Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23291
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Day Walker » 23 Dec 2016, 17:03

Jest pa kad crkne na APu, ima da bude belaja :mrgreen:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Saša » 23 Dec 2016, 17:11

Velja je napisao:Imao je to i Varburg, 'nači ipak Švabo...
Pazi, kad malo bolje razmislim, u tome autu je bio motor iz Mercedesa 240D (123), moguće da je matori u stvari i to prebacio iz "mečke". Jel imao stari Merdža tako nešto? Ili je ipak ostala ruska pamet u Volgi? :)

TT

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Velja » 23 Dec 2016, 17:44

Ma to je toliko jednostavna i logična fora, ko zna ko je prvi primenio - neki drevni genijalac...
Verovatno Švaba :)

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23291
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Day Walker » 24 Dec 2016, 14:40

Jutros posle 2 nedelje stajanja upalim Astru i krenem. Posle 2-3min je pocela da duva toplije i podigao temperaturu na pola radne, posle 5-6min je bio na radnoj.
Doduse, napolju je +1 bilo tada.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Gaginh0 » 24 Dec 2016, 14:58

Evo Fabije, voznja do 50km/h i do 2200 obrtaja.
Ulje je bilo na oko 65c

Slika
Slika
Slika
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Markoni » 24 Dec 2016, 16:05

Pa napisao sam ja vec da treba 7 min. :)

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Velja » 24 Dec 2016, 17:25

Što ti je mlados'...

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od snork » 24 Dec 2016, 22:33

Saša je napisao:Pazi, kad malo bolje razmislim, u tome autu je bio motor iz Mercedesa 240D (123), moguće da je matori u stvari i to prebacio iz "mečke". Jel imao stari Merdža tako nešto? Ili je ipak ostala ruska pamet u Volgi? :)
Ha, ja sam se jednom u životu vozio u Volgi (taksi, pre oko 25 godina) i isto je bio ugrađen dizel iz 123-jke. Izgleda da su originalni 2.5 benzinci mnogo trošili. Ko bi rekao. :D Inače je bio jako udoban i velik auto.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od klisko » 24 Dec 2016, 23:07

Octavia 1.9TDI, stoji na parkingu celu noć. Ujutro krećem na posao, temperatura oko -2 stepena. Nakon 6-7 minuta odlepi kazaljku temperature od 50 stepeni i krene lagano da raste, a nakon 12-15 minuta (6km imam do posla) dođe do 85-90 stepeni ali samo pod uslovom da je grejanje isključeno. Ako upalim grejanje, kazaljka padne za oko 5 stepeni (gde god da je) i treba mu 20-30 minuta da uz upaljeno grejanje dođe do 90. Kada se motor stvarno ugreje (pola sata i više) onda uključivanje grejanja kabine ne obara temperaturu motora. Razmišljam da menjam termostat mada ne verujem da je neispravan.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Saša » 24 Dec 2016, 23:46

snork je napisao:Ha, ja sam se jednom u životu vozio u Volgi (taksi, pre oko 25 godina) i isto je bio ugrađen dizel iz 123-jke. Izgleda da su originalni 2.5 benzinci mnogo trošili. Ko bi rekao. :D Inače je bio jako udoban i velik auto.
Da, trošio je previše ali je od toga bilo mnogo važnije što je dizela ("nafte") u to vreme bilo "gde hoćeš" pa i džabe (a benzina samo na pumpama), odnosno matori mislim da nikad nije sipao gorivo na benzinskoj, uvek smo kući imali po 2-3 bureta od 200 litara koje je on dobijao u kompenzaciju iz svojih raznih poslova (da ne ulazim sad u detalje čime se bavio, nema potrebe). Tu naftu sam uglavnom ja pretakao u tu Volgu (valjda zato mrzim dizel, još mu imam ukus u ustima, "traume" iz detinjstva :D ). Inače, taj je auto sa originalnim motorom uvezao iz Rusije moj pokojni deda pa je otac otkupio od njega (svog tasta) i ubacio dizel motor i vozio je zatim godinama. Trula višnja i mat crn krov, uz dosta nikla, šmekerski, jedini takav auto nadaleko... Eh, neka srećnija vremena, sredina osamdesetih... :)



TT

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od srdjanyo » 25 Dec 2016, 06:30

Primetio sam da,sa isključenim ventilatorom, temperatura bitno brže skoči na mojih 6km do posla.

Sony Xperia Z3

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Gaginh0 » 25 Dec 2016, 07:00

Pa to pisu od prvog posta :D

Ja sam oba puta merio sa zadatom temperaturom od 21c°
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od snork » 25 Dec 2016, 08:17

srdjanyo je napisao:Primetio sam da,sa isključenim ventilatorom, temperatura bitno brže skoči na mojih 6km do posla.
A još brže je ako dugme za grejanje uopšte ne okrećeš sa plavog na crveno. Tada se rashladna tečnost ne pušta u radijator kabine, pa se naravno i motor brže ugreje. :)

U stvari, meni je čudno što skoro svi u ovoj temi insistiraju na grejanju kabine odmah. Ja to radim samo kada je potrebno za odleđivanje/odmagljivanje stakala, ili ako sam se pre vožnje smrzavao negde napolju. U normalnim okolnostima, ako su stakla čista, grejanje ostaje isključeno sve dok kazaljka ne dođe na sredinu. Rad na hladno je ekstremno naporan za auto, a o ekologiji i izduvnim gasovima u tom režimu neću ni da govorim. S druge strane, ako sam u jakni, potpuno mi je svejedno što 5 minuta neće biti grejanja (na kratkim relacijama ga ni ne uključujem). Kada kazaljka dođe na pola, puštam grejanje, ali bez ventilatora. Kao što napisa Klisko, kazaljka tada obično malo padne. Tek kad ponovo dođe na sredinu, uključujem ventilator.

Ovo sve pišem za Punta i manuelne komande klimatizacije. Ako je klima automatska, onda obično odmah ide na "off". Ili ako mora da duva zbog odmagljivanja, za početak smanjim temperaturu na neku razumnu (npr. 15 stepeni).
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od Gaginh0 » 25 Dec 2016, 08:42

Ja ubedjen da nema ispod 16 ili 17c° u automobilima, jesi siguran da je na 15?
Mislim da na Oktaviji ispod 17 pise samo "lo"
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Koliko brzo se zagreva motor na vašem automobilu?

Post od snork » 25 Dec 2016, 09:05

Dobro, nije u tome poenta. :) Mislim da je kod mene na Lanči 15 do 30 stepeni, ispod toga LO, iznad HI. Nisam siguran dok ne proverim.
Ђенерал Јанковић

Odgovori