Zanimljivi novinski i drugi članci

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 11:34

Rekoh, sto vise shvatas sistem shvatas i koliko je dobar. Idealan sistem ne postoji, ali ovaj sadasnji je daleko bolji nego sto ogromna vecina ljudi misli. Ne treba samo mesati sistem sa nekim drugim stvarima koje nemaju veze sa istim.
Neke od ozbiljnih mana su u zadnje vreme znatno korigovane, pre svega prevelika moc banaka, sada su svedene na pravu meru kroz razne zakone i pravila i akcije nadleznih.

Isto jedna od glavnih teza protiv sadasnjeg novca, nema potporu. Itekako ima, vednost neke valute se bazira na necijoj industriji, know how koju poseduju, radu ljudi, vojnoj moci. Ovo poslednje ce biti sve manje i manje bitno.
Mora neko i da kontrolise stvari inace bi sve otislo do vraga, nije to uopste lose sto postoje mehanizmi kontrole.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ljuba » 22 Avg 2017, 11:37

Kao i obicno nije problem u sistemu nego u ljudima. To je glavna mana sadasnjeg sistema (sto sam i napisao ali drugacijim recima), a to ja smatram kao jedinu ozbiljnu zamerku inace jako dobrog sistema - bar u teoriji. A cesto se teorija i praksa ozbiljno razilaze...

Najveci trenutni problem je nedostatak jakog identiteta i ideja zapada kao i gubljenja u demokratiji i hipokrizi (od pocetka je aktivna) iste- sto je clanak i dotakao. Svako vreme je imalo svoje izazove i probleme, ali ja nekako ne primecujem da zadnjih godina napredujemo (NL a prvenstveno EU) po bilo kojim osnovama ni milimetarski. Verovatno je doslo vreme za onu pricu o 3 generacije. posle katastrofa...

PS: Sto se vise u drustvu problemi resavaju na silu to pokazuje koliko drustvo u celini gubi kontrolu - prvenstveno mislim na finansiski sektor (specijalne mere u skoro svim centralnim bankama sveta - koje su na nivou zesce sile) i sigurnost (svake dan sve vise maltretiraju obicne ljude), kao i imigraciju (da li si se skoro vozio autom kroz 'otvorenu' Evropu)

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 11:58

ljuba je napisao:
22 Avg 2017, 10:25
Kriptovalute, ukoliko nisu scam, zapravo dele mnogo više toga sa zlatom i srebrom nego moderne valute.
Besmislena izjava... Bar iz perspektive danasnjeg nivoa tehnike...
Samo da se osvrnem na ovu opasku, pošto je pogrešna u postavci.
Prvo, BTC je počeo kao nešto što ima preteču zlatu i srebru - robnoj razmeni.
Samo što je ta roba digitalna.
A roba nastaje tako što se štiti mreža za razmenu.
Oni koji kupuju hardver i plaćaju struju da bi održavali mrežu, dobijaju nagradu za svoj rad u vidu malih apoena valutnog sistema koji održavaju.
Kada njihova oprema reši nekoliko blokova neke transakcije, dobiju jedan "novčić" - to se zove u prostoj reči "mining" ali nije sebi svrha već sistem zahteva da se svaka transakcija reši i to je sve vidljivo u "blockchain-u". Svi imaju read-only pristup blockchainu ali algoritam može da se menja samo dovoljnim brojem glasova ovih što održavaju sistem - i tu je jedna od klopki :) ovaj poslednji split na BTC i BCH (bitcoin cash) je bio prosto izbor većine. Tako da, izvorno, sve je to naravno mnogo više demokratski i otvoreno nego bankovski sistem zbog kojeg neki vrede više (zapadni svet, swiss fašisti i američki imperijialisti) a mnogi manje.
Onog trenutka kad je u celu priču uletela ekipa gladna para, sve je otišlo istim onim putem kao i svaka popularizovana roba - isto je dakle sa holandskim lalama, naftom, stanovima, apple-om, PCevima, BMW-om i bilo kojom ishajpovanom robom - samo je bubble vremenski mnogo brže porastao, a pošto su u pitanju digitalne vrednosti kreirane na klik (mislim na razne kriptovalute), isto tako postoji više mehurova (BTC, LTC, RPX, DOGE, ETH, DASH i ostalo - pogledati https://coinmarketcap.com/)

