Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Saša » 25 Dec 2016, 09:32

Ako sam sam u autu i ja praktikujem uključivanje grejanja tek kada motor dođe do radne temperature (ili bar blizu nje), ali ako su deca u autu - zajebi i motor i njegovu trajnost, bitnije mi je njihovo zdravlje. Što pre se kabina bar smlači - to bolje. Kada je jači minus upalim ga uvek i ranije i u mestu malo zagrejem pa ih tek onda uvedem unutra. Jeste da volim ovog Puntića i pazim na njega ali deca su mi naravno bitnija. I ništa mu neće biti od toga. :)

TT

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Velja » 25 Dec 2016, 09:52

Saša je napisao:... ako su deca u autu - zajebi i motor i njegovu trajnost, bitnije mi je njihovo zdravlje

:o
Podsetiću te da smo na autoforumu :pravilnik:

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od passenger » 25 Dec 2016, 09:56

Tako nešto je prihvatljivo samo na ana.rs forumu :pravilnik:
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Saša » 25 Dec 2016, 09:56

Prioriteti moraju da se znaju. :)

TT

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljubitelj » 25 Dec 2016, 10:20

Tako je. :bravo:

Svasta, pa auto sluzi meni i mom komforu. Nece autu nista nezgodno da se desi, upravo je predvidjeno fabricki da zajedno ide grejanje kabine i motora.
Ako za 10minuta u kabini ne moze da bude barem 20C takav auto mi ne treba, smrzavanje imam i u gradskom busu. I jos za manje para.

Zato bih voleo da probam jednom tokom zime neki elektro auto, kako funkcionise grejanje zimi i kakav je tada domet uz sve neophodne potrosace (grejanje retrovizora, stakla, sedista pa farovi za maglu itd) u zimskim tezim uslovima.

Ozbiljno, pa jedna od osnovnih stvari auta je da zimi brzo i dobro greje a let da brzi i dobro hladi. Manje je bitno da li ce sekundu dve brzi stici od semafora do semafora.

Dobra mikroklima u autu osim komfora doprinosi i bezbednoj voznji.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od BAJKER » 25 Dec 2016, 10:33

Kada se setim mog komsije koji je davnih 70tih kupio novog Pezejca, on je i leti cekao u mesto da ugreje motor na radnu temperaturu, dakle skazaljka je morala na sredini da stoji pa tek onda krece. :kezo:
Na Zukiju ako je spoljna temperatura oko -5 treba mu bar 1,5 -2 km. da predje da bi se kazaljka temperature podigla.
Slika

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljubitelj » 25 Dec 2016, 10:41

Tada vec ulazi ili je usao u normalnu radnu zonu motora. Zavisi kako je skala podesena. Obicno je tada dostigao letnje spoljne temperature, reda 30-40C.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljuba » 25 Dec 2016, 10:55

Mogu odmah da ti kazem kako je na elektro autu. Najidealnija kombinacija je kada je prikacen na punjenje (inace na vecini parkinga u grdovima su punjaci lako dostupnii) i pokrene se grejanje (daljinski ili preko tajmera) nekih do 10min (mada moze i pola sata, sat, ne trosi mnogo za odrzavanje toplote :)) pre polaska. Tada je auto bas lepo ugrejan i odledjen, bez smanjenja dometa (ikakvog). Bez punjaca (ali na cistu elektriku) auto se enormno brzo zagreje (za 1min, odnosno toplo duva odmah), ali mi subjektivno neko ladnjikav :) - u odnosu kada mu sus motor radi, i domet po gradu mu je i do duplo kraci... Jedno je sigurno, samo grejanje se subjektivno dosta razlikuje od sus automobila, posto na elektricnim automobilima ima neku logiku jacine zagrevanja grejaca, dok je kod obicnih automobila jednom kada se zagreju jako i konstantno.

PS: Zaboravih da je zimi jos izrazeniji problem hibridnog rada. U voznji po gradu sus motor mu je konstantno hladan, odnosno podhladjen. U stani/kreni/ubrzaj modu retko radi i nema priliku da se zagreje. Digitalni pokazivac temperature ulja motora pokazije vrednosti tek od nekih 40C, a u gradu skoro je stalno na -- (ispod limita)

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od HKS » 25 Dec 2016, 13:45

Meni na ovim minusima 1.7 cdti i ne postigne radnu temperaturu, ja vev stignem na odrediste. Mislim da bi mu trebalo 20-25 min.

Sent from my m2 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Markoni » 25 Dec 2016, 14:25

A ja taman rekao caletu da mu je termostat riknuo. Vozio juce njegov auto 15-20 min. (Meriva 1.7 CDTI 100 KS), i kazaljka se nije ni pomerila. Doduse skala pocinje od 70C ako se ne varam.

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od nidza » 25 Dec 2016, 17:02

Solidna je i Octavia, podsećamo se ovih dana. Jutros je počela da mlači posle 3-4 minuta što je skroz okej. Nismo dočekali da greje punom snagom, kratka relacija.

Službene O2fl su dibidus spore.

Oba TDI.

Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljubitelj » 25 Dec 2016, 17:59

ljuba je napisao:Bez punjaca (ali na cistu elektriku) auto se enormno brzo zagreje (za 1min, odnosno toplo duva odmah), ali mi subjektivno neko ladnjikav :) - u odnosu kada mu sus motor radi, i domet po gradu mu je i do duplo kraci... Jedno je sigurno, samo grejanje se subjektivno dosta razlikuje od sus automobila, posto na elektricnim automobilima ima neku logiku jacine zagrevanja grejaca, dok je kod obicnih automobila jednom kada se zagreju jako i konstantno.
To sa punjacem znam da radi, tako je i sa SUS motorom koji je prikacen elektro grejacem na mrezu pa se pre voznje zagreje, tajmerom ili kako vec.
Znaci domet i do duplo kraci, to me je zanimalo. Iz prakse. I to da tako brzo uspe da efikasno greje, da ima jacinu, je super stvar.

Ne znam za koje aute pricas, i kod obicnih automobila se jacina zagrevanja menja, prvo je jako a posle kada se zagreje smanji se dosta i jedva greje (dogreva samo, mlako i slabo duva).
Barem tako je kod ovog moga, ima tu neku modulaciju jacine grejanje koju odredjuje kompjuter na osnovu podataka sa raznih senzora.

Koliko se secam i na Mercedesu je slicno, prvo kada je hladan jako greje a posle automatika smanji na minimum u jedva duva mlako.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljuba » 25 Dec 2016, 18:40

Bas sam jutros gledao u leru otkacen sa mreze koliko trosi u leru dok greje (cekao sam na semaforu odmah posto sam krenuo) - celih 5kW vuce. Inace standardno u leru leti je od 0,5 do 1kW (bez klime naravno). Malo poredjenje snage - na auto putu pri 107km/h vuce (isto po board-u) 20kW konstantno.

Da ali razlika izmedju SUS automobila na mrezi sto su oni tu samo zbog grejanja, a elektricni je tu u svakom slucaju :)
Sto se tice intenziteta, to je moj subjektivni osecaj..

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od ljubitelj » 25 Dec 2016, 19:07

Prvi put da cujem konkretnu brojku da je 5kW grejac, nisam do sada uspevao da izvucem kao podatak ni od prodavaca na sajmovima ni iz reklamnih brosura. Bitan podatak kada treba zimi voziti izmedju 2 punjenja.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od dunx81 » 29 Dec 2016, 10:17

Caddy 1.6Tdi digao na 90c posle 11min ili 7km od čega su 3 van grada.
Stajao napolju, -1C,grejanje nije paljeno.

t

Odgovori