Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 14 Nov 2017, 17:20

Engine Stall at Airbus

....It admitted this week that it may have to cut production of its A380 superjumbo to fewer than one a month due to weak sales. Even worse, production of the much-anticipated A320neo regional jet was “to some extent” being delayed by problems with the delivery of engines from Pratt & Whitney,

But the first buyer, Qatar Airways, in 2015 refused to take delivery of the planes due to technical problems. Since the market launch that year, Airbus has delivered only around 100 of A320neos, far fewer than planned.
There were problems with a more-than-normal cooling time of the engines, and in some cases engines had to be removed after a short time in service because a bearing had failed or the combustion chamber had degraded. These issues should have been noticed during tests, but the company was clearly in a hurry to get the plane built and sold.
. (kao sto odavno ovde izvesti zuzazu)

In addition, several of the planes aren’t being put to full use. Indian airline Indigo told its pilots not to fly them above 30,000 feet for the time being to avoid excessive wear to the engines. But at lower altitudes, the plane consumes more fuel, rendering its main selling point null and void. :glavomuzid:

https://www.google.co.il/amp/s/global.h ... 777427/amp

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 14 Nov 2017, 19:39

Da l' moguce? :o Sta se desava sa Airbusom....

Korisnikov avatar
Cica Maca
Postovi: 739
Pridružio se: 24 Okt 2013, 13:03
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Cica Maca » 14 Nov 2017, 19:48

Zu, kolko placa boing da ga reklamiras? Razmisli malo, vec pimenuh da je PW motor naredne generacije, nije to stari CFM iz joga su vec davno i vlagu iscedili. Daj godinu do dve PW da ispeglaju greske i CFM ode na otpad! I rusi rade za svoj MC-21 motor koji ce biti istog tipa kao i PW, a koliko cujem, nije zvanicno, kinezi nude kintu da se razvoj ubrza.

Sent from my SONY Experia mobile

Slika

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Woodoo » 14 Nov 2017, 19:54

Cica Maca je napisao:
14 Nov 2017, 19:48
Zu, kolko placa boing da ga reklamiras?
Na stranu da l' je Zu u pravu ili ne ali ovaj kometar je bas onako, poprilicno smesan.

Zu na srpskom auto forumu reklamira Boeing kako bi "prevario" nekog forumasa da kupi isti umesto airbusa :D

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Vazduhoplovi

Post od Laki021 » 14 Nov 2017, 19:59

Nije smesan, jednostavno covek leti na Boeingu, tek mrzi AirBus, kao sto i svaki dobar vozac BMW-a mrzi Audi. Nema to veze da li se nekome reklamira ili ne, prosto krshina...
Jos ako znamo da Air Serbia koristi AB, to je onda krshina na kvadrat.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 14 Nov 2017, 20:37

Maco, ovo nisam pisao ja, nego prenosim sta pisu drugi.
U potpunosti se poklapa sa onim sto mi je receno u Qataru bar pre 6 meseci.
Ja ne znam, ali ako ti imas neki valjan savet, pisi Boingu, CFMu..... sta da ti kazem?

Inace, u nas Srba je vazda neki iskljucivi dualizam. Voli - ne voli. Zvezda - Partizan. Cetnik - partizan.

Nema razloga da "volim" jedno a "mrzim" drugo.

Kod Airbusa ne volim komande leta, koje su svakom od kolega bile problem. Ne volim sto u vecini slucajeva avion moze da bude "iznad" pilota. Jednostavno, smatram da nije normalno.

I ne volim ono sto je Airbus uneo u industriju, a to je prikrivanje uzroka kvarova i udesa. U vazduhoplovstvu je vrlo bitno da se prica, dele iskustva, i da se proucavaju greske, da do istog ne bi ponovo doslo.

Upravo Airbus, i samo Airbus, radi plasiranja proizvoda uvodi u industriju nesto neshvatljivo. Pocnimo samo od zamene "crnih kutija" kod prvog udesa Busa i svega sto je pratilo taj dogadjaj. Kako su poceli, tako su i nastavili - a to tako ne ide. Lubitz se "samoubio" naspram plaze gde mu se kupala devojka koja ga je ostavila, a kod kuce su nasli komp na kom je vezbao kako da sobali avijon u planinu. Pa, kolika covek moze da bude budala da proguta ove lagarije?

Bus je uneo "svezu krv" i nadam se da ce trgnuti uspavani Boing da unapredi svoje avione, upravo kako je uradio sa 787.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Woodoo » 14 Nov 2017, 21:37

Laki021 je napisao:
14 Nov 2017, 19:59
Nije smesan, jednostavno covek leti na Boeingu, tek mrzi AirBus, kao sto i svaki dobar vozac BMW-a mrzi Audi. Nema to veze da li se nekome reklamira ili ne, prosto krshina...
Jos ako znamo da Air Serbia koristi AB, to je onda krshina na kvadrat.
Promasio si temu :)

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 15 Nov 2017, 09:26

I malo o kompanijskoj politici Airbusa.
Dosta sam pisao da je A380 propao projekat.
Zaista ne znam ko im pravi planove i sta su nameravali sa tom grdosijom.
Prvo, da su pogledali istoriju vazduhoplovstva, videli bi da je svaki megalomanski projekat velikog aviona propao.
Racunali su da ce prodati oko 1100-1300 aviona.
Kome???
Ko je dovoljno jak da kupi i jos jaci da napuni avion od 550 sedista (uglavnom)?
Prodali su oko 200 aviona i Emirates ima narudzbinu za jos 100 - i to je to.
Daleko od toga da ulozeno bude i isplatljivo. Al', sve ce to Evropa pozlatiti...
100 aviona je u Emirejtsu, nesto u Quantasu i Singapur Erlajnzu, a najmanje u Luftiki, Britisu i ErFransu iz cijih zemalja avion upravo dolazi.
Kompanija mora biti toliko jaka da moze svojim putnicima koji se skupljaju u hub-u da popuni avion.
Javna je tajna da Emirejts ide poluprazan. Licno sam gledao iskrcavanje u Cirihu, gde su imali manje putnika od 738.
Boing ih je naucio lekciju sa 787.
Manji avion koji moze da leti srednje i ultra-duge linije i operator po potrebi moze da ga gurne gde hoce. Takodje avion koji moze da slece i polece sa kratkih pisti za razliku od A380 za koga su morali da menjaju zakone i prosiruju piste i manevarske povrsine - "Gospodo, ako hocete 380 na vasem aerodromu - investirajte, ili ce veliki Emirejts zaobici vase selo".
Evo, Emirates trazi garancije od Erbasa da ce praviti A380 jos deset godina (ukupno trajanje modela 20 godina), a narucuju 787 i polako celu flotu prevode na 787 i 737 kao common type.
Koliko neko iz menadzmenta Erbasa (opet neki KOMESAR) mora da bude gord, nepametan i neuk da izuje Evropske poreske obveznike za nesto sto ocito nece funkcionisati.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Vazduhoplovi

Post od Laki021 » 15 Nov 2017, 10:13

Evo malo i lepih vesti za AirBus, sabijaju kako rade, upravo potpisali najveci ugovor u istoriji civilne avijacije:

Airbus Seals Record $50 Billion Deal to Outshine Boeing in Dubai

Airbus SE announced the biggest commercial-plane deal in its history, securing an order valued at nearly $50 billion for 430 planes from its single-aisle A320neo line.

https://www.bloomberg.com/news/articles ... o-partners

http://money.cnn.com/2017/11/15/news/co ... index.html

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 15 Nov 2017, 10:30

Jos samo da naucis da citas clanak do kraja:

The haul will also help Airbus catch up to Boeing in the order tally this year, with the European planemaker having chalked up 343 contracts at the end of last month, compared with 690 for its Chicago-based rival as of Nov. 7.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Vazduhoplovi

Post od Laki021 » 15 Nov 2017, 10:48

Da li to znaci da nisu upravo potpisali najveci ugovor u istoriji?

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 15 Nov 2017, 12:19

To je jako zanimljivo...

Kao i tvoja patkometrija, ovde na forumu.

Evo da ti odmah priznam. Duzi ti je, pametniji si i lepsi.

Kad budes imao nesto pametno da kazes, a da nije copy - paste, slobodno ti...

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Vazduhoplovi

Post od Laki021 » 15 Nov 2017, 12:40

Nemoj se nerviras toliko, prodao je i Boeing ponesto, nece ga AB zbrisati preko noci, bice to dug proces.

Bilo zabavno kad si citirao ko prelazi sa AB na Boeing, covek bi pomislio AB sledece god gasi firmu. Sad kad se vidi da AB-u posao odlicno ide, neces vise da se igras...

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 15 Nov 2017, 15:20

zuzazu je napisao:
15 Nov 2017, 09:26
I malo o kompanijskoj politici Airbusa.
Dosta sam pisao da je A380 propao projekat.
Zaista ne znam ko im pravi planove i sta su nameravali sa tom grdosijom.
Prvo, da su pogledali istoriju vazduhoplovstva, videli bi da je svaki megalomanski projekat velikog aviona propao.
Racunali su da ce prodati oko 1100-1300 aviona.
Kome???
Ko je dovoljno jak da kupi i jos jaci da napuni avion od 550 sedista (uglavnom)?
Prodali su oko 200 aviona i Emirates ima narudzbinu za jos 100 - i to je to.
Daleko od toga da ulozeno bude i isplatljivo. Al', sve ce to Evropa pozlatiti...
100 aviona je u Emirejtsu, nesto u Quantasu i Singapur Erlajnzu, a najmanje u Luftiki, Britisu i ErFransu iz cijih zemalja avion upravo dolazi.
Kompanija mora biti toliko jaka da moze svojim putnicima koji se skupljaju u hub-u da popuni avion.
Javna je tajna da Emirejts ide poluprazan. Licno sam gledao iskrcavanje u Cirihu, gde su imali manje putnika od 738.
Boing ih je naucio lekciju sa 787.
Manji avion koji moze da leti srednje i ultra-duge linije i operator po potrebi moze da ga gurne gde hoce. Takodje avion koji moze da slece i polece sa kratkih pisti za razliku od A380 za koga su morali da menjaju zakone i prosiruju piste i manevarske povrsine - "Gospodo, ako hocete 380 na vasem aerodromu - investirajte, ili ce veliki Emirejts zaobici vase selo".
Evo, Emirates trazi garancije od Erbasa da ce praviti A380 jos deset godina (ukupno trajanje modela 20 godina), a narucuju 787 i polako celu flotu prevode na 787 i 737 kao common type.
Koliko neko iz menadzmenta Erbasa (opet neki KOMESAR) mora da bude gord, nepametan i neuk da izuje Evropske poreske obveznike za nesto sto ocito nece funkcionisati.
Kad su najavili A380, oduvek sam se pitao sta ce im avion koji moze da nosi skoro 1000 putnika, ko ce to da popuni sve. Mislim da se sve vise ide sad na twin engine wide body avione, tipa 787, 777 itd. Moze da stane dosta putnika, a ima veliki domet i moze da slece normalno, ne treba mu neka posebna pista.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 16 Nov 2017, 07:28

zuzazu je napisao:
15 Nov 2017, 09:26
I malo o kompanijskoj politici Airbusa.
Dosta sam pisao da je A380 propao projekat.
Zaista ne znam ko im pravi planove i sta su nameravali sa tom grdosijom.
Prvo, da su pogledali istoriju vazduhoplovstva, videli bi da je svaki megalomanski projekat velikog aviona propao.
Racunali su da ce prodati oko 1100-1300 aviona.
Kome???
Možda su mislili da će ponoviti uspeh Boeinga iz 1968, kada je predstavljen B747, prvi širokotrupni avion i nešto do tada neviđeno? :) Mada, lepotu i šarm 747-ice teško da će iko postići. A i to ipak nije tako prevelik avion, pogotovo prve verzije nisu bile.

Jako mi je žao što JAT nikada nije smogao snage da kupi B747-ice, ali jeste imao drugi (po redosledu nastanka) širokotrupni avion na svetu - DC-10. Tri u vlasništvu, dva iznajmljena, ukupno 5 komada istovremeno operativno u najboljim danima. Znam da sam već postavljao slike, ali nije loše ponoviti - 1) Melbourne, Australia, 2) Los Angeles, USA. Inače, kako su se avioni marke Douglas (kasnije McDonell Douglas) cenili među pilotima? Meni deluje da su bili veoma dobri. Npr, F-15 je isto njihov model. Ove godine je 20 godina od kada ih je preuzeo Boeing.

Slika

Slika
Ђенерал Јанковић

Odgovori