Zanimljivi novinski i drugi članci

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Heinz » 22 Avg 2017, 14:55

Samo neka štampaju i dalje, jer kad prestanu pa referentna kamatna stopa ode gore ode i Euribor, a to mi najmanje treba narednih 15 godina.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 14:55

Nema bubble-a, kakav bubble...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od nidza » 22 Avg 2017, 15:06

Slika

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 15:28

Nema, naravno. Al juče :)
Kao što ga nije bilo ni sa lalama, obveznicama u prošlom veku, naftom, stanovima, zlatom nekoliko puta :) ma čime god hoćeš.
Svugde je bubble, samo što se na kriptovalutama razmak toliko smanjio da se mnogo lakše sagleda. I svugde je pohlepa glavni uzrok. Sad, tebi je lepo pa to ne želiš da priznaš... Ti bi kupio Apple ili Alphabet akcije a šta je to nego bubble? I što sad što bi kupio jeftino a prodao skupo tebe odvaja od bilo koga ko se bavio kriptovalutama, i ti bi leba bez motike samo na duže staze ;)

Povećaj timescale na 5-10 i eto ti preslikane priče o bilo čega navedenog.


https://sites.google.com/a/umn.edu/hist ... -fall-2012
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ljuba » 22 Avg 2017, 15:31

Ne, lik priča napamet, objasnio sam već zašto tako mislim.
Kako da ne pričam sa visine ako sam npr. ja npr. prošao deo te priče oko BTC-a a ti ulagao u zlato i ti sad bolje znaš od mene sve oko BTC-a?
Nismo na istoj visini, pritom ne mislim da omalovažavam to što ti ne znaš već hoću da ti objasnim da razumeš a ti veruješ nekom ko piše bez jačeg pokrića (i isto hoće leba bez motike, piskarajući za neke tamo internet novine)
Super slazem se je sa tim sta si rekao. Moze da bidne. Ali onda kazi nesto smisleno, a da nije propaganda. A u tvojim tekstovima nema nista osim "Ja ti garantujem" :) i ociglednog interesa u digitalne valute...

PS: Sa ovom izjavom:
I što sad što bi kupio jeftino a prodao skupo tebe odvaja od bilo koga ko se bavio kriptovalutama, i ti bi leba bez motike samo na duže staze ;)
si pokazao da ne shvatas najbolje sta znaci ne-spekulativno ulaganje :) na duze staze...

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 15:54

Ji 4Tze je napisao:
22 Avg 2017, 15:28
Ti bi kupio Apple ili Alphabet akcije a šta je to nego bubble? I što sad što bi kupio jeftino a prodao skupo tebe odvaja od bilo koga ko se bavio kriptovalutama, i ti bi leba bez motike samo na duže staze ;)
Pricas napamet, po inerciji bez ulaska u problematiku.
Opet te pitam, zasto je bubble, a ocekujem cinjenice.

Uglavnom da ne smaram, recici cu ti zasto nije bubble i zasto iza tih akcija stoji prava vrednost i nesto opipljivo. Primer Apple-a.

Sa sadasnjom cenom akcija Apple vredi oko 800 milijardi. Pride, oni trenutno imaju oko 300 milijardi u kesu, dakle sama Apple kompanija kosta trenutno 500 milijardi (800-300 = 500).
Apple trenutno godisnje pravi profit od oko 50 milijardi godisnje (verovatno ce biti i celih 60 ove godine) sa stalnim trendom rasta koji se ocekuje da ce se nastaviti po tipa 10% godisnje u narednom periodu (kad kazem ocekuje ne vracam u bob vec je to manje vise izvesno iz mnogo razloga). Drugim recima ako kupis Apple za 500 milijardi, Apple ce pare ZARADITI (radom, proizvodnjom, necim stvarnim) za manje od 10 godina (tipa 7 ako je godisnji rast zarade samo 10%). Pride ti svake godine dobijas 50 milijardi koje mozes dalje da ulazes, radis sa njima sta zelis, nisu ti zarobljene. Suma sumarum, mozes racunati da se za 5 godina duplira kapital, posten nacin, prava vrednost iza toga, rad, znanje, proizvodnja...

Pa sad ti meni reci gde je tu bubble u pm i zasto su precenjeni???

Slicna matematika je i za Google, samo cifre u ovom trenutku deluju manje ocigledne.
Ogromna razlika izmedju kriptovaluta i ovoga, jedno ima maglu iza sebe, ne sluzi apsolutno nicemu osim da se spaljuju resursi na odrzavanje mreze i kopanje, nista ne stvara te je jedina poenta uvaliti kasnije za vise, ovde sa druge strane iza stoje prave kompanije, fabrike, zgrade, ljudi koji rade, razvijaju, stvaraju, donose napredak i boljitak. Usotalom kupovina akcija je sustinski ista kao i kupovina bilo koje firme ili posla, samo je jednostavnije i ne ucestvujes u vodjenju firme.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Delija » 22 Avg 2017, 16:00

To je sve pod uslovom da recimo neki novi Musk (ili stari) u sledecih par godina ne napravi neku revoluciju sa nekom totalno razlicitom tehnologijom mobilnih, tableta, whatever... kojima ce da zgazi postojecu tehnologiju... :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 16:02

Naravno, zato i ne stavljas sva jaja u istu korpu...

Povodom 1929... pa ocigledno smo naucili nesto od tada, tada nisu znali (ili nisu mogli) da upumpavanje krs novca u sistem resava krizu...

E bas da vidim kako bi se iz poslednje krize iscupali da postoji zlatni standard ili neka slicna budalastina pa da to nije moguce ili da niko nema moc da to uradi...

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 17:29

ljuba je napisao:
22 Avg 2017, 15:31
Super slazem se je sa tim sta si rekao. Moze da bidne. Ali onda kazi nesto smisleno, a da nije propaganda. A u tvojim tekstovima nema nista osim "Ja ti garantujem" :) i ociglednog interesa u digitalne valute...
Nemam interes u digitalnim valutama, izašao sam iz toga... postoji neko pravilo da mi sa fiatom uglavnom pljujemo po svim kriptovalutama :)
ja kritikujem BTC još od kako sam pokušao da svučem ceo blockchain, dok su wallet-i bili takvi i video sam da je to put bez povratka - tad je bio 10GB. Sada je blockchain 100GB.
Kad sam prvi put poslao novčiće na pogrešnu adresu, prošao me ceo hype :)
Tako da, ne znam šta želiš da ti kažem, ali hoću da objasnim sve što te zanima, ja nisam novinar pa da pišem blogove :)
ljuba je napisao:
22 Avg 2017, 15:31
PS: Sa ovom izjavom:
I što sad što bi kupio jeftino a prodao skupo tebe odvaja od bilo koga ko se bavio kriptovalutama, i ti bi leba bez motike samo na duže staze ;)
si pokazao da ne shvatas najbolje sta znaci ne-spekulativno ulaganje :) na duze staze...
aha, to nije leba bez motike nego ne-spekulativno ulaganje :)
To je apsolutno ista stvar, samo je timescale drugačiji. Vazda viđam da je short term nešto spekulativno a long term je investment.
Pa smešno... U oba slučaja je trange frange leba bez motike ;) , kupuješ jeftino - prodaješ skuplje.

Što se ulaganja tiče, evo kreće polako pomama za ICO. BTC je za to mala maca :)

https://www.cryptocoinsnews.com/estonia ... s-own-ico/
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od nidza » 22 Avg 2017, 17:45

A onda neko izvuče utikač.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Velja » 22 Avg 2017, 17:47

:D

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 17:50

nidza je napisao:
22 Avg 2017, 17:45
A onda neko izvuče utikač.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Onda napajaš farmu iz Tesla Wall-a :mrgreen:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 18:03

Ji 4Tze je napisao:
22 Avg 2017, 17:29
ljuba je napisao:
22 Avg 2017, 15:31
Super slazem se je sa tim sta si rekao. Moze da bidne. Ali onda kazi nesto smisleno, a da nije propaganda. A u tvojim tekstovima nema nista osim "Ja ti garantujem" :) i ociglednog interesa u digitalne valute...
Nemam interes u digitalnim valutama, izašao sam iz toga... postoji neko pravilo da mi sa fiatom uglavnom pljujemo po svim kriptovalutama :)
ja kritikujem BTC još od kako sam pokušao da svučem ceo blockchain, dok su wallet-i bili takvi i video sam da je to put bez povratka - tad je bio 10GB. Sada je blockchain 100GB.
Kad sam prvi put poslao novčiće na pogrešnu adresu, prošao me ceo hype :)
Tako da, ne znam šta želiš da ti kažem, ali hoću da objasnim sve što te zanima, ja nisam novinar pa da pišem blogove :)
ljuba je napisao:
22 Avg 2017, 15:31
PS: Sa ovom izjavom:
I što sad što bi kupio jeftino a prodao skupo tebe odvaja od bilo koga ko se bavio kriptovalutama, i ti bi leba bez motike samo na duže staze ;)
si pokazao da ne shvatas najbolje sta znaci ne-spekulativno ulaganje :) na duze staze...
aha, to nije leba bez motike nego ne-spekulativno ulaganje :)
To je apsolutno ista stvar, samo je timescale drugačiji. Vazda viđam da je short term nešto spekulativno a long term je investment.
Pa smešno... U oba slučaja je trange frange leba bez motike ;) , kupuješ jeftino - prodaješ skuplje.

