TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nidza » 23 Avg 2017, 11:56

Laki021 je napisao:
23 Avg 2017, 11:32
Kao sto svi znaju, crna je brutalna, potpuno crna, ali bih cak rekao da je neprirodno crna, u stvarnosti stvari nisu toliko crne kao TV-u.
U nedelju sam bio u bioskopu i razmišljao da li bi mi se svidelo uopšte da crna bude potpuno crna, tj. da bude jedno ništa. Na platnu crna nikad nije sasvim crna, diskretno isijava kao na plazmi, ali bez duhova i probijanja, kao što je to slučaj sa LCD (gledanje u potpunom mraku, bioskopska atmosfera).

Uopšte mi se ne dopada potreba da stalno koriguješ. Za plazmu sam našao tutorial na avforums, oko kalibracije plazme, to mi je bila polazna osnovna i uz blage korekcije sad imam podešavanje koje ne pipam već 6 godina.

Da li taj OLED ima senzor ambijentalnog svetla i ako ima kako funkcioniše?

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od maxer » 23 Avg 2017, 12:37

Ja posle mnooogo godina - ponovo imam TV: Sharp 49" LC-49CFE6242E http://www.prad.de/en/tvguide/screen13551.html (kupljen od Cige koji ga je "nabavio" u Nemačkoj, plaćen 200€, godinu dana star ali bez daljinca ... sve je jasno ;)).

Elem, na internetu nađoh da spominju da je 400Hz (videti na linku gore) ... pošto nisam pratio ništa u vezi TV-a, šta ovo znači?
Pošto je povezan na komp preko HDMI, dozvolio mi je da ga povežem na 120Hz osvežavanja, preko toga ne može
(i to osvežavanje i piše u donjem levom uglu TV-a, kada se upali a već je setovan na HDMI ulaz u tom trenutku).

Sliku sam podesio manuelno, prilično sam zadovoljan kvalitetom.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od grujicd » 23 Avg 2017, 12:41

Laki, možda da probaš da eksperimentišeš sa nekim od auto modova? Sigurno ima pregršt nekih dynamic constrast, lightning, colors, i svaki od njih sa min/med/high podešavanjima... Gledam na to kao nužno zlo ako treba da pokrije šareniš kanala koji stiže kroz kablovsku. A ulaz odakle ide bluray plejer ili PC držiš na ručno podešenim vrednostima.

Maxer, 400Hz znači da će TV više puta da prikazuje isti frejm, ili eventualno da interpolira nekoliko frejmova na osnovu originalnih. To zna da popravi pokretnu rezoluciju tj. da pokreti ne budu zamućeni, ali zna i da napravi čudne senke i artefakte koji ne postoje na originalnom snimku. Verovatno imaš par modova pa eksperimentiši.

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od maxer » 23 Avg 2017, 12:52

Nisam baš shvatio ... da pojasnim: znam ja dobro šta je i kako i koliko puta se isrtava slika kod CRT-a ili kod LCD-a, ali nisam siguran da ovaj parametar iskazan na datom linku označava to (FPS). Ovo mi deluje da je neka druga vrednost u pitanju (u tehničkim parametrima se nigde ne spominje koliko u stvari dozvoljava frekvenciju osvežavanja u TV modu a koliko u HDMI input modu - monitorskom modu).

Slika

Nigde ne postoji parametar za podešavanje frekvencije osvežavanja (u menijima TV-a), sve sam pretražio/proverio - nekoliko puta.
Pri povezivanju TV-a na komp, on se normalno veže na 60Hz ali sam ja probao odmah i na 100Hz jer većina novih TV-a to dozvoljava. Pošto je to radilo, probam i na 120Hz (naučnici kažu da je to frekvencija nernog signala koji ide iz oka ka mozgu) i radi :). Probao sam i više ali posle 140Hz (ili beše 160Hz), više nema slike (znači ne podržava). Grafička je nVidia GTX 970.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Laki021 » 23 Avg 2017, 13:05

grujicd je napisao:
23 Avg 2017, 12:41
Laki, možda da probaš da eksperimentišeš sa nekim od auto modova? Sigurno ima pregršt nekih dynamic constrast, lightning, colors, i svaki od njih sa min/med/high podešavanjima... Gledam na to kao nužno zlo ako treba da pokrije šareniš kanala koji stiže kroz kablovsku. A ulaz odakle ide bluray plejer ili PC držiš na ručno podešenim vrednostima.
Jesam, i to isto tako radi, na nekim programima popravi sliku na nekim je raskanta...

