Imali smo, nismo znali ...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od kragujevac » 12 Jul 2017, 16:13

igor_harris je napisao:Pa ima veze jer tvoje kolege po zanimanju to u Srbiji ne mogu da priuste ni za tri zivota. A ovi sto u Srbiji voze bolja kola od tebe bi u Nemackoj vozili duplo bolja kola. Da li stvarno ne razumes to ili se pravis lud?

Ok, gomila gvozdja nije nikakvo merilo, slazem se. Ali sta cemo sa obrazovanjem koje su tvoja deca dobila, boljoj bezbednosti, pravosudje, infrastruktura, zdravstvo, uslovi rada... Hoces mi reci da si i ti to obezbedio sam? To ti je drzava obezbedila, ista ona ciji je jezik tebi manje bitan od maternjeg.
Vidiš, mene se uopšte ne tiče šta ko sebi može da priušti i za koliko vremena. Svako je kovač svoje sreće, i ako neko misli da mu u SRB nije dobro ništa ga ne sprečava da spakuje kofere i da ode tamo gde misli da će mu biti bolje. Ako je zadovoljan sa time kako mu je u SRB onda neka ćuti i uživa.
I ne pravim se ja lud (nemam potrebe). Za sve to što si naveo, od obrazovanja pa na dalje i moja supruga i ja odvajamo ne mali deo od plate na ime poreza koji plaćamo svaki mesec u Nemačkoj.
Ne vidim da sam igde napisao da mi je nemački manje bitan od maternjeg jezika. Napisao sam samo da su naša deca prvo naučila srpski a posle toga nemački jezik (i sve to do treće godine života). I ne vidim da zbog redosleda učenja jezika imaju nekih problema ili poteškoća u životu ili školi.
Još nam nisi odgovorio koliko imaš godina, čisto da znamo sa kog nivoa diskutujemo.
ftj je napisao:Meni ovo zvuci malo nezahvalno. Cak i posle nastavljas da su oni dosli kod nas i nudili ti posao i opet nisu imali nikakvog udela?
Nema tu nikakve (ne)zahvalnosti, to je bila čista "kupoprodaja"a ja sam imao sreće da sam u tom trenutku imao šta da "prodam" :zbunjen: . Mi smo njima trebali, došli su u SRB, ponudili posao, mi potpisali ugovore, otišli u D i ostali. Ne vidim razlog zašto zbog toga treba Nemačku državu da "kujem u zvezde".Ovde se tehnički gledano radi samo o jednoj firmi koja je došla i tražila radnike i ta firma je bila eto baš iz D. Mogla je da bude i iz CH, B,S i šta ja znam odakle još, meni je to u tom trenutku bilo apsolutno nevažno. Otišao bih tada i u Siera Leone.
Lepo je to što su uradili, recimo da smo imali koristi od njih, ali su i oni u svakom slučaju imali ne malo koristi i od nas.(i imaju još uvek).
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od igor_harris » 12 Jul 2017, 16:34

Ne vidim nikakav znacaj u nacionalnom identitetu. To je nesto sto niko od nas nije mogao da izabere. Samim tim, najveca glupost koju je covek izmislio je da se ponosi onim na sta ne moze da utice. Covek treba da se ponosi samo licnim dostignucima...ako ih ima.
To je kao da kazes, ja sam ponosan sto imam kosu crne boje! Super, bas mi je drago i ja sam ponosan sto imam kosu smedje boje...

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od igor_harris » 12 Jul 2017, 16:43

Ako godinama odredjujes neciji stepen...bilo cega, onda ne gledas stvari na pravi nacin. Upoznao sam mnogo vise glupih a matorih ljudi nego pametnih. Na zalost, inteligencije se ne vezuje za godine.

A godina imam u svakom slucaju vise nego sto si ih ti proveo u zemlji u koju nemas nameru da se vratis, a "volis" je.
I ja to razumem u potpunosti. Lako je voleti Srbiju sa bezbedne distance. Blizu je, podsetis se bezbriznog detinjstva, perioda pre ratova a i jeftino je na kraju krajeva.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od kragujevac » 12 Jul 2017, 16:54

Sve sve, ali da je jeftina nije. :D Veruj mi, u D je puno toga puno jeftinije nego u SRB. Ali ajdsad, nećemo da kukamo.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od starac vujadin » 12 Jul 2017, 16:57

Rado se o životnom iskustvu, ne o inteligenciji.
igor_harris je napisao:Ne vidim nikakav znacaj u nacionalnom identitetu. To je nesto sto niko od nas nije mogao da izabere. Samim tim, najveca glupost koju je covek izmislio je da se ponosi onim na sta ne moze da utice. Covek treba da se ponosi samo licnim dostignucima...ako ih ima.
To je kao da kazes, ja sam ponosan sto imam kosu crne boje! Super, bas mi je drago i ja sam ponosan sto imam kosu smedje boje...
Dobra ti je ta logika...samo ona može da se primeni recimo i na tvoje roditelje...ni njih nisi mogao da biraš, niti da utičeš, pa samim tim oni po tvom rezonu bez značaja za tebe.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9068
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Darko » 12 Jul 2017, 17:17

igor_harris je napisao:Ne vidim nikakav znacaj u nacionalnom identitetu. To je nesto sto niko od nas nije mogao da izabere. Samim tim, najveca glupost koju je covek izmislio je da se ponosi onim na sta ne moze da utice. Covek treba da se ponosi samo licnim dostignucima...ako ih ima.
To je kao da kazes, ja sam ponosan sto imam kosu crne boje! Super, bas mi je drago i ja sam ponosan sto imam kosu smedje boje...
Meni je zanimljiv fenomen i pitanje cime se danas ovde moze ponositi. Ok kapiram i prihvatam ponos nekim istorijskim cinjenicama, na primer pobede u balkanskim ratovima, prvom svetskom ili neka sportska i naucna dostignuca ali cime se ponositi danas u 2017 godini u srbiji gde nas je svake naredne godine sramota kako nam dobro ide. Gde su ljudi vekovima ginuli za neki narod i teritoriju da bi mi danas bili i postali ovakvi nikakvi kakvi smo. Meni to vise dodje na sramotu danasnjim "nama" nego za ponos.

Interesantno je i pitanje koliko je neki narod bas taj narod. Pogotovo srbi ili balkanci koji su toliko vekova bili pod stranim okupacijama i gde se ne zna ko se sa kime koliko mesao. Dodje mi i realan onaj podatak da su srbi samo 30% slovenskog porekla.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od ljuba » 12 Jul 2017, 17:24

Neke stvari se ne mogu lako definisati, a neke stvari ljudi ne mogu da shvate dok to ne dozive (taj sam). Nije stvar da moras da se ponosis, nego da prihvatitis nesto kao (a i jeste) tvoje, sa svim pozitivnim i negativni, stranama. Pa ako negativne prevagnu ti odes (taj sam). Ali ipak ostaje tvoje :)

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Pulp Fiction » 12 Jul 2017, 17:30

Darko, brojanje krvnih zrnaca, genetika, testiranja i ostale gluposti nemaju nikakve veze sa nac. identitetom.
Ima veze, tradicija, običaji, jezik, (vera ponekad), zajednička prošlost, i možda najvaznije od svega subjetkivni osećaj pripadnosti nekoj naciji.
Nacija je politička kategorija. Kad bi gledali te testove ništa od važnosti ne možemo videti za ovu tematiku.

Takođe, nacija kod nas i na Zapadu i u teoriji ima drugačije značenje.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od kragujevac » 12 Jul 2017, 18:31

" i možda najvaznije od svega subjetkivni osećaj pripadnosti nekoj naciji"
:doubleup: :doubleup:
Ne možda, sigurno.....najsigurnije.

Kako objasniti da naši klinci koji su rodjeni u Minhenu i imaju tri državljanstva (srpsko, hrvatsko i nemačko) kada ih neko pita odakle su odgovaraju da su iz Srbije.
Mi ih po tom pitanju nikada nismo "pritiskali" ili ih "terali" da tako misle. Jednostavno je tako. Ćerka jutros ode u školu u majci sa natpisom "TPV Šumadija", a sin se sad vratio sa basketa, išao da igra sa društvom u dresu srpske reprezentacije.
Baš su neintegrisana dečurlija. :kezo:
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Floyd » 12 Jul 2017, 21:18

Pa prosto. To je ono o čemu sam pisao a važi isto i za Švajcarsku. Sistem strance drži na distanci pa kod njih generacijama ostaje veza sa državom njihovih predaka sa kojom realno nemaju nikakve veze.

Posledice toga su ovo...

Slika

Ovo je švajcarska vojska.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9068
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Darko » 13 Jul 2017, 09:11

https://www.youtube.com/watch?v=0a5BJxrarL0

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Velja » 13 Jul 2017, 09:26

Floyd je napisao:Slika
Ovo je švajcarska vojska.
Možda završe u Vatikanu :kafa:
Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od dragvorl » 14 Jul 2017, 07:22

Vratite se na temu!
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od nikaragva » 14 Jul 2017, 08:27

starac vujadin je napisao:Rado se o životnom iskustvu, ne o inteligenciji.
igor_harris je napisao:Ne vidim nikakav znacaj u nacionalnom identitetu. To je nesto sto niko od nas nije mogao da izabere. Samim tim, najveca glupost koju je covek izmislio je da se ponosi onim na sta ne moze da utice. Covek treba da se ponosi samo licnim dostignucima...ako ih ima.
To je kao da kazes, ja sam ponosan sto imam kosu crne boje! Super, bas mi je drago i ja sam ponosan sto imam kosu smedje boje...
Dobra ti je ta logika...samo ona može da se primeni recimo i na tvoje roditelje...ni njih nisi mogao da biraš, niti da utičeš, pa samim tim oni po tvom rezonu bez značaja za tebe.
Pa ne bas. Roditelji su biologija, neraskidiva veza sa decom. Cak i kod zivotinja, a nekad i kod ljudi.
Nacionalnost je sa stanovista zivota i prezivljanja totalno nebitna stvar. Nesto sto je covek izmislio da sebi zagorca zivot. Nista vise od toga.
Kul su te etnicke igrarije, ali u okvirima KUD-ova. Sve van toga je uvod u sovinizam.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Pulp Fiction » 03 Nov 2017, 13:24

''Sredinom prošle godine kompanija Rog, koja je u vlasništvu Gorenja iz Velenja, objavila je da nakon duže pauze ponovo pokreće proizvodnju poznatog bicikla Pony. ''

https://www.youtube.com/watch?v=BngxyVu2TcY

Ja ga nisam imao, ipak nisam iz tog perioda.

Odgovori