu jer ako to urade odose gume. Trebalo je naci balans i tu jeste Lotus uradio najbolji posao ako posmatramo tempo u celoj trci. Ipak, moje licno misljenje je da su te gume bile nebezbedne. Mislim mozemo mi ovde do ujutru da raspravljamo kako "je bezbednost samo izgovor" a da je neko bio povredjen kada se guma onako raspadne (setite se Mase u Madjarskoj i srafa u kacigu) drugaciju pesmu bi pevali.

Posto starac samo priznaje BBC: http://www.bbc.co.uk/sport/0/formula1/24683001

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od perfiko » 28 Okt 2013, 14:23

Dok god nastavljaš da izvrćeš činjenice... Nema smisla da diskutujemo.
Ne kažem ja ništa sve su rekli iz Red Bula. Weber je dobio naredbu da štedi gorivo, Vetel nije.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 14:27

Ok i? Neka teorija zavere protiv Webbera?

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od perfiko » 28 Okt 2013, 14:33

I šta? Ja iznosim činjenice, ne bavim se teorijama.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 14:40

Dobro, onda zasto tupimo oko te situacije u Turskoj? Sta to pokazuje ili dokazuje? Ja sam imao utisak da ti hoces da kazes da je Webber bio sabotiran od strane svog tima. Posto sam kazes da neces to da kazes, onda nista.
Ti si poceo pricu o Turskoj ne ja.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od samo polako » 28 Okt 2013, 14:55

AcaKayak je napisao:@tex, svi znaju kao s medjunarodnih foruma gde su sve suvi strucnjaci, cak i sefovi timova tamo uce kako formulu da naprave.

Pisacu mail na kontakt sajta formule da predlozim da se uvede strucnost vozaca po bodovanju publike. Nema smisla da cetiri puta za redom pobedi neko ko ne zna da vozi i ko kako na kraju stvari ispadose vozi slabije od 14 vozaca u formuli jedan. I jos ima boljih 5 u reliju, 7 u formuli reno, dva s X gamesa i jedan s brdske trke na Avali.

A Fetel je zbog arogancije los vozac isto koliko je i Muhamed Ali zbog arogancije bio los bokser. Procitao sam na stranom forumu da je Frejzerova tetka odala informacije da je Muhamed Ali gutao cist azot i pio krv od krokodila pred boks mec, inace je bio prosecan bokser.

U automobilizmu se ipak sve ne svodi samo i samo na talenat vozača ili neku njegovu spremnost. Fetel ima talenat ali stoji i da ima najspremniji tim iza sebe, uostalom nije se on džabe poklonio pred svojim bolidom juče.

Off topic
Priče koje si mogao da čitaš o M.Aliju ili nekome drugom su zasnovane na nekim drugim činjenicama.
Recimo dozvoljeni doping Nadala ili ona čuvena kako Nemci u fudbalu trče svih 90 minuta jer su spremni a ostali popadaju več kod 2/3 utakmice. Setimo se samo atletičarke Merion Džons
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od perfiko » 28 Okt 2013, 15:01

@ Dzoni_m
Zašto tupimo? Ja ne tupim, ti kako hoćeš. Ti si počeo o Weberu kao "nesposobnom" i Vetelu kao "neverovatnom", pri tome si neke stvari izvrnuo, neke zaboravio, ja sam samo hteo da ostali članovi budu upoznati sa činjenicama, a ne pretpostavkama.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 15:07

Ja nisam rekao da je Veber nesposoban. Samo da nije na nivou Vetela. Ni vise ni manje

Lep clanak o update-u RB tokom sezone: http://www.racecar-engineering.com/cars/red-bull-rb9/

@ perfiko obrati paznju na pocetku teksta, izjava Adriana o tome koliko su "znali specifikaciju" guma za 2013.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11389
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od starac vujadin » 28 Okt 2013, 16:05

Sta sam tacno pogresio? Ali tacno napisi. Ili cu opet da dobijem od tebe "bas me briga". Niko ne devalvira tu nagradu, ali ti joj dajes previse znacaja i po tebi je ona bitnija od bodova osvojenih na stazi i sampionske titule. Zao mi je ta nagrada ni najmanje ne pokazuje da je Alonso nesto bolji od Vetela ili Hamiltona.
Pogrešio si jer is se zaleteo i rekao da tu nagradu daju vozači između sebe, a to nije tačno. No, to uopšte nije toliko bitno, ali vidim da t eje pogodilo. Nemoj da se brineš, grešiš u mnogo krupnijim stvarima.
Gde sam napisao da je ta nagrada vrednija od bodova? Ti prizemni fazoni da banalizuješ nečije pisanje, pa onda polemišeš s sa takvim banalizovanim i iskrivljeninm pisanjem sam apsolvirao još od TV Bastilje. To ne prolazi kod mene.
i "cinjenica" da Ferrari na motoru koji je jos uvek u teskoj test fazi trosi vise goriva od konkurencije koji imaju isto motore u teskim test fazama i jos uvek imaju da rade ohoho dok sve to ne bude kako treba. Ne bavis se spekulacijama? Ma da.
Ne bavim se spekulacijama. Spekulacije bi bile kad bih ja sada ovde prosipao pamet zašto Ferrarijev motor troši više, a zašto Mercedsov i Renault u ovom trenutku imaju poroblem sa pouzdanšću. Jedino što se zna u ovom trenutku je to da postoje problemi, što je potpuno normalno.
Sto se tice preporuke da je BBC dovoljan, eto razloga zasto posmatras F1 uskogrudo.