Generalno jako cesto imam problem da mi je slika kao previse tamna. Sto je najgore uopste nisam siguran da je to do nivoa osvetljenja i da bi svetliji panel to resio, kao da je vise do nekog podesavanja boja i kontrasta.
Isreno zaista imam problema sa podesavanjem TV-a. Nije problem namestiti onaj cinematic experience, ali to nije ono sto zelim vecinu vremena.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Delija » 23 Avg 2017, 13:10

Ne treba nista da eksperimentises, vec da podesis onako kako su profesionalci kalibrisali. Ne verujem da je velika razlika od primerka do primerka.
http://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b6-oled/settings
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od grujicd » 23 Avg 2017, 14:22

Maxer, PC šalje na primer 60Hz, ali TV interno osvežava ekran sa 400Hz. Koliko shvatam to je čisto tehnička stvar koja pomaže da slika ne bude razmazana kad je neki pokret, što je bila jedna od glavnih boljki LCD panela. Kao da to višestuko osvežavanje pomaže da same LCD ćelije brže reaguju i budu manje "inertne". Obično takvi televizori daju bolje rezultate na testu pokretne rezolucije.

Samo je pitanje da li TV jednu istu sliku ponavlja više puta dok ne dođe sledeći frejm od izvora, ili pokušava da napravi međuslike interpolacijom između dva postojeća frejma. Obično ovo drugo dovede do efekta "sapunske opere" gde pokreti budu previše glatki, više nego što smo navikli, a znaju da se pojave i artefakti. Trebao bi da ima par modova u kojima radi ovako ili onako, tipa fastsync, clearsync, ne znam kako su ih nazvali kod tebe.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nidza » 23 Avg 2017, 15:00

Zamrljavanje je fizička karakteristika tečnog kristala. Ne znam koliko ubrzavanje procesiranja u pozadini može da pomogne?

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od grujicd » 23 Avg 2017, 15:18

Nije samo brzo procesiranje, već se pošalje električni impuls pikselu 400 umesto 60 puta u sekundi. Mada priznajem da ne znam fiziku iza toga, da li se šalju impulsi (gde bi veća učestanost imala nekog smisla) ili se menja napon koji stoji konstantno do sledećeg frejma ili nešto treće. Tek deluje da pomaže, moderni LCD-ovi više ne pate toliko od sporih piksela.

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od maxer » 23 Avg 2017, 19:47

grujicd je napisao:
23 Avg 2017, 14:22
Maxer, PC šalje na primer 60Hz, ali TV interno osvežava ekran sa 400Hz. Koliko shvatam to je čisto tehnička stvar koja pomaže da slika ne bude razmazana kad je neki pokret, što je bila jedna od glavnih boljki LCD panela. Kao da to višestuko osvežavanje pomaže da same LCD ćelije brže reaguju i budu manje "inertne". Obično takvi televizori daju bolje rezultate na testu pokretne rezolucije.
Samo je pitanje da li TV jednu istu sliku ponavlja više puta dok ne dođe sledeći frejm od izvora, ili pokušava da napravi međuslike interpolacijom između dva postojeća frejma. Obično ovo drugo dovede do efekta "sapunske opere" gde pokreti budu previše glatki, više nego što smo navikli, a znaju da se pojave i artefakti. Trebao bi da ima par modova u kojima radi ovako ili onako, tipa fastsync, clearsync, ne znam kako su ih nazvali kod tebe.
Razumem ja tebe šta pokušavaš da objasniš ali mi to ne zvuči logično, jer od 60 frejma, ne možeš napraviti tečnu slku - kao kada imaš npr. 120 fps. Da li si to negde pročitao ili samo predpostavljaš?.

Što se tiče podešavanja: TV NEMA nigde ništa što makar zvuči vezano za frejm-rejt.
Sa drige strane, ako TV samo povežem na kompjuter sa HDMI kablom a u kompu nisam ništa podešavao, TV se jasno sinhronizuje na 60Hz i vidim treperenje slike tj. osetim ono kao da mi nešto nije u redu sa očima ili kao da je slika secka. Primer: brzo skrolovanje stranice foruma na 60Hz daje efekat preskoka, nije glatko i prijatno za oči. Kada podesim (u kompu, naravno) da slika bude sinhronizovana na 120Hz, onda prosto klizi dok skrolujem brzo ... lepo se to vidi, i ne osećam nikakve "tegobe" u očima, dok gledam brzo-izmenjljive ili brzo-pokretne scene.

evo šta se pojavi u uglu TV-a kada ga upalim:
Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od grujicd » 23 Avg 2017, 20:50

Ma proučavao sam tematiku detaljno, ali pre 5god kad sam kupovao TV. Možda je nešto već izlapelo :)
Veći je problem što je tu marketing uzeo maha, pa nisi ni znao šta tačno dobijaš kad ti napišu 200-400-800Hz. Ako ti dobro radi kad na PC-u staviš 120Hz, super.
Kod mene u meniju (Sony) se i ne pominju herci kod podešavanja kako TV procesira sliku, već se modovi za to zovu npr. Motionflow, Clearflow, tako nešto.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 24 Avg 2017, 10:54

maxer je napisao:
23 Avg 2017, 19:47

Što se tiče podešavanja: TV NEMA nigde ništa što makar zvuči vezano za frejm-rejt.
Nema posto je to LCD panel pa je FR fiksiran proizvodnim procesom.
50Hz ili 100 HZ odnosno 60/120 (USA) su standardne mogucnosti LCD panela tj samog "ekrana".
Vecina TV je 50HZ oni iz vise klase, skuplje serije, su 100HZ.

Ovih 400-800Hz ili koliko vec se opisuje su virtuelna osvezavanja, tj kako bi trebalo da lici, nastala time da se jedan isti frejm po 2-4-8 puta osvezava elektronski uz interpolaciju izmedju osvezavanja za vestacki prognoziranu promenu sadrzaja buduceg stvarnog frejma.

Pri tome svaki brend ima svoju definiciju i svoje brojanje tih fiktivnih Hz, pa 400HZ brenda A u reklami nije uporedivo sa 400Hz brenda B. Dodatno, bilo je slucajeva da je jedan te isti TV sa istim panelom jedne modelske godine bio deklarisan sa jednom hercazom a sledece godine sa drugom hercazom, tj kako je marketing prica trenutno bila adekvatna.

400Hz na papiru jos ponekada i ima smisla tj vidi se efekat preko toga je sarena laza.
I ovih 400Hz daju zamuceniju sliku od one od 200Hz i neke izmisljene prikaze pixela koji inace ne postoje u originalnom sadrzaju.
To za sport i neke druge sadrzaje gde veliki deo povrsine ekrana staticnog sadrzaja (terena tenisa na primer) a samo mala loptica se brzo pomera i donese neki vizuelni napredak, tamo gde se ceo ekran po sadrzaju zestoko menja vise smeta nego sto koristi.
Dobro je sto se to vestacko izmisljanje kvazi frejmova moze iskljuciti.

U sustini, ako je dobar panel u startu i brzi odziv, slika brzoj pokreta je dobra i bez manipulacije osvezavanjem a ako je panel losiji nista ne pomaze da se zamaskira problem odziva.

U citanju tih silznih hercaza formiralo se neko pravilo, reklamni broj Hz podeli sa 4 i dobijes realniju predstavu o mogucnostima.

Slicno je kao sto se umesto realnih RMS Watt za audio uredjaje postavljaju fiktivne brojke PMPO vati, pa tu brojku PMPO podelisa sa 10 i dobijes priblizno realne mogucnosti pojacala odnosno zvucne jedinice.


Pricamo o obicnim kucnim TV panelima, profi naravno imaju mnogo bolji odziv i mogu vise da stvarno prikazu bez takve interpolacije.

Razlika 50/60 odnosno 100/120Hz je direktno vezana za frekvenciju struje odnosno namenjeno trziste radi minimizovanja efekata interferencije sa sijalicama /osvetljenjem.

