Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7094
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 08 Jun 2023, 11:56

Podstanari ste? Već dugo si tamo, otkud niste rešavali stambeno pitanje? Vidim da si napisao da ne volite kredite, ali rešavanje neke stambene sigurnosti bi mi bilo nešto prihvatljivo, obzirom da se svakako plaća mesečni zakup…

Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 690
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od mix024 » 08 Jun 2023, 11:57

Hvala svima opet, nisam ja u ovo razmišljanje ušao sasvim bezveze.

Imamo dosta prijatelja u Minhenu, znamo kako su se snašli, znamo njihova primanja i troškove, boravili smo u Minhenu.

Moja ponuda za posao što sam dobio je početna u ozbiljnoj firmi koja se bavi tehnologijom vode, a to radim i ovde već 25 godina.

Ovde imamo svoje, privatne firme u kojima radimo, njena firma je baš lično njena, našu guramo ćale, brat i ja.

Više nam je dosta okruženja i svega što se ovde dešava, a naravno da su i mogućnosti za život u Subotici i Minhenu neuporedive.

Svakodnevno sedenje po kafićima i takve stvari ne radimo ni ovde, to nam ne bi falilo sigurno.

Uz tih 3 k EUR neto plate početne, sve sve što žena zaradi bi ostajalo sa strane, što smatram da nije loše.

Oboje smo nekako nastrojeniji evropskom mentalitetu nego životu u raspadu sistema i sada nam to baš jako smeta.

Još uvek je sve ovo razmišljanje, mada najozbiljnije do sada.

I još jednom hvala na odgovorima!

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 08 Jun 2023, 12:15

DukeNS je napisao:
08 Jun 2023, 11:56
Podstanari ste? Već dugo si tamo, otkud niste rešavali stambeno pitanje? Vidim da si napisao da ne volite kredite, ali rešavanje neke stambene sigurnosti bi mi bilo nešto prihvatljivo, obzirom da se svakako plaća mesečni zakup…
Zato što plaća stan recimo 1300€ sa režijama, a rata kredita za taj stan bi ga izasla 1800€ plus režije, plus održavanje zgrade što mora da plaća... To je taman ta ušteda/neraspoređeno, i da rizikuješ da nećeš imati nekih troškova pored narednih 30 godina.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3404
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 08 Jun 2023, 12:18

DukeNS je napisao:
08 Jun 2023, 11:56
Podstanari ste? Već dugo si tamo, otkud niste rešavali stambeno pitanje? Vidim da si napisao da ne volite kredite, ali rešavanje neke stambene sigurnosti bi mi bilo nešto prihvatljivo, obzirom da se svakako plaća mesečni zakup…
Nema šanse, ja kad bih nekom dugovao i 100 evra, dobio bih čir na želudcu ili pitajboga šta još gore. A takvi smo i supruga i ja, pa sad to je što je. Zvuči glupo, ali je tako.
Imali smo prilika i ponuda, čak smo dva puta i bili u banci bar da se raspitamo o uslovima kredita, sumama, mesečnim ratama itd. I onda kad vidiš da udješ u priču za jedan stan a otplaćuješ sumu kao da si kupio dva, onda me lepo zaboli stomak. Ovako, nemamo nekretninu u D, ali nemamo ni čireve na želudcu.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6805
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 08 Jun 2023, 13:11

A koliko brzo mozes da nadjes slican stan na slicnoj lokaciji? I koliko bi te on kostao? Kod nas u NL su (nekontrolisane) cene poludele. Stan kao moj je npr u Amstrdamu 2300Eur+ mesecno samo iznajmljivanje.... Ili pak mora da se trazi godinama .....

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2353
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Skipper » 08 Jun 2023, 13:17


Gaginh0 je napisao:Ko popunjava onda kafiće od ranog jutra?

Ovde kafići i restorani radnim danima masovno rade tek od 17h, pa do 22h-23h.

Ne racunam stroge centre gradova ili balkanske/turske/grčke lokale.
Evo recimo ja koristim svaki dan pauzu na poslu da popijem kafu u kafiću. Nekad to bude u 9, nekad u podne ali eto skoro svaki dan sam tu.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3404
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 08 Jun 2023, 14:19

ljuba je napisao:
08 Jun 2023, 13:11
A koliko brzo mozes da nadjes slican stan na slicnoj lokaciji? I koliko bi te on kostao? Kod nas u NL su (nekontrolisane) cene poludele. Stan kao moj je npr u Amstrdamu 2300Eur+ mesecno samo iznajmljivanje.... Ili pak mora da se trazi godinama .....
O tome ne vredi razmišljati. Kada bude bilo potrebno da se nešto traži, biće sigurno skuplje. Stanova ima, ali su cene u nebeskim visinama.
Kada deca završe fakultete (to je ukupno još neke 4-4,5 godine), videćemo kako ćemo i šta dalje.
Sreća naša je (bar meni to izgleda tako), što je vlasnica ovaj stan nasledila, a već ima svoj, pa joj ne treba za stanovanje, ali joj dobro dodje kao dodatni prihod.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ftj
Postovi: 13088
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 08 Jun 2023, 14:25

Mene bi pre boleo zeludac da mi novac koji stedim godinama naglo izgubi na vrednosti u zadnjih par godina nego da sam placao neku kamatu za kredit koja je bar u nemackoj u zadnjih 10 godina mogla da se izboksuje najbolje moguce.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dzonic87 » 08 Jun 2023, 14:46

Jebi ga, boleo ne boleo, keš mora da se ima - ako stisne...
Stan za život da, mišljenja sam da to uvek treba rešiti, ako se može

E sad iznajmljivanje nekretnina je tamo dosta drugačije rešeno nego kod nas. Ne može ti doći neko i da te izbaci preko noći ili za mesec dana

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6805
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 08 Jun 2023, 14:54

Iznajmljivanje ima mnoge prednosti, tu nema price. Kupovina stana na hipoteku je vise neka vrsta investicije, za koju se nadas da ce ti se isplatiti... A za one koje misle da je sigurna nista nije sigurno :) Posebno uz zakone koji regulisu nasledjivanje ili pak standardne poreze. A da ne pricam ako se ima nekretnina automatski ne moze da se dobije ni jedna vrsta socijale (bijstand ili bilo sta drugo) - dok ne skrcas sve sto imas :)

ftj
Postovi: 13088
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 08 Jun 2023, 15:14

Slazem se, svako ima svoju logiku i zna sta mu odgovara i treba biti vidovnjak da bi bio siguran sta je ispravno. Samo ukazujem na to da logika nikad kredit ni po zivu glavu nije uvek najispravnija iako tako deluje svakom racionalnom coveku.

Moj drug je stedeo zadnjih 15 godina da kupi stan i uvek mu je bilo skupo i nije hteo da uzme kredit da ga ne dere banka i na kraju sad em su krediti nepovoljni em je kvadrat otisao u nebo em je evro izgubio na vrednosti a njemu prodje dobar deo zivota i bukvalno ima mentalne posledice od toga.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2138
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gazu » 08 Jun 2023, 15:42

Nekad je kredit itekako dobra stvar, daleko bolja od pozajmice. Treba ti toliko i toliko para, napraviš ugovor s bankom, i uz jasan "dogovor" koliko da plaćaš svakog meseca. Zato po meni to ni ne treba gledati kao dug, već kao uslugu...

Kao što unapred potpisujemo ugovore s mobilnim operaterima i sl. na po dve godine! I tu se obavezuješ da plaćaš pretplatu u naredne dve godine. A svi se slažemo da je glupo koristiti postpaid telefon, kablovsku, internet i sl. bez ugovora. Gubiš opciju da se prebaciš kod drugog (bez penala), al nam se to ipak isplati (ovako kako je sad trenutno).

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12380
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 08 Jun 2023, 15:57

Ni ja se ne bi mnogo zamlacivao da moram da imam nekretninu negde gde su resena pitanja za zakup stana. Srbija je drugo, zona sumraka. I moji gastosi iznajmljuju stanove i ne zele da uzimaju kredite ‘na silu’, vec sacuju neko parcence na obali mora.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2106
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od speedy stikis » 08 Jun 2023, 21:33

Svako ima svoju racunicu.

Ali 100k evrica u kesu npr je ipak je 100k i ko ima milione nije malo dati toliko para u kesu a ne ko stedi godinama da dodje do toga + inflacija za sve te godine. Ne mislim ovde ni na koga licno, hocu samo reci da kada imas veliku svotu novca nije bas tako lako dati a mozes da okrenes i unovcic na drugi stranu. Ali svako zna sta je najbolje za njega. A i u zivotu nista nije sigurno! :)

bear
Postovi: 53
Pridružio se: 19 Jun 2021, 23:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od bear » 09 Jun 2023, 23:00

A koliko kosta m2 u De ili Nl?
2/3/4000e za m2?

Odgovori