Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 15 Feb 2017, 16:12

Bolje i to nego na fabrickoj traci da tri klika stiskam ceo dan.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Feb 2017, 17:05

srdjanyo je napisao:U Newsweek-u članak o insajderu u fabrikama iz Slovačke koje angažuju radnike iz Srbije.Kambodža i Indonezija u sred Evrope.

Sony Xperia Z3
Juce mi prica mama pricu kolege ciji sin radi tamo, kao plata 1000e. Cisto sumnjam da je i bruto toliko, a ne neto, jer sam sad u komsiluku, pa je daleko od toga.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 15 Feb 2017, 18:37

Dobre su plate u fabrikama automobila u Slovačkoj. Pričam za ljude koji rade direktno za njih a ne a crno preko nekih sumnjivih agencija.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Feb 2017, 19:01

Sta to znaci dobre, pa i kod nas je dobra plata 400e za mnoge...Cisto sumnjam da imaju mnogo bolje zarade nego u Madjarskoj, vrlo tesko da dobace 1000e neto, i to sve da se ubiju od prekovremenih.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Floyd » 15 Feb 2017, 19:06

Bila je neka emisija na tv-u. Ako se dobro secam radnik na montaži zaradi oko 900 evra neto. VW fabrika je u pitanju.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 15 Feb 2017, 19:29

I Fiatov radnik na traci u PL ima 800 neto, sto je tu negde oko proseka drzave, mozda malo ispod.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Feb 2017, 19:33

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od superboss » 15 Feb 2017, 20:29

Koliko sam cuo od ljudi koji su isli da rade u Slovacku, preko agencija, oko 2,5-2,7e/h. ti ostane na kraju. To pricam o onima koji idu prvi put.

Nisam siguran koliko dobijaju oni koji idu vise puta.

Na zalost situacija kod nas je takva kakva je, da je dosta ljudi u fazonu daj šta daš, što nikako nije dobro. Zaista posatajemo EU Kinezi, polako ali sigurno.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 15 Feb 2017, 21:13

passenger je napisao:Nije zapošljen u Poršeu, već u firmi koja čisti u Poršeu. Znam jednu ženu koja ima firmu za čišćenje, ima 17 radnica, a od toga 15 na crno, a dve su prijavljene. I ona ima ugovor sa mnogim firmama i one odu i čiste. Niko ih ne pita ništa.
Pa da. Kao što je kod pranja novca cilj da se zametne njegovo poreklo, kod "iznajmljivanja radnika" je cilj da se zakomplikuje ko gde radi i ko je odgovoran za plaćanje poreza i doprinosa. Plus da se smanji broj zaposlenih koje firma ima, potpuno izbegne briga o njima (od ishrane, prevoza, prekovremenog rada, odmora, ili bilo čega drugog). I naravno da se snizi ukupna cena rada, tj. sa stanovišta kapitaliste - da se snize "troškovi".
Velja je napisao:Truli zapad...
I ne samo zapad. Kod nas ovaj model poslovanja postaje sve popularniji. Ide se na to da se sve što može "outsource"-uje i radnici "iznajmljuju" od drugih firmi. Čak i delovi IT sektora mnogih firmi doživljavaju istu sudbinu. Što nikako ne bi smelo da se radi sa stanovišta bezbednosti informacija. Tako npr. imaš NIS čija je bezbednosna služba zaista dobra (sve bivši KGB-ovci i DB-ovci), a s druge strane puštaju da im servere sa potencijalno poverljivim informacijama održavaju iznajmljeni radnici iz drugih firmi.
superboss je napisao:Na zalost situacija kod nas je takva kakva je, da je dosta ljudi u fazonu daj šta daš, što nikako nije dobro. Zaista posatajemo EU Kinezi, polako ali sigurno.
Eh, kamo sreće da postajemo kao Kinezi. Oni makar rade za sebe i izgrađuju sopstvenu zemlju. Kad bi naša divna država uspela da taj Samsung dovede u Srbiju, onda bismo mogli bar donekle da se poredimo sa Kinezima. I naravno, da izgradimo i poneku domaću fabriku, ne moraju sve firme u Srbiji biti strane.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 15 Feb 2017, 21:20

