Crna Gora kolima

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9069
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Crna Gora kolima

Post od Darko » 01 Avg 2017, 10:26

passenger je napisao:Nije, al kako zvuči, rado bih. Idi.
https://www.youtube.com/watch?v=gTwAfm2nuCk


@pedja, mislio sam da vazi nasa zdravstvena tamo po defaultu ali ako treba ta potvrda, onda bolje uzeti redovno putno i ne razmisljati i ne cimati se.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od pedja » 01 Avg 2017, 10:33

Evo, ako nekome treba.
Spisak zemalja sa kolima RFZO ima zaključen ugovor
LINK - spisak
*у земљама са којима Република Србија има закључене споразуме о социјалном осигурању потребно је да пре поласка на пут прибаве двојезични образац (осим Пољске и Велике Британије- за које је потребан само доказ о осигурању и путна исправа);
Процедура издавања Потврде, односно одговарајућег двојезичног обрасца је бесплатна, а издавање врши надлежна филијала Републичког фонда за здравствено осигурање (која је издала здравствену књижицу).

Поступак издавања :

Двојезични образац / потврду издаје надлежна филијала РФЗО, а на основу налаза и мишљења Лекарске комисије, да лице не болује, односно да није боловало од акутних или хроничних болести у акутној фази, у последњих 12 месеци, за које је потребно дуже или стално лечење, односно да се осигурано лице не налази у стању које би убрзо по доласку у иностранство захтевало дуже лечење, односно смештај у стационарну здравствену установу, укључујући трудноћу и друге здравствене услуге.

Потребну документацију (налаз и мишљење изабраног лекара и оверену здравствену књижицу) осигурано лице подноси лично Лекарској комисији надлежне филијале Републичког фонда за здравствено осигурање.

Образац потврде о здравственом стању који попуњава изабрани лекар можете преузети овде.

Потврда / образац издаје се најдуже за период до 90 дана од дана издавања, а издавање се обезбеђује из средстава обавезног здравственог осигурања.
I BITNA STVAR
Изузетно, уколико образац није издат пре поласка на пут, а указана је хитна медицинска помоћ у иностранству, двојезични образац се, на захтев иностраног носиоца здравственог осигурања, изузетно може и накнадно издати , уколико је ова могућност предвиђена међународним уговором.

У случају да осигурано лице није прибавило потврду пре одласка на пут и хитне здравствене услуге у иностранству буду наплаћене, по повратку у земљу, осигурано лице подноси дирекцији Републичког фонда за здравствено осигурање захтев за накнаду трошкова.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od pedja » 01 Avg 2017, 11:35

Eh da, ukoliko imate osiguranje, gledajte da nosite pasoš sa sobom.
Putno osiguranje se svakako vadi na pasoš, zbog pečata. Ipak, i ako imate potvrdu iz Fonda, nosite pasoš, zbog istog tog pečata i pobrinite se da budete uredno prijavljeni u CG. Znam za slučaj gde je žena otišla svojoj kući (ali nema državljanstvo CG) na odmor i doživela infarkt. Naravno, starija žena, ni na kraj pameti joj nije bilo da se prijavljuje na svoju gajbu, nema putno osiguranje niti potvrdu iz Fonda. Ogromni problemi su tu bili oko toga kako je nelegalno u CG, pa nadalje. Jedva su je prebacili u Srbiju, a to je prilično potrajalo, uz ogromne troškove. Ne znam total na kraju i da li je fond nešto refundirao, sa obzirom da je ovde osigurana, ali su bili strašni problemi, mnogo bolničkih dana, stresa...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od grujicd » 04 Avg 2017, 16:13

Ispalili se na Žabljaku. Šetali do Crnog jezera mrtvi gladni, sa idejom da jedemo tamo. Kad tamo, restoran se renovira. Inače ulazak u nacionalni park je 3e po osobi.

Korisnikov avatar
zrnkemiki
Postovi: 666
Pridružio se: 18 Mar 2014, 11:33
Garaža: Insignia 2.0d / Corsa 1.4b
Lokacija: Beograd | Novi Sad | Banja Luka

Re: Crna Gora kolima

Post od zrnkemiki » 05 Avg 2017, 02:29

Kakvo je stanje na granici prema CG? Sta mislite, kojim putem najbolje ići do Budve?

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od grujicd » 05 Avg 2017, 06:33

Juče oko 11 na Jabuci samo par auta u smeru prema CG. Put preko Žabljaka je manje opterećen ali u idealnim uslovima traje pola sata - sat duže nego preko kanjona Morače. U praksi može da ti se zalomi i ovako i onako, u zavisnosti od granice i koliko imaš sreće sa šleperima. Baci bar poged na AMSS pre polaska da vidiš stanje na granici.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od pedja » 05 Avg 2017, 07:39

Do BD preko kanjona, pa iz PG na Cetinje.

