Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 12 Avg 2017, 13:35

Delija je napisao:Sa donje strane imam "pola" grejanja jer se jedan stan ne greje zimi - baba prezimi u Nemackoj :)

Na to dodaj i jos onih 10-15m2 koji nemaju stan ispod vec "vise u vazduhu", sto je mnogo gore nego da je zemlja ispod, kao u kuci.


BTW, cifra koju placam je dobijena podelom po kvadraturi na nivou zgrade, a ako bi se koristili kalorimetri (koje imamo i imamo tacna ocitavanja, ali se ne koriste za placanje jos uvek) - cifra je jos manja za nekih 5-10%. Nadam se da ce ih do zime konacno aktivirati.




p.s. Zanimljiva mi je tema, jer za par godina krece avantura oko zidanja kuce... :)
Zavisi i koliku temperaturu odrzavas. Meni je za grejanje 40m2(30m2 ne grejemo) koji se luftiraju(keva pusi u kuhinji, a ja u mojoj sobi ne zatvaram kip na jednom prozoru nikada, samo otvaram sirom leti i na prolece), struja bila 200-400e mesecno, ali odrzavam 27c i izolacija mislim da nam je krs.
Odrzavanje 22c je duplo lakse, a ako se ne luftira, jos lakse.
Steva zivi u kuci, a pitanje je kakva je izolacija, posto nije nova kuca.

Nasa kuca u Zemunu od skoro 400m2 moze da se ugreje sa 4 14ice i odrzava na 22c na -10 spoljasnjoj, ali imamo zidove za nuklearni napad i izolaciju za 2 kuce, jer cale kada se za nesto zapali, preteruje ga u svemu. Opet, to je novija kuca, nema ni 15 godina, a pre toga je zidao 2 kuce, nemaju ni priblizno izolacije i greju se na drva po potrebi, jer nista drugo nije realno, curi toplota.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Delija » 12 Avg 2017, 13:44

Isto kao kod Steve - 24-25°C, sorc i majica bez rukava, bez carapa, prozori i vrata na kant u celom stanu, osim kad je bas -15 uz jak vetar - tada ih povremeno otvaram i zatvaram.
Radijatori su na 4 od 6 (Herz regulator na samim radijatorima, nema centralnog sistema).
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 12 Avg 2017, 13:55

Ma jeestee, jos imas i karu od 25cm :D
Odoh da zapalim ovo elektricno govno od kotla :D

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Delija » 12 Avg 2017, 14:02

Mozes slobodno :D

Nove zgrade su vrlo pristojno odradjene kada je o toplotnoj izolaciji rec - kolega je u zgradi jos veceg energetskog nivoa (moja je C, njegova B) - skoro da mu uopste ne trebaju radijatori, osim kad je bas jako hladno - greju ga komsije :) Neku sicu placa mesecno - centralno grejanje sa kalorimetrom. Ako se dobro secam - veca stavka mu je topla voda. Stan nesto veci od 40 m2.


p.s. U ovom stanu sam tek dve zime, a realno - bile su prilicno slabe. Videcemo kad zagudi prava zima.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 12 Avg 2017, 15:58

Grejanjem na klimu cena bude oko 2€ po m2 godišnje. Sa TP bih očekivao tako neki rezultat.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7065
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od DukeNS » 12 Avg 2017, 16:28

Samo toliko na klimu?!
Delija je napisao:

p.s. U ovom stanu sam tek dve zime, a realno - bile su prilicno slabe. Videcemo kad zagudi prava zima.

Jeste da nisam bio u NS-u ovu zimu, ali znam da su mi svi kukali kako je hladno bilo. I to je trajalo...


p.s. Zatrubih ti juce u Jovana Djordjevica...

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Delija » 12 Avg 2017, 17:38

Kad smo krenuli sa ciframa...

Po racunima, jedino se januar bas istakao, a i decembar je bio hladniji, ali ne toliko - ovo su moji racuni za ovu sezonu:
Oktobar 3849 din
Novembar 5132 din
Decembar 7329 din
Januar 9520 din
Februar 6260
Mart 4148 din
April 3162 din
Maj 458 din

Ostatak godine kada nema grejanja je racun 200 din mesecno.

40658 din godisnje
449.26 din / m2 godisnje (90.5 m2 grejane povrsine)

3388.17 din mesecno
37.44 din / m2 mesecno

Ako bi se koristila merenja kalorimetra cifre bi bile za 5-10% manje.



p.s. Pomislih da si ti, al' nisam bio siguran - od sunca i odsjaja od soferke nisam mogao da te vidim :pivo:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ftj » 12 Avg 2017, 18:05

a infostan?
U svakom slucaju dosta manje nego preko toplane sa merenjem potrosnje za slicnu kvadraturu, meni je i do 20k islo u najgorim mesecima al ne vodim bas takvu statistiku.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Delija » 12 Avg 2017, 18:23

Informatika je 2200-2400 din, kako kad.

Ne vodim ni ja statistiku, ali pamtim otprilike koliko uplacujem kad placam racune.
Sad sam na brzaka izvukao online transakcije, cisto ako nekoga zanimaju konkretne cifre.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od blaugrana » 12 Avg 2017, 22:34

Jbt, kakve cifre :besan: :glavomuzid:

ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 13 Avg 2017, 13:30

Heinz je napisao:Grejanjem na klimu cena bude oko 2€ po m2 godišnje. Sa TP bih očekivao tako neki rezultat.
Da, ako je ista klasa efikasnosti skoro isto bi trebalo.
Klima je TP, to je jedna te ista stvar tehicki samo se razlicito naziva za marketing.

Trosak grejanja po m2 zavisi od potrosnje objekta. Meni je do uvodjenja akcize na struju cena grejanja bila oko 1evro po m2 godisnje.
Sada je skocila cena ove zime na blizu 1,40 evra po kvm ali je i zima bila jaca od proseka.

ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 13 Avg 2017, 13:59

steva_anya je napisao:@ljubitelj: kolika je okvirna cena za ceo sistem i koliko se struje moze trositi mesecno u grejnoj sezoni?
plus/minus 500e za ceo sistem
Kao za auto, opseg cena je veoma sarolik zavisno od kapaciteta, brenda, tipa, razvodnog sistema.
Fiat 500L do Mercedes S, figurativno sve je auto a veoma su razliciti po ceni i mogucnostima.

Od 2.500 pa do 15.000 neki opseg za opremu.
Mesecno se moze trositi struje od 400 do 1.000 za priblizno slicnu kvadraturu/ 100kvm/ zavisno od razlika u samom objektu i koji mesec je u pitanju.

Procenjenu potrosnju (energije) zgrade u kWh podeli sa otprilike 3,5 i dobije se potrosnja elektricne (ulazne enerije koja se placa) u kWh.
Cena te potrosene struje je opet sarolika zavisno od primenjene tarfie i medjusobnog odnosa utrosenih kolicina.

Cena sistema se zna nakon odredjivanja na osnovu proracuna potrebne vrsne snage i odluke da li ce sistem biti monovalentan (samo na TP i pri minus 20C napolju) ili bivalentan (TP do recimo minus 10C a za hladnije dodatni elektro grejac).
Prvi je skuplji kao inversticija a jeftiniji kao trosak energenta godisnje a drugi je jeftiniji kao investicija a skuplji kao godisnji trosak energenta.

Projekat odredjuje sta, koliko, treba energetski a onda se bira prema budzetu / brendu koji se zeli i dodatnim opcijama oprema odnosno TP. Kao kod auta ima raznih doplatnih opcija za poboljsanje komfora i dodatne automatike sto moze da osetno poveca cenu sistema.

Za istu snagu kW jedna je cena za Midea/Gree a druga cena za Fujitsu/ Daikin/ Panasonic/Toshiba/Mitsubishi. Sve greju i sve zadovoljavaju standarde ali razlike postoje i jasne su u upotrebi.


Za bilo koji sistem grejanja preporuka je termo tehnicki odnosno tzv masinski projekat. U neodstatku projekta u praksi doalzi do smrzavanja, ili kupovine prejakih uredjaja, ili pogresnog odabira tipa , kolicine i rasporeda grejnih tela. Posledica toga je skuplje placeno nego sto je optimalno.
TP nije izuzetak.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ikac2000 » 19 Avg 2017, 15:53

Da li je pametno da pricvrscujem sipke za kuhinju na plocice silikonom, posto mi se ne buse rupe?

Ne znam da li cu posle moci da skinem silikon a da se plocice ne ostete ili ne ostanu fleke...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nidza » 19 Avg 2017, 16:06

Silikon ćeš lako da skineš sa pločica, ali plašim se da će i te šipke, čemu god služile, da ti otpadnu.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od passenger » 19 Avg 2017, 16:11

O šipke računam da će kači slaninu i ostale mesnate proizvode.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Odgovori