Mobilne telekomunikacije

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Igor
Postovi: 495
Pridružio se: 26 Jun 2012, 10:33
Garaža: Skoda Octavia MK3 TDI, BMW 320D E90 LCI
Lokacija: Apatin

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Igor » 18 Jun 2023, 18:36

Ja sam korstio ranije Globaltel i esim za roaming jer su uvek bili jeftinije od ostalih. Sad uz Yettelu uz Total 40 imam svaki mesec 1gb roaming tako da ne koristim vise Globaltel kao alternativu.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 18 Jun 2023, 21:12

Supruga koristi Globaltel godinu dana i u okviru Freepaid paketa ima pored neogranicenih minuta i poruka i preko 200GB podataka u nacionalnom saobracaju (zbog prenosa broja + joj se prenose podaci iz mesecne pretplate) i 1GB za Zonu 1 gde spada i Grcka tako da i ona ovde trosi taj Roaming po potrebi. Koristi najjeftiniji Freepaid od 900 kinte mesecno i naravno da je prezadovoljna jer eto cak je pokrivena i u inostranstvu sa tim 1GB Roaminga, a moze po potrebi da dokupi jos 1GB za 200 kinte za vreme akcije o kojoj sam pisao ili 300 kinte za to isto po "redovnoj" ceni. Jeftinije od toga tesko da ima...

Globaltel ima bug-ove cesce nego ostali, dok sam koristio njihovu karticu kao primarnu prosle godine, desilo mi se da Roaming uopste ne radi, ali je naravno bug bio na njihovoj strani i posto sam bio u Roaming-u resili su ovo sto pre, za oko 24h. Takvu stvar bi kod nas resavali bar 2-3 nedelje da se radilo o podacima u nacionalnom saobracaju, sve preko A1 jer je njegova infrastruktura i tu covek osedi cekajuci, a na kraju cesto ni A1 ne resi problem. U svakom slucaju zbog neprijatnosti su mi nakon resavanja Roaminga dali gratis jos 1GB u toku tog letovanja i bio sam pokriven sve vreme, ali sam ih kasnije napustio zbog drugog problema.

Tako da oni koji prelaze u Globaltel imaju i to u vidu, ipak je Globaltel jos sitna riba, po meni nisu jos uvek ozbiljna mreza, ali mogu da zavrse posao. Ima mnogo njih koji su prezadovoljni i koriste ih vec nekoliko godina, ima i onih koji su bili i otisli jer nikako nisu uspeli da im rese probleme.

Pominjali smo i to sto ce ih preuzeti Telekom, pa se mozda podignu na visi nivo i budu ozbiljnija mreza, ali MOZDA. U svakom slucaju, bilo koji drugi operater te otkine bar crvenu ili vise za 1GB podataka ako to nemas u paketu i ovo vredi i probati makar za cenu kartice od 200 kinte i jos 200 kinte za 1GB Roaminga...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 18 Jun 2023, 21:48

Globatel uopšte nije mreža, podprovajder iliti preprodavac.
Tašna mašna firma, što se ,mreže i tehnike tiče :)

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 19 Jun 2023, 06:00

To verovatno kazes iz iskustva jer si koristio i sva 3 ozbiljna mobilna operatera i Globaltel kao virtuelni (neozbiljni)? Ja jesam, bukvalno sam koristio postpaid kod svih sem kod Globaltela, a prepaid kartice definitivno kod svih i eto mogu da uporedim, pa Globaltel i kudim i hvalim, kao i ostale.

Tasna-masna ili ne, za Roaming je Globaltel zakon - placas neuporedivo manje za bukvalno istu uslugu na kartici od 200 RSD sa trafike . "Najjeftiniji Roaming za celu Evropu" na prepaid kartici koja sluzi kao alternativa u telefonu... I pritom ne brines da li ce ti po povratku u zemlju neko napakovati ono sto nikad nisi potrosio na svom postpaid broju, a ove scenarije su imale na hiljade korisnika jer zaboga, svaki telefon izgleda ima podesen i aktivan Roaming po default-u i ove silne aplikacije se sve nekako azuriraju bas kad smo u Roaming-u kako vole da kazu nasi mobilni operateri....? Cudo da nisu na Androidu i iOS-u kao operativnim sistemima postavili da inicijalno budu iskljuceni podaci u Roaming-u? Jos cudnije je kako mobilne podatke trose i telefoni koji uopste nemaju GPRS, a kamoli 3/4/5G recimo. I bas takvim ljudima opet stizu racuni od 20-30-40k RSD jer ocigledno vole livestream-ove na ovim telefonima bez interneta, narocito kada su po inostranstvu ? Ili scenario da slucajno uvek nekako ljudi ukljuce sami nehotice bas Roaming jer ih vuce ta ključna rec, pogotovo oni koji ne znaju ni cemu to sluzi, ali bas na leotvanju cackaju telefone, pa podesavanja, pa Roaming, pa bas ukljuce tamo da je uvek aktivan, to sve nekako u hodu, prsti sami rade

Globaltel bar na papiru najpovoljniji u Evropi sto se Roaming-a tice jer sam iskreno probao samo u Grckoj i ovde radi bez problema. Od mene se ovih dana uveliko grebu za Roaming podatke oni koji korsite Yettel i MTS recimo jer se zna da bi ovo sto ja imam za 550 kinte platili sooolidno vise u svojim mrezama. Da nisu u pitanju najblizi, verovatno bih im naplatio i neku proviziju pride .

Kao sto sam ranije rekao u vise navrata - topla preporuka za probati, ko nema neke neplanirane probleme ce sigurno biti zadovoljan i mozda mu i Globaltel bude kasnije primarna kartica. Ko bude imao probleme poput mene, naravno da ce otici od njih ili ih koristiti kao alternativu. Stvar je u tome sto je ova "proba" najjeftinija moguca i na kraju krajeva ostajes uvek prepaid kod njih, a imas ono sto kod drugih mozes samo pod ugovorom...Zato savet da se kupi kartica pre prenosa broja u Globaltel mrezu, proba neko vreme i ako je sve ok, na nasem trzistu boljeg od njihovog Freepaid-a nema i samo napred sa prenosom broja cime prakticno imas sve neograniceno jer se dobijaju silni neki GB.

Ovi koji su ozbiljniji od Globaltela su imali tako zestoke bug-ove i u vise navrata hteli da me opasno pokradu jer sam mnogo putovao ranije i masovno koristio Roaming kada se nije dobijao u paketu kao danas (neko ima 1-2GB u okviru pretplate i sl.), tako da mi ta njihova "ozbiljnost" ne znaci nesto mnogo jer sam placao i najskuplje postpaid pakete, pa je bilo smesnih bug-ova i prolongiranja resavanja istih na duze staze.

Na kraju krajeva, da nije posla, nikada vise ne bih bio postpaid i ove bug-ove koje ima Globaltel bih verovatno prihvatio po cenu da nisam pod ugovorom i da imam samo privatni broj.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk







Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1648
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od zdushan » 19 Jun 2023, 07:47

A sta je netačno što je ljubitelj napisao?
Molba za sveden odgovor, nemam volje da čitam onolike logoreične napade.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19292
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Heinz » 19 Jun 2023, 07:48

Problem sa A1 i Globaltel je što si ograničen na Vodafone mrežu. Prošle godine na Krfu signala skoro nigde nije bilo, dok se recimo Cosmote hvatao tamo gde je bilo kritično za Vodafone.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4182
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od carov2 » 19 Jun 2023, 07:59

hyundai_i30 je napisao:To verovatno kazes iz iskustva jer si koristio i sva 3 ozbiljna mobilna operatera i Globaltel kao virtuelni (neozbiljni)? Ja jesam, bukvalno sam koristio postpaid kod svih sem kod Globaltela, a prepaid kartice definitivno kod svih i eto mogu da uporedim, pa Globaltel i kudim i hvalim, kao i ostale.

