Mađarska - šoping, obilazak, aquaparkovi...

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od grujicd » 13 Maj 2017, 10:54

Ili Horgoš 2, on je još bliži za Segedin, isto ne treba vinjeta.

I da ne zaboravimo, ti lokalni prelazi rade 7-19h, ako zaglaviš moraš ili na Kelebiju ili da kupuješ vinjetu pa na Horgoš.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od pedja » 13 Maj 2017, 12:09

Da, za Vinograde i Đalu znam da su ograničeni radnim vremenom.
Uodili su nešto da se plaća svuda, ali je to izgleda bilo samo za onu deonicu odmah iz granice. Idem na Moraholom, ionako ću sa Palića, lagano.

Nego - preporuke. Šta bi bilo gre'ota ne videti u prvom odlasku u Szeged, a da nije vezano za robu široke potrošnje ili banjanje?

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od grujicd » 13 Maj 2017, 21:34

Pošto se nije javio niko od poznavalaca Segedina, moram ja, trećeligaš. Centar je par km u prečniku, to ćeš taman da prošpartaš za taj dan. Parkiranje u Arkadu je sasvim ok jer se ne plaća i nije vremenski ograničeno, a na obodu je centra.

Jeo sam u nekom restoranu u centru, meni se baš svidelo. Npr. imali su mangulicu sa nekim sosom i razna neobična jela:

Anyám tyúkjai
Szeged, Széchenyi tér 13

https://goo.gl/maps/c2499TiaZHM2

U ovoj poslastičarnici smo jeli kolače, lep izbor a čini mi se i jeftinije nego u Bgd:

Palánk Cukrászda
Szeged, Oskola u. 1

https://goo.gl/maps/ezB5s3U8DKo

Par stotina metara dalje paralelno sa rekom je katedrala sa velikim trgom, ako je išta u Segedinu obavezno za videti, to je.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Gaginh0 » 13 Maj 2017, 21:56

Teoretski treba vinjeta, prakticno treba da budes bas baksuz. Niko ti je na granici ne trazi, a Segedin je 10km od granice.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od pedja » 13 Maj 2017, 23:14

Čekaj sad.
AKo ne idem autoputem, da li mi treba vinjeta ili ne?

@grujicd :sesir:

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Gaginh0 » 13 Maj 2017, 23:18

Ne treba ti van AP. Ali je nepisano previlo da ti ne treba ni do Segedina.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od dragvorl » 14 Maj 2017, 00:29

Mene su jednom na izlazu pumpe zaustavili i cekirali vinjetu. Ali mislim da nije bilo na toj etapi granica-Segedin.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od pedja » 16 Maj 2017, 21:36

Otišao preko B.Vinograda, vratio se preko Horgoša 2. Bez vinjete, naravno.
U odlasku sam bio jedini na graničnom prelazu, u povratku treći. Jednog ispred mene vratili, da li zbog pasoša, ko zna.

Elem, Segedin. Ostavio automobil u Arcad-u, lepo prošetali gradom, otišao preko jednog mosta na šumsku stranu, vratio preko drugog. Nažalost, muzej Pik kobaje radi od 15-18h, što mi je bilo kasno :D
Izdvojio bih nekoliko stvari:
1. Muzički sat. Sasvim slučajno naletesmo 5 minuta pre 12:15 kada svira (pored onog redovnog na pun sat). Imao sam vodič kroz Segedin (dali nam na Paliću, u smeštaju), i video da imaju taj sat, ali slučajno videsmo da "svira" baš u tom trenutku.
2. Srpska pravoslavna crkva u centru, blizu tog sata i njen starešina - vrlo zanimljiv razgovor, kratak ali zanimljiv :mrgreen:
3. Imaju statue nemačkih vojnika, na onoj zgradi/kapiji, kroz koju prolazi i tramvaj?!

U povratku svratismo u Decathlon. Kupih par jeftinih stvari, pa da vidimo kako će se pokazati.

Zanimljiv gradić. Lepo utrošen dan.
Nema ničeg spektakularnog, osim što im je vozni park gradskog saobraćaja vrlo šarenolik :D

p.s. Nevezano za Segedin. Uvek sam razmišljao kako ljudi odu u neki drugi grad i oduševljavaju se i fotkaju zgrade, a možda i lepše imaju ispred nosa i verovatno ni ne znaju da postoje, a kamoli da su ih uslikali. Ne znam ni zašto uopšte i fotkaju iste, ali to je druga tema.

p.s.2. U odlasku sam se oslonio na mapu, koju smo dobili. U povratku, od Decathlona/Auchan-a, sam upalio Here(WeGo) i uredno me je doveo do Horgoša2, iako sam malo posumnjao kada je krenuo ka Budimpešti :mrgreen:

Korisnikov avatar
Djole
Postovi: 587
Pridružio se: 16 Jan 2012, 16:50
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Djole » 16 Maj 2017, 21:59

Ko zeli dobru klopu u Segedinu ja bih mu preporucio ovaj restoran ! Klopa je odlicna !
https://www.tripadvisor.com/Restaurant_ ... Plain.html
I don't have a short temper, I just have a quick reaction to bullshit !

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od ljuba » 17 Maj 2017, 08:37

Jedno pitanje za one koji se cesto voze po Madjarskoj a po mogucstvu imaju malo dete. Da li neko zna koja su tacna pravila za prevoz mladje dece u autu. Ovo stoji na Holandskom sajtu:

- Деца са дужином мање од 1,50 м морају се транспортовати у одобреној и одговарајуће седиште за дете или на одобреном и одговарајући бустер седиште.
- Деца млађа од 3 године не могу да се превозе у аутомобилу који не одобравају дете је присутна.
- Деца млађа од 3 године могу са леђима према напред, за ауто, транспортује у седишту деце, под условом да је ваздушни јастук деактивиран.
- Деца са минималном дужином од 1,35 метара дозвољено да се врати у кола носи редовно појас.

Jeste Google translate, ali se razume. Da li moja cerka visine 141cm i 9 godina mora da sedi na busteru ili ne? U Holandiji od 125 cm i od kada normalno vezuje pojas ne mora...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od pedja » 17 Maj 2017, 08:43

Evo i na srpskom :D
" Deca niža od 1.50 m moraju da koriste specijalna sedišta odgovarajuća njihovoj težini. Deca mladja od 3 godine mogu da se voze samo u posebnim sedištima i ne smeju se prevoziti na drugi način, ona se mogu prevoziti i na prednjem sedištu u posebnom sedištu ako u vozilu nema ili je deaktiviran vazdušni jastuk. Deca starija od 3 godine, visoka 1.35 m i više mogu da putuju na zadnjem sedištu vozila koristeći sigurnosne pojaseve."
Prva i poslednja recenica su u koliziji?

TapaT

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od ljuba » 17 Maj 2017, 08:47

Bas tako :) Odnosno mozda su zaboravili onaj deo uz buster...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Heinz » 17 Maj 2017, 09:48

Children shorter than 150 cm and younger than 12 years old may not sit in the front passenger seat. Children under 12 and shorter than 150 cm should be seated in an appropriate car seat or booster seat in the back.

ili iz drugog izvora:

Car seats and booster seats for children under 3 years of age and 150 cm in height. Children must exceed both requirements to be exempt from car seats

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od ljuba » 17 Maj 2017, 10:11

Hvala na info-u, inace njoj lepo stoji pojas i sedi samo na zadnjem sedistu. Gledam Austriska pravlila, i ona imaju kao i Holandska ako joj lepo stoji pojas nema potrebe...

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9055
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Segedin - šoping i obilazak

Post od Darko » 17 Maj 2017, 11:25

Segedin je sasvim korektan grad shodno svojoj velicini od 150-160k stanovnika. Ima lep stari, sredjen i veliki centar (veci nego bilo koji nas grad), solidan shoping, klopu, blizinu brojnih wellness centara, autoput, itd. Sasvim dovoljno za izlet. Kamo srece da tako izgledaju srednji gradovi po srbiji. Ja retko idem prema jugu ali pretpostavljam da tako ne izgledaju leskovac, krusevac, uzice??


Jedna fotka iz centra segedina.


Slika

Odgovori