Finska

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1676
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Finska

Post od DasAuto » 07 Nov 2016, 13:28

Darko je napisao:Bio sam u svedskoj ima stranaca u pm. Meni se to ne svidja uopste. Kontam da je finska izolovanija pa nije bas tako?
Zavisi. Njemacka, Francuska, Engleska ima mnogo mnogo vise stranca(arapa, pakistanaca i slicno)
Svedska je koliko toliko jos uvjek sigurna, ne kao Finska, ali je mnogo sigurnija nego Njemacka, Francuska, Engleska.

Ali problema ima. Po meni najveci problem su Arapi, Somalijci i ovi iz Afganistana.
Siptari nisu bas omiljeni ali su koliko toliko normalni.

Nas Srbe, Hrvate, Bosnjake i ne razlikuju.

@Laki021 - Standard ovde je odprilike kao u Svajcarskoj. Mislim na porodicni standard, vise stvari dobijes bezplatno u Svedskoj nego u Svajcarskoj, dok u Svajcarskoj je veca kupovna moc. Tj vise para imate za neki bijesni automobil :D

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9092
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Finska

Post od Darko » 07 Nov 2016, 15:16

To mi je uvek bilo fascinantno, neko iz srbije ne moze legalno da radi ni u madjarskoj ili rumuniji, a tamo neki arapi, avganistanci, turci.. opusteno zive i rade u finskoj, norveskoj.. i to ih ima u velikom broju :zbunjen:

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1676
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Finska

Post od DasAuto » 07 Nov 2016, 15:24

Nema to veze dali je srbin ili arap, razlika je u tome sto se arapi, ili afganistanci racunaju kao izbjeglice pa automatski mogu raditi dok borave. Tako je vazilo i za nas iz bivse juge.

Zarkofinska
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Jul 2016, 01:04

Re: Finska

Post od Zarkofinska » 07 Nov 2016, 15:47

Tacno tako, ovde je veci deo dijaspore nase dosao u onom talasu izbeglica. Mada ako si doktor ili neki strucnjak, lako ces srediti boravak ovde. Mada izbeglice bas nisu odusevljeni finskom, mrak, zima i uglavnom idu u neke druge zemlje, i ovde je ne moras da znas finski mozes sve da zavrsis na engleskom. Stvar zelje i mogucnosti gde ce ko ziveti, ne moze svako da podnese mrak preko dana, velike hladnoce i ostalo. Moj posao je takav, da sam mogao da biram gde cu u koju zemlju, ja poslusao zenu i uopste se ne kajem. To ne znaci da ne bih radio u Svedskoj ili nekoj drugoj zemlji, ali sada smo odabrali ovako, sledeci put idemo u neku mediteransku zemlju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1676
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Finska

Post od DasAuto » 07 Nov 2016, 16:49

Ja mislim da je cak bolja klima u Finskoj nego recimo Sjever Njemacke, Danska, Jug Svedska. Ovde niti je hladno niti toplo. September-April vecinom samo kise i kise i kise. Zima nije nikakva, ljeto je fino ali kratko. Dok kod vas barem bude fino kad je zima. Licno volim kad bude mnogo snijega i veliki minus :) Lakse se dise :)

Inace mene cesto uhvati nostalgija za Balkanom. Ali isto tako shvatam da je jedno zivjeti a drugo boraviti preko ljeta/godisnjeg. Poslje 3-4 sedmice bukvalno me sve smori dole.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Finska

Post od BAJKER » 07 Nov 2016, 17:07

Zarkofinska je napisao: sledeci put idemo u neku mediteransku zemlju.SlikaSlika
Da se zgreju kosti :)
Slika

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9092
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Finska

Post od Darko » 07 Nov 2016, 21:13

Sta podrazumevas pod "moze se proci" sa engleskim?
Mozes da prodjes kao turista i da se sporazumevas ili da konkretno radis neki posao. Na primer budes taxista ili nesto slicno i ne znas finski?

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Finska

Post od ikac2000 » 07 Nov 2016, 21:24

Npr u Poljskoj mozes da radis u bilo kojoj stranoj firmi samo sa engleskim, naravno na vecini pozicija, jer je sluzbeni jezik firme engleski.

