Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 29 Nov 2017, 21:19

U pravu si, hvala. Zbunio me je oblik zeleno ofarbanog dela koji zaklanja pogled na prozore, a to je u stvari turboprop motor.
Ђенерал Јанковић

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 29 Nov 2017, 21:55

Cica Maca je napisao:
29 Nov 2017, 18:56
zuzazu je napisao:
25 Nov 2017, 19:57
Hajd da uzmemo ovaj moj 738.

Negde 36m u sirinu i 40 m u duzinu i nekih 75 tona, sve to na tri tacke.

Zna da proklize kao od sale na malo vlaznoj platformi.

Ovi veliki sto nose goriva, koliko je samo 738 tezak, o tome da ne pricam.

I posto avion nije automobil, svaki vuce (manje ili vise) u neku stranu tako da nema pustanja volana.

Sad’, navikne se covek na sve, pa i na ovo - al nije za pocenjivanje. Zna se tacno zasto se avion na zemlji ne da kopilotu u ruke.
Sta li tek kopiloti rade sve kad piloti prave ovakva sr@nja...


Slika

Riga, pre neke tri nedelje...
pre ce biti da su ga mehanicari skenjali dok su ga prevlacili sa platforme do hangara :google:

Korisnikov avatar
Cica Maca
Postovi: 739
Pridružio se: 24 Okt 2013, 13:03
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Cica Maca » 29 Nov 2017, 22:19

Ovde je bitno da stajni trap na tom krsu nije popustio.
Samo sam fotku sacuvao ali mislim da je pisalo u tekstu da je prilikom pristajanja posada po magli prisla previse zgradi. Kad su videli semafor, pokusali su da ga rotiraju i tom prilikom opaucili u zgradu. Sletao na Rigu? Znas kakvo je vreme tamo.
Pitam se samo sta ce da urade SC300. Ima i ona prica o 6 meseci zatvora zbog voznje automobila kad su dolazili na let.
Navika je cudo a votka, univerzalni prevodilac sto Rusi kazu. ;-)

Sent from my SONY Experia mobile


Nasao tekst ali na ruskom. :-P

Ko jos nije naucio, neka pocne da uci jezik buducnosti! Link.

http://m.ru.delfi.lt/news/article.php?id=76268413
Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 29 Nov 2017, 23:01

Što krš? Bar je brži od ATR-72. :) U stvari, mislim da je ATR-72 najsporiji od svih turbo-elisnih u toj klasi. Vidim da ih Air Serbia šalje i za Veneciju, Prag... taman da se putnici ubiju od dosade.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Cica Maca
Postovi: 739
Pridružio se: 24 Okt 2013, 13:03
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Cica Maca » 29 Nov 2017, 23:06

Krs, ima jednu jako slabu tacku, odaziva se na stajni trap. Mislim i da na wikiju postoji fusnota vezana za stajni trap. A i, brate, dere se ko besan cak i na prilazu na sletanje. Znam kad sam ga ulovio dok sam radio neki divlji spotering u dr ivana ribara. Usi mi je probio dok je jos nad Adom bio. Par minuta kasnije naisao je ATR-42. Da nisam imao na mobilnom fr24 tacno bi mi promakao taj ATR. Mozda bih ga upucao sa repa, ali pazi, MOZDA!

Sent from my HTC Desire 825 using Tapatalk

Slika

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 30 Nov 2017, 11:09

Cica Maca je napisao:
29 Nov 2017, 22:19
...mislim da je pisalo u tekstu da je prilikom pristajanja posada po magli prisla previse zgradi. Kad su videli semafor, pokusali su da ga rotiraju i tom prilikom opaucili u zgradu. Sletao na Rigu? Znas kakvo je vreme tamo.
Na fotografiji se jasno vidi da se avion nalazi na zutoj liniji (center line)!

Minimalno rastojanje (MINIMALNO, ne preporuceno) od nosa aviona do zgrade je 5m, a od vrha krila aviona, do objekta pored aviona je 7m (po zakonu).

U koliko je avion na zutoj liniji (center line) kao sto i jeste, slobodan je od prepreka. Pa ipak, air bridge moze da se pomera levo ili desno koliko hoces. Na fotografiji je aerodrom Riga, pogledati polozaj air bridga.


Slika



Kada je magla na aerodromu ili uslovi low visibility, avion vodi follow me i stoji ispred aviona izmedju nosa aviona i zgrade.

