Mobilne telekomunikacije

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Vladapetr » 18 Sep 2017, 18:58

Ima manje, toliko bi imao u idealnim uslovima tj bez gubitka energije u konverziji sa 3. 7V na 5V. Efikasnost je 70-90% za Li-ion a 85-95% za Li-po baterije, Xiaomi tvrdi da je kod ovih novih uspeo da dotera i do 98%.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od superboss » 18 Sep 2017, 22:50

Darko je napisao:
18 Sep 2017, 10:37
Externa baterija od 2600mah mi napuni telefon sa baterijom 3000mah samo 47%. Ocekivao sam vise :zbunjen:
Samo ako si uzeo neku od 5000Ah i više, možda bi 4 mogla da ga napuni skroz,mada ne verujem.

Mada si u pravu, za prvu pomoć, dobro dođe. Naročito sa novim telefonima koji srču baterije
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12302
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od shandu90 » 18 Sep 2017, 23:11

Imao sam i ja takav power bank pa je fala bogu crkao. Sumnjam da mi je on sjebao bateriju u telefonu.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Nikolaa » 19 Sep 2017, 01:07

Vladapetr je napisao:
Darko je napisao:
17 Sep 2017, 22:55
Nisam znao za taj adapter. Odlicna ideja. Uzecu to. Samo nakacim adapter na obican usb kablic koji sam dobio uz externi punjac. :thumbup:
Ako ti je bitna brzina punjenja, najverovatnije se nećeš usrećiti sa tim adapterom. Meni je fabrički Huawei radio bez greške, izgubim ga pa sam probao dva koja su ovde na tržištu i ćorak - punjenje je drastično sporije. Na kraju sam uzeo ceo nov kabal i rešio.

Problem je što ovde nema (tj nije bilo pre 2-3 meseca, kad sam imao problem) brendiranih adaptera (LDNIO, Nillkin, Remax...) nego neki najgori fuš.
nije problem adapter, problem je kabl


moj AUKEY sa 20k mAh i quickcharge3.0 lepo puni uz usbC adapter na sony microUSB kablu, na sranje kineskom kablu(tipa te eksterne baterije od 700-1000mah, imam ih par komada sto se dzabe delilo) ne radi nista kako treba

zasto pitate se? na mnogim jeftinim kablovima nedostaje data linija, pomocu koje funkcionise quickcharge :)


dakle ovo uz kvalitetan kabl i bez brige(moze i manje kvalitetan, samo ce sporije puniti :D)
Slika

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Vladapetr » 19 Sep 2017, 01:41

Nije (samo) problem u kablu. U kolima sam koristio kvalitetan microUSB kabal na koji sam nakačio oriđiđi Huawei adapter microUSB na USB-C. Na odmoru je jednoj prijateljici zafalio punjač, skinuo sam moj adapter i dao da se posluži, naravno posle zaboravio da ga uzmem.
Onda sam na tu kombinaciju (punjač i microUSB kabal) koja je do tada radila besprekorno, probao 2-3 adaptera koja se kod nas mogu naći, i punjenje je bilo kriminalno sporo. Na kraju sam uzeo ceo USB-C kabal i rešio problem.

Zato sam i napomenuo da sa lošim adapterom nema sreće, koji god da kabal koristiš.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 19 Sep 2017, 08:53

Darko je napisao:
18 Sep 2017, 10:46
Sto znaci bar bez 5000-6000mah nema punjenja telefona do max. Da mi je to rekao prodavac uzeo bih jacu. Ovako izabrao tu slabiju jer je velicine upaljaca i stavis je u dzep i ne smeta.
Velicine upaljaca je pre tipa 1600mAh nego 2600mAh. Mozes da izmeris kapacitet, nalepnice /deklaracije trgovaca se stavljaju samo tako proizvoljno.

Ja sam uzeo spoljni od 8000mAh (deklarativno) za punjenje telefona od 3000maAh i uvek kada naidje na oko 65-70% dodje do autoatskog iskljucivanja punjenja jer sam telefon prestaje da se puni konstantno vec predje na impulsno.
Istekne vremenska kontrola spoljne baterije i ona predje u standby, iskljuci se.

Onda pritisnem taster za ukljucivanje spoljne baterije i nastavi se punjenje koje opet traje oko 15minuta kada se ponavlja cikljus automatskog isklucjivanja spoljne baterije.
Ovako uspe da se napuni do nekih 90%, dalje do 100% punjenja mora na regularni punjac a zatimi jos 10minuta kondicioniranja baterije impulsima nakon sto je dostignuto nominalnih 100%.

Spoljna baterija ne moze da ostvari ceo ciklus punjenja, to je tek nuzno zlo, pripomoc za hitne situacije i moze da dovede do skracenja radnog veka baterije u telefonu ako se precesto koristi.
Drugacije, kada god mozes koristi orginalni punjac koji si dobio uz telefon i iskljuci ga 12-15minuta nakon sto je dotignuto 100% punjenja. Ne ostavljaj telefon stalno na punjacu.

Kapacitet spoljne baterije mozes da procenis merenjem vremena potrebnog da se napuni. Pa uporedis sa onim sto je navedeni kapacitet.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ddanijell » 19 Sep 2017, 09:54

ljubitelj je napisao:
19 Sep 2017, 08:53
... i uvek kada naidje na oko 65-70% dodje do autoatskog iskljucivanja punjenja jer sam telefon prestaje da se puni konstantno vec predje na impulsno.
Istekne vremenska kontrola spoljne baterije i ona predje u standby, iskljuci se.
...
Kapacitet spoljne baterije mozes da procenis merenjem vremena potrebnog da se napuni. Pa uporedis sa onim sto je navedeni kapacitet.
Koji telefon je u pitanju?
Kod samsunga (note2, note3 , s3, s5, s7) koje posedujem ovo se ne desava. Punjenje do 80-85% ide maximalnom strujom (CC) i onda dolazi do smanjenja struje jer je baterija u telefonu dostigla 4.3v i prelazi u CV mode.
Medjutim i dalje iz punjaca (bilo kog tipa) ide konstatnta struja prema telefonu. Tek kada telefon na displayu pokaze bat-100% prelazi u impulsni mode i tad neki od powerbankova mogu zbog tog moda da otkace izlaz.
Powerbankovi koje imam i pored toga ne iskljucuju, u prevodu zavrsi punjenje, telefon na 100% i impulsno crpi iz powerbanka i satima nakon toga, ali ne trosi svoju bat za to vreme.
Samim tim ostavljanje telefona konstantno na punjacu bilo kog tipa nema nikakvih stetnih posledica po samu bateriju jer se ista ne puni dalje, a i ne prazni.
Kod powerbankova stoji to da proizvodjaci lazu i deklarisu vise nego sto jeste medjutim treba znati i jos nesto sto cu objasniti ispod, a i vladapetr je pre koji dan to isto pomenuo.
Za merenje kapaciteta power banka postoje naprave za sitne pare ali navedeni kapacitet nije deklarisan na 5v izlazu nego je to kapacitet internih celija 3.6v !!
Uzecu prost primer powerbanka od 10.000mAh . To je 36Wh energije same baterije (3.6 x 10Ah). Pretvarac u powerbanku(step up) 3.6 > 5v pretpostavicemo da ima efikasnost oko 90% (neki vise neki manje), to znaci da nam ostaje nekih 32Wh energije na 5v izlazu.
32Wh/5v= 6400mAh i toliko bi izmerili sa nekim od meraca/logera i laicki gledano rekli bi da proizvodjac laze sa kapacitetom i da ono na nalepnici nema veze. Na sve ovo dodati gubitke u samom step down konvertoru u telefonu koji radi kontrolu punjenja i jasno je da se bar 20% energije baci u vetar, ali to je neminovno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Sloba » 19 Sep 2017, 10:00

Ja koristim Xiaomi 5.000mAh i moze da izgura ceo proces punjenja. Sa dobrim kabelom, puni sa 1.5A. Sto se tice kucnih punjaca, originalni su uvek najbolji. Ovo je sa originalnim Xiaomi punjacem i Remax Lesu Type-C kabelom:

Slika

Sent from my MI 5s using Tapatalk


Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Darko » 19 Sep 2017, 10:38

Kad se napuni externa baterija i stavi i fioku i ne koristi se desetak ili vise dana da li njeno punjenje malo opada ili drzi dugo napunjenost do max??

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13009
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Saša » 19 Sep 2017, 11:24

Nađoh podatak na Net-u da je kod litijum-jon baterija samopražnjenje 8-12% mesečno.

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ljubitelj » 19 Sep 2017, 11:53

ddanijell je napisao:
19 Sep 2017, 09:54
ljubitelj je napisao:
19 Sep 2017, 08:53
... i uvek kada naidje na oko 65-70% dodje do autoatskog iskljucivanja punjenja jer sam telefon prestaje da se puni konstantno vec predje na impulsno.
Istekne vremenska kontrola spoljne baterije i ona predje u standby, iskljuci se.
...
Kapacitet spoljne baterije mozes da procenis merenjem vremena potrebnog da se napuni. Pa uporedis sa onim sto je navedeni kapacitet.
Koji telefon je u pitanju?
Gigabyte Saga S3. Li Ion baterija 3.000mAh.
Sada ga imam 3 1/2 godine, baterija je i dalje tip top, izdrzi nesto preko 2 dana rada kao sto je od prvog dana.

