Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13038
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od Saša » 10 Okt 2017, 21:07

Za tu namenu omiljeni su im motori od MiG-a 15, montiraju ih na kamione, goriva im ne fali.. I udri po pisti... :D

Slika

Slika

http://www.youtube.com/watch?v=W1ydqQfJ_No

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 10 Okt 2017, 21:45

zuzazu je napisao:
10 Okt 2017, 20:40
Na Seremetjevu odledjivanje platforme.

Majstor vozi nekog prastarog ZIL-a na kome je montiran mlazni motor (verovatno vojnog aviona), pod nekim uglom od 30 stepeni prema zemlji. Bacuska izlazi iz kamiona i pali mlazni motor sa spoljne strane. Proverava kako skalamerija radi, podesava potisak i seda u kabinu kamiona. Mlaz toplog vazduha topi led, a komadi leda svakojakih velicina, lete po platformi ko listovi na vetru dok avioni taksiraju ili pusiraju startujuci motore (FOD? Sta je to?).

Sirovine su neopevane.

Grubi, nevaspitani, drcni kontrolori. Znaju da vicu ako im ne vratis klirens iz prve. Ne razumeju sta im trazis, a da je van one procedure koju su naucili da rade.

Panduri i soldateska koji i dalje izgledaju kao pre 50 godina i koji mracnim, nadrkanim pogledima osmatraju sve sto se dogadja oko aviona, ukrcavanje, utovar-istovar, kretanje putnika ili sta radi posada oko aviona.

Po dvojca sede sve vreme u kabini dok se avion cisti i sprema za novi let. Pre nekoh vremena izadjoh iz aviona, u gejt da protegnem noge, par metara gore/dole. Izdera se pandur na mene: "Komandir! Kuda?"

Sve spojnice su pod 90 stepeni. Samo pogledas aerodrome od Istocne Nemacke pa dalje na Istok, i odmah znas cija je cizma tu bila.

Meteo sluzba koja 24/7 365 dana u godini za svaki aerodrom daje prognozu Cb Ts.

Dobar deo aerodroma i dalje radi u metrima i po QFE.
Za ovo za metre i QFE sam znao ali za ovo ostalo.... :o Da li je moguce da sa time tope led? :kezo: I to jos Sheremetyevo, koji je veliki aerodrom. I jos im policija stoji stalno oko aviona, to nisam vidjao po Evropi, mozda gresim, mislim da ove nije praksa. Izgleda da dosta stereotipa za Ruse i nije daleko od istine, bar sto se avijacije tice. :think:

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Vazduhoplovi

Post od Laki021 » 10 Okt 2017, 22:14

Blentavi Francuzi danas opet napravili opsti kolaps u Evropi, ne znam ni ko tacno strajkuje, kontrola leta ili ko vec ali je totalni karambol na sve strane, otkazano zilion letova.

Zeni su danas otkazana tri leta a ja sam se upravio dzabe navozao 400km kako bih je pokupio a let otkazan na ukrcavanju.

Kazem ja, ako iko unisti EU to ce biti neradnici Francuzi, kakva uibrazena i lenja nacija.
Generalno mi se cini da se u Avio saobracaju strajkuje cesce nego bilo gde drugde( ili je bar uicljivije), trebalo bi to i zakonski regulisati ko i kako moze i ne moze da strajkuje, ovo je nedopustivo da cela Evropa bude u kolapsu zbog nekoliko nezadovoljnih...



Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 10 Okt 2017, 22:27

H4wkeye je napisao:
10 Okt 2017, 21:45
Za ovo za metre i QFE sam znao ali za ovo ostalo.... :o

Nisam znao za to da daju visinu u odnosu na pistu, a ne apsolutnu (i to u metrima). Ali ima jedna potencijalno još gora stvar kada je reč o sovjetskoj/ruskoj meteorologiji: pritisak vazduha i dalje izražavaju u mmHg, a ne u mbar (hPa). Komunističke zemlje su uvek bile prve za uvođenje metričkog sistema u svim oblastima, ali eto to je nekako ostalo. Čak je i na ruskim meteo sajtovima pritisak uvek u mmHg. Baš može čovek opasno da se zezne, oko na osnovu toga nešto računa ili podešava.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 11 Okt 2017, 00:22

@Snork Mislim da su Rusi jedini koji su zadrzali jos metricke sisteme za visinu i to za pritisak. Koliko znam niko drugi ne koristi.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Vazduhoplovi

Post od aviator » 11 Okt 2017, 01:19

Laki021 je napisao:Blentavi Francuzi danas opet napravili opsti kolaps u Evropi, ne znam ni ko tacno strajkuje, kontrola leta ili ko vec ali je totalni karambol na sve strane, otkazano zilion letova.

Zeni su danas otkazana tri leta a ja sam se upravio dzabe navozao 400km kako bih je pokupio a let otkazan na ukrcavanju.

Kazem ja, ako iko unisti EU to ce biti neradnici Francuzi, kakva uibrazena i lenja nacija.
Generalno mi se cini da se u Avio saobracaju strajkuje cesce nego bilo gde drugde( ili je bar uicljivije), trebalo bi to i zakonski regulisati ko i kako moze i ne moze da strajkuje, ovo je nedopustivo da cela Evropa bude u kolapsu zbog nekoliko nezadovoljnih...
"Kakva uobražena i lenja nacija"

Letovi Lufthanse poremećeni zbog štrajka pilota


Radi se o 14. štrajku pilota Lufthanse od 2014.

Pročitajte više na: https://m.vecernji.hr/vijesti/letovi-lu ... ta-1130484 - m.vecernji.hr

Od oko 3000 letova 876 je otkazano, od čega 51 međunarodni let, čime je blokirano 100.000 putnika, upozorila je kompanija koja je uzalud pokušavala sudskim putem spriječiti štrajk do posljednjeg trenutka.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Vazduhoplovi

Post od Laki021 » 11 Okt 2017, 01:38

Skroz drugi red velicine kad LH strajkuje, oni pokarambase svoje letove i to je to. Ovi su razj...li kompletan avio saobracaj u Evropi, sve kompanije su u problemu, sutra su sve iole popularnije linije prebukirane, hoteli oko aerodroma su prepuni.

Nisu nas zaobilazili ni LH strajkovi, ali veruj mi da nije ni za porediti sa ovim danas. Francuzi kad strajkuju oni sve rasture.

Ovo je vec ko zna koji put da neko u Fr strajkuje u zadnjih par meseci, no ovog puta su bas ebali kevu svima.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Vazduhoplovi

Post od aviator » 11 Okt 2017, 01:41

Znači Švabe n'umu ni štrajk da urade muški? :)

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Vazduhoplovi

Post od Laki021 » 11 Okt 2017, 01:50

Ma nemaju iskustva. Pazi svi letovi i aerodromi koje sam pomenuo nemaju veze sa Fr (osim sto neki lete preko Fr), kakav je tek karambol u Fr, pojma nemam. Mogli bi da ukombinuju i neki strajk hotela ili prevoza pa da bude gostima pun ugodjaj.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 11 Okt 2017, 05:52

Rusi i u METAR izvestaju bazu oblaka daju u metrima a brzinu vetra u m/s.

Leti se normalno po FL, snizava po FL. Oblasna ti daje feet-e, predjes na terminal ("krug") - i zalepi ti metre. I onda se neko pita sto se desavaju nesrece.

Koliko znam, policija u Evropi obezbedjuje na ovaj nacin samo ElAl i to na njihov zahtev, i usluga se naplacuje.

Ovo u Rusiji i bivsim republikama (isto je gde god idem - Ukrajina, Kazahstan, Kirgistan) izgleda odvratno. Mogu da mislim kako su tretirali svoje gradjene u vreme "gvozdene zavese".

Evo ko sve leti. Covek ne provaljuje da mu je toalet iza ledja. Pokusava da udje u ormaric gde je emergency oprema. Pa posto ne moze da otvori gornja vrata ormara, mozda se uvuce na donja....
Slika

Slika

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Vazduhoplovi

Post od superboss » 11 Okt 2017, 06:44

Ružno jeste, ali s obzirom na dešavanja i napade, ko zna zašto je dobro.

Nisam pristalica one: žrtvujte delić svoje slobode da bi se osećali sigurnije ali jbg.

Rusi imaju veliki problem sa imigracijom iz EX republika. Ja kad sam bio u Moskvi 2010, baratali su sa podacima da 10mil ljudi dozali i Moskvu legalno, nelegalno-pojma nemaju.

Tada su takodje idpod grada u tunelima za cevi nasli ilegalno naselje od par hiljada ljudi
What i do for the livin'? I live for the livin'.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 11 Okt 2017, 07:15

To se ne radi tako. Ubildovane trojke marsiraju Teslom. Stoka koraca pravo a putnici im se sklanjaju s puta. Ovde u TR, gde god se okrenes, buzduvani pod punom opremom sa prstom na obaracu. A oni busni ko sir. Aerodrom im minobacacem gadjaju u centru grada.

U Tel Avivu svi mirni ko bubice. Ne vidi se oruzije, a SVAKO te osmatra.

Pitao sam security da li ima potrebe da zapecatim avion tokom noci na Ben Gurionu.

Covek se samo nasmejao...

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od klisko » 11 Okt 2017, 07:23

Što se tiče ex sovjetskih republika, 1999 Tajik air, vojnici ulaze sa kalašnjikovima oko vrata, a neki putnici stoje za vreme leta, torbe u prolazu i tako te sitnice :). Ne sećam se da li je bio let iz Taškenta ili Alma Ate za Dušanbe.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 11 Okt 2017, 12:40

Ahahaha, kakav je kralj ovaj sto hoce da udje u emergency ormaric i ne odustaje :kezo:

Korisnikov avatar
Cica Maca
Postovi: 739
Pridružio se: 24 Okt 2013, 13:03
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Cica Maca » 11 Okt 2017, 17:23

Sto bre mrzite te Ruse toliko? Ljudi rade svoj posao kako su nauceni, a jos ima sta i da se vidi...


Slika
Slika

Odgovori