Mobilne telekomunikacije

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2139
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Gazu » 20 Jun 2023, 17:38


hyundai_i30 je napisao:Meni ne moras da objasnjavas sta je DNS jer sam to studirao pre 100 godina.
Ne znam baš, ako si pre sto godina studirao, nisam siguran da si ti to sve dobro zapamtio.Slika

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10670
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 20 Jun 2023, 20:30

Nisam pisao ni o private DNSu a ni na telefon se ne odnosi. Uredjaj je A1 "ruter" koji je A1 konfigurisao... i PC Windows na kome je browser.
i danas je proradilo. Kako i zašto ne zanima me više :)

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 22 Jun 2023, 07:13

Pisao sam sve vreme o svom iskustvu sa Private DNS-om i problemu koji postoji na odredjenim modelima telefona kod A1. Ti si krenuo da objasnjavas sta je DNS uopste misleci da ne razumem to kao pojam, iako nisi ni procitao da jasno pisem o Private DNS-u u svom postu i ocigledno nisi skapirao njegovu poentu jer bi inace znao da svaki telefon moze da koristi internet i komunicira sa bilo kojim serverom iako je Private DNS na TELEFONU isključen sve vreme... U principu je i nebitno, samo navodimo probleme sa mobilnim operaterima, a ocigledno se nismo razumeli.

Private DNS je inace veliki problem kod A1, ovo ne resavaju vec 2 godine i korisnici mogu lako da budu hack-ovani, mnogo lakse nego sto se hack-uje jedan racunar recimo. Moja firma se izmedju ostalog bavi ovim problemom i ponudjeno im je resenje, ali je to ipak A1 koji ce pre ici na stetu svojih korisnika nego da nesto sredi.

Sa druge strane, ja cu ponovo kao prosecan korisnik da pohvalim Globaltel, tacnije moja zena najpre jer joj je juce obnovljena pretplata i u najjeftinijem Freepaid paketu od 900 kinte ima pored neogranicenih minuta i poruka + vazdan neke GB, ima i 1GB Roaming-a za Zonu 1 koji se obnavlja svaki mesec. Ovo za Roaming je i meni nekako promaklo sto se Freepaid paketa tice, a naravno da je prezadovoljna za godinu i kusur dana Globaltelom jer su je ranije u MTS-u i A dosta vise odrapljivali za ono sto ona trosi na mesecnom nivou. Cisto da ljudi ovde znaju da imaju i Roaming za Zonu 1 u okviru svih Freepaid paketa, kod najskupljeg od 1200 kinte cak i 2GB koji se obnavljaju svaki mesec.

Mene je ladno juce dok sam u Roaming-u zvala Globaltel-ova korisnicka podrska jer sam prethodno smislio svoj novi broj i iskoristio opciju da ga "zakupim" pa sam se i registrovao preko njihovog sajta. Ocigledno nisu bas totalni amateri jer su cim sam registrovao broj kod njih preko mail-a koji vec imaju u bazi nakon par sati zvali da mi ponovo pozele dobrodoslicu u mrezu, znaci ipak imaju neki IT koji prati situaciju i tamo negde sam flag-ovan kao bivsi korisnik koji ih je prosle godine napustio. Tako da i ja ni kriv ni duzan dobih 1GB bonus Roaming-a za Zonu 1 iako imam sasvim dovoljno do kraja letovanja, ali eto sad bas mogu da se razbacujem .

Globaltel iako neozbiljan mobilni operater ipak ima svoje marketniske trikove i hoce da zadrzi svoj deo trzista jer ovako nesto gotovo sam siguran ne bi uradio MTS, Yettel ili A1 iako sam njima ostavio daleko vise novca za sve ove godine nego Globaltel-u koji svakako za sada ostaje alternativa...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 22 Jun 2023, 07:18

Istekao mi je edit, a i onako je bio duzi post. Evo coveka ( @nidza ) koji vec kapira sta je Private DNS .

Za Brave se slazem, samo za "hrabre" . Koristim ga i na telefonu i na racunaru od kada su ga lansirali na trziste. U mnogim aspektima je bolji od Chrome-a recimo, narocito u pogledu track-inga i incognito rezima, tj. sve ukupno bezbednosti privatnih informacija korisnika. Blokira reklame bas zato jer sistemi za monetizaciju najpre izvuku sve privatne info o korisnicima (iz samih browser-a prakticno) kako bi ih targetirali na "svakom cosku".