Powerbank je 8.000mAh, solarni prednji panel.
Provereno mnogo puta, ponasa se kako sam opisao. Sam se iskljuci pre nego sto se telefon napuni, mogu da tacno pribelezim na koji % napunjenosti telefona.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od Vladapetr » 19 Sep 2017, 12:03

Powerbank ti je smeće i zato gasi punjenje čim se napon baterije podigne na određeni nivo. Sa druge strane, mislim da si možda jedini u univerzumu čija Li-Ion baterija nije izgubila na kapacitetu posle tri i po godine korišćenja.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ddanijell » 19 Sep 2017, 12:13

Ocito kombinacija tog telefona i tog powerbanka se ne voli iz razloga sto si opisao kada telefon predje 75-80% , powerbank detektuje malu potrosnju i smatra da treba da iskljuci izlaz.
Vredi probati eventualno neki drugi powerbank, mislim da se ne bi tako ponasalo. Ukoliko se i na drugom tako ponasa onda je problem do telefona, jer svakako ne sme tako.
Inace sam svojevremeno nabavio neki noname powerbank deklarisan na 10.000mAh. Mogao je da mi napuni 2x samsung note2 (od 30-100%) dok je bio nov. Nakon godinu dana 5 celija u njemu otisle toliko da ni 1 punjenje nije moglo.
Otvorim , pogledam 5 celija po 1500mAh sto je 7500mAh ukupno (kad su nove, ako kinez i tu nije slagao kod oznacavanja elementa).
Kada sam zakacio interno tih 5 celija na test i napravio 3 uzastopna punjenja praznjenja, izmereni kapacitet je bio jedva 3000mAh, 3x izmereno identicno ,a treba 7500mAh.
Izbacim to, ubacim 4 panasonic celije 3300mAh (izmereno i provereno), dobijem powerbank sa realnih 13200mAh , ali te 4 celije kostaju 28eura ( a ceo powerbank sam bio platio 15 :rofl: ).
Suma sumarum dam klincu kada krene na ekskurziju, puni se on i celo drustvo u busu ceo dan i vrati se uvece sa powerbankom koji ima jos 10-15% u sebi.
Od gotovih power bankova sa baterijom u sebi jedino sto sigurno vredi su Xiaomi, ovo sve ostalo je uglavnom tesko smece jer elementi u njima su najgoreg kvaliteta, a takva im je i cena.
Poslednja 3 powerbanka koja sam nabavljao za drugare su bili sa aliexpresa ali samo powerbank bez baterija. Kostaju 3-5$ , i onda unutra napakujem 5komada Panasonic 3400mAh ili Samsung 2500-2900mAh celija i dobije se vrhunska naprava, ali krajnja cena bude 2-3x veca u odnosu na nesto gotovo napakovano gde se ne zna koji elementi su unutra.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od superboss » 19 Sep 2017, 14:12

Mora biti, ni i Xiaomi PB su skuplji od konkurencije dosta, naročito sa ozbiljnijim kapacitetom.

Nego da te pitam: pije li vode priča da se merenjem li-ion baterije može otprilike proceniti njen kapacitet. Ovo sam našao na nekom hrvatskom portalu za mobilne, i kad sam merio na mom Note 2, bilo je približno tačno.

Da se razumemo i meni deluje da nema veze s vezom....

Nešto ovako:

"Example, if the battery you wish to ship is rated at 2,500 mAh per cell and contains 6
cells:

Divide 2,500 mAh by 1,000 to get the rating in Ampere hours:
2,500 mAh ÷ 1,000 = 2.5 Ah

Multiply the Ah by 0.3 gm to determine the amount of Lithium in each cell:
2.5 x 0.3 gm = 0.75 grams of lithium in each cell

Multiply the amount of lithium in each cell by the number of cells in each battery:
0.75 grams/cell x 6 = 4.5 grams of lithium in the battery"
What i do for the livin'? I live for the livin'.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Mobilne telekomunikacije

Post od ddanijell » 19 Sep 2017, 15:28

Cak i ako je tacno ne znaci previse.
Ima na youtube snimci kako kinezi varaju sa LiIon 18650. Pakuju manju bateriju unutra, ali vrhunac je da sa peskom i gipsom doziraju tezinski da bi dobili potrebnu gramazu od oko 45grama.
Imam drugara koji je nabavljao svakakvo smece i kada izmeri kapacitet koji je 20-30% od deklarisanog uzme otvori elemenat i nagledao se svacega, kao ovo sa snimka ispod:
https://www.youtube.com/watch?v=JzzfzGJpUS8

Odgovori