Računari

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Računari

Post od nidza » 07 Okt 2022, 21:17

ljubitelj je napisao:
06 Okt 2022, 18:48
Provajderov ruter tražiš da prebace u bridge mode
Ne traži.

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ljubitelj » 07 Okt 2022, 21:42

Ne mogu 2 rutera u istom LANu da rutiraju saobraćaj, tako da ako staviš svoj ruter kao što sam napisao provajderov se stavlja u bridge a tvoj preuzima rutiranje ( i DHCP server, i DNS, itd). :)
To zato što je provajderov ruter krš obično, neki najjeftiniji rudimentarnih mogućnosti podešavanja.

Da citiram @dispy
Btw, WiFi AP ne može da rutira saobraćaj, potreban je ruter ispred njega. Mada većina ljudi i ne pravi razliku između AP i rutera, između ostalog i zato što većina rutera mogu da rade u AP režimu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Računari

Post od Heinz » 07 Okt 2022, 21:53

Naravno da će da rade dva rutera. I biće dve mreže, ali nije svima to bitno.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ftj » 08 Okt 2022, 00:02

Ugasis wifi na provajderovom ruteru(ostavis dhcp), i dodatni wifi ruter ubodes u lan port i on svoju funkciju vrsi kao wireless switch i to je to.

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ljubitelj » 08 Okt 2022, 07:11

u LAN port ide dodatni AP, ne ide ruter, već je objašnjena razlika ta 2 uredjaja.
A ako tako uradiš ostaje početno usko grlo koje i pravi problem u protoku, provajderov ruter pa gotovo ništa i ne dobijaš osim povećanja zone pokrivanja WIFIjem.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Računari

Post od ftj » 08 Okt 2022, 08:55

Povecanje wifi zone je i inicijalni problem, kakav to provajderov ruter je usko grlo? Mozda u dodatnim konfiguracijama koje ce faliti u poredjenju sa pravim ruterom al ne vidim kako ce imati problem sa protokom. Pricamo o kucnoj upotrebi ovde, jedna javna dinamicka ip adresa i to je to.

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ljubitelj » 08 Okt 2022, 20:56

Mislio sam da pričamo o problemu brzine i protoka, ne dometa WIFI, i poredjenja sa brzinom preko kabla.

Za povećanje WIFI zone za po stanu je dovoljan i WIFI extender/repeater od 20tak evra...ako je to jedini problem i brzina-stabilnost nije bitna.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ftj » 08 Okt 2022, 22:22

Ja stvarno ne znam kako zamisljas da ces drugim ruterom poboljsati protok i brzinu same konekcije do provajdera? Danas je maltene optika standard u beogradu za kucne korisnike, konekcija je ili dobra ili nije. Nece se preopteretiti procesor rutera pa da to ima uticaj na kvalitet konekcije.

Opet kazem, pricamo o kucnim uslovima, dakle ono sto ljudi u kucnim uslovima najcesce osecaju i sto im najvise utice na brzinu, protok i stabilnost veze je sam kvalitet wifija. I ono sto se dobija od provajdera je najcesce prva stavka koja se moze poboljsati. Dal ces to uraditi sa uredjajem koji ce raditi kao ruter, ap, ili repeater je nebitna stvar, poenta je da se wifi poboljsava.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od grujicd » 09 Okt 2022, 01:48

Pa nije, u praksi. Iz nekog razloga wifi deo "fabričkog" rutera mnogo češće zeza, prekida, usporava, gubi vezu, ne da da se zakači novi uređaj... Dok LAN sve vreme radi kako treba. Nije samo domet u pitanju.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Računari

Post od ftj » 09 Okt 2022, 08:12

Ne znam dal si meni to odgovorio al to sam ja i pokusavao da kazem.

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Računari

Post od ljubitelj » 09 Okt 2022, 10:40

Odgovoreno ti je post iznad šta je praksa.
Optika u svakoj kući/stanu je još veoma daleko da je standard...još uvek ima dvojnika u mreži i naveliko aDSL-a kod koristnika. U praksi.

Nisi razumeo, zamenom rutera (sa onim boljeg hardvera pre svega) se ne poboljšava fizička konekcija (optika, coax..) kablom do provajdera već otklanja ograničavanje protoka kroz provajderov uredjaj koji dobijaš.. upravo to preopterećenje hadrvera (procesor, memorija, baferi, šta već).

Time uspevaš u praksi da dobiješ (očekivani) protok usled otklanjanja uskog grla u ruteru.
Mreža koja kilavi, nestabilna je, resetuje konekciju sa zamenom rutera poleti i problemi tog tipa nestanu.
Već mnogo puta se to dešavalo, čim je neko iole opterećenje saobraćajem i zato iz iskustva ono što sam napisao kome god treba nešto više od minimalnih zahteva.


Domet WIFI je sasvim druga tema, koji se i drugačije rešava.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Računari

Post od ftj » 09 Okt 2022, 11:31

Nije sad da imam iskustva sa stotine rezidencijalnih wifi rutera al tako nesto nisam doziveo(cuj preoptereti se procesor na kucnom ruteru).

Uvek su problemi bili vezani za funkcionisanje wifi mreze. Bio to domet, kapacitet, latencija itd.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10402
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Računari

Post od sebekkg » 09 Okt 2022, 15:20

Meni je ovaj supernova ruter/modem zte ali čim su bili 2.4 i 5 korisceni uvek je stekala konekcija. Prekid signala konstatno. Sad kada se samo zte koristi za lan, a drugi ruter za wifi nemam tih problema. Realno preslaba konfiguracija zte-a utice sa je to previše posla koje treba da odradi pregreva se i trpe performanse.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10402
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Računari

Post od sebekkg » 17 Feb 2023, 16:28

Ko je do sada koristio Vivaldija (barem na win-u), a skoro je konstatno imao problema na yt, evo resenja tj. barem sam ja tako rešio problem.

Deinstalirajte trenutnu veziju vivaldija ali bez nekog uninstallera da ne bi obrisao vasa podeaavanja. Skinite sa njihovog sajta stariju verziju (preporucujem 5.5.2805.32 x64) Ovo je potrebno jer enhancer for youtube (dodatak koji pravi od yt pravi podnosljiv sajt) radi na chromiumu 105 pa na dalje,na kom je ova verzija vivaldija zasnovana.

Pri inatalaciji iskljucite net(ili na firewall-u onemogućiti automatsku internet konekciju update procesu), da biste mogli da ugasite automataki update. To se nalazi u file - > settings - > general
Sekcija updates, dugme "show updates settings" i odstiklirajte "automatically download updates and...."

Onda ce sve lepo raditi, bez da se odstiklira hardware acceleration i smooth scrolling opcije u vivaldiju.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Računari

Post od Geza » 23 Feb 2023, 23:31

Pojavilo mi se večeras obaveštenje da je dostupan Win11 22H2 za moj komp. Kakva su iskustva?
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori