Kriptovalute (Bitcoin)

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od McGruja » 15 Dec 2017, 15:50

Laki021 je napisao:17ti Januar je interesantan dan.
Zašto taj datum?

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Delija » 15 Dec 2017, 15:53

Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od McGruja » 15 Dec 2017, 16:00

Da da, zaboravih

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od grujicd » 15 Dec 2017, 16:08

Očekivao bi bank run ako padne ispod psihološke granice, a to mi je već $10000, kakvih crnih $500. Tad bi mnogi od ovih koji su ušli na 15+ k počeli da paniče i onda ćao. Naravno, samo moje mišljenje, formirano time kako zamišljam prosečnog investitora.

Pitanje je zašto bi uopšte palo i na 10k? Mislim da su likovi koji drže velike količine BTC-a dovoljno mudri da ga prodaju po malo i tako mu drže cenu. Ako neko od tih velikih igrača krene brže da prodaje, i ostali će da ga prate i tad nastaje šou.

Inače to je uobičajena strategija i na pravim berzama. Ako se prodaju akcije u velikoj vrednosti to se nikad ne radi od jednom, već se prodaje po manje na duži period. Velika ponuda automatski obara cene.

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Dusan » 15 Dec 2017, 16:36

Xepoj87 je napisao:
15 Dec 2017, 14:31
Ja se slazem, previse glupih postova pises, a prvo moras da se dogovoris sa sobom da li zelis da forsiras pricu btca kao valute ili kao investicije.
Drugo, ne moze nesto postati valuta samo zato sto neko resi da tu stvar nazove tako.
Mogu i ja da nadjem nekoga ko ce da mi da odredjenu kolicinu dolara za tonu cigli ili da uzme cigle u zamenu za neku stvar, pa to ne cini cigle valutom.
Porediti novcane valute sa bitcoinom je osnovno nepoznavanje ekonomije.
Za pocetak istrazi zasto evro nije danas 0.2 dolara, sutra 1 dolar, prekosutra 2 dolara i nakosutra 0.8 dolara.
Nine dovoljno samo da logicki povezes te stvari i onda se drzati toga kao pijan plota, nego se moras prvo malo informisati sta je sta.
1. Da si pratio pazljivo razumeo bi o cemu pricam,
Dusan je napisao:
12 Dec 2017, 12:24
Problem sa bitcoinom je sto se transformise iz svoje prvobitne namene, da sluzi kao valuta u sredstvo cuvanja vrednosti (kao digitalno zlato).
2. Valuta je samo sredstvo razmene, koje olaksava razmenu dobara medju ljudima. Ako se dovoljan broj ljudi dogovori, ima milion stvari koje se mogu koristiti kao valuta, samo je pitanje koliko je to prakticno.

3. Posto pretpostavljam da imas barem bachelor diplomu iz oblasti ekonomije, pojasni mi tu tvrdnju zasto je poredjenje bitcoina i neke novcane valute nepoznavanje ekonomije. :think:

4. Meni je potpuno jasno zasto evro nije 0.2 dolara danas, a sutra 1, isto tako mi je jasno zasto bitcoin u danu skoci ili padne 30%, ali mi nije jasno zasto mi govoris da to istrazim.

5. Da se informisem o cemu? Nisi adresirao ni jednu poentu koju sam predstavio. Zasto u tvom postu ne postoji ni jedna konstruktivna tvrdnja o kriptovalutama?

Floyd je napisao:
15 Dec 2017, 15:02
Ne znam čemu takav nastup?

Tvoji argumenti ne dobijaju na težini tako što pljuneš po svim učesnicima u diskusiji.