E sad, da se vratim na ostatak tvoje poruke ljubo - da bi sve to ispravno razumeo, moraš da prođeš kroz sve to - kroz sve tamne strane.
Od mininga, (zlatne) groznice, prve prodaje "iskopanog", prve krađe, gubitka od loše procene, gubitka od propale menjačnice i ostalo - naklapati ko ti i Laki u prazno sa vrha kule je prosto smešno i besmisleno, kao i ovaj Tyler Durden (lol za pseudonim). Bez ljutnje, ali da ti nađem link koji bi ti sve objasnio, nemam, pitaj šta te zanima ;)

Jedno jeste Laki jako dobro u pravu a to je da to sve gura pohlepa :) ali nije li tako za sve ostalo u životu, pa ni švicarsku nije izgradila želja za boljim svetom nego upravo pohlepa.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ljuba » 22 Avg 2017, 12:51

Poredis nesto sto traje max dekadu uz kompletan inicijalni razvoj sa necemu sto traje bar par par hiljada godina. Argument da mi zivimo u visoko razvijenom tehnoloskom drustvu stoji, ali neke tradicionalne vrednosti i dalje su tu mada poljuljane.

Sto se tice robe i medijuma za razmenu slazem se 100%, ali to opet nema veze sa tvojim poredjenjem digitalnih valuta sa zlatom. I tu cela tvoja prica ide u krug sa glavnom tezom da su digitalne valute roba koji drugi zele da prihvate (tu se slazem opet u potpunosti sa naglaskom na "zele").

Inace celu pricu oko sajta i Tyler Durden znam vise nego dobro, i smatram da taj sajt ima vise kvalitetnijih tekstova nego bilo koji drugi novinski ili bilo kakav drugi informativni sajt (za koji ja znam :)) naravno zacinjen sa brdom budalastina (kao i svi drugi). Neka se kvalitet meri i u procentima, ali bar mogu da ga lako uocim. Tvoja recenica "Od mininga, (zlatne) groznice, prve prodaje "iskopanog", prve krađe, gubitka od loše procene, gubitka od propale menjačnice i ostalo" je smesna posto sama valuta je stara deceniju i taj vremenski period je smesan za bilo kakav referentni period, cak se ni jedna ozbiljna kriza nije zaokruzila (zatvorio ciklus).

Pitanje koje sve zanima je naravno u kom smeru ide tehnika (a samim tim i digitalne valute) - znam da ide u smeru preuzimanja brige o nasim zivotima u potpunosti (sa sve dobrom i losom stranom). Moje iskustvo sa razvojem i primenom tehnike na nivou vlade (Holandije) je na nivou stare izreke - Kada bi civilizacija bila zasnovana samo na racunarima prvi povetarac bi je odneo. A to isto mislim i o digitalnim valutama a ti nisi dao ni jedan ozbiljniji argument protiv - kao i o sajtu i coveku koji objavljuje pod pseudonimom Tyler Durden.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 13:18

Ali ja nigde ne kažem da treba porediti već zašto se može porediti.
Verujem da je groznica groznica, bila ona vezana za zlato ili prvi BTC, isto mu dođe, al da trese, veruj mi da trese :)

Digitalna valuta su roba koju su drugi prihvatili i uzdigli da bi zaradili jer već znaju da zarade na tome ili neko želi da zaradi na tome kako je neko ranije zaradio na nečem drugo, dakle nije problem u valuti nego u pohlepi.
Nego mi je mnogo smešno kad se time sprda kao da je nešto drugo bolje i iznad ... nije, isto je, samo neki pričaju s visine a neki iz digitalnog blata.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 13:31

Ji 4Tze je napisao:
22 Avg 2017, 11:58

E sad, da se vratim na ostatak tvoje poruke ljubo - da bi sve to ispravno razumeo, moraš da prođeš kroz sve to - kroz sve tamne strane.
Od mininga, (zlatne) groznice, prve prodaje "iskopanog", prve krađe, gubitka od loše procene, gubitka od propale menjačnice i ostalo - naklapati ko ti i Laki u prazno sa vrha kule je prosto smešno i besmisleno, kao i ovaj Tyler Durden (lol za pseudonim). Bez ljutnje, ali da ti nađem link koji bi ti sve objasnio, nemam, pitaj šta te zanima ;)
Evo suza mi krenula zbog jadnih lezilebovica sta su sve morali da istrpe i sta ih sve ceka... Olos najobicniji.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ljuba » 22 Avg 2017, 13:50

Meni jednostavno pojmovi racunarska tehnika i vreme ne idu zajedno... Sta bi radije ostavio deci? Zlato ili neku digitalnu valutu?