Da, ali ti ne znaš koje medije pratim.
Recimo, za tebe bi bio više nego dovoljan da samo njega čitaš jer bi čitao manje, a znao više. Nekad se i to dešava.
Posto starac samo priznaje BBC: http://www.bbc.co.uk/sport/0/formula1/24683001


Ne, nisam rekao da samo priznajem BBC. To su tvoje interpretacije. Tako isto interpretiraš i informacije koje čuješ. Btw, postavio si portret Vettela, a ja sam preporučio analizu trke i stanja šampionata. Dakle, opet faul.

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 17:56

starac vujadin je napisao: Pogrešio si jer is se zaleteo i rekao da tu nagradu daju vozači između sebe, a to nije tačno. No, to uopšte nije toliko bitno, ali vidim da t eje pogodilo. Nemoj da se brineš, grešiš u mnogo krupnijim stvarima.
Gde sam napisao da je ta nagrada vrednija od bodova? Ti prizemni fazoni da banalizuješ nečije pisanje, pa onda polemišeš s sa takvim banalizovanim i iskrivljeninm pisanjem sam apsolvirao još od TV Bastilje. To ne prolazi kod mene.
Ajde sad lepo vratis se nazad, pa procitas ponovo, da ti pomognem kljucna rec je kolega, koristio si je i ti i ja, ja dobro znam nakoje si ti kolege mislio a ti izgleda da si malo obnevideo posle TV bastilje pa ne citas pazljivo. Kolega/e koji trebaju da mu daju tu nagradu (da ti nacrtam vozaci) makar jedan mu je nije dodelio. Njihovo misljenje mi nekako dodje bitnije. Sto se tice banalizacije ti si taj koji koristi to, i odmah se pozivas cim si video da si se zahebo sa velicanjem lika i dela Alonsa kroz neko priznanje koje jeste lepo i cast ga je dobiti ali to ne pokazuje nista. To mu dodje ko miss sarma :ovacije:
Ne bavim se spekulacijama. Spekulacije bi bile kad bih ja sada ovde prosipao pamet zašto Ferrarijev motor troši više, a zašto Mercedsov i Renault u ovom trenutku imaju poroblem sa pouzdanšću. Jedino što se zna u ovom trenutku je to da postoje problemi, što je potpuno normalno.
Pa sta onda pricas kako Ferrarijev motor trosi najvise? U odnosu na koji? Ja znam odakle ti taj podatak, ali ako meni ovde popujes kako ja spekulisem onda ti nista nisi bolji a ovamo stavljas sebe na neki pijedestal. Ne znam samo po kom kriterijumu.
Da, ali ti ne znaš koje medije pratim.
Recimo, za tebe bi bio više nego dovoljan da samo njega čitaš jer bi čitao manje, a znao više. Nekad se i to dešava.


Niti me zanima. Imam svoje. Ovaj drugi deo provokacije, OK ako tako mislis. Jbg iza tastature si mozes da pises svasta i ona trpi ko i papir-sve.
Ne, nisam rekao da samo priznajem BBC. To su tvoje interpretacije. Tako isto interpretiraš i informacije koje čuješ. Btw, postavio si portret Vettela, a ja sam preporučio analizu trke i stanja šampionata. Dakle, opet faul.
Neeeeeee kakav zaheb, zamisli ja moram da stavim sta si ti preporucio?! Odakle ti to da sam poslusao tvoju preporuku? Stavio sam link ka tekstu jer mislim da moze biti interesantan, ko je tebe postavio za cenzora?

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od perfiko » 28 Okt 2013, 19:49

"Probably the most significant change is not the regulations, but the new Pirelli tyres. We had a quick test with those in practice ahead of the Brazilian Grand Prix but in truth we didn’t learn a lot because of the conditions. Pirelli have supplied us data about how the new tyres behave but past experience tells us that it’s only when we go testing that we really find out."
Eto, a meni ne veruješ. Sve je čovek lepo rekao, podatke su imali, ali nisu znali šta sa njima... za razliku od inženjera Lotusa.
Uzgred, zar ne misliš da se previše oslanjaš na "ostrvsku štampu"?
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od dragan » 28 Okt 2013, 19:55

kako kad je ta ostrvska stampa pristrasna? sram ih bilo :)
Geza je napisao:Koliko puta je Webber u poslednje tri godine odustao zbog kvara ? Manje ili više od Vettela ?
2013 - fetel 1 odustajanje, veber 3
2012 - fetel 2, veber 3
2011 - fetel 1, veber 1
2010 - fetel 3, veber 2 ( u poslednju trku ulaze veber sa 238, fetel sa 231 bod, zavrsavaju fetel 1. veber 8. i fetel uzima titulu, i tako sve pocinje, veber zaboravlja da vozi, a fetel odjednom postaje neprehebiv :kezo: )
statisticki gledano...

@dzoni-m - posto sve stima u tim tvojim teorijama, reci mi gde onda na tvojoj lestvici stoji rozberg, posto je hamilton ocigledno dosao kao vozacina jos 2007 u f1, a sada ne moze da cestito nadvozi niko-a poslednjih nekoliko trka?

ostalo ne bih da komentarisem, ako ti do sada nije jasno koliko je fetel bezobrazan i drzak, onda cu se sloziti sa tobom da nije :)

alonso je isto tako, i neke druge izjave mu mnogo vise ne stoje, ali tebi ocigledno vise smeta ova gde realno kaze da im treba los vikend red bula, sto njima pacerima u ferariju ionako ne bi pomoglo...

Dzoni_m
Postovi: 1701
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od Dzoni_m » 28 Okt 2013, 20:48

perfiko je napisao:"Probably the most significant change is not the regulations, but the new Pirelli tyres. We had a quick test with those in practice ahead of the Brazilian Grand Prix but in truth we didn’t learn a lot because of the conditions. Pirelli have supplied us data about how the new tyres behave but past experience tells us that it’s only when we go testing that we really find out."
Eto, a meni ne veruješ. Sve je čovek lepo rekao, podatke su imali, ali nisu znali šta sa njima... za razliku od inženjera Lotusa.
Uzgred, zar ne misliš da se previše oslanjaš na "ostrvsku štampu"?


I sta da urade sa podacima skupljenim sa Renoovog bolida iz 2010-te godine? Koje RELEVANTNE podake su imali? Ne samo RB nego bilo koji tim? Sta da rade sa njima kada su apsolutno neprimenljivi? Taj Lotus je najbolje uradio posao, ali opet nedovoljno dobro, najvise jesu napredovali, stoji. Ajde samo mi reci da su ti podaci bili relevantni i mozemo slobodno za zavrsimo diskusiju.

@dragan, kakve moje teorije? Kada neko podkrepi nesto nekim realnim argumentom onda su to teorije a kada ti napises "e za mene je on bezobrazan i drzak" toga treba da se drzimo k'o svetog slova. Super tebi je arogantan, meni nije.
Da vise mi smeta izjava Alonsa i Hamiltona u poslednje vreme da se ne lazemo. Jednostavno, neko ti se pisa po trudu i radu i ceka da ti "crkne krava" a ti treba se smeskas i da kazes "jao izvinite sto vas pobedjujem, mi prosto imamo vise srece nego vi, daleko bilo da bolje radimo posao, ma kakvi to je samo slucajnost". Pazi molim te. Uhvatili se te izjave ko pijan plota jer decko nema ni jedan drugi razlog zbog kojeg bi neko mogao da ga mrzi, osim, naravno, uspeha.
Sta ima da mislim o Rosbergu? Dobar koliko i Baton recimo ili Grozan. Ima taj hendikep da je upao u ekipu koja ima neki svoj plan rada i rezultati su trenutno u drugom planu, mozda je mogao vise da pruzi. Moje (ponavljam moje) misljenje je da nije bolji od Hamiltona. Ova sezona Hamiltona nista ne govori, odveze odlicno pa uprska i kada ima sansu za solidan rezultat on to agresivnim pristupom upropasti jer Mercedes unistava gume (pogotovu zadnje), sam je to izjavio par puta, poslednji put u nedelju.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od dragan » 28 Okt 2013, 21:00

posto ti nije arogantan, ( da li mislis da je on trenutno najbolji vozac u f1, pa da zavrsimo diskusiju i na tu temu? ) da predjem na jedan zanimljiv komentar sa b92 -
"Kakvo je ovo medijsko pumpanje da se od Fetela napravi harizmaticni sampion, sto on nije i nece ni biti, jer nema to "nesto" sto cini da ga ljubitelji formule pamte i prepricavaju njegove poteze. Te titule su mnogo vise zasluga Redbula nego samog Fetela jer smo mogli da vidimo da kada je gusto, kada nije na pol poziciji, Fetel itekako pravi greske i ulazi mu voda u usi. U danasnjoj eri elektronike suludo je porediti 4 titule Prosta sa 4 titule Fetela, nijednu trku za ove 4 sezone nisam propustio i jedini zakljucak koji mogu da izvucem je da Redbul ima predominantan bolid, ukomponovanu ekipu kao sat i pilota sa vozackim greskama svedenim na minimum. Rezultat svega toga su 4 tutule u obe kategorije. Ako se tako nastavi, naravno da ce Fetel preci Sumija po broju titula i pobeda"

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Formula 1 - Sezona 2013

Post od perfiko » 28 Okt 2013, 21:05

@ Dzoni_m
Samim tim što je Lotus (a bilo je tu još timova) dobro uradio posao znači da su podatci bili relevantni za onoga ko zna da ih primeni.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Zaključana tema