Mobilne telekomunikacije

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
zrnkemiki
Postovi: 666
Pridružio se: 18 Mar 2014, 11:33
Garaža: Insignia 2.0d / Corsa 1.4b
Lokacija: Beograd | Novi Sad | Banja Luka

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od zrnkemiki » 19 Sep 2017, 19:20

19.00h --> iOS 11 zvanicno dosupan u Srbiji.

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 19 Sep 2017, 20:01

ddanijell je napisao:
19 Sep 2017, 12:13
Ocito kombinacija tog telefona i tog powerbanka se ne voli iz razloga sto si opisao kada telefon predje 75-80% , powerbank detektuje malu potrosnju i smatra da treba da iskljuci izlaz.
Tako je, potrosnja padne ispod nekog programiranog praga i predje u standby.
Telefon se ne puni na 4.3V kako si napisao ranije, vec na 4.15V kada je 100% napunjen.
Napon 3.7V koji si racunao je donja granica, tada je celija prazna pa ne bi trebalo kalkulaciju raditi na toj voltazi, mislim da je bolje odabrati 4.1V kao osnovu.

Powerbank je placen nekih 40tak evra na Aliju i deluje da je solidno uradjen. Ovde sam video da se prodaje za 70 evra isti takav po izgledu.
Naravno pitanje je kako je podesen softver kontrolera punjenja u njemu.
Deklarisan je da daje 2A struje punjenja pri 5V.

Uz to rucno reaktiviranje punjenja bez problema 2 puta obavi punjenje baterije telefona koja je 3.000 sto znaci da ima kapacitet priblizan onome navedenom.
I po vremenu potrebnom da se napuni powerbank deluje da napisani kapacitet odgovara.
Vladapetr je napisao:
19 Sep 2017, 12:03
Powerbank ti je smeće i zato gasi punjenje čim se napon baterije
Nema veze napon baterije, on na 70% i 100% se veoma malo menja.
E koliko si ti neobavesten o Li Ion osobinama cim imas takvo usamljeno misljenje. :o

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od grujicd » 19 Sep 2017, 20:18

zrnkemiki je napisao:
19 Sep 2017, 19:20
19.00h --> iOS 11 zvanicno dosupan u Srbiji.
Veliki oprez sa iOS 11, koliko sam naleteo ova verzija više neće podržavati 32-bitne programe. Drugim rečima, ako koristite starije aplikacije i igre koje nisu skoro osvežavane, neće raditi na novom iOS iako su na prethodnim radile! Ne znam kako proveriti koje su oplikacije 32-bitne.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6742
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljuba » 19 Sep 2017, 20:22

Meni javlja prilikom starzovanja takve aplikacije u zadnjoj verziji OS 10.n kaže neće raditi sa 11 odmah nešto uradi povodom toga :)

Verstuurd vanaf mijn SM-G950F met Tapatalk



Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od grujicd » 19 Sep 2017, 20:30

Našao sam, može da se vidi u Settings > General > About > Applications

http://gadgets.ndtv.com/apps/features/i ... te-1752423

Kod mene to ne radi, verovatno zato što imam iPad 4 koji neće ni dobiti iOS 11. 4 godine od kako sam ga kupio prestaje da bude podržan sa novim verzijama iOS-a. Baš me zanima koliko će proći vremena pre nego što aplikacije budu zahtevale iOS 11 kao minimum za instalaciju.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6742
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljuba » 19 Sep 2017, 20:33

Ja u paraleli koristim ipad 2 i air 2 i začudo ipad 2 radi sve savršeno i sporo :)

Poceo da skidam 11...
Poslednja izmena od ljuba u 19 Sep 2017, 20:56, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od grujicd » 19 Sep 2017, 20:53

iPad 4 i dalje radi odlično, sem Chrome koji zna da se zakilavi. Imam i iPad 1, on je skoro neupotrebljiv za surf po modernim teškim sajtovima, ali stare aplikacije i igre koje ga podržavaju i dalje rade super.

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od maxer » 19 Sep 2017, 20:59

Ovaj voli da rasturi (rasklopi) telefon u delove :kezo: ali i da ga koristi za snimanje iz helikoptera :bravo:
https://www.youtube.com/watch?v=dKk7F9uEWJ8

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Vladapetr » 19 Sep 2017, 21:05

ljubitelj je napisao:
19 Sep 2017, 20:01
Telefon se ne puni na 4.3V kako si napisao ranije, vec na 4.15V kada je 100% napunjen.
Napon 3.7V koji si racunao je donja granica, tada je celija prazna pa ne bi trebalo kalkulaciju raditi na toj voltazi, mislim da je bolje odabrati 4.1V kao osnovu.
NETAČNO! Li-ion baterija se puni do 4,2V a minimalni dozvoljeni napon joj je 2,5V.
U praksi se ne dozvoljava spuštanje toliko nisko, pa u zavisnosti od vrste (tj načina) pražnjenja uređaji zaustavljaju korišćenje i prijavljuju da je baterija skroz prazna kad dođe do nekih 3V - 3,2V.

3.7V je deklarisani napon Li-ion baterija i svi proračuni se rade prema toj vrednosti, samo je za neke modele referentna vrednost 3.6V. Kakvih crnih 4.1V kao osnova, pa to je skoro maksimum koji baterija drži veoma kratko.

ljubitelj je napisao:
19 Sep 2017, 20:01
Vladapetr je napisao:
19 Sep 2017, 12:03
Powerbank ti je smeće i zato gasi punjenje čim se napon baterije
Nema veze napon baterije, on na 70% i 100% se veoma malo menja.
E koliko si ti neobavesten o Li Ion osobinama cim imas takvo usamljeno misljenje. :o
Između 70% kapaciteta i 100% kapaciteta je značajna razlika u naponu, evo ti npr tabela koja ilustruje:
Slika

Na 70% je ova baterija od 2000mAh (crna linija) potrošila 600mAh, dakle napon joj je na nekih 3.8V. Kriva je veoma slična za sve ostale tipove i kapacitet. Mogu i da usnimim malo kasnije čisto kao ilustraciju koliko izmišljaš.
Meni su Li-ion baterije maltene struka, uvozim ih i distribuiram već godinama a u radnji imam preko 20 različitih powerbankova. Toliko o mojoj neobaveštenosti ;) Zato ti i kažem da je taj tvoj smeće, između 70% i 100% je značajna razlika u naponu da bi mogla da se proguta kao lošija osetljivost unimera. Boost tvog powerbanka ne radi kako treba, zato ne može da "pogura" i iz cuga napuni bateriju do kraja. Svaki kršten powerbank to odradi bez problema.

Isto tako, Li-ion baterije NE MOGU da rade bez opadanja kapaciteta tokom vremena. Mooch je nedavno testirao 3 trenutno najbolja modela na tržištu i ustanovio da čak i tim najboljim modelima nakon 50 stres ciklusa punjenja-pražnjenja (što odgovara nekih 200 ciklusa normalne upotrebe) kapacitet opadne za 10%. Ti si sa nekom kung-fu baterijom iz tog telefona uspeo da izguraš 500 ciklusa bez pada kapaciteta, naprosto maestralno :rofl:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ddanijell » 19 Sep 2017, 21:11

ljubitelj je napisao:
19 Sep 2017, 20:01

Telefon se ne puni na 4.3V kako si napisao ranije, vec na 4.15V kada je 100% napunjen.
Napon 3.7V koji si racunao je donja granica, tada je celija prazna pa ne bi trebalo kalkulaciju raditi na toj voltazi, mislim da je bolje odabrati 4.1V kao osnovu.
Uz svo duzno postovanje ali sa ovim ne mogu da se slozim, i probacu da pojasnim i zasto uz argumente pa ako smatras da u necemu nisam u pravu ne ljutim se da repliciras ali samo sa argumentima i linkovima koji ce potvrditi to.

Za napone na bateriji kao gornju vrsnu vrednost LiIon starije generacije su imale limit 4.1v , novije LiIon idu bez problema na 4.2v, a ove u samsungu kada je 100% puna ima 4300mV sto je i mene iznenadilo kada sam se prvi put susreo sa time.
Moguce da kod ostalih brendova se drze safe granice od 4.15v ali Samsung defintivino se ne drzi toga , pa im se mozda zato i palili note7 , to mi je x puta palo napamet :twisted: .
Za ovih 4.3v provereno kod Note3, evo upravo sam pogledao history i na S7 i kada napuni bateriju reporting napona je 4330mV . Iz S7 ne mogu fizicki da skinem bat i da izmerim pa da se ogradim ako njihov interni merac laze onda lazem i ja,
ali mogu da posaljem screenshot logera iz telefona koji ovo jasno pokazuje.

