Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ji 4Tze » 02 Dec 2017, 09:53

15k za 600kvm a upola manje za šta?
10k je Gree pumpa a preko 15 LG poslednje generacije. Bolji su samo skuplji.
A to je samo deo sistema za tu kvadraturu i strukturu...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 02 Dec 2017, 10:16

Ne znam kakve su TP LG, ali klime su im kante u odnosu na Fujitsu npr. Pišem iz ličnog iskustva, ista cena bila za obe.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 02 Dec 2017, 10:41

Geotermalne sonde sa izmenjivacem toplote ce verovatno morati da se stave jer je zemlja rastresita i sva voda otice dole, sto znaci da ce morati da se busi na velikoj dubini da bi se nasla voda,ako se i nadje. A i sama lokacija je na brdu pa i to dodatno otezava stvari.
Dacu ti moje misljenje na osnovu onoga sto si sturo napisao. Samo kao pogled iz drugog ugla.

Podji od ovoga, zemlja rastresita i voda otice dole niz brdo.
To znaci da ima vrlo malo toplote koja bi se oduzela od okoline(vode) i prenela u grejni sistem.
Busenje na velikoj dubini DVA bunara znaci da ce biti uvecana potrosnja energije vec za samo pasivno izvlacenje vode i cirkulaciju. To mnogi cesto zaboravljaju da uzmu u obzir.

U kombinaciji to moze da znaci da se tipicno vreme povrata investicije u takve sisteme produzi sa 60tak godina na 100nak i vise godina. Ti proceni da li je to prihvatljivo i optimalno.

Da, treba ti masinac termo smera i jos dodatno usko specijalizovan za gradjevinsku fiziku i oblast grejanja sa iskustvom u praksi. I konkretan proracun energetski i proracun finansijski. Za oba proracuna se koriste profesionalni paketi softvera i to je vrlo tacno procenjivanje uz uslov da se unesu poznati tacni podaci.

Nagadjanje tipa mozda ima vode na nekoj dubini, i koja je izdasnost u kriticna 3 zimska meseca, moze da bude bingo a moze i katastrofa. Tu je pomoc geologa i mapa slojeva zemljista na toj lokaciji potrebna i pozeljna.

Moje iskustvo sada je da ne bih ulagao u tehnicku opremu koja ima vise od 10tak godina vreme da se povrati investicija. Posle tog vremena se vec pojavi novo resenje koje se finansijski isplati da zameni "staro" resenje tj da se zanovi oprema.

Pre bih ulagao u objekat, znaci umesto pomenutih 10cm izolacije u perimetru objekta da se ide na 20-25cm, da se umesto provetravanja otvaranjem prozora postavi kontrolisani sistema sa rekuperacijom toplote, da se za lokaciju na brdu maksimalo iskoristi insolacija. Znaci sve elementi da se u startu postigne minimalna potrosnja energije objekta a onda manje ulaganja u skupu grejnu tehniku.

Podno grejanje i parket koji je izolator se ne slazu kao sistem. Umesto toga ako je parket neophodan uslov veca efikasnost se postize zidnim grejanjem.
Iste te cevi, sa istom vodom, sa istim principom rada se postavljaju u zid ispod maltera koji je provodnik toplote i efikasno moze da razmeni toplotu.

Ili ventilo konvektor (izmenjivac kao radijator sa ventilatorom) kao jeftinije resenje, pogotovu ako su sobe gde se spava ili se povremeno koriste tokom 24h.

Podno grejanje je veoma inertno i skoro da nema regulaciju u smislu mogucnosti brzog prilagodjavanja toplotnim potrebama prostorije.
To ti nece pokazati prosti dizajn arhitekte ali je praksa koja se moze odraziti na racun za potrosenu energiju.

Ne kazem da to sto ste predvideli nije dobro uradjeno od te firme vec da vecina firmi nema iskustvo koriscenja takvih sistema i radi uz zanemarivanje stvarnih detalja kasnije primene. A kada se dodje u zonu objekata A ili A+ klase energetske efikasnosti nagli su skokovi u potrebnom novcu za relativno male promene.

Kao kod recimo kamiona, kada se dostigne odredjeni nizak Cx koeficent otpora vazduha svako dalje manje unapredjenje znaci vece ulaganje novca. Moze se desiti da se to ulaganje i ne vrati kroz ustedu tokom radnog veka kamiona. U tom smislu nisam protiv najskupljih resenja toplotne pumpe samo treba videti gde je racunica. Za manje objekte do 2000 kvadrata upitno je to sa voda-voda sistemom po mom misljenju.
To opet zavisi od okolnosti lokacije, dubine bunara, izdasnosti, temperature vode itd. Puno varijabli a ako prvi gradite na tom terenu takav sistem voda-voda onda tesko da cete imati validne podatke pre eksploatacije sto moze biti rizik koji ce se isplatiti ili nece isplatiti u finansijama.

Ralee
Postovi: 3480
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ralee » 02 Dec 2017, 11:48

Ji cena pausalno odredjena, da li je pola ili manje i nije toliko bitno, samo za tp bez instalacije, centralnog bojlera itd. Sve je tek u povoju, nista nije uklesano u kamenu. I bitnije stvari treba da se rese nego ta pumpa.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Floyd » 02 Dec 2017, 22:21

Ralee je napisao:Ako sve bude kako treba, da, jedan ili dva komada.
:doubleup:

Sada je baš dobra prilika za to. Potražnja je odlična a i cene su skočile.

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 05 Dec 2017, 20:29

Gledam ulazna vrata za kucu, hormann je dosta skup, svidja mi se ali razmisljam da potrazim alternativu. U pitanju je kuca, mislim da mi je bitnija recimo toplotna izolacija nego protivprovalne osobine (posto moze kroz prozore da se udje recimo).

Drugo je estetika, gledao sam par firmi koja nude metalna vrata, nema onih dihtunga koji se vide, a cena je otprilike pola hormann-a, imaju izolaciju, tu su oko 6cm debljine itd...gadjam vrata bele boje, spolja nesto sto trpi atmosferske uticaje, aluminijum, celik ili alu-bond.

Sta mislite, moze i preporuka za firmu u NS - trazim nesto slicno ovome:
http://energetska-efikasnost.rs/kucna-v ... motiv-700a

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7068
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od DukeNS » 05 Dec 2017, 21:30

http://www.invent-trezor.rs

Nisam siguran za kucnu varijantu, ali su kao ulazna vrata stana u zgradi odlicna. Topla preporuka.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 05 Dec 2017, 21:49

Preskup ovaj Horman
Ja sam ulazna vrata uzeo u firmi koja mi je radila komplet stolariju, Roloplast Mosic, od mene svaka preporuka. Ne bi bilo lose da ih kontaktiras, sediste im je u Mitrovici ali rade po celoj Srbiji. Sve ovo pricam jer sam uzeo vrata koja odgovaraju tvom opisu, alu okvir 85mm, panel 65mm, 3 sarke i zakljucavanje u vise tacaka, ubacicu neku sliku sad...
Cena je bila mislim ispod 1000e, trebao bi da pogledam tamo po papirima, bila je sa popustom u paketu komplet stolarije pa ne znam koliko bi kostalo ovako...
SlikaSlika

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 05 Dec 2017, 22:05

@DukeNS
Bio u inventu, oni su lokalni zastupnici za hormann, za stanove su poznati, ali za spoljnu varijantu mislim da nude hormann.

@dragan
Ne svidja mi se ova crna dihtung traka, to je kada u ram uklope alu deo - bez toga se zove sa skrivenim ramom valjda.

