Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Vladapetr » 23 Nov 2017, 17:16

Pre neku godinu sam za novaka išao u Švajcarsku i Francusku, obilazio familiju. Smorio se kao labud sa engleskim, NIKO neće/ne ume da ga priča. Tu mislim na konobare i ostale radnike u ugostiteljstvu, prodavce, mlade na ulici koje sam zaustavljao da ih pitam za savet ili slično.
Toliko sam ispizdeo da sam ozbiljno odlučio da naučim nemački, ali nikako da nadjem vremena :)

Slična situacija prošle god u Italiji, Firenca ili Verona, 3 predstavništva operatera mobilne telefonije i NIJEDAN od prisutnih radnika ne priča engleski.
Na kraju sačekamo da dodje jedan koji navodno zna, to je bilo kukala ti majka sporazumevanje. Onda kupim TIM karticu koja se prodaje strejndžerima, naravno da nema ussd koda za brzu proveru znanja a call centar komunicira samo na italijanskom.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 23 Nov 2017, 17:21

Iz čistog respekta prema lokalcima treba naučiti jezik. Inače za onih 10% slabije percepcije slažem se. A ono 2, 3 godine pa dalje to rade odredjeni ljudi - često bez dece, sa decom je sve drugačije..

Verstuurd vanaf mijn SM-G950F met Tapatalk


Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 23 Nov 2017, 17:27

Laki021 je napisao:Pricaju lokalni jer su ga naucili u detinjstvu, stranci ne. U principu mislim da NIKO koga znam a da se razvio van nemackog govornog podrucja te vec dosao formiran na poziciju u Ch nije ucio nemacki. Moto je jasan, zivot je prekratak da se uci nemacki. Tek sto native English speakerima puca k da uce nemacki, ne mozete ni da zamislite. No dobro, cinjenica je da je Cirih malo poseban i internacionalan.
U principu da ali to važi za neke pozicije u internacionalnim firmama, za ljude koji nemaju mnogo dodira sa lokalnim biznisom. Neki projekt menadžer iz Gugla u Cirihu ne mora da zna nemački i njemu je očigledno potpuno svejedno da mu kancelariju sutra prebace u Rumuniju ili Bangladeš. Svejedno jer svakako ne planira da se komplet integriše u sredinu u kojoj živi.

S druge strane nema šanse da stigneš do vrha UBS-a npr. bez znanja bar jednog a poželjno dva lokalna jezika iako na nekim nivoima možeš i samo s engleskim.

Evo ti primer direktora CS. Nije odrastao u nemačkom govornom području ali priča nemački :)

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od passenger » 23 Nov 2017, 17:52

To što ti Lazare radiš u takvoj firmi gde samo na engleskom priča, ne znači da nijedan stranac ne mora da uči nemački. Ja ne radim sa diplomom fakulteta, radim u montaži u Clean room, a tamo su, kao i u ostatku firme, 90% Švajcarci i normalno je da moram da učim nemački. Sutradan da se uglavim na mesto inženjera za 2-3 godine, opet neću da prestanem sa nemačkim. Zbog kontakta sa ljudima, zbog prijatelja, zbog ostatka aktivnosti.

Nije mi samo posao život i nemam samo srpske prijatelje. I da odem nešto da završim u opštini, da moram nešto drugo da završim, da mogu da naručim u restoranu, da mogu sa nekime da popričam, da mogu bolje da razumem ljude oko sebe u svakodnevnom životu, moram da učim jezik. Tu sam gde sam, ne planiram nazad, pa bi bilo glupo da ne naučim jezik te zemlje gde planiram budućnost.

B2 sam položio za godinu i po dana, pa sam nažalost stao. Od februara počinju kursevi, pa se upisujem opet na B2.2, da obnovim stvari. Posle ću na C1. Posle toga idu Sprachcaffe. Nije mi jezik najbolji, gramatika mi nije neka, ali snalazim se. Moram još da se iscimam, jer planiram doškolovavanje ovde u CH.