Kod profi kamera/monitora za video nadzor na primer podesavas po zelji prema lokaciji to podesavanje frekvencije i to zaista jako dobro radi.

Probaj da nadjes dokumentaciju za tvom model TVa i da udjes u servisni mod.
Tu treba da ti bude dostupno mnogo vise podataka, videces i podatke o samom panelu od proizvodjaca, serijskog broja, stvarnog broja Hz panela, klasi kvaliteta/ tolerancije/ i batchu proizvodne serije i jos dosta toga.

Tu ujedno mozes podesavati i sve vezano za prikaz boja, gamu itd. Ali oprez mozes pogresnim odabirom parametara i da pokvaris TV -sredis panel.

Od cele price, rezime se svodi na prosti odabir. 50Hz native panel je "standard" i slika se vidi da nije glatka, 100Hz panel je "lux" i to je vise nego dovoljno da slika bude savrseno interpretirana u nasem oku.
Ako mozes da platis TV sa 100Hz panelom uzmi taj i to je to.
Te fiktivne Hz mozes i da zaboravis kao podatak, nista neces propustiti.

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od maxer » 24 Avg 2017, 11:29

U vezi pomenutog 50/60 tj. 100/120, moja kamerica za kola (Mobius) ima setovanje ili 50 ili 60Hz, da ne bi treperila ulična svetla koja snima, da izgleda kao da gore postojanom svetlošću (naravno držim je na 50Hz).

A što se tiče mog TV-a, nisam primetio razliku između 100Hz i 120Hz (kada izigrava ulogu dopunskog monitora). Inače koristim LED sijalicu-balon u sobi.
Kada je u funkciji normalnog TV-a, pojma nemam na koliko Hz radi jer to nigde ne prikazuje tj. nema podešavanja za isto. Možda ću to moći da vidim ako nađem kako se ulazi u "servisni mod".

Iz vaših priča, zaključujem da je tih 400Hz u stvari samo "proser@vanje" na veliko i čista laž da bi navukli kupce (obično prodavanje magle).

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 25 Avg 2017, 18:41

Pa da, pricao sam ja o tom dinamickom osvezenju bas kada je Laki uzeo OLED.
Gledas native refresh rate, a apsolutno je netacno da vecina LCD-a ima 50, cak mislim da nisam nikada video da neki ima 50Hz, 90% ih ima 60.
Moj tv ima 60Hz, a sa 100Hz je bio model iznad i kostao je osetno vise.
Sada vec ima da se nadje sa 120Hz, a da ne kosta brdo para.

Skoro sam gledao 4k televizore i ima ih dosta sa 100 i 120Hz.
Naravno, ja sam gledao gamerske TV-e, pa mi je ekstremno bitan i input lag.

Ono sto sam nasao za korektnu cifru, jeste recimo LG 65SJ8500, 16ms i 120Hz.
Opet, nekoga ce vise zanimati HDR, nego input lag, ali meni je HDR nebitan, jer znatno povecava input lag, a posto mi je jedina namena TV-a, PC monitor, meni odgovara dosta jeftinijih modela.
Samsung 7 serija takodje ima 17ms i 120Hz.
Takodje i Samsung 8 serija, slicna prica, 120Hz i 20ms, ali je kvalitetniji.
I LG Oled su tu negde, 21ms i 120Hz, ali je cena za sada van svake kategorije :)
Najprivlacniji tv do pojeftinjenja OLED-a mi je LG 55UJ7700. Jeste da ima 60Hz, ali ne vidim ni da cu u narednih par godina moci da igram 4k na 120Hz/fps-a, a ima 12ms odziv, sto je trenutno najmanji odziv na 55-65" tv-u, pa ce prelazak sa mog tva od 4ms, biti manje bolan :)

Od projektora, tu bih uzeo BenQ HT2150ST, jer ima 17ms odziv, 120Hz, ali je 1080p, mada nisam ni siguran da mi treba vise, ako bih izabrao projektor, ali tesko da cu moci da izdrzim ispranu sliku samo zbog velicine :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od grujicd » 25 Avg 2017, 22:46

Razmišljaš da uzmeš projektor za svakodnevno korišćenje ili da s vremena na vreme pogledaš neki film?

Odgovori