Pritom se vidi da ni sam nisi dovoljno upoznat celom problematikom, posebno tehničkim delom...
Isto pitanje, cemu takve pausalne izjave, tipa ''ovo je sprdnja.(tacka)''? Nisam pljuno, vec samo konstatovao kako se pise u ovoj temi. Svaka cast onima koji su ulozili vreme da bi razumeli, pa onda pisu.
Floyd je napisao:
15 Dec 2017, 15:02
Pritom se vidi da ni sam nisi dovoljno upoznat celom problematikom, posebno tehničkim delom...
Opet, mozes slobodno da quote, sta smatras da ne poznajem ili da pogresno mislim.
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Floyd » 15 Dec 2017, 18:46

Prvo, nisam rekao "ovo je sprdnja i tačka", nego da počinje da liči na sprdnju a u kontekstu masovne navale "investitora" koji znaju da će na uloženih 100 evra, zaraditi 6000 za samo godinu dana... i tako razmišlja ogromna većina onih koji su se sa kladionice kao izvora zarade, prebacili na kriptovalute.

Drugo, u temu si ušao sa komentarom "glupi Srbi kad ne znaju o čemu se radi, traže zabranu". Ako vrhunski svetski investitori, bankari i ekonomisti imaju različita mišljenja, zašto i ljudi na forumu ne bi mogli da ih imaju?

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od ljubitelj » 15 Dec 2017, 19:49

ftj je napisao:
15 Dec 2017, 13:18
Ne treba potcenjivati ljudsku pohlepu, ljudi jednostavno ne zele da cashoutuju kolko god da imaju trenutno jer hoce jos. Ko je u fazonu da proda stan i sve baci na koine taj je budala i ne vidim sto bi ga neko zalio, ili bilo koga ko na kocki izgubi pare.
Pohlepa je u samoj osnovi piramidalnih shema, to je osobina na koju se racuna i koja je osnovni generator verovanja u samoobmane.

Proda, stan, koin, bankrot- Dafina verzija 2.0

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od grujicd » 15 Dec 2017, 20:45

Kakve veze ima Dafina sa bitcoinom? Zašto se pominje po x-ti put kad to uopšte nisu iste stvari?

Ako se mlađi ovde ne sećaju, to je bila banka, uredno registrovana, koja je obećavala kamate 20-30% na mesečnom nivou. Onima koji su povlačili prvi pare isplaćivala od para onih koji su ulagali posle. To je klasična piramidalna ili Ponzi šema. Kad ova šema pukne, a mora da pukne pošto je neodrživa, oni koji su bili zadnji dobijaju tačno nulu za svoj ulog.

Kod bitcoina niko nikom ne obećava nikakav garantovani prinos. Ako prodaš po većoj ceni nego što si kupio u plusu si, ako moraš po manjoj onda si u minusu. Jeste, neko će da uzme pare a neko će da pukne, ali tu se završava sva sličnost.

Pri tom ne tvrdim da je pametno ulagati u BTC, niti ga bilo čime propagiram, niti sam ulažem. Ali ne treba ni stvari zvati pogrešnim imenima.

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Velja » 15 Dec 2017, 20:55

Ako su prvi kupci i začetnici trgovine bitkoina kupovali po vrlo niskim cenama, a ovi što će ga uzimati pri kraju ga plate nekoliko desetina hiljada dolara - meni to liči na piramidalnu zaradu.
Ne zove se kamata kao kod štednje, već zarada. U suštini isti princip.

Korisnikov avatar
Dusan
Postovi: 4285
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:26
Lokacija: Wien

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Dusan » 15 Dec 2017, 21:00

Floyd je napisao:
15 Dec 2017, 18:46
Drugo, u temu si ušao sa komentarom "glupi Srbi kad ne znaju o čemu se radi, traže zabranu". Ako vrhunski svetski investitori, bankari i ekonomisti imaju različita mišljenja, zašto i ljudi na forumu ne bi mogli da ih imaju?
Nigde nisam rekao da je bilo ko glup, samo da se komentarise bez osnovnog poznavanja materije. Jedno je imati razlicito misljenje, ali razlicito misljenje ne moze biti nesto sto je kategoricki netacno.

Evo konkretnog primera, dva posta iznad. Jedan covek koji je ulozio vreme, informisao se i razume, za razliku od jednog posta iznad, koji kao i Laki ne vadi reci iz usta kao sto su, piramida, prevara, Dafina, naravno u nedostatku razumevanja.
There's nothing worse than making your hand and losing it all, because you were drawing dead to start with.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8375
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od grujicd » 15 Dec 2017, 21:14

Aj da probam još jednom. Piramidalna ili Ponzi šema je čista prevara, a verovatnoća je 100% (znači ne ni 99.9%) da će pući i u tom trenutku ko nije izvukao pare gubi sve što je uložio.

BTC nije to. Ovde ne otkucava časovnik, može da se stabilizuje na ovom nivou i da godinama drži vrednost. Ili da raste. Ili da pada. Ali neće pasti na 0 tek tako. Ovo je kao da se žališ što je neko kupio akcije Microsofta kad su izašle na berzu za male pare, a onda deceniju kasnije postao milioner. Mogli smo i ti i ja da kupimo stotinjak BTC kad je bio džabalesku, sad bi se pravili pametni i gledali kataloge Ferarija.

Doduše teoretski BTC može da padne na nulu, npr. ako neko nađe matematički način da razbije potpisivanje transakcija. Ali i to je nešto drugo, to nije krah piramidalne šeme.

Samo se zalažem da zovemo stvari pravim imenima, da ne stvaramo veću konfuziju. Bitcoin nije Dafina, nije Ponzi šema. Možemo da kažemo da je balon, možemo da kažemo da će puno izgubiti na vrednosti i da će 90% ulagača izgubiti veći deo svog uloga, ali to je nešto drugo od piramidalne šeme.

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Velja » 15 Dec 2017, 21:16

Još uvek nije prevara, postaće to kad pukne. Dok god možeš da prodaš BTC makar i za 1 USD, to je kockanje nalik berzi. Prevara je kad postane bezvredna virtualna moneta za koju su milioni dali prave pare ili materijalna dobra...
Poslednja izmena od Velja u 15 Dec 2017, 21:16, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Geza » 15 Dec 2017, 21:16

Još uvek nije došlo do nekog velikog novčanog obrta u ovoj priči. Nigde nema milijardi od transakcija koje ležu nekome na račun. Možda grešim, ali dosadašnji ulog većine kopača je struja i hardver za kopanje, a ne novac.
Ne bi me čudilo da je sve ovo ideja nekog proizvođača komponenti iz Azije, kome zaista ležu milijarde na račun.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ljubitelj
Postovi: 10594
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od ljubitelj » 15 Dec 2017, 21:21

Isti piramidalini princip, ista matematika kako i zasto je balon princip, isti pocetak a bice i kraj "projekta". Mozes da zoves kako hoces imaginarnu nepostojecu vrednsost za koju se menja realni novac, Dafina je nama najblizi i najsveziji primer a bilo je piramidalnih shema kroz vekove. Raznih lepih naziva,

Vec vidjeno, uska manjina opeljesi veliku vecinu koja ostaje bez para i gotovo bez icega.


Prvo pitanje svakom ko tvrdi da je Bitcoin valuta, SAD imaju najveci dug a zasto ne propuste svoje dolare kroz Bitcoin isplate dug i opet se vrate u dolar. Glupi Ameri, nece biti. ;)

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Kriptovalute (Bitcoin)

Post od Ikac » 15 Dec 2017, 21:29

Velja je napisao:
15 Dec 2017, 20:55
Ako su prvi kupci i začetnici trgovine bitkoina kupovali po vrlo niskim cenama, a ovi što će ga uzimati pri kraju ga plate nekoliko desetina hiljada dolara - meni to liči na piramidalnu zaradu.
Ne zove se kamata kao kod štednje, već zarada. U suštini isti princip.
Da, ali ta niska cena je posledica male tražnje za istim u tom trenutku. Sada je tražnja velika i zbog toga je cena velika. Po hiljaditi put ponavljam, cenu određuje ponuda i tražnja. Niko ne zna kolika će biti za 3 meseca. Može da bude 30.000 dolara, a može i 300 ili 30 ili 3. Dakle, ne postoji ni kamata, ni dividenda, ni zarada od bitcoina, ni ništa slično, već samo vrednost bitcoina koja se menja. Ovo može da deluje samo kao piramidalna šema zbog konstantnog visokog rasta vrednosti poslednjih nekoliko meseci, ali kada se malo prouči ceo taj sistem vidi se da ipak nije.

Odgovori