Sent from my M2101K6G using Tapatalk





Poslednja izmena od hyundai_i30 u 22 Jun 2023, 07:18, izmenjeno 3 puta ukupno.

ljubitelj
Postovi: 10670
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 22 Jun 2023, 07:23

Pisao sam sve vreme o svom iskustvu sa Private DNS-om i problemu koji postoji na odredjenim modelima telefona kod A1. Ti si krenuo da objasnjavas sta je DNS uopste misleci da ne razumem to kao pojam
Onda si promašio temu, tajh tvoj problem nije ni bio pomenut ni u jednom kontekstu ,ja sam više nego jasno napisao za DNS server i čak napisao alternativni guglov kao privremeno rešenje.
Kako tvoj odgovor na taj problem sadrži nešto sasvim deseto, trebalo je dodatno pojasniti šta je DNS na koji se odnosi tematika....i da iz tvog posta sam zaključio da ne razumeš poreklo problema.

No sve to nebitno, da si igde naglasio da pišeš onako o nekoj nepomenutoj situaciji i nekom svom (novom) problemu koji si imao i rešavao kod sebe ne bi bilo nerazumevanja sadržaja teksta. :pivo:

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 22 Jun 2023, 16:51

Buraz tvoje (ne)poznavanje DNS-a, narocito Private DNS-a se zavrsilo bas u tvojim prethodnim postovima i zato spamuj teme sa automobilima jer to poznajes, a nama koji radimo u oblasti mreza i telefonije ostavi te oblasti i nemoj da se sekiras jer ce neko zavrsiti za tebe ono sto ti je jos uvek nepoznato i bolje je svakako da tako i ostane...

Nemam nameru da se razjasnjavam sa tobom i ispravljam tvoje krive Drine jer stvarno moram da se okupam jos par puta, inace bih te cimao na privatni chat da razjasnimo sve sto te zanima o pomenutim oblastima. Svakako pisi sta god ti nije jasno, ali samo PM nadalje da ne spamujemo ovde, a ja cu se potruditi da ti sve nedoumice razjasnim .

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


ftj
Postovi: 13093
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Mobilne telekomunikacije

Post od ftj » 22 Jun 2023, 17:00

Ne ne, bolje objasnite, kakav je to problem sa dnsom u a1.

Kad se kaze 'privatni' dns, obicno se misli na resolvere unutar lokalne(korporativne) mreze koji je neophodan zbog pristupa lokalnom sadrzaju. Sad se ovde pominje ono sto se dobija automatski, setovanje custom dnsa koji daje provajder, setovanje gugl ili adguarda i tako. de je problem :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21134
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od nidza » 22 Jun 2023, 19:51

Privatni DNS je zapravo alternativni DNS, koji učukaš umesto onog koji ti dodeli DHCP provajdera. Nikakva velika mudrolija, tako ga zovemo jer ga tako zovu u softveru telefona. Dobro je što to ne moraš da kucaš stalno kad ima opcija, već samo pališ gasiš.

Na Apple se ubaci mrežni profil u VPN & DNS, pa se takođe pali i gasi.

Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Nikolaa » 23 Jun 2023, 03:31

Kako to moze lako da se hakuje telefon na A1? Onako laicki zanima me…

ftj
Postovi: 13093
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ftj » 23 Jun 2023, 09:49

Koriscenjem custom dns-a(ili kako se krsti moderno private dns-a) kompromitovanog servera, teoretski mozes biti usmeren na sajt koji nije pravi i tako ostaviti svoje cuvane podatke.

ljubitelj
Postovi: 10670
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 23 Jun 2023, 15:32

Upravo, pa je isključen po defaultu, tj prazno setovanje.
Preko DHCP od provajdera obično je njegov neki DNS server i to obično šljaka bez problema, u 99,99 slučajeva.

Meni je nažalost po automatizmu uključen neki A1 dodatak Net protect i to ne može da se isključi prvih 30 dana. Pretpostavljam da filtiriraju odredjen IP adrese, a konkretno problem koji mi je prijavljen da rešim je bio sa 2 ruska domena, u pitanju je dnevna štampa.
Uglavnom rešeno je zamenom DNS servera iliti uključenjem alternativnog /privatnog/ za koji pouzdano znam da uvek radi.
Moja primedba je da A1 zabole da rešava problem nego korisnik treba da se dovija. (traži dodatnu pomoć sa strane).

Da dodam greška je
dns probe finished nxdomain

Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Nikolaa » 24 Jun 2023, 02:02

Znaci A1 ima kompromitovan DNS?

ljubitelj
Postovi: 10670
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 24 Jun 2023, 07:17

Ne znači.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8859
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Gaginh0 » 24 Jun 2023, 11:16

Jel koristite neki Youtube bez reklama, a da ste zadovoljni?

Od kada su ukinuli Vanced instalirao sam ReVanced, ali on nije nikako funkcionisao, pun je bio bagova. Danas sam instalirao Vanced Extended pa ćemo da vidimo kako će funkcionisti...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ftj
Postovi: 13093
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ftj » 24 Jun 2023, 12:33

koristim jutub premium koji sam platio preko besplatnog turskog vpna i kosta me 150 din mesecno.

Odgovori