S obzirom da je firma holandska, čak i direktor koji je iz Holandije, priča na nemačkom. Čist nemački naravno, ko da uči ovaj dijalekt. Danas mi se obratio kolega na dijalektu: ''disch wenn ich seh, du isch epis''. Dva puta je morao da mi kaže da bih ga razumeo. ''Tebe kad god vidim, ti jedeš nešto''
Poslednja izmena od passenger u 23 Nov 2017, 17:56, izmenjeno 1 put ukupno.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Laki021 » 23 Nov 2017, 17:55

Aj opet, ja nikome ne kazem da ne uci, samo savetujem da na poslu koristi engleski ako moze.
I moja zena prica C2 nemacki, pa opet radi iskljucivo na eng.
Floyd je napisao:
23 Nov 2017, 17:27


S druge strane nema šanse da stigneš do vrha UBS-a npr. bez znanja bar jednog a poželjno dva lokalna jezika iako na nekim nivoima možeš i samo s engleskim.


Prethodni Credit Suissea? Nekako dogurao do pozicije CEO-a :)

https://www.thelocal.ch/20150513/i-neve ... suisse-ceo

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Xepoj87 » 23 Nov 2017, 21:00

To je prosta psihologija, neko ko je los u stvari koja je tebi kao dobar dan, automatski pada u tvojim ocima, ne mora cak ni svesno, podsvesno ce uvek biti toga.
Isto talo izdizes nekoga ko bolje od tebe prica drugi jezik.
Nece to biti neka razlika da ce posao da trpi zbog toga, ali percepcija coveka ce uvek biti razlicita.


Sent from the 7th edge of the 3rd World.

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 27 Nov 2017, 19:33

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7023
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 27 Nov 2017, 22:01

Da se sa malim zakasnienjem nadovezem na pricu o nekretninama na moru...

Mislim da je, za ljude koji to mogu da isprate, odlicna stvar. Puno ljudi iz ex-YU je (bilo) privilegovano da po relativno pristupacnim uslovima poseduje kucu/stan na primorju, dok je za nase generacije to postala misaona imenica. Imao sam srecu da kao dete provodim po 3 meseca na moru i to mi budi jako lepa secanja. Deca prijatelja, mi, a samo se matorci rotiraju ako imaju obaveza. Kada se skupi ceo komsiluk, eto copora od 20-ak dece i sou program po ceo dan. Naravno, druga vremena su bila, ali ja i sada uspem da odem na 20-ak dana da napunim baterije. Vecina ovde kaze kako ih smori duzi odmor na moru i boravak u istom mestu, dok je meni to super. Volim more, volim da plivam, istrazujem nova mesta, imam par svojih zavucenih, mirnih gde se ista ekipa skuplja. Uvece setnja, druzenje, vecera... A dodatni poeni ce se upisati na staticni morski konto kad dodju deca. Garantujem da ce im ti dugi boravci na moru ostati u najboljem secanju, a i zdravsveni benefit nije za zanemariti...

Finansijski momenat je isto bitan, ali manje izrazen nego ranije. Aranzmani su bas pojeftinili i mnoge egzoticne destinacije su sada pristupacnije, pa vise nije tolika usteda. Naravno, da ne bude nesporazuma, nekretnina na moru ne treba biti prepreka ljudima za izlete na druga mesta.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 28 Nov 2017, 17:36

+1
Ja npr. staru ekipu ne mogu da skupim. Zato su mi uleteli lokalci u GR, druzenje i upoznavanje okoline je sigurno bolje s njima. Dugo nisam isao na zimovanje, sad to gledam da ucestalim i da obilazim skijalista. Leti mi je bitno samo da se krckaju jajca na plazi.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od passenger » 29 Nov 2017, 02:19

Slika
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 29 Nov 2017, 16:03

O čemu se radi?

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 29 Nov 2017, 16:34

Sve "nasi" :)

Gesendet von meinem SM-J500FN


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od passenger » 29 Nov 2017, 17:06

Čišćenje wc-a
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Velja » 29 Nov 2017, 17:23

Pulp Fiction je napisao:O čemu se radi?
Objašnjenje zašto je SFRJ morala nestati...

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 29 Nov 2017, 17:29

Zafalilo ljudi da ciste wc-e pa je tajna sluzba izazvala rat?

Odgovori