Bosna Izleti

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Bosna Izleti

Post od Ogi » 30 Apr 2013, 21:57

Jos malo seoskog (bosanskog) turizma:

SlikaSlikaSlikaSlika

Slika 1: Ostaci nadgrobnih spomenika turskog groblja, kako lokalci kazu "nisani"
Slika 3: Iako je skoro Maj, snega ima mnogo ne samo po vrhovima planina nego i u nizim predelima

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2289
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda CX-5 2.0 AWD 2022.
Lokacija: Niš

Re: Bosna Izleti

Post od jocas » 30 Apr 2013, 22:00

Na putu ka Višegradu, kad se pređe granica, pored puta je manastir Dobrun.
Vredi svratiti.
Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Bosna Izleti

Post od nikaragva » 30 Apr 2013, 22:03

@Ogi
Koji deo BIH je u pitanju na tim slikama?

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Bosna Izleti

Post od Ogi » 30 Apr 2013, 22:09

Selo Vlaholje, opstina Kalinovik, 60km od Sarajeva i 50-ak km od Foce. 3,5 km od samog Kalinovika. Okruzeno sa 4 planine, Treskavica, Zelengora, Lelija i Crvanj.

SlikaSlika

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Bosna Izleti

Post od Ogi » 30 Apr 2013, 22:39

SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2289
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda CX-5 2.0 AWD 2022.
Lokacija: Niš

Re: Bosna Izleti

Post od jocas » 09 Maj 2013, 19:01

Za desetak dana idem na Zlatibor. Kako sam već više puta obišo sve na Zlatiboru ( Tara + Drvengrad + Višegrad ), planiram na jedan dan do Sarajeva. Kako vam se čini ta ideja? ViaMichelin kaže 170 km i skoro 3 sata vožnje. Vredi li to cimanje - vožnja na tamo, ceo dan u Sarajevu i povratak na Zlatibor ?
Prijatelj je skoro bio, kaže da je jedan dan dovoljan za Baščaršiju, Ilidžu, ćevape, baklave i ostalo.
Kakav je put, ima rupa, kamiona, gužva ? Kakva su iskustva iz Sarajeva - parking (sa našim tablicama) ?
Druga ideja je možda Perućac, Bajina bašta i nešto u tom kraju, mada mislim da će pre biti Sarajevo.
Zeleni karton imam, i međunarodnu, znači samo gorivo i ona Kustina eko-taksa :D

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10488
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Bosna Izleti

Post od TheWickerMan » 09 Maj 2013, 19:29

Sa Zlatibora ides Visegrad, Ustipraca,Rogatica,preko Romanije i Mokrog pravo u Sarajevo... Malo je losiji put od Ustiprace do Rogatice i oko Visegrada ali nista strasno... Preko Romanije je prelepo, naletao sam na krda divljih konja, ima i par restorana sa dooobrim pecenjem :) Licno sam bio u Sarajevu dosta puta, kao i u Kiseljaku sa Srpskim tablicama i nikad nisam imao problem...

Sent from my HTC Desire Z using Tapatalk 2

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: AW: Bosna Izleti

Post od Floyd » 09 Maj 2013, 19:47

Slobodno i opusteno sa SRB tablama u Sarajevu. Vise ni u HR nije nikakav problem.

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Cp6uH
Postovi: 1155
Pridružio se: 28 Jan 2013, 13:50
Garaža: Toyota Corolla TSn
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Bosna Izleti

Post od Cp6uH » 09 Maj 2013, 19:54

+1
Bas tako
@jocas pazi samo na radare na svim mestima gde je ogranicenje 60 i manje, mada su uvek voljni da progledaju kroz prste za 10, 20 evropskih novcanica

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: AW: Bosna Izleti

Post od Ogi » 09 Maj 2013, 20:51

Floyd je napisao:Slobodno i opusteno sa SRB tablama u Sarajevu. Vise ni u HR nije nikakav problem.
To ti mislis. Mozda si predugo u Svajcarskoj pa si izgubio vezu sa realnoscu. Ne kazem, velika je verovatnoca je da ce sve da prodje ok, posebno u Sarajevu ali nije iskljuceno i da nece. Ja svake godine idem u Sarajevo ili prolazim kroz isti i nikada se ne kockam sa time. Sto se tice Hrvatske, ne bi mi palo na pamet u zivotu da tamo odem bilo kako a kolima pogotovu.

@Jocas Sto se tice parkinga u SA, ukoliko ne zelis da se kockas, preporucujem varijantu koju ja stalno koristim - parkiranje kod trznog centra TOM, na parkingu centra a onda gradskim prevozom do centra grada.

Inace, Sarajevo kada se prvi put ode ostavi bas fin utisak (kazem "prvi put" jer za mene nema neku vrednost da mu se uvek vracam), ta ulica koja se nekada zvala Vase Miskina a koja se sada zove Ferhadija je skroz fina i opustena za setnju i njome se direktno stize u Bascarsiju. Ima tu nekih anti srpskih spomen ploca ali iskuliras, trudis se da se ne iznerviras mnogo. Generalno, nisam imao problem nikada, ni od strane prodavaca ali sam se ponasao maksimalno uzdrzano, prosto nikada nisam opusten kada sam tamo. Osetim ja da oni provale odakle sam i verovatno mi ne misle nista dobro ali to ne pokazuju a to je bitno, neka misle sta hoce kada im okrenem ledja.

Bascarsija je isto super, ako nikada nisi bio svidece ti se. Ima i Vrelo bosne u blizini, nisam bio ali kazu da je prelepo, postoje slike u ovoj temi, neko je bio.

Ali da li vredi sa Zlatibora ici tamo i uvece se vratiti - iskreno, nisam siguran. Ali ako volis da vozis, a volis i nemas decu ili nemas zahtevnu (malu) decu, onda zasto da ne.

Sto se puta tice, prosao sam tuda pre 10-ak dana, ne bih se samo slozio sa TWM-om da ides preko Romanije vec bih preporucio put preko Foce, ides kao sto je on rekao Visegrad, Ustipraca... ali skrenes za Focu kod jedne Nestro pumpe i dalje pravo za Sarajevo. Put je rekao bih brzi, ima manje ostrih krivina i bukvalno nema zive duse, za voznju fenomenalno. Nije savrseno ravan, na nekim delovima poprilicno neravan ali nista strasno, rupa nema.

Ukoliko se ipak odlucis za varijantu preko Rogatice a za parkinganje kako sam ti ja rekao, onda kada dodjes do raskrsnice gde se desno ide za Sarajevo a levo za Pale i Jahorinu, skreni levo prema Palama pa onda do prvog znaka gde kaze SARAJEVO - desno, tu ides uskim prilicno losim delom puta nekih 3-4km a onda izlazis na nov odlican put sa puno krivincuga preko Trebevica. Njime dolazis direktno u Srpsko Sarajevo.

Pazi na policiju koje ima MNOGO i to ne bleje kao nase budale vec zaista rade svoj posao i svaka patrola ima radar i snima. Posebno obratiti paznju na manja mesta gde je ogranicenje 50-60... mada ih ima i van mesta...

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2289
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda CX-5 2.0 AWD 2022.
Lokacija: Niš

Re: Bosna Izleti

Post od jocas » 09 Maj 2013, 21:27

Hvala na odgovorima, 99% idem u obilazak.
Jedino me malo smara to sa policijom a nemam tempomat :(, a ni ženu koja zvoca "vozi sporije" :djavo: . Moja devojka obično prespava deo puta :mrgreen: , a kad se probudi nervira me - sendviči, čips, grickalice :D, a znamo da hrana nije za kola :nonono: .

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Bosna Izleti

Post od Stjepa » 09 Maj 2013, 22:17

Napisaše ljudi svoja mišljenja, al da dodam za policiju - ne što rade svoj posao nego što se kulovski štekaju pa kad ih već uočiš onda je već kasno ako si vozio iole preko ograničenja.
Primeri koje sam doživeo:
- kad se od Sarajeva pođe ka Romaniji, u nekom selu (ne znam ime) su se bili zaštekali iza neke ograde a zaklon im bi štala. U sred dana sam ih uočio tek na nekih ~10m. Srećom blicali su mi neposredno pa sam bio na propisanoj brzini.
-između Višegrada i Ustiprače su se parkirali tako da ih markira civilni auto. A taj auto verovatno ostavio ribolovac koji je sišao do Drine i nije ni svestan koju im je uslugu učinio. Prvo sam uočio policajca na drumu, pa tek onda i njihov auto kad sam baš prišao. Opet imao sreće da samm bio u okviru ograničenja.
-od Sarajeva ka Mostaru, po mraku na magistrali na nekoj deonici koja bi mračna ko u loncu uočio sam tek plavu rotaciju kada su me upecali. Prekoračenje bi bedno, ograničenje 60 a snimili me sa 71,2,3km/h. Više bih voleo da sam vozio "kako dolikuje" pa da padnem nego ovako. Al su imali razumevanja kada sam im spustio 10e na instrument tablu.
-od Kremana ka Višegradu, naravno pred Višegradom, policajac mi je iskočio niotkuda. Bukvalno iskočio u traku. Al mi je samo pogledao dokumenta i zamolio "Može li malo sporije?" :o Auto bio u nekom šipražju jedno 5m od asfalta.

