Ratna tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Cica Maca
Postovi: 739
Pridružio se: 24 Okt 2013, 13:03
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od Cica Maca » 24 Maj 2017, 14:48

HKS je napisao:Još jedan projekat...samo da ne ostane na tome :pardon: Mada YI je skoro kupio Utvu.

Slika



https://tangosix.rs/2017/23/05/premijer ... -jurisnik/



Slika



Хе, хе, хе...

Сличност је невероватна, зар не?

http://en.wikipedia.org/wiki/RFB_Fantrainer


Slika
Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od snork » 24 Maj 2017, 15:05

Možda je to bila inspiracija, ali priznaj da je dupli vertikalni stablizator, sa horizontalnim koji ih spaja na vrhu, vrlo lepo i robusno rešenje (mada je i to verovatno neko drugi izmislio). Zna li se iz koje godine je navedeni članak o našem avionu? Mali turboprop motor je otprilike onaj što je išao u Gazelu (a što smo pre neki dan ustanovili da se proizvodio u Rakovici) ?

Kad kažu da ovi aviončići imaju "jet-like" ponašanje, na šta tačno misle?
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 24 Maj 2017, 17:44

Pocetak 90ih, 93 ja msm

Sent from my m2 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Ratna tehnika

Post od Uroš S. » 24 Maj 2017, 18:10

superboss je napisao:
methane.master je napisao:
Heinz je napisao:Kad kažeš staro, misliš na ovo?
http://www.danas.rs/dijalog.46.html?new ... ru%C5%BEja
Mislio sam konkretno na tenkove koje mažu antirostom pa nikako da stignu, ali i ovo se prilično uklapa.

Sent from mTalk

Muka mi je više od onih što im je lako da budu generali posle bitke. U ovom slučaju je bukvalna stvar.

Neću uopšte da čitam šta piše.

Prvo:

- gde su mu muda bila da ustane i kaže nešto slično dok je bio u službi i pitao se za nešto?

Drugo:

- sumnjam da ove tekstove objavljuje zbog bilo čije dobrobiti-osim svoje

Pošto sam lično und personalno iskusio kako nam vojska funckioniše, i kakvi su nam generali, pukovnici i ostali, mogu da vam kažem, da nam je vojska baš tamo treba da bude.(naravno ne svi, ali velika većina da)

Da se ogradim: Malinovića ne znam. Moguće da je bio ok starešina, ali ubeđen sam da ovo radi prevashodno zbog para.
A sto je to bitno, valjda je bitno da li je istina ili laž? I ne objavljuje ih on, on ih piše, a objavi ih ako neko želi.

Meni ovaj tekst deluje mnogo realnije i suvislije od svega što sam ovde pročitao na tu temu.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Ratna tehnika

Post od maxer » 24 Maj 2017, 20:59

snork je napisao:... ali priznaj da je dupli vertikalni stablizator, sa horizontalnim koji ih spaja na vrhu, vrlo lepo i robusno rešenje (mada je i to verovatno neko drugi izmislio). ...
Jeste da nije skroz isto ali moja prva i osnovna asocijacija je
https://www.youtube.com/watch?v=-9FnXbdThp8
Inače, sad sam našao ovaj video - ima relativno malo (manje) priče i dosta interesantnih snimaka o ovom avionu, koje nisam do sada video u drugim dokumentarnim filmovima o njemu.

Korisnikov avatar
delano
Postovi: 304
Pridružio se: 30 Nov 2015, 12:30

Re: Ratna tehnika

Post od delano » 25 Maj 2017, 02:06

Vampir
Slika

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Ratna tehnika

Post od superboss » 25 Maj 2017, 07:30

Uroš S. je napisao:
A sto je to bitno, valjda je bitno da li je istina ili laž? I ne objavljuje ih on, on ih piše, a objavi ih ako neko želi.

Meni ovaj tekst deluje mnogo realnije i suvislije od svega što sam ovde pročitao na tu temu.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Zato što su ljudi koji su se nešto pitali, ili trebali da pitaju-ponašali toliko nedomaćinski, da su dozvolili da vojska dođe na grane na koje je došla.