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 13:52

Akcije Alphabeta i Apple-a.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od nidza » 22 Avg 2017, 13:55

Džabe se svađate, dijamanti su večni.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ljuba » 22 Avg 2017, 13:57

Nisam siguran, dobra ideja, ali sam ja po prirodi mnogo veliki pesimista :) (sto mi se mnogo puta odbilo o glavu :))

PS: To Nidzo uze mi misao :) a i zene ih vole :)

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 14:06

Skoro ništa, eventualno nešto sitno za učešće za gajbu.
Inače će postati lezilebovići koji misle da može da se obogati od par majning rigova ne radeći ništa samo trošeći struju. Generacija koja je sada u krajnjem stadijumu odrastanja misli da može da se zarađuje i skupljanjem pazara od samouslužne perionice.

Laki, ne kapiraš da se samo lezilebovići nisu obogatili. Ali jesu oni koji su bili vredni i oni koji su bili (uspešni) oportunisti, sa svojim ili tuđim kapitalom.
To što je ROI bio šest meseci ili godinu -dve je verovatno i problem starijima da sagledaju propuštenu šansu.
Zašto su bolji monetarni sistemi koji u slučaju evra ubacuju 1,800 milijardi? Ili dolara, koliko je već uterano?

Tek onda vidiš da su kriptovalute sitna dečurlija...

Pa Nemačka i njen prelazak na EUR... Iz kog ničega je generisan kapital?

Eto, nidza pomenu dijamante - pa ima li nečeg ishajpovanijeg (kakva reč) od toga?
Poslednja izmena od Ji 4Tze u 22 Avg 2017, 14:09, izmenjeno 1 put ukupno.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ljuba » 22 Avg 2017, 14:08

Evo ovo clanak je dobio sin danas na email :) preko casopisa koji cita. https://newscientist.nl/nieuws/russisch ... te%252Bgps

PS: Ji 4Tze ti si poceo raspravu sa visine:
Priča je besmislena u svemu.
Poslednja izmena od ljuba u 22 Avg 2017, 14:09, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Laki021 » 22 Avg 2017, 14:09

Ji 4Tze je napisao:
22 Avg 2017, 14:06
Skoro ništa, eventualno nešto sitno za učešće za gajbu.
Inače će postati lezilebovići koji misle da može da se obogati od par majning rigova ne radeći ništa samo trošeći struju. Generacija koja je sada u krajnjem stadijumu odrastanja misli da može da se zarađuje i skupljanjem pazara od samouslužne perionice.

Laki, ne kapiraš da se samo lezilebovići nisu obogatili. Ali jesu oni koji su bili vredni i oni koji su bili (uspešni) oportunisti, sa svojim ili tuđim kapitalom.
To što je ROI bio šest meseci ili godinu -dve je verovatno i problem starijima da sagledaju propuštenu šansu.
Zašto su bolji monetarni sistemi koji u slučaju evra ubacuju 1,800 milijardi? Ili dolara, koliko je već uterano?

Tek onda vidiš da su kriptovalute sitna dečurlija...

Pa Nemačka i njen prelazak na EUR... Iz kog ničega je generisan kapital?
A ko je dobio tih 1,800 milijardi i iz kog razloga su upumpani? Sta je lose u tome?

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Ji 4Tze » 22 Avg 2017, 14:51

Pa loše je što se bubble ne rešava već povećava, evo već im nedostaje obveznica, svi ih kupuju pa je ponestalo- znači svi bi leba bez motike? :mrgreen:
Loše je (npr) što dobijaju samo "dobri" tj. povlašćeni a kod loših se gubi kontrola sredstava. Ali to će tek da se pokaže kao problem.
Tipično - npr. kod nas su krediti za stvarnu primenu i dalje skupi.

Ne umem da se izrazim dobro ali sigurno da je neko to već razložio smisleno.

ljuba je napisao:
22 Avg 2017, 14:08

PS: Ji 4Tze ti si poceo raspravu sa visine:
Priča je besmislena u svemu.
Ne, lik priča napamet, objasnio sam već zašto tako mislim.
Kako da ne pričam sa visine ako sam npr. ja npr. prošao deo te priče oko BTC-a a ti ulagao u zlato i ti sad bolje znaš od mene sve oko BTC-a?
Nismo na istoj visini, pritom ne mislim da omalovažavam to što ti ne znaš već hoću da ti objasnim da razumeš a ti veruješ nekom ko piše bez jačeg pokrića (i isto hoće leba bez motike, piskarajući za neke tamo internet novine)
Boringly average, but also perfect for school run mums

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od ftj » 22 Avg 2017, 14:54

ma reci ti nama jesi uzeo milione na tim kojnima ili ne. Svestan sam ja da su to dafina i jezda nego daj podeli kako i drugi da uzmu 2500% za 6 meseci.

Odgovori