Što se ulaganja tiče, evo kreće polako pomama za ICO. BTC je za to mala maca :)

https://www.cryptocoinsnews.com/estonia ... s-own-ico/

Ja jednostavno ne volim kad se pise pohvalno o toj posasti, danas je tu, sutra nece biti, ako se razmase dovoljno moze da izazove novu veliku krizu... treba to saseci u korenu.
Propagiranje tih virtuelnih valuta je otprilike kao reklamiranje kockanja, odes u skolu pa deci krenes, ajte deco u kazino, zaradite pare... Naravno da ce se svako sa zdravim razumom boriti protiv piramidalnih sema i ostalih budalastina.
Ok mi je cak skroz, dodjes kazes, ja sam tu usao spekulativno da trgujem izvucem pare i pobegnem od toga, nemojte se zaletati sa tim... ali kad mi neko krene sa to je buducnost, to je bolje od ovog sistema, to ce ovo to ce ono i propagira to, treba svi da ulete u to da posle ne bude kasno, onda mi se baca pegla.

Normalno je da svako hoce da zaradi, necu ni da pokusam da pravim razliku izmedju "investicije" i spekulacije (mada investicija ne gleda da nekog drugog zahebe dok spekulacija prakticno to radi), samo je itekako velika razlika sa cime se igras mnogi pokusavaju da marginalizuju (u ostalom prethodna kriza je i pocela jer se igralo raznoraznim budalastinama).
Ovo sa virtuelnim valutama je spekulacija na kvadrat, svi znaju da imaju nesto sto sutra moze ne vredi prebijene pare, ko vruc krompir da drze. Koliko je sekundi trebalo ETH da padne sa 300+ na 0.1?

Zasto nisam iznenadjen da su Estonci prva zemlja kome ovo pada na pamet :) Na glavu mi se popeli sa njihovim e-residency, vodim tamo neki projekat pa kao tako mogu elektronski da potpisujem i sl... Deluje da posto imaju konstantan odliv stanovnistva i ima ih vec ispod milion opsednuti su da rastu bar u e-residency pogledu :) Ovo je dobar primer za ono sto sam naveo kako ce mnogima pasti na pamet da prave svoje novcice. Na kraju krajeva, sve zavisi kako se nesto radi, ako neka vlada/drzava stoji iza nekog novica onda je to ekvivalentno pravom novcu (ne moze neki klinac iz podruma da napravi valutu i kontrolise je ili kao BTC da tako nastane a onda kriminalci drze 90% jer se koristi pre svega za prljave radnje), ali onda tu postoji i gomila obaveza, oni moraju da garantuju za taj novac (ne mogu da imaju dvovalutni sistem ili ako ga imaju mora biti sa zakucanim kursom), mora da bude uredjen kao i bilo koja druga klasicna valuta, moraju da grantuju da ce ga primati kao sredstvo placanja i u doglednoj buducnosti i da je dugovanja moguce u njemu isplatiti, sto naravno nije slucaj...

Tvrdio si pausalno da je Apple bubble, objasnio sam ti cinjenicno zasto nije.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 21:58

Laki, sve je bubble, i svemir je bubble, samo je vremenski okvir relativan :)

Što se kriminala i BTCa tiče, to mi je omiljeni argument.
Koliko znam, za sve krimi aktivnosti se prvo plaćalo u zlatu pa u aktuelnoj valuti.

ETH inače nije valuta već platforma a koliko se sećam, 70-ak% je izdeljeno na početku (premine). Tako da se ekipa koja ga je pravila prilično obogatila.

Kažeš investicija nije špekulacija, možda nije direktno ali onaj ko se time bavi umesto tebe (broker) je opet špekulant :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ljuba » 23 Avg 2017, 19:15


Odgovori