Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 21 Avg 2017, 17:30

Dragane, pogledaj neki drugi izvor, a ja sam pobrkao cifru, 9kW, ne 11, 11 je 24ka. 6kw je nominalna snaga. Evo ti ss zvanicne spec.
I od Nocrie ne postoji bolja klima za grejanje.

Ta cifra od -30 nema istu tezinu za toplotnu pumpu i klimu.
Kao sto sam i rekao, s obzirom da zajedno rade na inverterima, odakle im 10c manja radna temperatura, sto je enormna razlika za klimu.
A ista ta klima na kraju daje manje toplote od Daikina...jako cudno.

Ja sam pricao o 12ici, a Mission je 3 puta jeftinija od Gree U Crown, barem pre popusta, kako sam i rekao.
Ajde da kazemo da vredi duplo zbog opcija, dizajna i svega, ali opet ostaje jos jedna Mission u toj ceni.

Dodatno, za MSN imamo eurovent, znamo sta zaista daje, a za Gree imamo samo tvrdnje proizvodjaca.

Amber je prvi Gree koji ima solidne performanse grejanja, ali je i tu cena muska.

Dok se kod nas prodavao U Crown 12btu za 170k dinara, u Nemackoj(ili uk, ne secam se) je bio 950e.

Takodje ti sve ovo pricam sa strane nekoga ko zamalo nije uzeo Gree U Crown za sobu.


Sto se tice wi fi, ne, nema potrebe da radi 24h. Radi mozda 4 meseca 24h, ostalih 8 nikako.
Hocu da kada dolazim kuci sa posla, upalim pola sata pre da rashladi ili ugreje malo ili na poslu da upalim pola sata pre nego sto dodjem i wi fi i te kako ima smisla.

Opet, i to grejanje 24h ima logike kod nekoga ko se zacementira, pa ne otvara prozore i zivi u svom smradu, a kada se luftira, cesto nema razlike da li se greje 24h ili se pali pola sata pred dolazak kuci, jer greje duvanjem toplog vazduha. Ako 10-12 sati dnevno nisam kod kuce, nema potrebe da mi odrzava temperaturu.
Sve to dodatno zavisi i od individualne situacije.
Na minusu se verovatno isplati da radi 24h, mada to treba testirati.

Na kraju, nije sve do specifikacija, postoje neke vec testirane i sigurne stvari, pa se ne isplati testirati za vece pare slabiju klimu, koja je mozda i nekvalitetnija.

Kao sto sam vec rekao, ko kod nas za iste pare uzme bilo sta sem Fujitsua, zajebao se, bez preterivanja, jer je kod nas Fujitsu ekstremno povoljan.

Gree nije los proizvodjac, bolji je od Mideae po mom misljenje, zahvaljujuci Daikinu, samo ga ne bih stavljao u kos sa Japancima jos uvek, dok se ne dokaze.Slika

Sent from the 7th edge of the 3rd World.




Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 21 Avg 2017, 19:08

To sa pola sata pre dolaska kući nije grejanje kao ni hlađenje. Ne možeš ti za sat vremena da nadoknadiš toplotne gubitke nastale za 12h. Veruj mi, 24h grejanja je zakon. Možda bi sitno nešto uštedeo da ti temp prepodne bude 22, popodne 24 stepena ili sl, ali godišnja je toliko mizerna da se ne isplati gubiti na komforu.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 21 Avg 2017, 20:09

Svasta. Pa ne treba mi da mi u sobi bude 20c leti, a dodatno, sigurno mi ne treba da mi 12 sati kada nisam tu, klima hladi.
12 sati rada, da trosi 500W, to je 6kW svaki dan, a da ne spominjem da minimum 2 dana mesecno uopste nisam kod kuce.
Da se dohladi po dolasku, to je mozda sat vremena da trosi 1kW, umesto 500W. Ne hladim poljanu, vec sobu, gde on uzima topao vazduh iz nje i pretvara ga u hladan. Meni 25m2 moja djubre Vivax 9ka rashladi kao iz sale i krene da se gasi vec posle pola sata.
Dodatno i daleko vece prljanje klime, pa cesci servisi...izadje to na finu cifru godisnje.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 21 Avg 2017, 23:22

Zavisi tu naravno dosta od izolacije, pozicije stana, ne radi isto klima na +40 i na +30 itd.
Zimi npr. stan ima toplotne gubitke od 4 kW/h pri unutrašnjoj temp. od 20-22 i spoljnoj od -7. U tim uslovima, za 10 sati ti izgubiš npr. 40 kW toplote koju si imao u stanu. Ne može klima da ti ubaci tih 40 kW (da bi se vratila ona temperatura od 20-22 stepena) za 2h koliko ćeš da je uključiš ranije pre dolaska kući - može recimo samo 7 kW. Privid je moguć dok ti klima izduvava toplo, ali nisu se zidovi ugrejali, nameštaj itd.
Slično je i leti, te nama klima ne radi noću (kad je preko dana +40) jer se cela zapremina ohladila, dok komšije koje su došle u 16-17h i tada uključile klimu spavaju skoro celu noć ispod klime (potkrovlje je u pitanju).