Sto se napona tice da je 3.7v donja granica apsolutno ne mogu da se slozim sa tobom posto je to nominalni napon i to cak optimisticni posto zavisno od proizvodjaca nominalni je u rangu 3.6 do 3.7v.
Donji napon baterije je 2.5v ali se kod telefona ide do 3.0 . Da ne bi bilo da pricam u prazno evo jedan link , a ima na google puno o tome sto ce potvrditi ovo sto sam napisao:
http://batteryuniversity.com/learn/arti ... h_voltages

Znaci 4.1v se ne moze nikako uzeti kao osnova nego se uzima srednji napon celije koji je kao sto sam napisao. Uostalom punjac koji posedujem u discarge modu pokaze kapacitet u mAh i kapacitet u Wh koji nije proracunat ni na osnovu
srednjeg napona vec kontinualno racuna svakih par sekunde uzorkuje napon i samim tim se dobija 100% tacno merenje u Watt satima i kada se to posle ubaci u kalkulaciju i podeli sa kapacitetom u mAh dobijem pribliznu vrednost 3.6 ili 3.7v zavisno od tipa celije sto potvrdjuje i tu teoriju.
Jedan od punjaca koji imam i cime najcesce merim :
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-rea ... arger.html

Jako korisna sprava koja izmedju ostalog moze da meri unutrasnji otpor celije/akumulatora i na osnovu koga kada se ima iskustvo moze odmah da se dobije uvid u stanje akumulatora nezavisno od kapaciteta. Jako korisno za olovne aku za auto gde bez greske se vidi u kakvom je stanju , kao i za aku alate gde se odmah moze videti koliko je dobra baterija jer nije sve u kapacitetu jer su kod aku alata jake potezne struje. ALi da ne sirim temu...

Inace dok sam pisao i Vladapetr je potvrdio moje vidjenje stvari.

Korisnikov avatar
zrnkemiki
Postovi: 666
Pridružio se: 18 Mar 2014, 11:33
Garaža: Insignia 2.0d / Corsa 1.4b
Lokacija: Beograd | Novi Sad | Banja Luka

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od zrnkemiki » 19 Sep 2017, 21:49

Pre Update na ios 11, svakako je pametno uraditi backup na ios 10.
Just in case....

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od superboss » 20 Sep 2017, 06:19

ddanijell je napisao:
19 Sep 2017, 15:28
Cak i ako je tacno ne znaci previse.
Ima na youtube snimci kako kinezi varaju sa LiIon 18650. Pakuju manju bateriju unutra, ali vrhunac je da sa peskom i gipsom
Nije ni cudo sto su se lepo snasli u SRB, Kinezi mislim ☺

Dobro, za PB im se isplati da varaju, mislim pre na telefonske baterije, barem one koje mogu da se skinu
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Saša » 20 Sep 2017, 07:31

Te prevare su ranije bila redovna stvar sa njihove strane. Recimo kupiš USB flash, ubodeš ga, lampica mu uredno svetli (da, imali su obavezno LE diodicu da se tu kao nešto "dešava") a on ništa, ni da bekne. Naravno, sem te lampice unutra ničega. Oni srećniji bi dobili manje memorije nego što piše na na njemu.

TT




Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od nikaragva » 20 Sep 2017, 08:33

Nocas odradio update na iOS11, na 5s. Radi sve ok. Mozda malo umisljam da brze radi telefon :)
Nisam jos nasao aplikaciju koja ne radi, mada nemam ja mnogo app na iPhone.

Vrlo moguce da mi je ovo zadnji update za 5s :)

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1569
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od sasa lbg » 20 Sep 2017, 09:21

Već je najavljeno sa je ovo zadnji update za 5s.
Otključavanje na otisak se vidno ubrzalo kod 5s.
Inače je bilo za današnje Tel. Bas sporo.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori