Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od passenger » 30 Dec 2016, 15:50

Jutros -4, startovao motor i dok očistio prozore, popričao sa komšijom, krenuo u 10:08, pa u 10:11 na autoputu temperatura na maksimumu i odvrnuo grejanje.

Juče -6, ispod 10 minuta se zagrejao do max temperature. Put gde je ograničenje 50 i 60.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Heinz » 31 Dec 2016, 07:44

Avensis se sporo greje, ujutro posle oko 5 min počne slabo da greje (AC auto uvek, 22-23°C).

Inače, zanimljivo mi je da ponekad u isto vreme može da radi i grejanje i hlađenje kabine (sunce kad upeče u šoferku hladi je, napolju recimo bilo oko +5, istovremeno radi grejanje za noge). Mislim da se nisam istripovao.

I da, dok se ne zagreje na 1/4 motor zbog grejanja radi sa većim ler gasom, koji opet zavisi od podešene temperature kabine i temp reshladne tečnosti. Prati se očigledno gomila parametara.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljubitelj » 31 Dec 2016, 10:32

Na noge toplo a u okolini glave hladno. Tako i rade dobre automatske klime, nisi nista istripovao.

I kod mene je isto sto si primetio. Ima solarni senzor ispod soferke i kada konstatuje jace zracenje Sunca smanji temperaturu u gornjoj zoni.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od snork » 31 Dec 2016, 12:29

BAJKER je napisao:Kada se setim mog komsije koji je davnih 70tih kupio novog Pezejca, on je i leti cekao u mesto da ugreje motor na radnu temperaturu, dakle skazaljka je morala na sredini da stoji pa tek onda krece. :kezo:
To mu baš nije bilo pametno. :) I na forumu smo svojevremeno zaključili da je predugo zagrevanje u mestu loše i da je bolje što pre početi laganu vožnju. Ako se dobro sećam, razlog je nejednako zagrevanje ulja u različitim delovima motora, zbog njegove slabe cirkulacije na leru. Da ne pominjem koliko je taj čovek trovao okolinu (sebe, decu) izduvnim gasovima "olovnog" benzina. :kuku:
ljubitelj je napisao:Zato bih voleo da probam jednom tokom zime neki elektro auto, kako funkcionise grejanje zimi i kakav je tada domet uz sve neophodne potrosace (grejanje retrovizora, stakla, sedista pa farovi za maglu itd) u zimskim tezim uslovima.
Za elektro automobile ne znam, ali elektro autobusi Higer KLQ6125GEV ( http://en.higer.com/newenergy/121.html ) koje imamo u Beogradu greju sasvim dobro. Ono što je zanimljivo je da se koriste isti kaloriferi i ista instalacija sa antifrizom kao u SUS autobusima, jer su ugrađeni Siemens inverter i Siemens asinhroni motor predviđeni upravo za takvo hlađenje. Inverter je A5E00468614 (nisam našao podatak o efikasnosti, ali procenjujem da je oko 90 %), a motor je IPV5135-4WS28 kontinualne snage 67 kW (efikasnost motor je veća, procenjujem na oko 98 %). Pod ovim pretpostavkama, ima oko 8 kW otpadne toplote. Motor može da radi i u režimu max. snage (120 kW), ali nije jasno koliko dugo. Evo ih podaci: https://www.industry.usa.siemens.com/dr ... sheets.pdf

Nemojte se smejati malim vrednostima kretnog momenta, to je asinhroni motor, a ne jednosmerni koji ima hiberboličku krivu momenta (u mirovanju je teoretski beskonačan, pa onda opada sa obrtajima). Zato nema onog jakog ubrzanja kao kod sovjetskih ZIU-9 trolejbusa, koji imaju jednosmerni motor sa direktnim napajanjem iz 700 V jednosmerne mreže. Oni su inače imali vazdušno hlađenje direktno sprovedeno u putničku kabinu (pa su grejali i leti). :)
Ђенерал Јанковић

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljubitelj » 31 Dec 2016, 15:00

Zar mi imamo elektro bus na akubaterije u Beogradu?
Mislio sam da je princip akumuliranja u kondenzatore, i da je domet tako mali da se posle jedne ili dve voznje opet dopunjava.
U autu mislim da je drugacije, baterija je recimo 9kWh a grejac u Golfu je 5kW. Domet usled grejanja se mora smanjiti, doduse zavisi od duzine koriscenja i jacine grejanja (verovatno je tih 5kWmaksimum koji se moze regulisati i na manje). Zato sam pitao za iskustva iz prakse.

Kada sam pitao ljude iz Mitsubishija i ABB (koji su razvili njihov sistem) nisam dobio konkretan odgovor niti bilo kakav podatak. Samo nesto uopsteno tipa "ne smanjuje se znacajno domet na baterije".

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Heinz » 31 Dec 2016, 16:38

Nije 5 kW grejač, motor radi u leru (leti na 0.5-1 kW bez AC).

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od snork » 31 Dec 2016, 19:34

ljubitelj je napisao:Zar mi imamo elektro bus na akubaterije u Beogradu?Mislio sam da je princip akumuliranja u kondenzatore, i da je domet tako mali da se posle jedne ili dve voznje opet dopunjava
Da, elektro autobusi kineske marke Higer koje imamo u Beogradu za skladištenje energije ne koriste akumulator, već super kondenzator. Piše na linku koji sam poslao, može da uskladišti 20 kWh energije (to je otprilike energija sadržana u 2 l dizela; s obzirom da dizel motor oko 40 % energije pretvara u mehanički rad, ovo znači da može da pređe otprilike kao dizel bus sa 5 l goriva). Proizvođač kaže da je to 20 km, što se uklapa u računicu. Inače, naša linija EKO1 je dugačka oko 5 km, a dopunjavaju se na oba terminusa.

U svakom slučaju, tema je bila grejanje kabine, pa činjenica da li se koristi akumulator ili kondenzator nema nikakve veze. Samo sam konstatovao da se putnički salon greje otpadnom toplotom, kao kod SUS autobusa. Da li ima dodatni elektro grejač - ne znam. Verovatno ima za vozača i za prednje staklo, jer dok stoji u mestu, motor ne radi, pa nema ni otpadne toplote. Tako da pre početka smene ili tokom dužeg stajanja, nema drugog načina da se zagreje.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od dragvorl » 01 Jan 2017, 12:58

snork je napisao:
BAJKER je napisao:Kada se setim mog komsije koji je davnih 70tih kupio novog Pezejca, on je i leti cekao u mesto da ugreje motor na radnu temperaturu, dakle skazaljka je morala na sredini da stoji pa tek onda krece. :kezo:
To mu baš nije bilo pametno. :) I na forumu smo svojevremeno zaključili da je predugo zagrevanje u mestu loše i da je bolje što pre početi laganu vožnju. Ako se dobro sećam, razlog je nejednako zagrevanje ulja u različitim delovima motora, zbog njegove slabe cirkulacije na leru. Da ne pominjem koliko je taj čovek trovao okolinu (sebe, decu) izduvnim gasovima "olovnog" benzina. :kuku:
Na starijim vozilima sa vecom viskoznoscu na hladno je ipak bila malo drugacija prica i tu je delimicno zagrevanje u mestu bilo ocekivano zbog slabije tecljivosti ulja gde mu treba i nekoliko puta vise vremena da stigne do glave nego sa sintetikom. A neka italijanska kola su imala i manje poprecne preseke uljnih kanala, pa nije bilo bas pametno da se odmah krece nakon paljenja.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljubitelj » 01 Jan 2017, 16:13

Heinz je napisao:Nije 5 kW grejač, motor radi u leru (leti na 0.5-1 kW bez AC).
Pises za Golf GTE?
Zar nije @ljuba napisao da na displeju ocitava da je grejac 5kW a SUS motor iskljucen, zimi naravno.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3249
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Puzo81 » 07 Jan 2017, 19:36

1.9JTD, -11 malopre, 22km prevezena na otvorenom i stigao do 70c

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od sebekkg » 07 Jan 2017, 22:39

Prekjuce sam isao 330km skoro u cugu autoputem i nije mi se zagrejao motor. :-( Da li je termostat ili jednostavno bilo prehladno nemam pojma.

Sent from my SM-N9005
Slika

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Day Walker » 07 Jan 2017, 22:42

Termostat 99%


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Gaginh0 » 07 Jan 2017, 22:44

A jel moze to da ima veze sa tim da antifriz nije menjan dugo dugo?

Ni na Octaviji ne dize do sredine, doduse na 30 predjenih km.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3249
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Puzo81 » 07 Jan 2017, 22:48

Sebe , termostat 110%!

Kod mene nov termostat i antifriz.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od sebekkg » 07 Jan 2017, 22:51

Jel se menja na fabiji sa kucistem ili ne? Koliko uzimaju majstori za zamenu? Ne znam da li da uzmem i antifriz da zamenim? Bese uzima se 50/50 mix sa destilovanom?

Sent from my SM-N9005
Slika

Odgovori