Ja nekada odem i na Sozinu, pa posle polako uz more, što je duže, ali relaksirajuće. Zavisi od doba dana, jer ako sam predveče tamo, idem uz more, ako je preko dana, kada upeče, svakako radi klima, nema otvaranja prozora i pičim preko Cetinja. Ukratko, više volim preko Sozine, brže je na Cetinje.

Preko Žabljaka zabadaš trajekt, u sezoni, što nije dobro, pogotovo tokom dana. Druga opcija je oko Boke, što nije loše, ako ne naletiš na kruzer u Kotoru. A i od Kotora do BD ume da bude prilična gužva, u zavisnosti od doba dana.

Kuda god da kreneš, ako ne žuriš, sve ti jedno, samo da si odmoran i spreman za odmor :D

TT

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od grujicd » 05 Avg 2017, 08:02

Kad sam pomenuo Žabljak mislio sam da ide posle na Podgoricu, ne prema zalivu.

Korisnikov avatar
zrnkemiki
Postovi: 666
Pridružio se: 18 Mar 2014, 11:33
Garaža: Insignia 2.0d / Corsa 1.4b
Lokacija: Beograd | Novi Sad | Banja Luka

Re: Crna Gora kolima

Post od zrnkemiki » 05 Avg 2017, 12:09

Tako nekako sam i mislio, Kanjon, Podgorica i Cetinje. Hvala na savetima.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od grujicd » 05 Avg 2017, 14:41

Sad sam stigao od Žabljaka do Podgorice. Manje od 2 sata, ali sam išao iza busa po onim serpentima a to me slomi psihički iako nisam izgubio nešto vremena. A od Beograda do Žabljaka je bilo oko 6 sati i 15min, ali sam krenuo u 6 ujutro i malo izbegao gužvu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19276
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Crna Gora kolima

Post od Heinz » 05 Avg 2017, 14:57

To je zbog torka :-)

N_L
Postovi: 479
Pridružio se: 16 Mar 2016, 06:59

Re: Crna Gora kolima

Post od N_L » 05 Avg 2017, 20:45

Zaobidjite sozinu jer se prave ogromne guzve skoro svaki dan

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Crna Gora kolima

Post od cozmo » 06 Avg 2017, 09:42

Ja sam isao preko Topole i Zabljaka. Prazan put, nigde nikog. Problem je bio na Jabuci, prso sistem, tu sam izgubio sat vremena i zbog nekog sudara pola sata kod Podgorice. Sozina - nigde nikog iako je vikend bio. Super je put preko Zabljaka, ko voli da vozi serpentine i krivine. Imam neke snimke pa cu okacim. Vracam se radnim danom ali idem preko Morace ali na Topolu opet. Inace, sa nas petoro prosek 5,5l uz klimu jedno 60 posto puta. U CG mi se prosek popeo na 5,8 sa klimom posto se prate ogranicenja pa se mora trecom voziti bas cesto. Bilo je tu i tamo divljanja nekih debila al srecom retko.

Sent from my m2 note using Tapatalk
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Neo
Postovi: 1725
Pridružio se: 16 Mar 2013, 22:11
Garaža: Toyota Rav4
Lokacija: Beograd

Re: Crna Gora kolima

Post od Neo » 06 Avg 2017, 10:22

Ja sam isao pre 5 dana preko kanjona, nije bilo guzve sve do Sozine, tu je bilo strasno, skoro 2h smo cekali ispred tunela.

Ovde po primorju je ok, osim popodne/uvece smer od Budve ka Sutomoru, bukvalno se desi da je ceo put kreni/stani. Isto je bilo od Bojane skoro do Ulcinja.
Uglavnom su sve te guzve predvece, prepodne se sve krece normalno.

U povratku cu probati na Zabljak i Jabuku, smucio mi se kanjon.

markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Crna Gora kolima

Post od markoue » 06 Avg 2017, 10:39

Ja sam ove godine isao preko kanjona, a prethodnih par godina sve preko Zabljaka. Sta znam, meni je put preko Durmitora odmor. Jedino bus moze biti problem uz/niz serpentine, ali to mi se samo jednom desilo. Drugo, kad se ide preko kanjona nema mnogo toga da se vidi. Fino je ono mesto na Crkvinama, pre spustanja u kanjon, i manastir Moraca. Dok putem preko Zabljaka ima sta da se obidje: most na Djurdjevica Tari ( ima zipline sada), Crno jezero na Zabljaku itd. Jedini deo tog puta koji mi se ne svidja je od Niksica do Podgorice, jer bas voze kao manijaci. Preticu preko pune bas dosta. Ali svakako bih preporucio preko Zabljaka put do mora.
Сад му није ништа...

Odgovori