Jao, mani me te bezbednosne sluzbe NIS-a, molim te (iako jesu bivsi panduri delom). :) Radnici na kapijama im rade za 20 000, gorivo im nestaje iz vozila kao i delovi preko noci...nema potrebe dalje pricati...Spolja gladac, unutra jadac. ;) U tom istom NIS-u rad preko agencije je bio aktuelan i pre 20 godina inace, budi receno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Boza29
Postovi: 356
Pridružio se: 30 Okt 2016, 22:10
Garaža: Coming soon..
Lokacija: Belgrade

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Boza29 » 16 Feb 2017, 03:56

Floyd je napisao:B92: Vučić: Bolji smo od većine zemalja EU, veće plate http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1230795
Hahahaahah koji je to indijanac neverovatno.Ne znam dal da se smejem ili placem sramota me kako nam ide e :kezo: :kezo:
Dusa kida se,kida se na cestice
Kada cujem zvuk X6-ice :D

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 24 Feb 2017, 17:59

Danas sam bio na nekom razgovoru za posao sa cro pasošem, i jedno od ponuđenih šljakerskih pozicija je u gradu Born, u Holandiji. Nisam znao ništa o njemu ali vidim da tamo ima fabrika kola, i tako i piše u toj ponudi na traci karoserije da se radi.
Uglavnom, bruto satnica 15e? Jel to dovoljno? Piše i da oni nalaze smeštaj, a sad koliko to sve košta i život tamo? I koliko je neto ako se radi, lupam 5 (možda i 6) dana po 8h.
Drugim rečima koliko bi meni moglo da ostane mesečno :D

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ROCK » 24 Feb 2017, 19:08

To ce ljuba da ti kaze. Ali kad ti sve odbiju i platis stan 1000-1500€ bi trebalo. Mada ne znam kolike su dazbine u Holandiji

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 24 Feb 2017, 21:05

Pa satnica od 15eur-a nije jedini parametar plate. Ugovor sa benefitima je vazniji. Ja sam sa satnicom od 22eur-a svojevremeno imao oko 3000eur-a cisto mesecno, uz boli glava benefite (drzavna firma), sto znaci da bi ti mogao da ocekujes nesto manje od 2000 eur mesecno cisto (sa prevozom). Tu drzava vec daje subvencije za zdravstveno i za iznajmljivanje stana. Sve u svemu u unutrasnosti mozes da nadjes jako lep stan iznajmljivanje od 600-700 eur mesecno - a da ga kupis od 300-400eur mesecno. Plus sve troskovi oko njega dodju oko 300-400 eur (porezi - su cak u nekoj meri i za izjnajmjene stanove, struja, gas, voda, odrzavanje, osiguranje). Znaci uz relativno lagodan zivot (konforan stan) i javni prevoz ostaje ti nesto manje od 1000eur-a mesecno, sa dosta administracije oko dobijanja nekih subvencija. I da ne zaboravim dolazi i letnja plata - reges, plata za letovanje koja je oko 90% ciste plate - bez ekstra stvari i prevoza. Zdravstveno ti ide od 85eur mesecno, ali sa tom platom bi to trebalo drzava da subvencionise.

Zaboravih da ti kazem da je hrana u supermarketima za nijansu (u proseku, naveca razlika je kod svezeg / sezonskog voca-povrca) skuplja nego u Srbiji, brzi restorani jako pristupacni, ozbiljniji restorani skupi.

Jedan reper o hrani je da cetvoroclana porodica za sve supermarket potrebe (hrana, kozmetika, hemija, extra) potrosi u proseku ispod 1000eur mesecno

PS: ako bi to bila plata sa ukljucenim smestajem bila bi ogromna za sljakera na traci. Ja verujem da se iz te plate kompenzuje smestaj - sve je u sitnim slovima.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 24 Feb 2017, 21:53

Da, da smeštaj plaćam sam...
To je samo jedna od opcija, ja sam hteo Nemačku, ali ovaj čovek je ponudio i ovo. Kaže dovoljan ti engleski da znaš dobro, naučiće te šta ćeš da radiš. Sad iskreno više bih voleo Nemačku, da naučim taj jezik, nego holandski...A i već sam učio pomalo nemački.
Mada ovaj gradić nije daleko od Nemačke uopšte. Mogu ići do rodbine opušteno. Do Frankfurta.
Ne znam kakav će mi biti ugovor to izgleda kao i kod nas zapošljava agencija neka, pa si verovatno ti njihov samo iznajmljen fabrici. Treba to još proveriti.
A da mi ostane 600,700 evra mesečno posle svih troškova, ok mi je, šta sad.

Odgovori