Tasna-masna ili ne, za Roaming je Globaltel zakon - placas neuporedivo manje za bukvalno istu uslugu na kartici od 200 RSD sa trafike Slika. "Najjeftiniji Roaming za celu Evropu" na prepaid kartici koja sluzi kao alternativa u telefonu... I pritom ne brines da li ce ti po povratku u zemlju neko napakovati ono sto nikad nisi potrosio na svom postpaid broju, a ove scenarije su imale na hiljade korisnika jer zaboga, svaki telefon izgleda ima podesen i aktivan Roaming po default-u i ove silne aplikacije se sve nekako azuriraju bas kad smo u Roaming-u kako vole da kazu nasi mobilni operateri....? Cudo da nisu na Androidu i iOS-u kao operativnim sistemima postavili da inicijalno budu iskljuceni podaci u Roaming-u? Jos cudnije je kako mobilne podatke trose i telefoni koji uopste nemaju GPRS, a kamoli 3/4/5G recimo. I bas takvim ljudima opet stizu racuni od 20-30-40k RSD jer ocigledno vole livestream-ove na ovim telefonima bez interneta, narocito kada su po inostranstvu ? Ili scenario da slucajno uvek nekako ljudi ukljuce sami nehotice bas Roaming jer ih vuce ta ključna rec, pogotovo oni koji ne znaju ni cemu to sluzi, ali bas na leotvanju cackaju telefone, pa podesavanja, pa Roaming, pa bas ukljuce tamo da je uvek aktivan, to sve nekako u hodu, prsti sami rade Slika

Globaltel bar na papiru najpovoljniji u Evropi sto se Roaming-a tice jer sam iskreno probao samo u Grckoj i ovde radi bez problema. Od mene se ovih dana uveliko grebu za Roaming podatke oni koji korsite Yettel i MTS recimo jer se zna da bi ovo sto ja imam za 550 kinte platili sooolidno vise u svojim mrezama. Da nisu u pitanju najblizi, verovatno bih im naplatio i neku proviziju pride Slika.

Kao sto sam ranije rekao u vise navrata - topla preporuka za probati, ko nema neke neplanirane probleme ce sigurno biti zadovoljan i mozda mu i Globaltel bude kasnije primarna kartica. Ko bude imao probleme poput mene, naravno da ce otici od njih ili ih koristiti kao alternativu. Stvar je u tome sto je ova "proba" najjeftinija moguca i na kraju krajeva ostajes uvek prepaid kod njih, a imas ono sto kod drugih mozes samo pod ugovorom...Zato savet da se kupi kartica pre prenosa broja u Globaltel mrezu, proba neko vreme i ako je sve ok, na nasem trzistu boljeg od njihovog Freepaid-a nema i samo napred sa prenosom broja cime prakticno imas sve neograniceno jer se dobijaju silni neki GB.

Ovi koji su ozbiljniji od Globaltela su imali tako zestoke bug-ove i u vise navrata hteli da me opasno pokradu jer sam mnogo putovao ranije i masovno koristio Roaming kada se nije dobijao u paketu kao danas (neko ima 1-2GB u okviru pretplate i sl.), tako da mi ta njihova "ozbiljnost" ne znaci nesto mnogo jer sam placao i najskuplje postpaid pakete, pa je bilo smesnih bug-ova i prolongiranja resavanja istih na duze staze.

Na kraju krajeva, da nije posla, nikada vise ne bih bio postpaid i ove bug-ove koje ima Globaltel bih verovatno prihvatio po cenu da nisam pod ugovorom i da imam samo privatni broj.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Dobar si momak, dobro pišeš i hoćeš da pomogneš, ali prijateljski savet, skrati bre malo brate, tvoji postovi lagano idu u, što bi Ameri rekli,"too long; didn't read" kategoriju.


Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 19 Jun 2023, 08:10

Onda su u medjuvremenu sredili stvar na Krfu, jer mi imamo signal sve vreme u zadnjih godinu dana jer smo i proslog septembra letovali ovde. Mozda nema na celom ostrvu, ali na mestima gde mi idemo nema nikakvih problema. A, Krf smo obisli bas solidno do sada.

Gde ste imali problema sa Vodaphone signalom, bas me zanima?

Slazem se u sustini za Vodaphone jer Cosmote signal imas bukvalno svuda.

@carov2 Evo kolega, vidis da se trudim da skratim, ali omakne mi se povremeno. Naravno, primljeno k' znanju jer je dobronamerna sugestija

Sent from my M2101K6G using Tapatalk





ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 19 Jun 2023, 18:08

hyundai_i30 je napisao:
19 Jun 2023, 06:00
To verovatno kazes iz iskustva jer si koristio i sva 3 ozbiljna mobilna operatera i Globaltel kao virtuelni (neozbiljni)?
Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Sa sve 3 mreže koje postoje sam imao problema, i da u sve 3 sam godinama imao makar jedan broj.
Čak sam imao i identičan broj u 2 mreže a u trećoj mreži samo prvu cifru različitu. Poznavao neke ljude pa mogao da biram šta god poželim iz numeracije.