Pri tom ne upirem prstom samo u njega, nego na sve generale koji su radili-rade u vojsci.

Zašto slične stvari nije izjavljivao dok je radio?

Vojska, samim tim i država, a samim tim i poreski obveznici se izmuzaju svaki dan.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Ratna tehnika

Post od nikaragva » 25 Maj 2017, 08:06

Vojska je jedan instrument. I taj covek, ako nije nista izjavljivao dok je bio u uniformi, samo znaci da je bio profesionalac.
Vojska i svi njeni generali su tu da slusaju sta im se kaze, a ne da daju izjave.
Ova drzava i vecina ljudi koji u njoj zive su hteli ovakvu vojsku i ne znam sta je tu sad problem?
Generali i sav vojni kadar je tu da izvrsava naredjenja sa vrha drzave i sluzi drzavi.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Ratna tehnika

Post od superboss » 25 Maj 2017, 08:53

Vojska(ako je ima) nije instrument, nego je jedan od stubova države.

To da je većina ljudi htela ovakvu vojsku se ne slažem iz jednog prostog razloga što većina ljudi i ne zna kakva nam je vojska u stvari, i u koliko lošem stanju.


Ima to mnogo više stvari nego što misliš.

U teoriji, to što kažeš je tačno.

Međutim, funckionisanje cele vojske se mnogo razlikuje ne samo od pravila, nego i od onog što se čuje u javnosti.

Naravno da ne sme da daje izjave dok radi. Ali zar ovo onda nije licemerje?

Problem je što oni sami vrše pritisak na ljude ispod sebe, da se lažiraju ocene borbene gotovosti, izveštaji o tehničkoj ispravnosti itd.


Moglo bi se reći da se celokupan sistem u VS zasniva na mobingu.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 25 Maj 2017, 09:03

Sve je bilo ok dok se lapalo...stanovi i ostale kombinacije..
Sad su neki drugi u sedlu, lapaju isto kao i ovi pre...sve su to ista govna i cuje im se glas samo kada je korist u pitanju..

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Ratna tehnika

Post od superboss » 25 Maj 2017, 09:11

Najgore je što to narod plaća. Sve to nedomaćinsko ponašanje i zajebanciju, koja ide od samog vrha.

Primer nedomaćinskog ponašanja je i ova nabavka migova.

Kao niko nije bio svestan činjenice godinama, da u jednom trenutku ostajemo bez aviona koji su neophodni za zaštitu vazdušnog prostora?

Kada je na kraju došlo do toga, onda se potpisuje bilo šta, bez nekog velikog pitanja.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Ratna tehnika

Post od nikaragva » 25 Maj 2017, 09:16

I nezainteresovanost je izbor. Narod ako zeli da sazna stanje u vojsci moze to da uradi, ako ne zeli onda gleda bajke na televiziji. Vecina je izabrala da ne zeli, sto znaci da ih vojska ne zanima. Tako da je upravo onakvo stanje kakvo vecina zeli. Prosto je.

Govorim u vezi armije, naravno.

Korisnikov avatar
delano
Postovi: 304
Pridružio se: 30 Nov 2015, 12:30

Re: Ratna tehnika

Post od delano » 25 Maj 2017, 14:14

superboss je napisao:Najgore je što to narod plaća. Sve to nedomaćinsko ponašanje i zajebanciju, koja ide od samog vrha.

Primer nedomaćinskog ponašanja je i ova nabavka migova.

Kao niko nije bio svestan činjenice godinama, da u jednom trenutku ostajemo bez aviona koji su neophodni za zaštitu vazdušnog prostora?

Kada je na kraju došlo do toga, onda se potpisuje bilo šta, bez nekog velikog pitanja.
Necu da ulazim u raspravu oko bilo cega sto ste ranije pisali, jer ako se ppkrene tema, zavrsice se na politickoj raspravi, pa ce admin da zatvori temu :mrgreen:
Ali me zanima samo, sta mislis kakve je veze vojska imala sa nabavkom aviona ? Mislis da oni nisu znali unazad 10 godina kakvo je stanje, i da nisu ukazivali na to drzavnom vrhu ? Da, jesu, to sto nisu izlazili u javnost sa tom pricom ne znaci da onaj ko treba nije upoznat sa situacijom. Pa to pitanje nabavke novih aviona je pokretano vec mnogo puta, ali naravno nikad nije bilo dovoljno para. Vojska tj. MO nikako ne moze samostalno da kupi to jer im je ceo budzet manji od vrednosti 5 aviona.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Ratna tehnika

Post od kragujevac » 25 Maj 2017, 15:04

Ne mogu da kažem da apsolutno pouzdano znam u kakvom nam je stanju vojska. Znam samo da sam ja bio u vojsci od septembra 1988 do septembra 1989 i da sam devet meseci tog vremena proveo na VMI-u okviru batajničkog aerodroma. Sve to što sam tada video, a mogao sam da vidim puno toga, je izgledalo toliko silno da me ne čudi zašto je neko spolja hteo da rasturi takvu državu.
Dvadesestdevetke, iste one koje su oborene 1999. (i ne samo one) su još tada bile na stajankama, a to po mom nestručnom mišljenju ne znači ništa drugo nego da se sada raspreda fama o nabavljanju šest matorih Migova 29 , iste tehnike koju smo imali pre skoro trideset godina. Pri tom se zarad jeftinih politikanskih prepucavanja i "skupljanja poena" o tome u javnosti naširoko raspreda kao da u najmanju ruku dobijamo nosač aviona sa osam eskadrila F22 raptora, sve sa municijom i obučenim serviserima.
Ona jadna smejurija od vojne parade pre godinu dana samo je pokazala da mi bukvalno ništa nemamo čime bi mogli iole efikasno da se suprotstavimo bilo kom koliko-toliko organizovanom protivniku. Ono što je tada "prodefilovalo" je najvećim delom ista tehnika koja je bila tu i pre tridesetak godina, samo su je delom prefarbali i stavili maskirne boje umesto golog SMB-a.
Ta neka "nova" tehnika vojnih vozila tipa Lazar, Miloš i štajaznam ko još je samo zamazavanje očiju narodu u fazonu "Uh što smo jaki, proizveli smo oklopni transporter, niko nam ne može ništa." A vojnici na aktivnom služenju vojnog roka vikendom idu kućama pošto VJ na taj način štedi pare za hranu koju bi isti pojeli za vikend. Ne daj Bože da izbije rat u subotu uveče, pobedili bi nas i bušmani sa duvaljkama. Važno je snimati sapunice tipa "vojna akademija". Budalaština.
Ne znam šta može da reši sadašnji ovako jadan status VJ, ali ako tapkaju u mestu onda bar treba da ćute i da rade kako-tako u skladu sa mogućnostima koje su sve drugo osim optimalne, a ne da trube na sva zvona kako smo nepobedivi, nenadjebivi, najbolji nadaleko itditd. Zvuči smešno svakom ko je služio "onu" vojsku pre ove sada, a ima nas još dovoljno i nismo baš svi izlapeli do beskonačnosti.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
delano
Postovi: 304
Pridružio se: 30 Nov 2015, 12:30

Re: Ratna tehnika

Post od delano » 25 Maj 2017, 15:36

Nije to situacija samo kod nas, vec na celom Balkanu, Rumuni su u malo boljoj poziciji i Madjari. Broj vojnika i tehnike nije problem, jednostavno prihvacen je taj trend profesionalizacije, pa opet Srbija ima nesto manje vojnika i tehnike nego ostale zemlje bivse drzvae zajedno. A te price, sta bi bilo u kakvom potencijalnom sukobu su malo glupe, jer tada nesto drugo presudjuje, pa sve i da imas F-15 na nebu i Abrams na zemlji (Jemen dobar primer).
Problem je ceo sistem, u kakvom je stanju drzava u takvom je stanju i vojska, Treba odvojiti pare, pustiti struku da se pita oko nabavke, a ne politicare da lupetaju o naoruzavanju sa proizvodima domace industrije, kakva domaca industrija.... nek pocnu prvo nesto da stancuju pa nek ponude vojsci da testira ako joj je to uopste potrebno, a ne ko ovi sto stvaraju tu atmosferu, ili ces da uzmes domace ili ne dobijas nista.

Odgovori