Gledao sam i ova, alu-bond po 98k, jedino sto nema svetlarnik, kontam da ce sa tim biti jos skuplje a to je onda blizu harmann-a:
http://www.atos-montaza.rs/sr/sigurnosn ... snih-vrata

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dag81 » 05 Dec 2017, 22:21

Lopovi u kucu ne ulaze kroz ulzna vrata, po meni ne treba utuci puno para na njih. Bolje na alarm i video nadzor.
Za stan i ok.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od swemir » 05 Dec 2017, 22:30

Ugljesa je skroz ok lik. Sve preporuke za atos. Bosal je isto ozbiljan. Horman osim ako neces visinu preko 250cm ok.

Trenutno narucujemo preko tehnomarka vrata od 300cm odlican sistem za kuce prepruka. Sistem je schuco a obloga fundermax. . Ali cene su jake...

invent nema ponudu za kuce...

Uvoz iz grcke ima dosta za kuce od povoljnijih varijanti. Alu termo panel razne dekoracije. Hormann sistem i izgled.

Odlican je i Mošić kod dragana.

Sigurnost je srednja za sve sisteme estetika definise cenu i materijali, nesto brava.

Osim atosa i tog sistema drugi umaju slabiju zastitu. Svakako zastita nije presudna za kucna vrata...



Sent from my HUAWEI M2-801L using Tapatalk




Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 05 Dec 2017, 22:41

Meni je prvenstveno kriterijum bio izolacija, uz dobar odnos ulozeno/dobijeno, i bas sam zato i odabrao ovaj model sa tom zaptivajucom trakom. Nisam se puno udubljivao kako se zove koji nacin izrade samog okvira i vrata, niti mi znaci, kao sto mi ne znaci vizuelno ta traka pogotovo ako dobro radi svoj posao :)
A radi super, uselio sam se pre onih velikih minusa proslog januara i zaista na vrata nemam nikakve zamerke, i toplotno i zvucno izoluju odlicno.
Inace polako sumiram i utiske vezane za ovo grejanje, poceo sam da se igram sa podesavanjima pumpe, fancoila i glavnog bojlera, super je sistem za malo se igrati, a samo grejanje izadje bas jeftino. Jos nisam dobio racun ali po aplikaciji bi grejanje za ovaj mesec treball izaci izmedju 4 i 5 hiljada, grejem dvestotinak kvadrata na 25c... Vidim i ovde po kraju da dosta novih kuca ide na grejanje toplotnom pumpom, trziste polovnih je sve vece, firme koje projektuju i izvode su takodje sve brojnije...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 05 Dec 2017, 22:58

Hvala ljudi, javim kada ispregovaram.

Inace, pustio sam struju za vikend...a glavni razvodni orman je ispao i bolje nego sto sam zamisljao :)

Uostalom pogledajte, sva svetla su kontrolisana bistabilnim impulsnim relejima, koje pobudjuju tasteri umesto prekidaca, do njih je pusteno 24v DC. Verovatno sam malo i preterao, ali sam zadovoljan kako je uradjeno, bas pedantna ekipa - a i oni su uzivali...jedino je bilo tesko naci nekog da se prihvati.

Slika

Slika

Slika



Stigao mi je kontroler, baziran na raspberry pi 3, sad samo vremena da to iskodiram kako sam zamislio...inace radi i bez njega, taster moze direktno da pobudi relej ili da pobudi digitalni input kontrolera, koji onda kontrolise relej. Imam za svaki relej po jedan prekidac da odredim da li ide direkt ili preko PLC-a...backup, kad za***bem software :)

Ovo je PLC, u stvari to je i prejako za ovo, ali planiram da nabacim i bezicnih senzora, tu ima par razlicitih protokola, pa hvac,...

https://www.unipi.technology/products/neuron-3

Uglavnom, spreman za zimu...samo da je vremena...
Poslednja izmena od dgajic u 05 Dec 2017, 23:12, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 05 Dec 2017, 23:00

Nema slike :)

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 05 Dec 2017, 23:13

Sredio...na webu se videlo, tapatalk zeza - sada bi trebalo da je OK.

Odgovori