Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 13 Okt 2020, 22:16

Krečana radi ali koliko se sećam da smo se vukli jako dugo natovareni kroz neku šumu. Iskreno mislio sam da će ostali iz tih kasarni krenuti za nama

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5048
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od cozmo » 13 Okt 2020, 22:21

Mi smo došli tu iz Pirota, s neba pa u rebra. Prvo veče sam prespavao dejstva jer nas još nisu poslali bili na položaj. Priključeni zaječarskoj brigadi, a MBČ iz Prizrena (njima smo došli kao pomoć). Mi smo došli kad je ta operacija bila gotova već. Ali bilo je gotovo svakodnevnih dejstava, manjeg obima. Sveukupno moje odeljenje je ispalilo par stotina projektila, a martovci su naprimer samo za jedno veče ispalili 360. Bilo ne ponovilo se, najveća glupost na ovim prostorima!

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 13 Okt 2020, 22:23

Baš tako ne ponovilo se. Pokušaj spavanja sa kalašnikovom u ruci

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5048
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od cozmo » 13 Okt 2020, 22:28

Ja sam spavao u kamionu na položaju sa instaliranom bubnjarom u 150tku. A napolju minus 20. Unutra kratki rukavi. Sou program. To jedno veče od dejstva smo istopili sneg i napravili blato 50m oko nas. Svasta bilo - daleko bilo!

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 13 Okt 2020, 22:31

Mi smo celo vreme transporta bili sa puškama bez municije istu sam dobio tek po izlasku iz kasarnu tačnije uzeli smo iz magacina inače nismo hteli da vozimo

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5048
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od cozmo » 13 Okt 2020, 22:36

Boze me sacuvaj. To u zajecarskoj brigadi se nikada ne bi desilo. Imali smo sve sto je potrebno, i komanda je bila izuzetna. Pod konac. Toliko pod konac da su i pod dejstvima obroci i marenda stizali tacno u minut.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 13 Okt 2020, 22:44

Nas je vodio neki potpukovnik iz Beograda došli smo sa upaljenim rotacijama kao na paradu i sećam se da kapetan prve klase koji je bio zadužen pošizio hteo da ga bije. Sećam se reči majmune nisi krenuo na paradu ovo je zona ratnog dejstva. Sećam se da je radio Karlovac javio stigla kolona agresorske jna sa 30 kamiona i dva prateća vozila sa preko 500 četnika. A mi prazni sa puškama bez municije

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3275
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od srdjanyo » 14 Okt 2020, 05:18

Au, momci. Mogu da zamislim kako vam je bilo tada dok ste bili praktično deca. Neko vas je uvukao u nešto u šta ni on sam nije znao.
Gledam dokumentarce sa HRT o tom periodu mart 1991./1992. ( Groblje tenkova - Trpinjska cesta,Zapamtite Vukovar, Oslobađanje Daruvara, Osijek nepokretnu grad). Shvatam koliko je to bilo ludilo i koliko je tu mlada vojska nagrabusila. Čak i ovi branitelji koji pričaju u tim filmovima da im je bilo žao mlade vojske koja je nepotrebno gurnuta u rat i ginula. Imao sam 7 godina te 1991. dobro se sećam propagande RTB i tek sad vidim da tu niko nije obratio pažnju na mlade živote.

Послато са Mi Note 10 Lite помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1392
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Momčilo » 14 Okt 2020, 07:42



Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3674
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od member » 14 Okt 2020, 11:05

Srdjane, jel znaš da je mlada vojska pobijena od tih istih oslobodioca prilikom povlačenja iz kasarni? Nisu se sami ubijali jer im je bilo dosadno.
Ne verujem šta pišeš.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5048
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od cozmo » 14 Okt 2020, 12:16

Bilo je propagande sa obe strane i to zestoke.

Evo jedne sa suprotne strane. Crkva Sv. Doroteje kod Logorista u Karlovcu.

Srbocetnicka armija gadjala je crvku teskom artiljerijom itd itd. Tako je zvucalo saopstenje. Crkva je gadjana posto je na jednom uzvisenju, a iza je bio parkiran tenk koji je dejstvovao. Popne se kod crkve, ispali par komada, i vrati se nazad u rupu. Nije mogao biti pogodjen, par granata je palo okolo na groblje, jedna na crkvu. Pogodjen je na kraju minobacacem, pod uglom, jedna je pogodila tenk, druga je prosla kroz zvonik crkve. Taj tenk je ubio vojnika na osmatracnici gde sam bio.

Naravno, ovakvih primera je bilo sa obe strane, ali cisto navodim nesto sto znam iz prve ruke kako je bilo.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 14 Okt 2020, 12:21

@member čuvena tuzlanska kolona. Jedino gde nismo imali problema sa povlačenjem koliko je meni poznato iz Slovenije. Lično izvlačili smo kamione iz Slovenske Bistrice i nikakvih problema osim sa šiptarima iz kasarne. Teritorijalci su bili fer prema nama čak su nam i laško pivo doturali. Bili smo dve nedelje razkonzervavali smo kamione iz magacina za put u Srbiju. Sećam se da je dogovor bio prvo vozilo kad bude izlazilo iz Bistrice da pritisne sirenu a onda i ostali kako budu izlazili. Kolona je bila oko 8 km a scena na ulici kao kad je Tito umro. Žao je bilo lokalcima jer im je vojska mnogo pomagala. Problema je bilo sa gumama koje su pucale na kamionima od stajanja. Kretali smo se oko 20-30 km na sat. Efektivne vožnje 16-17 sati. Sećam se da su nas deca zasipala kamenicama kod Slavonskog Broda. Eto mi smo dobro prošli ali bilo je svega.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od BAJKER » 14 Okt 2020, 21:50

Sluzio sam vojni rok 1990-91, OMJ tenk T-55. Banja Luka kasarna u Zaluzanima a posle obuka za desetara na Manjaci, kasarna Mika Bosnic.
Kao najbolj iz gadjanja pesadijskim naoruzanjem (PAP puska M57/66) 5 dana nagradno, iskoristio na kraju vojnog roka.
Kao najbolji tenkovski strelac 5 dana nagradno, iskoristio na kraju vojnog roka.
Sta je bilo interesantno, podvodna voznja predhodno pripremljenog tenka za savladdjivanje vodene prepreke sa montazom snorkela na kupoli tenka.
Gadjanje pokretnih meta, poligon na Manjaci je u to vreme bio najvece tenkovsko streliste u bivsoj Jugi.
Gadjanje staticnih meta, starih rashodovanih tenkova Paton M47
Zbog tadasnjih prilika u drzavi nisam mogao da idem kuci prvih 9 meseci,
Slika

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od Rade » 14 Okt 2020, 22:06

@bajker koja klasa si bio

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Vojnički dani, sećanja, zanimljivosti...

Post od BAJKER » 14 Okt 2020, 22:36

Pravo ti kazem zaboravio sam :oops:
Slika

Odgovori