I sve 3 mreže ne pokrivaju ni dan danas celu Srbiju i sve 3 su za mene neozbiljne za bilo šta što zahteva nekakav dodatni napor ili trud sa njihove strane da nešto urade/ reše ili promene.
A1 kod mene ima drugi žuti...
Prvi put su mi naplatili (pokušali sa takvim računom) da naplate korišćenje rominga unutar Balkan zone, kao navodno moj postpaid paket je takav.
A nije, naravno jer je roming opšte ukinut kao obaveza.
Nakon kraće ali oštrije komunikacije, sve su poništili i čak oni meni doplatili nešto sitno.

Drugo sveže sa A1, ne radi im DNS kako treba, tj ne može da prevede neke sajtove (javne novine, ništa specijalno), Navedem im tačan opis problema, tačan uzrok, i ponudim rešenje...i nakon 48h mstigne generički odgovor da je kod njih sve u redu i da proverim opremu kod mene.

A oprema je njihova, oni je konfigurisali, i uopšte nije u opremi jer njihov DNS ne radi svakome i bilo kome, za te konkretne sajtove.
Naravno, guglov DNS rešava problem ali za mene je to neozbiljna mreža kada ja treba da rešavam problem koji su oni napravili.

A Globaltel ili bilo šta slično ne može biti ni teoretski bolji od samog provajdera čiju mrežu koristi.
Nema ni T od tehnike u smislu većih / ili boljih mogućnosti , perfamansi, čega god....
Uopšte ne komentarišem cenovnike :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21103
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od nidza » 19 Jun 2023, 19:51

Meni sve tri ok, pokrivenost u Srbiji je bolja nego prosek u EU, tako da se ne bih mnogo žalio.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 20 Jun 2023, 05:57

Ja sam onda jos "iskusniji" jer sam imao probleme i sa Globaltelom pored navedenog trilinga. Ali, bug-ovi nasih mobilnih operatera kao sto prethodno kolega rece se ne razlikuju u mnogome od bug-ova mreza u inostranstvu i o tome pisem neki drugi put. Imao sam priliku da korostim na duze vreme francuski Orange i SFR, a kraci period prepaid kartice u Spaniji i Nemackoj...

Za A1 se slazem, na proslom telefonu nisam mogao recimo da udjem u njihovu mobilnu app ili na njihov sajt sa telefona dok nisam iskljucio Private DNS na telefonu i definitivno imaju problem sa tim ali ne na svim uredjajima. Realno, prosecnog korisnika apsolutno ne zanima da li ima ukljucenu ovu opciju, ali kada bi znao koje su sve nus pojave toga, skapirao bi zasto je bas za telefone to po defaultu ukljuceno. "Caku" da se isključi Private DNS mi je preporucila njihova podrska posle 2-3 nedelje od kada sam se zalio da ne mogu da pristupim njihovom sajtu sa telefona niti mobilnoj app i sami su rekli da je to lose resenje, ali da ce to bajagi nekad ispraviti. Proslo je godinu ipo dana od toga i dalje sve isto naravno jer poteram ponekad na starom telefoni cisto da proverim, tako da je ovo zesci bug sto se tice bezbednosti, jer imas iskljucen DNS i ladno otvaras i sajt recimo banke...i svasta nesto neplanirano moze da se desi .

Druga stvar je recimo to sto od momenta prelaska u A1 nijedan Globaltel broj ne moze da mi salje SMS poruke. Nikada nisam imao takav problem ranije sa ostalima. A, to je prakticno "ista mreza" da kazem, pa je jos veca ironija. Zalio sam se u periodu od neka 3 meseci na ovo jer sam pod ugovorom i taman kad sam otisao da ih otkacim i probam da na osnovu ovoga raskinem ugovor ili makar trazim da mi umanje tarifu (jer su supruga i matori kao i jos neki bitni ljudi u Globaltelu i imao sam neprijatnosti da mi se ljudi naljute jer im nista ne odgovaram na poruke), naletim u A1 poslovnici na sestru svog pobratima i kada je videla koliko puta sam slao zalbe preko njih i to sve naravno dokumentovano, devojka se frapirala, poslala ona direktno mail i ono za sta je meni kao nekom ko nema vezu trebalo 3 meseca mi je resila za par sati bukvalno jer eto i za tako nesto moras da ides preko nekog u Srbistanu. Naravno da je problem bio do A1, ali su se oni sve vreme pravili blesavi i prebacivali problem na Globaltel...

Sa MTS-om sam uvek imao najbolju pokrivenost, nisam imao vecih tehnickih problema, ali su me zestoko potkradali. Sa Yettelom sam imao losa iskustva u fazonu da je njihova tehnicka podrska u mom slucaju bila ocajna, gora nego Globaltel-ova jer Globaltel ti makar kaze da nemaju pojma i da moraju da prosledjuju dalje, a Yettel ti prica neke price izokola, a nista ne resavaju i pritom su me odrapljivali jer sam imao bas skup paket kod njih i onda te ubija u pojam kada znas koliko placas, a sta sve moras da trpis...

Sve u svemu, nema mreze bez problema, sad nekog potkace vise, a drugog manje, ali jedno je sigurno - nasi operateri kradu "za sve pare" sto se kaze. Ovi inostrani "kraduckaju", ali nasi KRADU bre na veliko

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od devit0 » 20 Jun 2023, 08:58

Ti ko da si romanopisac, covek izgubi volju da cita kad samo i pogleda tvoj post.
Kazes primio si k znanju pa onda opet ko "Rat i mir".

ljubitelj
Postovi: 10605
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 20 Jun 2023, 09:07

NIsam ja pisao o Private DNS niti o telefonu niti samom sajtu A1 već javnom DNSu koji je u strukturi mreže i funkcioniše za SVE uredjaje i korisnike...nema veze sa tvojim pisanjem o desetoj stvari.

Nema nikakvih bug-ova u našim mrežama, barem ne zadnjih 10tak godina. Sve što se dešava je uradjeno sa namerom i po nekakvim njihovim pravilima, nema nikakvih slučajnosti.
Kada je isključen DNS nema otvaranja niijednog sajta, internet je mrtav što se tiče web pristupa ukucavanjem imena željenih sajtova.
DNS je prevodilac imena sajta u IP adresu. Onaj koji ja koristim kao zamenski je 8.8.8.8 iliti javni guglov i sa tim naravno radi SVE. Ali to je zaobilazno rešenje problema rada njihovog DNS- to ne treba ja kao korisnik niti da znam niti da se time bavim već njihova tehnička služba/podrška reši. O tome se radi.
Nije nikakav bug ni javni niti privatni DNS.

A i po inostranstvu ima neozbiljnih operatera i raznih "varijanti cena i kako namaći pare"...nije to specijalnost Srbije čak ako ćemo pošteno 2 od 3 naša operatera su strani.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od hyundai_i30 » 20 Jun 2023, 11:27

Meni ne moras da objasnjavas sta je DNS jer sam to studirao pre 100 godina. Ja sam pricao o privatnom DNS-u i nije tacno da ne mozes nista da otvoris- iskljuci privatni DNS na telefonu, pa ces videti, ja ti pisem ovo sa telefona na kome je uostalom iskljucen privatni DNS kao zasebni vid enkripcije i dodatna zastita. Znaci, razdvoji DNS i privatni jer postoji razlika. O kolima mozes da pricas i detaljises, o mrezama i telefonima tesko jer je to moja oblast, tj. pisi ti ono sto mislis, ali za ovo nisi u pravu i generalno sam pisao o tom problemu sa privatnim DNS-om zbog ljudi jer moze da se presretne request na telefonu koji se lakse hack-uje nego racunar inace...

Sto se tice duzine mojih postova, polako bre ljudi, pa vidite da skracujem, ali ne mogu bas odmah u 2 recenice, nego idemo ka tome 😉.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21103
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od nidza » 20 Jun 2023, 11:31

Privatni DNS majka. Imam AdGuard i na telefonu i kao profil na iPad, radi na Apple takođe fenomenalno.

Takođe imate browser koji blokira reklame, čak i sa YT, zove se Brave browser. Nekad mi trokira na iPad kada napadnu reklame, ali kad ga “probiješ” da proradi, onda više ne pušta reklame, dobar za duže gledanje nekih emisija koje svaki čas prekidaju sa reklamama, pa poludiš.

Zatim, za razliku od YT aplikacije radi iz prozora, što je na tabletu izuzetno korisno.

Odgovori