Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od superboss » 05 Mar 2017, 21:01

kragujevac je napisao:Možda smo bili tolerantniji narod 1928. godine, kad je A.Rajs napisao tu knjigu, sada je to, (u zadnjih tridesetak godina) sasvim drugačije. Moje lično i neobavazujuće mišljenje je da smo mi Srbi jedan od dosta ksenofobičnih naroda u Evropi. Glupo je sad licitirati da li je neki narod u Evropi 10% ili 15% ksenofobičniji od nas, ali da Srbi vole strance, to nema šanse. Recimo samo da kažem ime Bris Taton, onako za razmišljanje. Znamo šta je bilo. pa Srbi jedan drugome podmeću nogu i zagorčavaju život gde je to pogodno, a kao vole strance. Možda, u najoptimističkijoj proceni može da se kaže da ih ne mrze (i to dosta teško), ali da ih vole, nema govora o tome. Ni slučajno.
1990. kad sam ja došao ovamo, došla je relativno velika grupa medicinara. Od svih nas je možda 10% ljudi govorilo, a drugih 10% "nabadalo" nemački jezik. Kako su nas primili ovde, ne vredi da pričam, ne bi mi verovali. Uradili su apsolutno sve da nam olakšaju prvo vreme, ubijali su se od objašnjavanja da nam pokažu šta i kako. Nikada, ali NIKADA me niko živi nije ni popreko pogledao, niti bilo šta ružno rekao, niti bilo šta uradio da mi oteža ili zakomplikuje. A kakve budalaštine sam sve ove godine u Srbiji doživljavao u kratkim vremenskim periodima kada smo dolazili u KG, o tome ne vredi pričati.
Zamišljam samo neko odeljenje u KBCu gde dodje neka medicinska sestra, recimo iz Moldavije i zna 50 reči srpskog. Šta mislite, koliko dugo bi ostala na tom radnom mestu. Možda pola sata, a možda i ne.
Za nešto si u pravu, za nešto ne. Problem je lična percepcija svega, dva čoveka oko iste stvari mogu da se uopšte ne slažu.

evo npr ovaj članak:

http://www.spiegel.de/international/ger ... 529-2.html

Ja mogu da kažem npr da za mene rasizma nema u Srb-jer ga nikada nisam iskusio.

Ti možeš da kažeš da ga nema u Nemačkoj-jer ga nikad nisi iskusio.

Znam mnogo ljudi u Srb koji su stranci, žive godinama i nemaju nikakvih problema. Znam one, koji žive godinama i koji imaju problema.

U Rusiji sam bio, nisam rasizam iskusio lično ali sam video da su šovinisti i rasisti, mnogo veći od nas.

Na žalost, nacionalsocijalizam kod nas ima tek da buja. Stanje u državi je prosto dušu dalo za to.

P.S: na kraju karajeva imamo jedan plastičan primer u skorije vreme-izbeglice. Ja ne kažem da su ovde tretirani ne znam ni ja kako, ali moje skromno mišljenje da je EU po tom pitanju bio krajnje ksenofobičan a i dalje jeste.

Najviše zbog toga, što su neke od članica, u ratnim dejstvima odakle ti ljudi dolaze i učestvovali. Da ne kažem izazvali.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3404
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 05 Mar 2017, 21:24

Ne znam za EU, ali u Minhenu i okolini su im napravili takve gradjevine da je to čudo jedno. Jedan od tih, hajde da ga nazovemo " centara" je oko 500m od moje zgrade. Neću sad da razglabam kakve su zgrade itd. ali su im u dvorištu napravili teren za basket, napravili im teretanu i salu za stoni tenis, "parking" za bicikle (koje su im poklonili)...itd.
Takvih centara je mai milion po Bavarskoj.
E sad, da ih ljudi nešto preterano obožavaju, to ne mogu da kažem, ali nisam primetio ni da neko mnogo bogorada zbog toga. S obzirom da je (po zvaničnim podacima) sva ta logistika zbog izbeglica Nemačku državu do sada koštala oko 40 milijardi evra, mogu makar delimično da razumem raspoloženje naroda.
Naravno, pričamo o zapadnom delu Nemačke. U Istočnom delu je kudikamo problematičnije, ni ja lično ne bih voleo da živim tamo. Čudan je to narod, tridesetak godina ruskog uticaja i izolacije mogu svašta da naprave.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8096
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ji 4Tze » 05 Mar 2017, 21:28

Aj sad samo uporedi naš slučaj i 500 god/osmanlijama, 10 pod Nemcima, 50 pod Titom i 15 pod DBovcima...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Velja » 05 Mar 2017, 21:31

kragujevac je napisao: U Istočnom delu je kudikamo problematičnije, ni ja lično ne bih voleo da živim tamo. Čudan je to narod, tridesetak godina ruskog uticaja i izolacije mogu svašta da naprave.
Pa kakav može da bude Nemac kome je Rus 40g ispirao mozak i držao u komunističkom terarijumu...
Poslednja izmena od Velja u 05 Mar 2017, 21:32, izmenjeno 1 put ukupno.

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Cherokee » 05 Mar 2017, 21:32

Ji 4Tze je napisao:Aj sad samo uporedi naš slučaj i 500 god/osmanlijama, 10 pod Nemcima, 50 pod Titom i 15 pod DBovcima...
Mislim da ova pesma upravo opisuje stanje svesti stanovnika Srbije:

https://www.youtube.com/watch?v=B4_1WNnwREY


Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od aviator » 21 Mar 2017, 10:20

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?y ... id=1242203
Ovo su plate u Švajcarskoj - po zanimanjima:
Popis nekih profesija sa prosečnim ili preporučenim bruto platama:

frizer – 2.601 CHF

cvećar – 3.800 CHF

grafički dizajner – 3.800 CHF

stolar – 4.018 CHF

radnik u pošti – 4.031 CHF

pekar – 4.051 CHF

automehaničar – 4.450 CHF

kondukter u vozu – 4.558 CHF

softver developer – 4.608 CHF

vozač autobusa – 4.858 CHF

novinar – 5.551 CHF

socijalni radnik – 6.246 CHF

učitelj – 7.398 CHF

oficir u vojsci – 8.142 CHF

javni tužilac - 10.400 CHF

glavni lekar u bolnici u Cirihu - 12.824 CHF

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9084
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 21 Mar 2017, 10:29

Kako neki mogu da imaju ispod minimalca?

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Velja » 21 Mar 2017, 10:31

Nema zaštitnika građana, to tamo ni ne postoji. Pamatni Švajcarci, ne puštaju da ih EU loži...

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 21 Mar 2017, 10:40

U Švajcarskoj nema minimalca po zakonu. Sve je stvar dogovora sa poslodavcem.

Od mnogih čujem da su plate za "obične poslove" dosta pale u zadnjih nekoliko godina (otkad su ukinuli kvote za istočnu EU).

Drug kog sam upoznao na kursu jezika kad sam tek došao je počeo da šljaka pre 8 godina za 3300 bruto u to je bila najniža plata u firmu. Danas početnici u istoj firmi startuju sa 2600. Baš mi priča pre neki dan. Najviše dolaze Mađari i Slovaci.

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ROCK » 22 Mar 2017, 19:38

U CH ko zivi sam tesko moze da ostane sa platom od 3000 chf bruto. Sa 4000 vec moze ali da se malo stisnes. Plate su velike na prvi pogled ali su tako i troskovi ogromni :)

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od superboss » 22 Mar 2017, 19:46

To mnogo ljudi ovde ne razume. Misle, otićiće tamo da rade, imati platu nekoliko hiljada eura, a za život koliko će da im treba-o tome malo ko razmišlja(ili malo ko shvata)

Mada, meni je sve to u CH nekako nerealno: i primanja i cene i sve.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6785
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 22 Mar 2017, 20:33

Kako su nerealne zarade i cene iz perspektive Holandije. Mada kada gledam ovu tabelu i nije neverovatno velika razlika, a posebno iz perspektive jeftinijih stanova, a i svega ostalo. Ispada kupovina stana i dnevna prodavnica skoro na nivou Srbije. http://www.gemiddeld-inkomen.nl/gemidde ... er-beroep/ inace mesecna plata se izracuna (indikativno) grubo ako se godisnji bruto podeli sa 20 - kod vecih plata (100 mesto i manje) je i manje a kod manjih je netto nesto veci..

U NL sa netto platom od 1200 eur moze da se cak i lepo zivi, cak i u Amsterdamu... Pricam o pojedincu.

PS: evo i direktan link za google translator https://translate.google.com/translate? ... -beroep%2F

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ROCK » 22 Mar 2017, 21:00

superboss je napisao:
Mada, meni je sve to u CH nekako nerealno: i primanja i cene i sve.

Bas tako. Vecina ljudi ne razume. Na kraju krajeva nije bitno kolika ti je plata. Vec koliko moze da ti ostane (za sporedne aktivnosti) kad poplacas sve sto treba poplacati i kad kupis ono sto ti treba. Samo cene porodicnih stanova je preko 2000 mesecno dok su cene kupovine i iznajmljivanje nekretnina 3-4 puta manje npr

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Scuderia » 22 Mar 2017, 21:05

Cene nekretnina su ogromne valjda? Nesto sam ranije gledao u Cirihu i ostalo mi je u secanju da je skuplje u odnosu na NYC/Manhattan po kvm, mislim na pocetne cene i stanove do 1mil eur. Jel ima uopste u Cirihu stan za ispod pola miliona evra? Ja mislim da nisam nasao.

Odgovori