Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ROCK » 24 Mar 2017, 21:06

Bio sam proletos na jezeru. Meko krstarenje. Fantasticno je :)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 31 Mar 2017, 21:05

U DE, u REWEu sam kupio jednu limenku i jednu flasicu soka.

Iznenadio sam se kada sam na racunu video po 0.25 eura preko svake stavke. Pocinje na PF...kao neka eko taksa.

O cemu se radi?

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Korisnikov avatar
jovanns
Postovi: 646
Pridružio se: 04 Nov 2014, 22:26
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od jovanns » 31 Mar 2017, 21:09

Tih 0.25€ dobijes nazad kad boce ubacis u aparte za reciklazu.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 31 Mar 2017, 21:27

Aha hvala. Video sam jednu devojku isto u REWEu kako ubacuje flase u masinu. Mora da je to to.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Korisnikov avatar
jovanns
Postovi: 646
Pridružio se: 04 Nov 2014, 22:26
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od jovanns » 31 Mar 2017, 21:30

Jeste, tu dobijes vaucer koji mozes da iskoristis na kasi ili da trazis lovu takodje na kasi.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 31 Mar 2017, 22:11

Na flašama, konzervama i sl. sa ovom oznakom se vraća 25Ct. Postoje i flaše (plastične i staklene) na koje se dobija 15Ct, i njih ne možeš da ubaciš u automat za ove od 25Ct, pošto automat komprimuje flaše i konzerve (spljeska ih, narodski rečeno). Flaše od piva su 8Ct. Obično u radnjama postoje dva automata, u jedan idu ove od 25Ct, a u drugi sve ostale. Taj za "sve ostale" ima i pokretnu traku u koju možeš da ubaciš i celu gajbicu sa sve flašama.
Jako kulturno organizovano, a ima i pozitivan dodatni efekat da niko živi ne baca flaše, a čak ako se neko i zezne i ne znajući baci flašu, postoje čitave grupe (obično mandovi iz BG ili RO) koje idu i zagledaju se u kante, kontejnere i sl. i vade flaše pa ih nose u supermarkete i tu ubacuju u automate.
Prikačeni fajlovi
quintessenz-pfandflasche-100-_v-gseapremiumxl.jpg
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 01 Apr 2017, 00:04

Da, video sam dva automata jedan do drugog. Hvala.

Sent from my SM-T113 using Tapatalk

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 01 Apr 2017, 00:43

Kaucija...

Scena od pre 2-3 godine u nekom hiperparketu u Rovinju. Dolazi Švaba od 130kg sa 3 prazne gajbe piva i trazi kauciju nazad. Kasirka mu traži račun a on kaže da nema i pita šta će joj. Ja objašnjavam Švabi da kauciju može da vrati samo u radnji gde je kupio uz fiskalni račun. On šokiran, opsuje HR i ode :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 01 Apr 2017, 08:31

U Nemačkoj je kaucija odvajkada bila na staklene i "tvrde" plastične flaše (one koje mogu da se koriste višekratno). Naplaćivala se 15Ct, a za pivske 8Ct, kako već gore napisah.
Ideja da se i za jednokratna pakovanja (konzerve i "tanke" plastične flaše) uvede kaucija je rodjena oko 2000 godine, a sprovedena u delo od januara 2003. Sve u cilju da se smanji otpad i ljudi navedu da kupuju napitke u pakovanjima za višekratnu upotrebu. Na početku je bio cirkus, pošto je svaki lanac supermarketa imao "svoje" flaše, i automati su bili baždareni samo za njih, tako da, na primer, ako ste kupili koka kolu od 1,5L u tankoj plastičnoj flaši u Edeki, ta flaša nije mogla da se ubaci u automat u Rewe i obrnuto. Lidl flaše samo kod Lidla, Aldi kod Aldija itd. Nevidjena glupost. Kako to ovde obično biva, ima ljudi koji su se bacili na razmišljanje i ta budalaština je vrlo brzo prestala jer je ministarstvo trgovine naredilo da svaki trgovinski lanac mora da uzima svu ambalažu, i to je ekspresno sprovedeno u delo. Od tada to funkcioniše perfektno. Narod svakako nije prestao da kupuje napitke u jednokratnoj ambalaži, ali se pravljenje otpada istom smanjilo na nivo statističke greške.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nidza » 01 Apr 2017, 18:00

Kad idu ljudi i čiste. To je kvaka.

Nemci prave otpad takođe, flaše na sve strane po ulicama u sitne sate, ali ujutru prođe batica koji sve pokupi. Dobra zarada.

Rešilo bi gro đubreta i kod nas samo da se sete. Tek kod nas ima socijalne kategorije koja bi se time bavila

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 01 Apr 2017, 18:15

Mnogo manje kanti ima nego kod nas.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 01 Apr 2017, 19:11

Nisu Nemci kulturni nego ih sistem drži na kratkom lancu :)

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 01 Apr 2017, 19:21

shandu90 je napisao:Mnogo manje kanti ima nego kod nas.
Jel misliš na kante/kontejnere za kućno smeće, ili male ulične? U mnogim zemljama ovih prvih više nema uopšte, već ljudi određenog dana u nedelji iznesu uveče kese sa upakovanim smećem, a rano ujutro prođe kamion koji ih pokupi. Postoje razna rešenja, polu-automatska ili ručna (običan kamion). Tamo gde postoji reciklaža, isto se radi sa otpadom za reciklažu, samo što su kese različite boje i skuplja ih drugi kamion.

Ovo za reciklažu od pre par godina imamo i mi u Beogradu, ali za običan "prljavi" otpad i dalje postoje javni kontejneri, u koje mnogi ne odlažu zatvorene kese pa se đubre rasipa, smrdi, itd. Oni su uvedeni 1970-ih i po meni predstavljaju korak unazad, jer je do tada bio sličnan sistem kao na Zapadu. Kuće ili zgrade su imale svoje metalne okrugle kante, koje su se iznosile i određenog dana kada prolazi kamion koji ih prazni. Sada se to ponovo uvodi (kante su zelene i plastične), ali samo u nekim ulicama gde su kuće.

Što se tiče uličnih kanti za sitan otpad, ja bih to ukinuo jer se češće zloupotrebljavaju nego što se koriste za ono za šta su namenjene. One npr. u Japanu uopšte ne postoje. Ko baš mora da napravi đubre dok je na ulici, nosi ga sa sobom i baci kada dođe tamo kuda je pošao. U Engleskoj su jedno vreme takođe ukidali ulične kante, ali iz drugog razloga - da ih IRA ne koristi za postavljanje bombi. :kezo: Sada su ponovo počeli da ih sklanjaju zbog potencijalnih islamskih terorista.
Floyd je napisao:Nisu Nemci kulturni nego ih sistem drži na kratkom lancu :)
Upravo tako. Čak tvrdim da smo mi kulturniji, jer se represivne mere uopšte ne sprovode, a sistem funkcioniše relativno dobro.
Poslednja izmena od snork u 01 Apr 2017, 19:23, izmenjeno 1 put ukupno.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 01 Apr 2017, 19:23

Mislio sam na ulicne kantice.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 03 Apr 2017, 18:41

Pitanje za Nemce.

Znate li kako velike firme daju ponude, kao bruto godisnju platu, koja ukljucuje i 13. platu, ili bruto mesecnu plus dodatke?

Hvala puno...

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Odgovori