Verujem da je i u drugim zemljama tako...

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9092
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Finska

Post od Darko » 07 Nov 2016, 22:14

Verujem da je tako za neke struke tipa informatika, elektro, arhitektura i da engleski prolazi ok.
Mene recimo zanima posao taxiste, rad u ugostiteljstvu, mozda neka komercijala.. predpostavljam da za takve poslove u bilo kojoj zemlji bez znanja oficijalnog jezika nema leba..

Zarkofinska
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Jul 2016, 01:04

Re: Finska

Post od Zarkofinska » 07 Nov 2016, 22:32

Sa engleskim mozes skoro sve da zavrsis, posto svi pricaju. Ali poslovi tipa taxi, vozac autobusa( koji ima 2900), ugostiteljstvo traze finski jezik, me moze bez, ali svi ostali poslovi, mogu sa engleskim, znaci poslovi gde nisi u dodiru sa musterijama. @BAJKER Nego kako samo da se ogrejem malo, mada sam se vec navikao na ovu hladnocu, samo na vetar nema sanse da se naviknem.☹️


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14261
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Finska

Post od pedja » 07 Nov 2016, 22:48

Gledao sam neku emisiju o ribarima sa Islanda. Rodjeni tamo, odrasli na brodu, u ledenim morima, navikli na zimu i ledenu vodu. Ipak, nikada nisu navikli na neki vetar, koji ubija u pojam, bez obzira na odecu i naviku.

TapaT

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9092
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Finska

Post od Darko » 08 Nov 2016, 00:05

Zarkofinska je napisao:Sa engleskim mozes skoro sve da zavrsis, posto svi pricaju. Ali poslovi tipa taxi, vozac autobusa( koji ima 2900), ugostiteljstvo traze finski jezik, me moze bez, ali svi ostali poslovi, mogu sa engleskim, znaci poslovi gde nisi u dodiru sa musterijama. @BAJKER Nego kako samo da se ogrejem malo, mada sam se vec navikao na ovu hladnocu, samo na vetar nema sanse da se naviknem.☹️


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa da, tako sam i kontao. Autobus ne bih vozio ali tako nesto tipa taxi, trgovina, ugostiteljstvo sto bih mogao da radim, ipak traze iskljucivo jezik domacina. Secam se i kad sam bio u svedskoj bio da nisu bas svi prosecni gradjani znali engleski. Lako je za programere i slicne sto rade u stranim firmama, njima je dovoljan engleski..

Zarkofinska
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Jul 2016, 01:04

Re: Finska

Post od Zarkofinska » 08 Nov 2016, 00:16

Opet kazem, ovde skoro svi pricaju engleski babe od 80 god ako mi verujes. Skoro je dosao decko koj nema pojma finski ali je poceo da radi kao teniski trener, polako uci jezik. Ima dosta nasih koji dolaze leti na farme za branje jagoda krompira itd.. budu 3 meseca i vrate se sa 10 iljada, a neki i ostanu da uce jezik. Sve zavisi sta zelis i kako planiras posao moze da se nadje sa engleskim, posao u posti neko odrzavanje zgrade fizicki poslovi, koji su placeni dobro, pa kada se nauci jezik, trazi se nesto bolje.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Finska

Post od Floyd » 08 Nov 2016, 00:40

Koliko košta 3-4 soban stan u sa garažom?

3000 je super plata u Nemačkoj ali je u CH dovoljna samo za preživljavanje... tako da cifra sama po sebi ne govori ništa.

Čim nema 200k Poljaka koji rade tamo, meni je odmah sumnjivo da je standard ok :)

Zarkofinska
Postovi: 321
Pridružio se: 11 Jul 2016, 01:04

Re: Finska

Post od Zarkofinska » 08 Nov 2016, 01:01

Zavisi gde hoces stan, ja u centru placam dvosoban od 80 m2 preko 2 hiljade ali imas isti takav na 20-30 km od centra za 1100-1200 prevoz super radi tako da to niie problem. I sigurno da neces samo ti da radis, verovatno ce i zena da se zaposli pa je onda to druga prica.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori