Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Razne teme, pitanja, iskustva
matematicar
Postovi: 99
Pridružio se: 31 Maj 2022, 23:21

Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od matematicar » 31 Mar 2024, 08:52

Nekada je sva populacija vozila jugice i lade, poneki redak burzuj sa fiatom ili opelom. Do 90-tih narod imao para za benzin, vozio se, putovao, ziveo. Onda dosla kriza i sankcije i benzin u flasama. Danas jugice i lade zamenili audiji i bmw-ei sa vracanim kilometrazama, gorivo opet papreno, burzuji se voze na struju. Kakve paralele i zakljucke biste mogli da donesete, sta je uvek isto, a sta se menja kroz vremena?

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od Geza » 31 Mar 2024, 09:08

Vozila su se dobra kola i pre 30 godina. Sportisti, privatnici, gastarbajteri... svi su mogli da priušte nešto strano. Ali pretpostavljam da si mlađi, pa ne znaš to vreme.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30038
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od trojanac » 31 Mar 2024, 09:22

Živelo se sporije, opuštenije u odnosu na danas. To je za mene najveća razlika.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od mix024 » 31 Mar 2024, 09:38

Svi mi imamo viđenje sveta iz neke svoje tačke gledišta, ali ja bih pre svega rekao da se izgubilo jako puno poštovanja i kulture.

Danas se vrednuju mnoge stvari kojih se u to vreme stidelo i to je ono što mi najviše smeta.

Jasno mi je da se vremena menjaju i nisam zadrti "matorac", čak naprotiv, ali mnoge stvari mi se ne sviđaju danas.

Uglavnom, vremena se jednostavno menjaju, novi naraštaji odrastaju u sasvim drugačijem okruženju nego ranije, pa je razumljivo da i na sasvim drugačiji način žive i odrastaju.

Što se tiče automobila i vožnje, ranije je svaki put bio veliki doživljaj. Sećam se ćaletovih priprema za odlazak na more. To su bili sastanci i dogovori sa razvijenim kartama, pa kuda se ide, gde će biti pauza...

Sada sednemo u automobil, pali navigaciju i odvali 1000 km kao da nije ništa. Kao da je sve izgubilo neku svoju draž...

icazic
Postovi: 27
Pridružio se: 09 Jan 2019, 16:12

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od icazic » 31 Mar 2024, 10:23

Najveća promena je da su nekada muškarci bili muškarci a žene - žene.
A za automobile je normalno da se razvijaju u skladu sa tehnologom koje svako novo doba donosi...

Sent from my NX769J using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6768
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od ljuba » 31 Mar 2024, 10:29

Auuu ako je to tebi najveca promena, gde li ti zivis.. Ono da su muskarci muskarci a zene zene. Bili i ostali. A onaj mali deo populacije sto je uvek postojao samo je postao mnogo glasniji :) Automobili su napredovali u svakom slucaju ozbiljno, a i njihova dostupnost se drasticno poboljsala… Najveca promena je bas ovde gde kucamo :) da ljudi vise vremena provode na digitalnim platformama nego u realnom zivotu. Jeste to zamena za TV ali…

PS: A i to da je do 90 narod imao para za benzin i voznju u opste nije tacno :) Samo je imao mnogo vise slobodnog vremena za tako nesto, u proseku… i ljudi su imali drugacije zivotne prioritete i ideale… Neko bi rekao bolje :) a i izgledju bolje bar meni… Bar se zivelo mnogo sporije…

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8376
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od grujicd » 31 Mar 2024, 11:04

Mene fascinira kako je iko uspevao da se snađe u velikom stranom gradu bez navigacije. Ok su karte za puteve, ima i putokaza, ali kad uđeš u grad, šta onda? Možda je bilo manje gužve, manje jednosmernih ulica, pa i kad se izgubiš lakše uhvatiš 2-3 kruga. Mi kad smo 80-tih išli iz Pančeva na more već u Žarkovu se izgubimo i tražimo koga ćemo u 5 ujutro da pitamo.

A što se tiče putovanja, moji koji su u to vreme bili srednja klasa u SFRJ su mogli samo da sanjaju da putuju kao mi sada. To je bilo jednom ili dva puta godišnje, ostalo se išlo kod rodbine na selo što se ne računa. Pa i za Grčku ti je trebala viza. Kola su daleko pouzdanija, kreneš kad hoćeš gde hoćeš. Let avionom je sad daleko daleko pristupačniji.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12325
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od shandu90 » 31 Mar 2024, 11:21

Nekada su ljudi vozili jugice i lade ali su svi bili stambeno reseni, znali su se prioriteti


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1648
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od zdushan » 31 Mar 2024, 11:28

Neuporedivo je.
Ja uhvatim sebe kako mislim upravo ono što sam slušao od starijih kad sam bio "mali"
Sukob generacija
Zato se i suzdrzavam od komentara

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od Geza » 31 Mar 2024, 11:45

Mi familijarno išli za Beč Stojadinom, 1990. godina.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8821
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od Gaginh0 » 31 Mar 2024, 11:59

Ja ne mogu da bacam paralele jer sam rođen pred sam kraj Velike države. Ali iz moje perspektive, gledanja dokumentaraca, filmova, itd., čini mi se da je druga polovina 70tih i cele 80te bile najbolje godine za svet i Evropu. Čak i dobar deo devedesetih, što se za nas ne može reći naravno. Svet se razvijao, ali nije toliko srljao.

Banalan primer mi je bila neka emisija u kojoj je lik pričao kako je bio 10tak godina u zatvoru i izašao recimo 2017.-2018. i najjači utisak mu je bio što nije razumeo zašto svi ljudi na stanicama gledaju u telefone.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od havijer » 31 Mar 2024, 12:10

Upravo sam hteo da kažem da mobilni telefon kao uređaj je po mom mišljenju najveća promena u životima ljudi. I kad je posao i pitanju i kad je privatni život u pitanju.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6768
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od ljuba » 31 Mar 2024, 12:18

A ja se jos secam trenutka tokom 77-8 kada smo kupili prvi TV u boji. Kakav je to napredak bio :) Tada je bilo mnogo zelja uz nadu da ce mozda moci jednog dana da se ostvare….

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23815
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od dragvorl » 31 Mar 2024, 12:41

Internet je tu promenio sve, u paketu sa globalizacijom.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3263
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako biste uporedili vreme i ljude pre 30 godina i danas?

Post od srdjanyo » 31 Mar 2024, 12:43

Pre su ljudi kuvali - danas mnogi naručuju hranu, kuvaju drugi za njih. Ulenjili smo se.
Pre se novi auto čekao po godinu dana, sada je to odmah dostupno. Ili ne. I nije bilo placeva sa uveženim automobilima i izgledom "nov nov nov". Jer su propisi za uvoz automobila bili preglomazni i suviše komplikovani.
Pre smo imali partiju, sada 150 + stranaka.
Pre su deca znala granice i ko je autoritet i prioritet. Sad ne smeš da ih vaspitnu - prete policijom. Pre ih je i nastavnik vaspitno, sad roditelji i deca vaspitavaju nastavnike i profesore.
Pre su ljudi imali TV gledali 1 do 3 kanala, sad imamo 300 kanala, retko ko to gleda, svi gledamo mobilne telefone ili YT.
Gledali smo 1 seriju nedeljom, sad bidžujemo 12 sezona i 7 serija za vikend.
Pre smo imali vojsku - sad imamo uticajnike (influensere).
Pre smo imali uzan put i znalo se da taj put vodi negde (dobro na kraju nam se raspala država u krvi...), sad imamo širok put (visa free), ali izgubili smo kompas, nemamo gde da odemo jer su nam prijatelji prezauzeti ili jednostavno nemaju vremena za druženje i za "čašicu razgovora".
Zato lutamo tržnim centrima kupujući i 6. par patika za trčanje, treking ili hajking. Ili jaknu ili trenerku...
*Nije generalizacija, ali je većinom izvučeno iz iskustava različitih osoba.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Odgovori