Avion se ne zaustavlja okretanjem levo ili desno (nije ti to brod), vec kocenjem ili, u krajnjoj liniji riversom.. Brzina prilaska zgradi je max 5 kts (8km/h).


After the passengers and crew left the aircraft technicians wanted to move the aircraft, but the end of the right wing struck a railing of a jet bridge.

http://www.aviation24.be/airlines/airba ... et-bridge/

Korisnikov avatar
Cica Maca
Postovi: 739
Pridružio se: 24 Okt 2013, 13:03
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Cica Maca » 30 Nov 2017, 11:53

U dnu mog teksta je link. Otvori ga. Na dnu tog teksta imas jos jedan, originalni tekst, na litvanskom. Skroluj na dno strane, pogledaj komentare...

Sent from my SONY Experia mobile

Slika

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 30 Nov 2017, 13:51

Опять на рекорд шли.по быстроте улетания из аэропорта. Again, the record went to the speed of flight from the airport.

"незамедлительно начать ремонтные работы, и чтобы уже в эту неделю можно было возобновить полеты на этом самолете" - а бы летал и не простаивал , финансовая рентабельность в первую очередь ! ну , ну ... "immediately begin repair work, and that this week it is possible to resume flights on this plane" - but would fly and not stand idle, financial profitability in the first place! Oh well ..


серьезно повредил крыло, Сильно махал крылом и что то зацепил? seriously damaged the wing, Strongly waving the wing and something hooked?

http://m.ru.delfi.lt/news/article.php?id=76268413

:loool: :loool: :loool:

Mislim, ovo je bio ''jezik buducnosti'' :aneces:

A ovo je Litvanski sajt (to sigurno nije jezik buducnosti) :think:

https://www.pietiek.com/raksti/_airbalt ... adauzisanu

Izgubio vreme citajuci gluposti od komentara kao na nasem Blicu na ovakav ''strucan tekst''

AirBaltic management tries to keep track of Friday's stupid airplane split up

Aj nadji nesto pametno i kredibilno, pa da diskutujemo. U medjuvremenu procitaj tekst profesionalca kako se taksira i koji su limiti

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 30 Nov 2017, 20:34

Zato su zakon zabetonirani mostovi na Surčinu, koji idu samo napred/nazad, ali ne i levo-desno. To je u stvari zbog bezbednosti. :mrgreen:

U stvari, ne znam da li su posle renoviranja 2004. neki mostovi postali skroz fleksibilni. Sumnjivi su mi parni C gejtovi:

Slika
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Vazduhoplovi

Post od Geza » 30 Nov 2017, 21:36

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 30 Nov 2017, 22:34

Hvala Gezo! :thumbup: Znači svi C-ovi su modernizovani još pre nekoliko godina.

EDIT: Pitanje za one koji su upućeni: Da li je sada moguće da se posle ukrcavanja, most pomeri, a avion okrene bez vučenja/guranja?
Ђенерал Јанковић

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 01 Dec 2017, 10:14

Mozda tako nesto postoji, ali ja to jos nisam video.
Perverzni francuzi koji ni avion ne znaju normalno da naprave imaju parkiranje paralelno sa zgradom ili pod uglom na zgradu gde sam moras da ga uteras i isteras. Cak nema ni maršalera (onog lika sa palicama sto vodi avion), a ne postoji ni sistem za vodjenje.

Inace, poslednje vesti iz Sustikle. Pola Erbasove flote je dnevno na radovima.
Izgleda da ne samo sto nece rashodovati dva 737 (vec su trebali), nego ce iznajmiti jos dva, da bi odrzavali saobracaj.

Sta ce biti - videcemo.

Ne znam koji menadzeri vode ovu kompaniju? Njihovi? Nasi? Svajcarski?

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Vazduhoplovi

Post od HKS » 01 Dec 2017, 13:28


Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Vazduhoplovi

Post od maxer » 01 Dec 2017, 23:18

Kakvi ludaci :o :bravo:
http://www.youtube.com/watch?v=YL9sNrOlK-I

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Vazduhoplovi

Post od Geza » 03 Dec 2017, 20:33

https://youtu.be/dhfCs7dA_bA


Sudar pri taksiranju.
Egyptair clips Virgin Atlantic at JFK
https://blog.wandr.me/2017/11/egyptair- ... antic-jfk/
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori