Stigla zima...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Stigla zima...

Post od tlazar » 14 Nov 2017, 09:51

Velja je napisao:
14 Nov 2017, 09:31
Voleo bih da se ovo lepo razjasni.
Znači, ako sam podesio na 17°C, usmerio ka šoveršajbni, a brzinu ventilatora ručno zadao(umesto AUTO, koje je jedan od položaja na tom dugmetu), da li je to automatski režim rada?
Ja mislim da jeste jer osetim kada sama menja topao i hladan vazduh, iako sam je ograničio po pitanju brzine ventilatora i pravca izduvavanja.
Izborom AUTO položaja na dugmetu za brzinu duvanja, samo bi se to izduvavanje menjalo do postizanja zadate temp...
Ja mislim da ovo zavisi od auta do auta, na primer na astri h mi je uvek gasio automatsku klimu kada promenim jacinu duvanja ventilatora, dok na elantri ostaje ukljucena automatska.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 14 Nov 2017, 09:56

Markoni je napisao:
13 Nov 2017, 23:21
Ja u zivotu nisam zimi palio klimu. Ventilacija mi je namestena tako da odmah duva u soferku, i nemam problem sa magljenjem.
Klima se automatski uvek upali cim se izabere duvanje na soferku. Isto tako automatski uvek je iskljucena recirkulacija vazduha.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Stjepa » 14 Nov 2017, 09:57

Ogi, ne prihvataj sve zdravo za gotovo što ti kažu u servisu.
Ovde ti je prosleđena pogrešna informacija. Ne brini se, nisi ništa ni pogrešno ni loše radio koristeći ručno podešavanje klime.

Temperaturu uvek podešavaš ručno. I termostat se brine za održavanje iste (dali će dalje da hladi/greje vazduh ili će da održava postignutnu temperaturu).
Sa opcijom AUTO si samo prepustio da sistem po svom algoritmu ohladi/zagreje prostor na tvoju definisanu temperaturu. A to znači brzinu ventilatora i kroz koje otvore če da izduvava vazduh. Ništa drugo.
A obično se na auto modu trudi da što pre postigne zadatu temperaturu, pa samim tim zada ventilatoru maksimalnu brzinu do postizanja temeperaturu. Pa je posle smanji. Tok sa ručnim podešavanjem ti podesiš npr ventilator na prvu brzinu i to je to. Biće manji protok vazduha, duže će trebati da postigne zadatu temperaturu.
I u gomili slučajeva AUTO nije pametniji od ručnog podešavanja.
Primer 1 : U većini vozila pri usmeravanju ventilacije na šoferku automatski pali klimu. Slažemo se da to nije uvek potrebno.
Primer 2: Temperatura postignuta, i auto mode smanji brzinu duvanja. A stakla magle iz tamo nekog razloga (knogo ljudi u autu, vlažna odeća, kiša....). Ručno bi ostavio ventilator na III ili IV brzini.
Sigurno da svako ima još X primera gde će bolje ručno podesiti šta mu u datom momentu odgovara.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Delija » 14 Nov 2017, 10:05

Ogi je napisao:
14 Nov 2017, 09:15
Kako mi je rekao servisni savetnik - nece, jer nije bilo ukljuceno AUTO.
Ako im je takav "savetnik" - kakvi su oni ostali? :pardon:
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 14 Nov 2017, 10:17

Velja je napisao:
14 Nov 2017, 09:31

Znači, ako sam podesio na 17°C, usmerio ka šoveršajbni, a brzinu ventilatora ručno zadao(umesto AUTO, koje je jedan od položaja na tom dugmetu), da li je to automatski režim rada?
Nije. Automtatski nacin rada je kada je AUTO ventilator, AUTO recirkulacija, AUTO mesto izduvavanja, AUTO temperatura, AUTO ukljucivanje kompresora, AUTO ukljucivanje grejanja, AUTO regulacija zona razlicitih temperatura prema spoljnoj temperaturi i jacini zracenja Sunca.

Ceo sistem se postavi u AUTO funkciju, izabere zeljena temperatura recimo 22C i vise nema sta da se dira tokom sezone.
Ja klimu koristim 365 dana u AUTO rezimu i regulacija rada je savrsena za udobnu voznju, automatika tacno "pogodi" kako treba.

Mozda 2-3 puta sam imao potrebu da iskljucim automatiku za mnogo godina koriscenja, toliko dobro radi.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Stjepa » 14 Nov 2017, 10:31

ljubitelj je napisao:
14 Nov 2017, 10:17
... AUTO temperatura ...

...Ceo sistem se postavi u AUTO funkciju, izabere zeljena temperatura recimo 22C ...
Kanda si se malo zaneo sa AUTO iznad. :)

Sam sistem definisanja temperature konkretne željenje temperature nikada ne može biti automatski. Uvek se mora definisati, kako si i napisao u drugoj citiranoj rečenici.
E sad, bio uređaj sa manuelnim analognim podešavanjem, digitalnim, klimatronik... šta god. Signaliziranje dostignute temperature je manje više isti. Pa bilo da se radi o kućnoj klimi, automobilskoj, TA peći, el. kotlu, zamrzivaču... you name it.
Izuzev ako se ne definiše ekstremna vrednost. Tipa MIN temperature. Tada će bez obzira na manuelni ili automatski režim rada rashladnog uređaja isti besomučno da isporučuje rashlađen vazduh iste temperature.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 14 Nov 2017, 11:13

Al se pravimo Englezi :)
Temperatura je ono što upravlja automatikom i naravno to se postavlja od strane korisnika. AUTOmatski se održava dalje.

Kao i kod kućne, kotla, centralnog grejanja i šta si sve već pobrojao ... :D

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1675
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Stigla zima...

Post od DasAuto » 14 Nov 2017, 11:23

Slika

Smrzo sve. -5 :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od Stjepa » 14 Nov 2017, 11:28

Pa naravno, to je konstanta. Da se tako izrazim. Tj. to je nešto na šta nema uticaja manuelni ili automatski sistem rada o kome se ovde priča.

Bitno je shvatiti da su te dve stvari, definisanje temeperature i njeno održavanje na jednoj strani i protok vazduha i izduvni kanali na drugoj strani (najprostije podeljeno, da ne bi bilo dalje zabune), "odvojene". Tj. da dugme AUTO ne menja i ne utiče na sistem rada prvog.

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Stigla zima...

Post od Velja » 14 Nov 2017, 12:02

+1

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od Xepoj87 » 14 Nov 2017, 12:28

Automtska klima je uvek u auto modu, nema rucno biranje temperature. Da li ces da sve ostavis u auto modu i da odrzava temperaturu putem topoote vazduha i jacine duvanja ili ces duva je da stavis na zeljenu jacinu, automatska klima ce uvek automatski odrzavati temperaturu i paliti i gasiti kompresor na osnovu te temperature, nevezano da li je u pitanju uredjaj u kolima ili u kuci. Po istom principu rade svi rashladni/grejni uredjaji sa termostatom. Oni bez termostata su manuelni.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9055
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Stigla zima...

Post od Darko » 14 Nov 2017, 12:40

@Das auto, bas me zvao kum i rekao mi je da je bas hladno. On je u jonkopingu, ne znam u kom si ti gradu.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od Ogi » 14 Nov 2017, 14:30

Meni je ovo sto mi je objasnjeno nekako logicno. U sredini prekidaca se nalazi senzor unutrasnje temperature, nisam ni znao da je to to. Ako nije ukljucen AUTO onda ni on ne radi. Kada je ukljucen AUTO svi dugmici koji odredjuju pravac duvanja su iskljuceni, tada auto sam to radi.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29982
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od trojanac » 14 Nov 2017, 14:50

Ako imaš automatsku klimu najbolje i najlogičnije je da je i koristiš u auto modu. Ponekad, ali vrlo retko, ti može zatrebati neko dodatno tj ručno podešavanje. Ja kombinujem, ali često mi stoji na automatskom modu.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Stigla zima...

Post od kragujevac » 14 Nov 2017, 15:04

Meni je klima uvek uključena i nameštena na 21C, jedino kad se gospodja "smrzava" ona nakuca njenu stranu na 24-25C. Srećom su podešavanja vezana za ključ, pa svako ima svoja i ne moram da gledam u ekran da bih proveravao. Ranije sam leti podešavao da mi u autu bude 18C ali me svako psovao :uplakan: kad udje u auto sa 30+, pa sam tu naviku malo korigovao.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Odgovori