Tako da preporučujem vožnju što više u okviru ograničenja. Jeste da važi da se može dogovoriti sa njima, i da za 10e možeš da pregaziš čoveka što bi rekao jedan forumaš sa drugog foruma, ali i to je kazna po novčanik. Pa i jedna "putarna" nije zanemariva, a moguće je natrčati nekoliko puta na "skrivenu naplatnu rampu".

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: AW: Bosna Izleti

Post od Floyd » 09 Maj 2013, 22:30

Ogi je napisao:
Floyd je napisao:Slobodno i opusteno sa SRB tablama u Sarajevu. Vise ni u HR nije nikakav problem.
To ti mislis. Mozda si predugo u Svajcarskoj pa si izgubio vezu sa realnoscu. Ne kazem, velika je verovatnoca je da ce sve da prodje ok, posebno u Sarajevu ali nije iskljuceno i da nece. Ja svake godine idem u Sarajevo ili prolazim kroz isti i nikada se ne kockam sa time. Sto se tice Hrvatske, ne bi mi palo na pamet u zivotu da tamo odem bilo kako a kolima pogotovu.
Ma jok, nema to veze sa mojim boravkom u inostranstvu.
Igrom slucaja sam sa matorcima kolima (SRB tablice) isao tamo od '99 i ni jednog problema nije bilo u samom Sarajevu.
Stoji da mozes da naletis na budalu koja ce ti pokazati srednji prst ili sl. ali mislim da je verovatnoca za tako nesto minimalna.

U HR nisam licno isao sa SRB tablama ali ih tamo srecem u velikom broju.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Bosna Izleti

Post od Vladapetr » 09 Maj 2013, 22:41

Ja u Bosnu idem često, majka mi je rodom odatle. Bio sam i sada za praznike.
Imaš u centru, u ulici uz reku( na mapi piše da je to "Obala Kulina Bana") nekoliko parkinga, ja sam išao na neki u zgradi pokriven kamerama, kartice itd... a košta marku sat vremena. Meni super ;)

Baščaršiju valja obići, pojesti burek ili ćevape.

Vrelo Bosne pod obavezno, prizor je gotovo pa nestvaran. Tamo na obali imaš dobar a povoljan restoran, prošle godine smo baš fino klopali.

Da potvrdim ovo za panduraciju, služe se svim mogućim sredstvima da namaknu neki dinar. Mene su sada uhvatili iza Sokolca, kada se krene ka Rogatici uvek su na jednom proširenju sa desne strane. U jedan noću sam prošao tuda sve po ps-u, video da ih nema i potopio gas. A oni 300 metara niže, iza nekog bilborda :glavomuzid:
Vozio sam 118, ograničenje 60. Na sreću, uvek su radi da ljudima iz ovih krajeva "završe posao" za 10 ili 20 eura.
Inače ne volim ovoliko da brzam, i kada forsiram gledam da to bude u tih 30km/h koliko se može ispeglati. Ovde mi je celom rutom iGo pokazivao da je ograničenje 90km/h :kuku:
Što se tiče iGo-a, mape su im sramotno loše. Ograničenja su potpuno promašena, neke kozije staze su upisane kao putevi... a najjače je što se most u Višegradu(na Drini ćuprija) i dalje vodi kao prohodan, i drugar koji je nam je bio gost ovih par dana je prešao svojim Cliom preko njega :rofl:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10488
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Bosna Izleti

Post od TheWickerMan » 09 Maj 2013, 22:44

Vladapetr je napisao:
Što se tiče iGo-a, mape su im sramotno loše. Ograničenja su potpuno promašena, neke kozije staze su upisane kao putevi...
koje mape imaš u iGo-u? čini mi se da je meni solidno pokazivalo, a imao sam ove najnovije mape...

Odgovori