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 21 Avg 2017, 23:45

Pa ja napisah :)
Sto se tice wi fi, ne, nema potrebe da radi 24h. Radi mozda 4 meseca 24h, ostalih 8 nikako.
Hocu da kada dolazim kuci sa posla, upalim pola sata pre da rashladi ili ugreje malo ili na poslu da upalim pola sata pre nego sto dodjem i wi fi i te kako ima smisla.

Opet, i to grejanje 24h ima logike kod nekoga ko se zacementira, pa ne otvara prozore i zivi u svom smradu, a kada se luftira, cesto nema razlike da li se greje 24h ili se pali pola sata pred dolazak kuci, jer greje duvanjem toplog vazduha. Ako 10-12 sati dnevno nisam kod kuce, nema potrebe da mi odrzava temperaturu.
Sve to dodatno zavisi i od individualne situacije.
Na minusu se verovatno isplati da radi 24h, mada to treba testirati.
Takodje se preko Wi Fi, cesto moze nadgledati temperatura prostorije, a ako ima i-feel opciju, cita sa klime i daljinskog, pa mozes videti tacno koliko je stepeni u prostoriji i da li ima potrebe paliti, koliko treba vremena da postigne koju temperaturu zaubuduce i ostale zajebancije. Kada turim novu klimu, stavicu i merac potrosnje, pa cu znati tacne brojke, koliko je pri kakvom radu potrosila(koliko kada radi 24h, a koliko kada je ugasim i upalim).
Takodje, volim da mi bude toplo kada sedim za stolom, a ne smeta mi da mi bude hladnije kod kreveta, pa mi ni ne smeta kada ne ugreje celu sobu na istu temperaturu.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 22 Avg 2017, 00:00

Tako je Heinz,
Grejanje je najekonomicnije kada radi 24 sata uz mogucu promenu intenziteta u nekim periodima dana.
Toplotni gubitak nastaje svake sekunde i tu nema trika da se izbegne time sto ce se grejanje iskljuciti.
Dodatno klima/ TP prilicno boju efikasnost postize kada radi sa manjim opterecenjem i to se naroctio primecuje merenjem potrosnje interveterske regulacije rada.
Inverter klima koja se pali i gasi tokom dana trosi osetno vise od one koja je stalno ukljucena i radi na minimumu za identicnu kolicinu toplote koju prebaci iz spoljne u unutrasnju sredinu.

Ja ne gasim grejanje zimi, ranije sam smanjivao nocu timerom temperaturu za 2Cili cak iskljucivao ali mi onda ujutru potreban pojacan rad da bi se vratila izgubljena toplota pa sam iz prakse shvatio da je bolje da nocu kada je jeftinija tarifa bude za 1C pojacano grejanje i ta toplota se akumulira u zidovima, podovima, namestaju a onda ujutru smanji grejanje i time potrosnja po skupljoj tarifi a jos je pri tome komfornije ujutru ustati u toplo.

Jos ako je suncan dan klima/TP se gotovo ne pali do 12h-13h i tek popodne krene opet jace grejanje.

Povelika je akumulacija toplote koja se moze sacuvati u zidovima.

Princip je isti kao kod TA peci, nocu se pojaca grejanje a danju koristi akumulirana toplota.

Naravno, za sobe gde se spava nocu se ne pravi furuna, smanjena je temperatura da bi bilo ugodno.

Meni se ovakav nacin podesavanja pokazao i komfornim i ekonomicnim a narocito kada padne spolja ispod -10C i tada svako gasenje klime/ grejanja pravi vise stete nego nekakve ustede sto nije radila vise sati.

U tim samo podesavanjima klime na promenljive uslove rada se primeti najveca razlika korejskih, kineskih i japanskih, i to bas tim redosledom bih poredjao po kvalitetu nacina rada.

Po meni Toshiba, Mitsubishi, MItsubishi Heavy i Fujitsu (koji sklapa od tudjih delova) uz nekada Sanyo su najbolje podeseni za grejanje.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 22 Avg 2017, 00:19

Apsolutno netacno.
Ta prica vazi za fiksnu racunicu gde je izolacija jaka i prozor se ne otvara, a van toga, to prosto nije tacno, a pogotovo kod toplotnih pumpi na vazduh/vazduh.
Prednost vazdusnog grejanja je, pored velike efikasnosti, i to sto se grejanje moze usmeravati.
Ali takodje, s obzirom na malu temperaturu rada, zidovi se ekstremno slabo greju, sto utice i na dodatno hladjenje od strane njih.
Jake klime koje izbacuju preko 800m3/h vazduha, ugreju prostoriju ocas posla, a pogotovo je korisno kada treba selektivno da se greje, gde ako je usmeris tamo gde sedis, bice ti toplo kroz manje od 5 minuta, ali cim se ugasi, nestaje i toplota, logicno.
Poredis TA pec, koja je puka suprotnost toga i sustina joj je drugacija, gde cim ukljucis izduvavanje, pozdravi se sa stednjom.


Prvi put cujem da Fujitsu koristi tudje delove. Cije delove koriste, moze li neki link ka tim informacijama?
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 22 Avg 2017, 00:40

Heroj, nisi u pravu, videćeš na kraju. TA je upotrebljena kao metafora.
Nisu ni toplane lude što greju 24/7 kad je 'ladno.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 22 Avg 2017, 01:11

Ja pricam spanski, ocigledno.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8564
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Milos » 22 Avg 2017, 01:15

Slika
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 22 Avg 2017, 02:09

:kezo: Tako nekako :rofl:
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 22 Avg 2017, 06:44

Heroj, ona nocria iz tabele koju si okacio ima dodatni grejac za maksimalni output, i tad ne radi u iskljucivo inverterskom rezimu i trosi mnogo vise od onih pominjanih 1.35kw. Nista posebno, jace tp cesto imaju i po vise takvih grejaca razlicitih snaga koji su podeseni da se pale u odredjenim momentima da bi se dobila potrebna snaga grejanja.
Ovo drugo vise ne vredi ni komentarisati.


Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 22 Avg 2017, 15:02

Ne, sve klime za severno trziste imaju dodatne grejace protiv ledjenja, cak i Midea i Gree, ali to su obicno grejaci od oko 120W i pale se po potrebi i na debelim minusima, sto omogucava tim klimama da rade na dosta nizim temperaturama od propisanih. To mozes i sam da ugradis, svaki ozbiljam instaler to ima u ponudi, ako trazis.
A ti hoces da kazes da ona trosi vise od maksimalno deklarisanih 1.35kW, da lazu na deklaraciji?

Za ostalo naravno da nema tu sta da se komentarise, jer jos uvek nisam upoznao coveka koji leti drzi 24 sata upaljenu klimu, kao i kada je 10c napolju, da bi stedeo struju na vazdih/vazduh toplotnoj pumpi.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 22 Avg 2017, 15:15

Ne radi se o štednji struje već o komforu boravka u prostoriji.
Leti naravno da ne radi 24h dnevno.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 22 Avg 2017, 15:33

Ne misli se na te grejace za odledjivanje, nego na grejace koji ce da sa povecanjem minusa i time smanjenjem efikasnosti i snage uredjaja pomognu u radu na racun potrosnje struje. Na tp snage 16kw su reda do 6kw itd itd, potrazi neki prospekt mitsubisija za zubadan ili ecodan uredjaje, ako se dobro secam tu je sve lepo objasnjeno.
Da, hocu da kazem da ne postoji inverter koji ce dati 9kw toplote a potrositi samo 1.35kw struje. Tebi zvuci kao prevara da gree napravi nov uredjaj koji radi do -30 a vec postoje uredjaji koji rade na slicnim temperaturama, a nije ti prevara da svim proizvodjacima klime od 6kw trose 1.3-1.4kw struje a samo fujitsu vec godinama ima 50 posto efikasniji uredjaj koji sa 1.35kw struje daje 9kw toplote...
Prica u fazonu svi prave aute koji sa 100ks idu 180kmh samo jedan proizvodjac pravi auto koji sa 100ks ide 270kmh...
Prici si prisao sa kraja umesto sa pocetka, iscitaj kad vec imas vremena i interesovanja malo o termici i termodinamici fluida pa ce ti neke stvari u koje niko ne moze da te ubedi doci same...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Odgovori