Novi Sad

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Novi Sad

Post od Darko » 17 Sep 2017, 11:42

Nije kaldrma problem ako se lepo uradi. Problem je ako se nestrucno uradi pa jos preko nje prelaze redovno teski autobusi i to posle ne lici ni na sta.
Meni kaldrma uopste nije ide uz most duga, i zbog pomenutih autobusa a i zbog odrzavanja. Asfalt se lako popravi, dok kad ulegnu kocke ili ispadnu kocke ne diraju to godinama.

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Novi Sad

Post od superboss » 17 Sep 2017, 13:41

To što smo mi država za primer kako ne treba održavati ulice i puteve, je druga stvar.

Mislim da kvalitetno odrađena kaldrma traje isto koliko i asfalt.

Nadam se da ne diraju i onaj deo gore od Lovotursa?
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Novi Sad

Post od passenger » 17 Sep 2017, 13:48

Kod mene u selu gde sam živeo u AT stoji kaldrma od pre 35 godina i to uvezena iz Trstenika. Još se drži. Tuda nije veliki saobraćaj, ali ide svakodnevno bus, bar 30-40 auta kroz sat rekao bih.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Novi Sad

Post od snork » 17 Sep 2017, 15:15

superboss je napisao:
17 Sep 2017, 13:41
To što smo mi država za primer kako ne treba održavati ulice i puteve, je druga stvar.

Mislim da kvalitetno odrađena kaldrma traje isto koliko i asfalt.
Kamene kocke traju mnogo duže od asfalta, pa čak i od betona. Naravno, kao što reče Darko, ako se dobro ugrade. Ni ako se loše ugrade kamenu neće biti ništa, samo će se posle nekog vremena pojaviti ulegnuća. Popravka se vrši tako što se kocke "preslože", bez utroška novog materijala.

U Beogradu je nekada bukvalno svuda bio kamen. U manjim ulicama, posebno na periferiji, do 1970-ih je bila prava kaldrma - veliki, prvougaoni blokovi, ravno ređani. Posle je samo stavljen asfalt preko. U velikim prometnim ulicama, još je negde početkom Kraljevine Jugoslavije stavljena sitna kocka ređana "na francuski način", u lukovima. Još se ponegde može videti, ali je od sredine 1980-ih polako uklonjena iz većih ulica. Ostavljena je samo u nekim manjim ulicama u centru i na parkinzima za autobuse, pojedinim taksi stanicama i sličnim mestima koja trpe ogromne pritiske stalno parkiranih vozila. Tu je asfalt bez betona ispod potpuno neadekvatan, i deformiše se već posle par meseci. To se čak vidi i na uličnim stajalištima gradskog prevoza, gde su u mnogim ulicama na kraju morali da stave armirani beton.

Jedina mana kamene kocke je bila to što je prilično bučna. Da smo kao normalan svet, kocku bi ostavili u "istorijskom jezgru" gradova, a moderne opterećene ulice bi pre svega imale betonsku podlogu, a preko nje habajući sloj asfalta. Instalacije bi bile u prohodnim betonskim cevima, a ne da se ulice raskopavaju za svaku glupost. Slivnici bi bili isključivo ugrađeni u ivičnjak i ne bi bilo slivnika i šahtova po kolovozu. Tako se radi u normalnim zemljama...

Ovako je izgledala Nemanjina ulica u Beogradu 1982. godine (slikao neki Englez, ne znam napamet izvor, ali se lako može naći internetu): :)

Slika
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Novi Sad

Post od dragvorl » 17 Sep 2017, 15:38

Kod pruznih prelaza je isto isla kocka.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Novi Sad

Post od Heinz » 18 Sep 2017, 12:18

@snork
Zanimljivo je da sada obnavljaju kocku u Vojvode Toze (pored SC Šumice). Logičnije bi bilo da asfaltiraju (kao nekih devedesetih Maksima Gorkog npr).

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Novi Sad

Post od ChobbyNS » 18 Sep 2017, 13:37

Koja je to ulica i koji je to sportski centar u NS?
Znam grad baš dobro i taksirao sam nekoliko godina po NS ali za te dve stvari prvi put čujem.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Novi Sad

Post od Delija » 18 Sep 2017, 13:45

Heinz prica o BGu :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Kabal
Postovi: 2885
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Kabal » 18 Sep 2017, 13:45

To je Bgd :)

Tapatalk


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Novi Sad

Post od snork » 18 Sep 2017, 14:01

Ja sam kriv, napisao sam poruku o Beogradu u temi o Novom Sadu. Poslaću odgovor u odgovarajuću temu. Mnogi nazivi ulica postoje u oba grada (npr. Maksima Gorkog), pa smo malo zbunili vas Novosađane. :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45819
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Novi Sad

Post od Geza » 25 Sep 2017, 12:11

https://youtu.be/sSOeNyoJadM
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Saša » 25 Sep 2017, 12:34

Ko voli tu kocku - dabogda mu je svuda oko kuće stavili... :D Meni svanulo otkako su je povadili iz jedne prilazne ulice u delu gde stanujem i navukli kršten sloj asfalta. Svake zime/proleća voda i led je ispomeraju, ne možeš proći od nje, zapinju auti odozdo, pa su morali da je preslaguju, zatvaraju ulicu... A i inače drnda auto stalno preko nje. Jedino mi je tu "zveckao" volan na Puntu. Sada milina. :)

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7068
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Novi Sad

Post od DukeNS » 25 Sep 2017, 18:36

Veruj mi da je do kvaliteta postavljanja. Ako je uradjena kako treba, nema pomeranja, uleganja, drndanja... Cak je super osecaj kad prelazis preko njih kolima.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Novi Sad

Post od Saša » 25 Sep 2017, 18:38

Da, super sa nekom limuzinom D segmenta. Puntom baš i nije. :D

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Novi Sad

Post od Darko » 25 Sep 2017, 18:55

:plusone:

Svakako je kod nas lose postavljaju uglavnom tako da prica ne pije vodu.
Provozas do petrovaradinske tvrdjave po kocki i rastreses sav enterijer. :uf:
Najlepse je kad obazrivo i sporije vozis po kocki a neko iza tebe ne jebe zivu silu pa ti svira, ablenduje :srbin:

Odgovori